B4LU B4LU komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Výborná kniha. Ten kontrast mezi vznosnými ideály starší generace rodičů a surovou realitou jejich potomků, kteří téměř bezcílně umírají daleko ve špinavých zákopech, je neskutečně mrazivý.

07.07.2021 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Co se mě týče, ani ten úvod jsem nemusel překonávat - knihu jako celek jsem přečetl za dva dny prakticky bez přestávky. Jinak souhlasím s předchozími (pochvalnými) komentáři, doporučuji.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Tak tohle byla bomba. Fascinující tajemství mikmackého pohřebiště se všemi důsledky, ke kterým to vede... četl jsem to jedním dechem, a poslední věta je naprosto mrazivá. "Jen potáplice... ty zvuky se nesou. Je to zvláštní."

Marťan Marťan Andy Weir

Půjdu tady lehce proti proudu. Marťan je dobrá kniha, o tom žádná. Čistá, kvalitní sci-fi s velkým důrazem na první část této zkratky se poslední dobou moc často nevidí. Je to čtivé, je to vtipné. První polovinou proletíte tak rychle, že si to uvědomíte, až ji máte za sebou.
Problém ale je, že pokud fyzikálním/chemickým pasážím zcela nerozumíte, pak se děj začne ve vašich očích víceméně stále opakovat a ztratí své počáteční tempo. Pro Hard SF fanoušky povinnost, pro ostatní smrtelníky příjemné počtení. V obou případech doporučuji.
Edit: čím víc o tom tak přemýšlím... tohle je jedna z mála knih, kde se mi víc líbí filmová adaptace. Opět: není to tím, že by kniha byla špatná, to ne. Film prostě jen ty mnohé technologické pasáže přemosťuje o něco záživněji.

13.12.2017

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jsem z toho nakonec takový rozpolcený.
Je to dobrá, čtivě psaná kniha o slastech a (především) strastech několika žen na Karvinsku na přelomu 19. a 20. století. Ty se nějak probíjejí svým životem a překonávají jeho útrapy, vdávají se, mají děti... celkově to tvoří sice docela hutný, ale jinak ničím moc zvláštní příběh.
O to ostřeji je pak vidět zlom asi ve třech čtvrtinách knihy, kdy události dospějí do bouřlivějších časů, tempo událostí vzroste a kulisy příběhu vystoupí víc do popředí. Tahle část je opravdu dobrá a o to víc zamrzí, že je - relativně ke zbytku knihy - přelétnuta až zbytečně rychle.
Kniha je dobrá a asi si přečtu i druhý díl, ale asi si před tím budu muset dát pauzu.

26.05.2022 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Jako mnoho jiných jsem znal ten ústřední motiv (film a dokonce divadelní hra jsou známé veličiny), ale podrobnosti ne.
Asi tak do půlky knihy jsem si říkal, že je to sice dobře napsané a že Anniiny záchvaty vzteku spolu s jejími pečovatelskými postupy jsou solidní psycho, ale to je tak nějak Kingův standard a navíc mi komornost knihy začínala stále více připomínat Geraldovu hru, kterou jsem nebyl schopný dočíst, protože mě po čase přestala bavit. A pak se překlenula druhá půle, kdy Annie začne s klidem ve tváři konat a která jde vývrtkou do otřesného šílenství, kde už o krev není nouze. Brr.
Jedinou výtku mám vůči pasážím z titulní Misery. Byť chápu, že tam mají své místo, příliš mě nebavily.

31.10.2021 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Velmi příjemné počtení. Je tedy fakt, že koncept kouzelné/atypické variace reálného města nevidím prvně, ale zcela upřímně netuším, kdo opisoval od koho - a nakonec tahle výprava králičí norou je poutavá sama o sobě, takže v tom žádný problém nevidím. Parádní duo padouchů pana Croupa a pana Vandemara je pak taková třešnička na dortu.

11.03.2018 4 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Knihu jsem svého času přečetl jedním dechem. Příběhové roviny ze světa lidí a mravenců (ta je, mimochodem, mnohem lepší) se v závěru spojí prostřednictvím jistého Dr. Livingstone... který sám o sobě je dostatečně fantastický, aby člověka nadchl, a zároveň - alespoň podle mě - na hranici reálnosti.

13.12.2017 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Tohle vznikne, když zkusíte zkombinovat SF nápad a thriller tak, aby vám z toho vznikl bestseller. Má to zajímavý, i když nepříliš přelomový nápad (paralelní reality) s některými docela fascinujícími momenty (nápad zhruba tak poslední třetiny)... jenže, a nemůžu si pomoct, ale připadá mi to ze strany autora jako čirý kalkul, je kniha psaná neuvěřitelně jednoduchým jazykem, je do ní přidána spousta akčních pasáží (i do míst, kde k tomu v podstatě ani není důvod) a navrch taky hromada emocí, které se v mém případě naprosto minuly účinkem.
Nechápejte mě špatně, kniha se čte prakticky sama a velice rychle. Pokud ale čekáte něco víc (což podle všech těch pochvalných procent možná ano), tak na to rovnou zapomeňte, protože potenciálně zajímavá myšlenka je udušená pod nánosem průměrnosti a sázky na jistotu.

22.10.2019 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Zcela upřímně je kniha naprosto průměrná.
Příběh podvraťáka, který skočí po "té úplně poslední velké akci", zvorá ji, aby pak musel udělat další, ještě šílenější, tu už byl tolikrát, že to nemá ani smysl počítat. Hlavní hrdina(ka) je opět technologicky zdatná a sype jednu hlášku za druhou... ale problém je, že zatímco Mark Watney (ano, člověk musí srovnávat s Marťanem) dělal chytré věci a jeho vtipy byly... inu, vtipné, Jazz má smůlu v obojím. To první člověk promine (protože o čem by jinak ten thriller byl, že), ale to druhé zamrzí velice, protože ten humor je většinou jen takový pubertální a moc (spíš vůbec) mi nesedl.
Marťan byl dobrý. Tohle není nic moc.

17.06.2019 3 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Tak jo. Uznávám, že mám za sebou nevšední čtenářský zážitek - takový guláš po přečtení knihy jsem v hlavě neměl ani nepamatuju. "Co tím chtěl básník říci?" je otázka, na kterou prostě nenacházím odpověď.
Z mého pohledu se to má následovně: celý děj a příběh mi vlivem neskutečných absurdit (Johnny) a podivných postav (15letý filozof) připadal zcela mimo jakoukoli realitu, a (velmi časté) filozofování o životě pro mě vyznělo úplně do ztracena. Kniha je sice napsána čtivě, ale co je to platné, když díky neustávajícímu pocitu "co to proboha je?" se mi do toho ukrutně nechtělo a ukrojil jsem z toho maximálně takových 10-20 stránek za den?
Čistě čtenářský zážitek je pro mě tak na 3*. Možná knize dám ještě jednu šanci, protože jí nemůžu upřít jistou hloubku danou už prostě tím, že jsem ji nedokázal pochopit.

03.03.2018 3 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Proslulá kniha, ke které jsem se konečně taky dostal, se ukazuje jako velmi příjemné čtení. Verne byl vizionář, a přestože jeho představa už dnes přepadá spíš do steampunku než do SF, stále je to pěkná dobrodružná jízda, i když místy až přespříliš popisná.

19.06.2020 4 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Fascinující kniha, která mi dočista učarovala. Neskonale zvláštní mi ovšem připadá, že bych nedokázal říct, proč tomu tak je.
Kniha je sekvencí životních příběhů poutníků na tajemnou planetu Hyperion, kam se vydávají kvůli setkání s tajemným a vražedným Štírem. Jednotlivé příběhy jsou čtivé a nepochybně zajímavé, ale zároveň samy o sobě nijak světoborné, když se na ně ohlížím zpětně - ale i tak ve mně z nějakého důvodu zanechaly hluboký dojem. Možná díky tomu, jak pasují do jednoho celku? Jak barvitý a pestrý vesmír dohromady tvoří?
Nemám nejmenší tušení. Faktem totiž je, že kdybych dopředu věděl, o co v knize jde, tak bych ji nečetl. A stejně tak je faktem, že by to byla strašná chyba, protože tahle kniha je prostě skvost.
Jsem zmatený a nadšený.

11.08.2019 5 z 5

Zajímavý počin. Jako nemálo jiných jsem se jako první setkal se stejnojmenným filmem (a jeho pokračováním, když na to přijde), tak jsem byl docela zvědavý, jaká že je jeho knižní předloha.
Je jiná. A to tak, že dost. Zápletka začíná stejně, ale rozplétá se jinak, je výrazně komplikovanější než ta filmová. Poselství taky míří jinam - u filmu je to vzpoura proti nelidskému (sic) systému, tady je to jakási... melancholie bytí? Nejsem si jistý, jak to definovat, natož chápat.
Nepříliš povzbudivé, ale působivé.

25.07.2019 4 z 5

Mstitel Mstitel Frederick Forsyth

Forsythova špička. Čtení o tom, kdo Mstitel byl, je, jak se ke své "práci" dostal a popis jeho nejnovější zakázky je jednoduše strhující... navíc s brilantním zapasováním do reálných událostí. Zcela doporučuji.

13.12.2017 5 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Pěkně napsaná kniha, byl jsem s ní velmi spokojen. Promyšlená mimozemská invaze do malé britské vesničky Midwich, nedobrovolná koexistence dvou inteligentních druhů vedle sebe a nastínění otázky, jak se chová jedna kultura k druhé, přímo otevřenými slovy zlatookých vetřelců.

13.12.2017 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Ani ne tak horor jako spíš drama z amerického venkova a dvou jeho rodin, kde v jedné svému manželovi zahýbá manželka a v té druhé se tichá žena snaží vymanit svého syna z vlivu jeho otce, který domácnosti vládne pevnou rukou. A pak taky thriller o dobráckém bernardýnovi, ze kterého se vlivem vztekliny stane netvor, který za sebou nechává krvavou spoušť. I přesto mi ale bylo Cuja líto, nakonec vždycky chtěl být hodný pes.
King psát umí, a tahle kniha není výjimkou.

24.07.2020 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tahle kniha je zvláštní.
Asi tak do půlky knihy jsem moc nevěděl, co si o ní myslet. Četla se výborně, ale nějak jsem nechápal, o čem to celé je.
Když se to pak kolem té půlky začínalo splétat dohromady, začínal jsem si to užívat více - hlavně mnohými zde zavrhovanou PC hru, která mi přišla neuvěřitelně imaginativní. Když jsem pochopil, co že je to na té (parádní) knižní obálce a proč má kniha jméno, jaké má (přidruženou fyzikální úlohu znám), bylo to ještě lepší.
Pak jsem se dočetl o motivaci a příčině toho všeho a měl jsem chuť knihu zahodit. Takhle stupidně zelený a totálně nelogický důvod mi k dané osobě prostě nesedí, a to ani zdaleka.
Nicméně důsledky, které z toho vyplynuly, a které jsou náležitě popsány na závěrečné stovce stran (sofon! ještě teď se z něj rozplývám), to opět vyšvihly nahoru. A to hodně. Jakmile se po Vánocích zase otevřou obchody, jdu pro další díly.

25.12.2018 5 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Jako jo, není to vyloženě špatné. Zásadní problém ale tkví v tom, že kulisy celého příběhu budí daleko větší zájem než příběh samotný - kontakty s dalšími civilizacemi, nové technologie, to všechno je jen tak neurčitě načrtnuto, abychom se mohli plně ponořit do všech tajů citů Pinky a Lucase (čemuž taky moc nepomáhá, že Pinky mi od začátku připadá jako nezajímavá, uťápnutá a citově labilní).
Faktem totiž je, že když celý příběh osekáme až na kost, tak je tu několik skupin, které se snaží pro sebe získat jednu osobu rychleji než ty ostatní a bez jejich vědomí. Výplň mezi tím je taková neurčitě romantická vata. Asi si přečtu další díl (zajímají mě Lodě), ale nějaké přehnané nadšení v tom není.

06.08.2018 3 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Chtěl jsem vědět, jestli je to opravdu taková slátanina, jak se traduje... inu, přečetl jsem to. Zjistil jsem, že tohle není pitomý příběh o upírech, nýbrž jen pubertální slaďák, ve kterém se shodou okolností vyskytují i upíři (přičemž i ti by šli vynechat, jsou tam jen jako zdůvodnění, proč je Eda tak super). Vzhledem k tomu, že zcela evidentně nejsem cílová skupina, nebudu to hodnotit.

13.12.2017