B-artX B-artX komentáře u knih

Umění války Umění války Sun-c'

Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Zábavné a poučné čtení. Do dnešní doby lehce nepoužitelné, ale přesto mi knížka něco dala. Rozhodně to není naposledy, co jí čtu. Klidně bych si dal i delší verzi s konkrétnějšími tipy a poučkami do boje.

30.09.2019 5 z 5

Y: Poslední z mužů 3 - Malý krok pro lidstvo Y: Poslední z mužů 3 - Malý krok pro lidstvo Brian K. Vaughan

Malý krok pro lidstvo patří k těm napínavějším dílům. Třetí díl Yorickova dobrodružství je pln zvratů a překvapivých momentů, které mění děj a spád příběhu a dělá jej zase o něco zapeklitějším a silnějším. První dvě třetiny jsou skvělé, ta poslední s divadelními herečkami mě už tolik nebavila. Vesměs to je ale zábavné čtení.

15.09.2019 5 z 5

Y: Poslední z mužů 2 - Cykly Y: Poslední z mužů 2 - Cykly Brian K. Vaughan

Druhý díl Y je ještě lepší než ten první. Přináší nové zajímavé postavy a má skvělé a často nečekané momenty. Vaughan pracuje s napětím a celkovým světem velmi dobře. Yorick je stále velmi sympatický, ale nejzajímavější postavy jsou Héró a Victorie. Ty jsem doopravdy nenáviděl a zároveň si jejich linku velmi užíval. Cykly jsou více akční a staví primárně na nových nápadech. Jeden ze zábavnějších dílů série.

07.09.2019 5 z 5

Batman: Pod maskou Batman: Pod maskou Bill Finger

Komiks jsem si koupil kvůli filmu Under the Red Hood, který mě bavil snad ze všech DC animáků nejvíce. Díky jeho kvalitě jsem si ale vesměs pamatoval děj a hlavně finální zvrat, který je to nejlepší na komiksu i filmu. Film mi ale vyhovoval více, hlavně tím, že lépe osýpal a neměl slabší místa jako komiks. Pokud bych měl doporučit, jestli si koupit komiks nebo se podívat na film, berte levnější variantu. Pokud už víte, co se v komiksu bude dít, není to nic velikého. Jistě to je nadprůměrný příběh (hlavně v nějakém originálnějším zobrazení Batmana a jistém mysteriózním nádechu), ale pokud už jako já máte vše vyspoilerované, nic vám to nedá. Čtyři hvězdy jsou podle mě adekvátní. Retro storka s profesorem Batmanem byla, jak píše kolega pode mnou, chuťovka.

30.08.2019 4 z 5

Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden muž Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden muž Brian K. Vaughan

Posledního z mužů jsem si užil. Dynamický začátek s proskakováním na dění po světě, příběhový a pomalejší střed a naopak rychlí konec jako celek fungují velmi dobře. Natolik dobře, že jsem si hned otevřel další díl. A popravdě hned po tom i třetí. Skončil jsem až v půl druhý u čtvrtého dílu. Hlavní hrdina je takový pablb, ale sympaťák, který má veliký potenciál do dalších dílů. Přesto, že je postav docela dost, jde se v nich díky jejich vzhledové rozmanitosti (kromě prezidentky a Yorickovy mámy) docela dobře vyznat. Kresba je jednoduchá a na oko příjemná. Doporučuji. Dávám plný počet.

28.08.2019 5 z 5

Bažináč - kniha druhá Bažináč - kniha druhá Alan Moore

Druhý díl Bažináče je mnohem více cítit jistou hororovější náturou než díl první. Je silnější, drsnější a nebojí se postavy hodně zahnat do úzkých. Moore znovu předvedl, že psaní komiksů po stránce příběhu zvládá perfektně. Děj odsýpá a jednotlivé kapitoly baví hlavně díky tomu, že už nemusí představovat reálie, zkutečnosti a postavy jako první díl. Skvělé čtení. Jsem rád, že se do DCKK dostal i Bažináč, protože poslední dobou už mám lehce dost "dokonalých" hrdinů. Doporučuji.

26.08.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

„Stali se z nás lidé tvrdí, nedůvěřiví, podezíraví, nelítostní, mstiví, suroví- a to bylo dobře; neboť právě tyto vlastnosti nám chyběly.“

Remarque píše jako bůh. Při čtení detailních popisů bojů, jako bych se ocitl v zákopu vedle Kata, Tjadena, Alberta a Pavla. Je znát, že autor boje První světové války doopravdy zažil. Knížka se čte jakoby sama. Otevřel jsem ji s myšlenkou, že si budu před spaním chvíli číst a četl jsem do půl třetí. Na západní frontě klid chytne a jen tak nepustí. Je to velmi silný román, který by si měl jistě přečíst každý. Doporučuji.

02.08.2019 5 z 5

Bažináč - kniha první Bažináč - kniha první Alan Moore

Moore je legenda, král komiksu.
Bažináč je jedno z lepších děl, co se v DCKK objevilo. Po kolika tuctových komiksech dostáváme skvělé čtení s velmi originálním dějem. Bažináč jako postava je něco úplně jiného, než klasičtí DC hrdinové. Nepůsobí tak "dokonale" jako třeba Superman nebo Wonder Woman, je to spíše depresivní obraz toho, co bývalo mužem, ale je rostlinou. Moore dal této postavě skvělou hloubku a já si jí hned zamiloval. Podobné postavy mi ve velkých komiksových světech chybí.
Příběh jako takový má sice svoje slabší momenty a zvláštní linky, to mi ale moc nevadilo, jelikož jsem předpokládal, že se vše vysvětlí v dalším díle. Místy hororovější a mystičtější nádech dával komiksu drsnou dospělejší náturu. Jak část s Kamarou (Opičí démon) tak část s Woodruem jsem si velmi užil. Jistě nejlepší komiks, co jsem četl za poslední půlrok. Spokojenost, doporučuji.

28.07.2019 5 z 5

Válka velké trojky Válka velké trojky J.M. DeMatteis

Válka velké trojky byla docela fajn. Musím pochválit Pandoru a celkové propojení s mytologií, sick Supermana, cool zápletku a libec konec. Negativa jsou docela pomalá první půlka, podivná linka Constantina a Shazama a lehce nehezké dialogy. Kresba je fajn, příběh ve finále je super. Doporučuji pokud máte New 52 rádi a načtenou. 8/10

12.07.2019 4 z 5

Příjemná knížka. Fulghum je sympaťák a jeho povídaní o životě a jeho myšlenky mě bavily. Super čtení na léto, tyto oddechové a jednoduché texty mi v tomto šíleném vedru mnohokrát udělaly úsměv na tváři. Za mě fajn jednohubka.

15.06.2019 4 z 5

Batman R.I.P. Batman R.I.P. Grant Morrison

Jeden z nejvíce nezajímavých a nudných komiksů, co u nás vyšel. Koupil jsem jenom kvůli akci za 100kč a ani to se moc nevyplatilo. Fuj, už nikdy víc!

17.05.2019 1 z 5

Vojna a mír I. Vojna a mír I. Lev Nikolajevič Tolstoj

Očekával jsem, že bude maso přečíst Vojnu a mír, ale že až tak moc? Páni. Toto Tolstojovo veledílo mi dalo ale šíleně zabrat, a to jsem teprve v první čtvrtině celé knihy. Kvadrilion postav, ve kterých se jde vyznat dost obtížně je asi největší mínus knihy. Děj odehrávající se v Rusku mě moc nebral, ale když jsme sledovali osudy Andreje nebo Rostova v tažení proti Napoleonovi, tak to jsem byl z děje napůl nadšený. Boje, pohledy postav na válku a celková atmosféra v Rakousku byla skvělá. Napoleonské války jsou moje nejoblíbenější historické téma a toto mě vskutku bavilo. Čtenář, co nezná toto období víc do podrobna s tím ale musí mít problém... mě pomohla moje znalost, protože jsem znal postavy jako Kutuzov, Bagration, Miloradovič, Weyrother, Murat nebo pojem Toulon.
Přesto jsem z Vojny a míru napůl nadšený. Jedná se o ohromné dílo, u kterého jsem rád, že jsem se k němu dokopal.

13.04.2019 4 z 5

Liga spravedlnosti vs. Sebevražedný oddíl: Kniha druhá Liga spravedlnosti vs. Sebevražedný oddíl: Kniha druhá Joshua Williamson

Komiks lehce zklamal, první kniha fungovala a krásně pracovala se zajímavou zápletkou. Měla cool atmošku a postavy bavily. Kniha druhá se tak trošku plácá na suchu. Moc neví, kam jít. Autor nedržel pevnou strukturu děje a tak trošku se mu to rozpadá. Příběh je lehce odfláklý. Přesto ale baví, má pár fajn momentů- především rozhovor Maxe a Wallerové na konci komiksu. Také jeho "dobytí světa" ve 13 minutách bylo skvělé. Bohužel komiks asi nebude mít moc veliké následky, což je veliká škoda. Sešit na konci komiksu byl fajn, zajímavý filler. Za mě dobrý, ale očekávání byly jinde.

16.03.2019 4 z 5

Liga stínů Liga stínů James Tynion IV

Jedna z nejlepších, ne-li úplně nejlepší kniha Znovuzrození. Skvělá atmosféra, výborné momenty a výborná práce s postavami. Tynion udělal skvělou práci na charakteru Cassandry Cainové, která působí přirozeně a její vystupování jsem si vskutku užíval. Nahlédnutí do její hlavy na začátku komiksu bylo napsáno velmi dobře, velmi kvalitní monolog. Komiks má naprosto skvělou atmosféru, hlavně ohledně Shivy a Ligy stínů. Shiva mi připadala docela OP, ale dávala příběhu docela cool nádech. Za mě skvělé čtení, velmi kvalitní Batmanovka.

01.03.2019 5 z 5

Catwoman: Po stopách Catwoman Catwoman: Po stopách Catwoman Ed Brubaker

Očekávání od tohoto komiksu byla docela veliká, hodnocení ukazovalo skvělý komiks, dostal jsem takový lepší průměr. Kresba je super, hlavní postava a atmoška taky, ale o je tak všechno. První příběh mi přišel takový podivným, především konec. Děj skvěle gradoval a finální odhalení padoucha bylo dost divný. Co to bylo? Pudink man?
Druhý příběh ale pecička. Krásně noir, temný, takový dirty. Špinavý poldové, křivé obvinění, skvělá atmoška, mafie, tak je snad všechno. Lehce mi to připomínalo Temný Helloween. Něco tomu ale chybělo. Nějaký fakt super moment, zajímavý dialog nebo prostě jen cool smrt. Moment který by tento komiks dostal o hvězdičku výše.
Ale za mě spokojenost. Dobrý komiks.

19.02.2019 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj jsem četl pouze pro to, abych mohl jednou říct "Četl jsem Máj." Mácha jako spisovatel mě nikdy moc nezaujal, romantismus v umění miluji, ale literární moc nemusím, ale Máj je tak trošku klasika, kterou jsem chtěl mít přečtenou. Moje hodnocení? Já jsem spokojen. Ale nejsem si jist, jestli jsem nepochopil, co se tam dělo. Bylo to napsaný velmi pěkně, ale po přečtení několika stránek, jsem si říkal "Super, krásný, ale vůbec nechápu, co se právě stalo." Poezii mám rád a sám ji ve volných chvílích píšu, ale takováto staročeština mi dala doopravdy zabrat. Kolikrát jsem četl stránky znovu, primárně pro to, jak byl text krásný a jak krásně jsem jej nepochopil. Myslím, že tak nějak tuším, co a jak, ale nějak mi unikají souvislosti. Přesto se mi ale četba líbila. 80%

18.02.2019 4 z 5

Parťácká romance Parťácká romance Joe Kelly

Docela fajn komiks, příběh ze začátku pokulhával, ale poté se děj rozjel a ve finále mě to i dost bavilo. Přesto, že šlo o crossover jedněch z mých nejoblíbenějších Marvel postav, jejich společná storka nefungovala, jak bych si představoval. Chemie mezi nimi nefungovala vždy, jen při víc hlubokých dialozích jsem s atmosférou mezi těmito upovídanými hrdiny byl spokojený. Nebylo tam přesně to, co je v názvu komiksu. Parťácká romance tam moc není, není to takový cool buddy komiks, jak bych si představoval.

Ale i tak to docela funguje. Jako celek bavil tak průměrně a kresba je fajn. Až na takový divný začátek jsem spokojen. Pokud máte rádi tyto postavy, určo doporučuji, ale není to nic extrémního. Deadpoolovy sólo komiksy mě bavily více. Takových 7/10.

03.02.2019 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Jedna z nejvtipnějších a nejoriginálnějších knih, co jsem kdy četl. Adams je ohromný borec, vymyslet tolik originálních myšlenek, druhů, planet a vtipů muselo dát určitě dost práce. Příběh, přesto, že není vskutku komplexní, obsahuje obrovské množství náramně vtipných scén, vysvětlivek, které dělají svět zajímavější a nezapomenutelných scén jako 42. Tato knížka mě bavila znatelně více, než bych kdy čekal a jistě se nebezpečně vetřela do mých nejoblíbenějších knih, ke kterým jsem se kdy dostal. Skvělé čtení. Doporučuji.

31.01.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

"Spálili je. Všechny je spálili."
"Několik vteřin bylo ticho , pak se ozval první vzlyk a místností se rozlehl zoufalý nářek. Viděly jsme už dost, abychom pochopily, že to je pravda. Byla jsem ráda, že jsem do Březinky dorazila sama, protože nejhorším okamžikem pro ženy oddělené od rodin byla ta vteřina, kdy pochopily, že všudypřítomný hnusný nasládlý pach spáleniny, která jsme od svého příjezdu do tábora vdechovaly, je to jediné, co z jejich blízkých zbylo."

Lehké spoilery:
Přesto, že knihy čtu převážně staršího vydání, tato mě zaujala především jménem a překvapivě dobrým hodnocením na této stránce, a tak jsem dlouho neváhal a přál si ji k Vánocům. A musím říct, že jsem udělal dobře. Jde o skvělé, nadčasové dílo, které drží první místo v žebříčku nejlepších knížek z posledních peti let. Autorka píše naprosto božsky, díky jejímu krásnému stylu psaní jsem se dokazal vžít do postav a prožíval s nimi jejich úspěchy i strasti. Postavy jsou dobré, nejzajímavější je jistě titulní postava, zcela nejoriginálnější ze všech. Hana mi byla z počátku nesympatická, ale v druhé polovině knížky si získávala moje sympatie až jsem si ji dost oblíbil. Přesto je moje číslo jedna Mira.

Přesto, že knížka patří k nejlépe napsaným literárním počinům České literatury, má skvělou zápletku a téma, nedávám plný počet v hodnocení. Je tu docela dost věcí, co se mi nelíbí. Nechápu, proč se Hana tak moc stranila společnosti po konci války, její antipatie k lidem a naprostá asociálnost mi přišla taková podivná až vyhrocená. Osud Elsy, která měla v kapitolách před a na začátku války velikou roli zůstal nedořešen. Přesto, že je jasné, co se s ní stalo, mohli jsme se dozvědět, jak to bylo z jejího úhlu pohledu. Také počet lidí, kteří zemřeli kvůli Haně je až přehnaně veliký, její smůla se mi zdála až moc veliká. Zaměření na vztahy na začátku války mě nabavilo tolik, jak bych si představoval, kdyby se autorka místo toho zaměřila na děj v Osvětimi a Terezíně, by dílu dost přidalo.

Přesto je knížka skvělá, dle mého je skvělé, že se v dnešní době lidé vrací tématům, jako je Šoa. Holokaust je téma, které by mělo být obecně známo i za stovky let. Můžeme se jen modlit, aby se nestalo něco podobného.
Děj v Terezíně a Osvětimi je nejsilnější a znatelně nejlepší. Na obou místech jsem byl, a tak jsem se dokázal do Hany vžít ještě více.

Hana je výjimečné dílo, skvělé čtení s působivou myšlenkou a uvěřitelnými postavami. Dávám 4 hvězdy, doporučuji, převážně pro ženy, ale i muži si v tom najdou své.

22.01.2019 4 z 5

Kick-Ass: Nářez Kick-Ass: Nářez Mark Millar

Výborné čtení, které baví od začátku do konce. Děj nemá ani jeden slabší moment a já se velice bavil. Parádní kresba, originální postavy a super zápletka. Nářez je zkrátka nářez. Film je dle mého ještě o kategorii lepší, chybí mu sice zvrat se Zuřivcem, ale propracovanost postav, akční scény a cool momenty má znatelně lepší. Přesto hodnotím komiks plným počtem, skvělé čtení. Doporučuji.

13.01.2019 5 z 5