Umění války

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Proslulé pojednání mistra Suna o válečném umění se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů i po více než dva a půl tisíci let, které uplynuly od jeho napsání. V čem spočívá jeho obliba? Paradoxně nikoliv v jeho válečnických aspektech, nýbrž v inspirativní síle pro taktické jednání s lidmi. Jeho myšlenky ocení každý člověk, neboť taktika je nutná v manželství, partnerství a vlastně ve všech vztazích, v nichž nechceme jen stále ustupovat nebo se podřizovat záměrům druhých. Stejně tak moudrost mistra Suna osloví manažery, pro které je vedení a motivování lidí i boj s konkurencí podstatnou náplní práce. Mistr Sun učí člověka důkladně zhodnotit situaci i naděje na prosazení vlastních záměrů. Základem válečného umění totiž není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát. Záměrem tohoto vydání bylo poskytnout čtenáři co nejpřístupnější text, v němž by se nemusel nořit do tajů a odlišností čínského vyjadřování. Proto je základem našeho vydání anglický překlad Lionela Gilese z roku 1910, který díky rozsáhlým komentářům umožnil jednotlivé myšlenky vyjádřit maximálně srozumitelně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402362/big_umeni-valky-y15-402362.jpg 4.3542
Žánr:
Literatura naučná, Historie, Vojenství

Vydáno: , B4U Publishing
Originální název:

Art of war / 孫子兵法


více info...
Nahrávám...

Komentáře (100)

Kniha Umění války

Pavel666
25. června

I když tato kniha pojednává o válčení, lze ji využít i v běžném životě. A to i tolik let po jejím vzniku.

Vidlička
27. května

Přes veškerou úctu i snahu, nemůžu dát víc hvězdiček filozofii, která válku zahrnuje mezi umění...


Waldhans
22. března

Krátká jednohubka, která může dát člověku víc, než by čekal. Sun-C' byl mistrem své doby a jeho moudrost se dá využít i dnes.

MorriconeTheGod
16. ledna

Klasická záležitost, která přináší vhled do válečných strategií a politiky staré Číny. Ty jsou v mnoha ohledech přenositelné na evropské starověké poměry. Pro našince sice už nenabízí v zásadě nic nového či převratného, ale je aspoň krátká. Psána je vesměs jednoduše a pochopitelně až na některé příliš "čínské" pasáže. Zájemci o čínskou kulturu z ní budou asi více u vytržení než já.

DarthSoren
12. ledna

Na tom, že je Umění války klasikou čínské literatury se shodneme asi všichni. Podle komentářů však vidím, že část čtenářství čekala něco jiného a zůstala po přečtení zklamána. Co se dá pochopit. Co se ale nedá pochopit jsou některé... řekněme jízlivé komentáře vůči čtenářům, kterým se tahle knížka líbí a nacházejí v ní inspiraci, nadčasovost, hlubší smysl a podobně. Chápu, že se Umění války nelíbí všem, ale proč ze sebe dělat trolla na seriózním diskuzním fóru o knihách?
Ale k věci: Je to knížka o válečné strategii? To zajisté ano. Tudíž je vhodná pro všechny vyžívající se ve válečných konfliktech, taktice a pro všechny, kdo by měli zájem začít válku (jenom to proboha nezkoušejte, pls). To, že Umění války popisuje, jak se má zdatný vůdce armády chovat, aby si zajistil vítězství však neznamená, že kniha nenabízí nic, co by si člověk nemohl aplikovat v každodenním životě. Jenom pro ilustraci, některé rady by se podle mého názoru mohli hezky využít při pracovním pohovoru, rada neodkrývat své trumfy hned, ale až když mají nejlepší účinek detto. A co pak moduro, že armáda může být jen tak dobrá, jak dobří jsou jen členové. To platí beze všeho i na současné firmy a společnosti. Jste manažer? Chovejte se ke svým zaměstnancům jako vůl a můžete se rozloučit s úspěchem své společnosti. Špatná morálka vašich pracantů vám to spočítá. Buďte přísný, ale spravedlivý, čas od času svě zaměstnance pochvalte a motivujte, a bude se vám dařit. I tohle si člověk dokáže v Umění války vyčíst.
Já dávam 5 hvězdiček. Samozřejmě, ne všechny rady se dají aplikovat do všedné současnosti a Umění války je správné považovat za vojenský manuál, ale hele... je to východní literatura a ta jde ruka v ruce s filozofii, a osobnostím rozvojem, takže si z knížky vemte to, co je podle vás relevantní.

ZajdaPajda
03. ledna

Věnována~ mé Maličkosti k narozeninám s velmi důvtipným důvodem:). Při ranních cestách do práce vlakem o páté, posloužila jako dostatečný mozkoprobírač. Myšlenky pana Sun-C' naplnily prázdná a temná místa mého já, která tam vznikla v důsledku neuvážených životních rozhodnutí a bezohlednosti. Způsob, jakým je kniha napsána je příjemný a ponouká člověka samotného k akci, ke změně, k prozření a vidění trochy války i v běžném každodenním životě. Pak už je jen na nás samotných, jak jeho moudrá slova uchopíme...

NikiMedy
26.12.2021

Klasika, kterou by měl mít doma každý. Tuto knihu jsem sháněla již dlouho a jako studentka mezinárodních vztahů jsem v knihkupectví nemohla odolat a toto vydání nekoupit. Myslím, že z překladu z angličtiny se do češtiny dostaly všechny důležité pointy a rady jdou vztáhnout na spoustu věcí, tak jinak boj v jakékoli podobě :) Protože život je boj.

slawa.cap
03.12.2021

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Jsem trochu zklamán, ač "naučná literatura" čekal jsem trochu příběhové podání, třeba aspoň osvětlení pojednání na nějakém historickém příkladu, nebo povídce. Prostě proto, že asijské knihy nejdou nikdy k věci a téměř vždy mluví v jinotajích.
Stejně tak je kniha poplatná době a dnes ve válečnictví rozhodně nemůže fungovat. Minimálně proto že mistr Sun vysvětluje že boje vysílí ekonomiku země, dnes víme že minimálně některým zemím ekonomika stoupá když bojují v zahraničí.
Na druhou stranu je tu na pár stránkách opravu velká spousta informací a jsou podané tak nějak nenuceně a přesto dostatečně důrazně.

1