Umění války

Proslulé pojednání mistra Suna o válečném umění se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů i po více než dva a půl tisíci let, které uplynuly od jeho napsání. V čem spočívá jeho obliba? Paradoxně nikoliv v jeho válečnických aspektech, nýbrž v inspirativní síle pro taktické jednání s lidmi. Jeho myšlenky ocení každý člověk, neboť taktika je nutná v manželství, partnerství a vlastně ve všech vztazích, v nichž nechceme jen stále ustupovat nebo se podřizovat záměrům druhých. Stejně tak moudrost mistra Suna osloví manažery, pro které je vedení a motivování lidí i boj s konkurencí podstatnou náplní práce. Mistr Sun učí člověka důkladně zhodnotit situaci i naděje na prosazení vlastních záměrů. Základem válečného umění totiž není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát. Záměrem tohoto vydání bylo poskytnout čtenáři co nejpřístupnější text, v němž by se nemusel nořit do tajů a odlišností čínského vyjadřování. Proto je základem našeho vydání anglický překlad Lionela Gilese z roku 1910, který díky rozsáhlým komentářům umožnil jednotlivé myšlenky vyjádřit maximálně srozumitelně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402362/umeni-valky-y15-402362.jpg 4.3509
Literatura naučná, Vojenství, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, B4U Publishing

Art of war / 孫子兵法

Kniha Umění války

vlkodlaq

Nezlobte se na mě, ale umění války je nudnější než učebnice teoretické matematiky. Řekl jsem si, tak známá a stará kniha, vyzkouším. Skutečně jsem čekal něco víc, než základní poučky přípravy a vedení boje. Nic převratného jsem se nedozvěděl.
Velké zklamání, nedočteno a protože nejsem cílová skupina a také to byl pro mě jen takový literární experiment, nehodnotím.

Set123

The Art of War se myslím v průběhu let stalo neuvěřitelně proslulou knihu, která je, co si budeme, hromadně misinterpretována. Je až fascinující kolik lidí tak činí.

Víte, kniha to rozhodně není špatná. Je to jednoznačně velice elegantně shrnuté pojednání o tom jak nebýt pitomec co se týká válečné strategie. To to je. Nic jiného. Kniha vlastně ani neobsahuje geniální strategie které vás dovedou k vítězství v každé bitvě. Obsahuje pouze jakési základní poučky, které ano, by mohly být jakousi základní příručkou pro prváky na vojenské akademii.

Většina textu je prostě a jednoduše, i když si budeme nalhávat cokoliv, čistě vojenského ražení. Pak tam jsou některé rady které je samozřejmě dobré aplikovat v reálném životě, ale to jsou povětšinou velice banální fráze typu: 1. nebuď neopatrný blb, 2. nebuď zbabělý blb, 3. nebuď netrpělivý blb, 4. nebuď egoistický blb a 5. nebuď uplakaný blb. Jako ano, určitě je to fajn, ale to člověk skoro tak nějak sám vymyslí, že ano…
Interpretaci pro chování v byznysu, marketingu a podobně v tom hledat lze, ale v zásadě to podle mne může dělat jenom tak blbeček. Nedovoluji si však ani zde porušit zásadu vlastní interpretace díla. Nakonec proč to nedělat, ale zbytečně bych kvůli tomu neadoroval mistra Suna.

Dovolím si zde však poznámku, že jeden konkrétní člověk by si z části textu mohl vzít ponaučení. Tím člověkem je pan premiér Babiš a myslím, že text který zde vypíši, by mu mohl pomoci s komunikací s občany.

57.
Vojákům ukládej konkrétní úkoly,
neseznamuj je se svými záměry.
Když je výsledek jistý, představ jim
ho, ale pokud vše může dopadnout
i jinak, mlč.

Tím myslím, že by třeba nemusel měsíc hlásat, že otevře prvního března školy, když bylo většině z nás stejně jasné, že se tak nestane. Mno nic…

roso.mak

Já nevím, já myslím že autor anotace tam hledá dost jinotaje. Ta kniha je čistě o tom, jak vést válku.

Tedy respektive o tom, jak nevést válku jako kretén.

Okoslav
22.12.2020

Sun-c je skvělej, to je jasný, ale spíš mi vysvětlete, proč v Umění války neustále tolik lidí hledá paralely se současnou korporátštinou? Jasně, chápu, že když celý den posíláte maily a vyplňujete tabulky v Excelu, je všechno tak nějak snesitelnější, pokud si u toho představujete, že jste geniální vojenský stratég. Ale povězte – jak, ale přesně, se vám při tom hodí znalost boje na řece nebo schopnost zničit nepřátele ohněm?

Kromě ryze praktických vojenských rad totiž Sun-c nabízí hlavně rady jako „je fajn, když vás maj vojáci rádi (ale zase ne moc)“ nebo „než se do něčeho pustíte, dobře si to naplánujte“ (což je šokující, tak revoluční přístup k věcem mě nikdy nenapadl).

capricorn__
23.11.2020

Hodně nadčasová knížka - sice je kvůli jazyku docela obtížné ji přelouskat, ale moc se mi líbí přesah do každodenního života. Nakonec i ten použitý jazyk je docela fajn, když si na něj člověk zvykne. Je to jedna z knih, které můžete číst pořád a vždycky v ní najde něco nového.

Plague
20.11.2020

Zajímavé dílo. Naneštěstí jsem byl ovlivněn předsudky a očekáváními. A ta se nenaplnila. Neříkám že to není zajímavá kniha. Votomanipotom! Ale ... jak to říct ... prostě tomu chyběl šmrnc, takový to WOW. No tady bylo tak akorát wooohmm, a to ještě po málu. Nicméně doporučuju, jednou to za přečtení stojí.

MartyManCZ
28.10.2020

Hustý, že tohleto bůhví jak staré dílko, je tak nadčasové. Dá se použít na bitkování s meči, ale stejně tak při taktickém, nekonfliktním a politickém soupeření. Ostatně jeho používané prvky můžeme vidět v přímém přenosu i v dnešní době. Zajímavé, poučné a pravdivé.

HonzaBohm
17.10.2020

Umění války je souhrn vojenských strategií a návodů. Strategie a taktika se určitě nehodí pouze na bitevní pole, ale i do každodenního života. Poučení najdete na každém řádku a mezi řádky naleznete širší kontext.