B-artX B-artX komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jeden z vrcholů české literatury, který se bude připomínat navždy. I po letech se ke Kytici vždy rád vracím, protože její myšlenky a příběhy jsou skvělé. Nádherná, nadčasová poezie.

04.01.2020 5 z 5

Y: Poslední z mužů 7 - Zvláštní vydání Y: Poslední z mužů 7 - Zvláštní vydání Brian K. Vaughan

Yorickovo dobrodružství se pomalu chýlí ke konci, ale neztrácí na tempu a kvalitě. Zběsilá novinářka přinesla do děje zase něco nového a zábavného. Sedmý díl patří k těm slabším, ale i přesto dává čtenáři o postavách mnoho zajímavých informací. Zvláště minulost agentky 355 byla super.

29.12.2019 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Jedna z nejzábavnějších knih, co jsem tento rok četl. První dvě třetiny jsou skvělé, ale až ta poslední je úplně dokonalá. Kniha čte sama. King píše jako bůh, jeho styl psaní mi velmi sedl a určitě jsem tady neskončil. Nejsilnější stránka knihy jsou velmi dobře napsané postavy, které fungovaly skvěle. Jejich vystupování a chování je logické. Musím také vyzdvihnout, že King je přidával do příběhu a představoval velmi dobře. Jen málokdy jsem se v nich neorientoval, a to při tak ohromném počtu postav je velmi těžké.
Musím také ale zmínit skvělý námět, prostředí a realističnost. Některé věci mi ale tolik smysl nedávaly, například Juniorovo zhoršení s jeho hlavou bylo za dobu dění knihy až moc strmé. Dění v městečku mi přišlo po pádu kupole až moc vyhrocené a hlavně prvotní šok z pádu kupole byl u lidí jako Velký Jim nebo Barbie až moc malý. Jinak ale vše dává smysl a já si knihu užil.

21.12.2019 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Co dělá knihu tak zajímavou? Není to hlavní postava, prostředí ani Bradburyho styl psaní. Je to hlavně o myšlence.
Dystopická budoucnost, kdy hasiči pálí knihy a lidstvo se omezilo na užívání techniky je geniální. Tento silně pesimistický pohled do budoucnosti byl děsivý v kontrastu s naší dobou. Je až neuvěřitelné, kolik toho Bradbury trefil nebo k čemu se blíží- mušličky, telestěny, odpor k inteligenci národa, jednoduchá zábava...
Kniha zaslouženě patří mezi světové literární milníky. Doporučuji.

21.12.2019

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Jedna z knih, co mě v životě nejvíce zasáhla. Doteď si pamatuji, jak jsem čtyři roky zpátky hltal tuto knihu ve vaně až byla voda studená. Jeden z nejsilnějších příběhů, co jsem kdy četl, děsivé, že se vše z knihy doopravdy stalo. Tato kniha by měla být v povinné četbě.

11.12.2019 5 z 5

Hitler a jeho smečka Hitler a jeho smečka Boris Jefimov

Je to sice sovětská protiněmecká propaganda, ale je to vesměs vtipné a hlavně trefné. Pro milovníky tématiky Druhé světové války bych to doporučil.

30.11.2019 5 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Rudá hvězda je z psychologické a politologické stránky asi nejzajímavější superhrdinský komiks, co jsem zatím četl. Myšlenka "Rudého Supermana" je skvělá. Spisovatelé často dostanou podobně originální ideu, nejsou ale s to jí zábavně a zároveň inteligentně zpracovat. Mark to ale zvládl na jedničku. Dílo dává smysl a ukazuje i něco nového, co jsem zatím v komiksech neviděl. Pohled do této alternativní historie mrazil na zádech a nedával spát. Doporučuji.

29.11.2019 5 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Velmi zajímavé dílo poukazující na těžký život dělnické třídy na začátku minulého století. Wolker píše velmi pěkně, básně měly často silnou myšlenku. Když si k tomu pak přečtete ještě nějaké to vysvětlení, hned všechno dává větší smysl. Přečteno za jeden den a rád si to vezmu i k maturitě.

24.11.2019 5 z 5

Druuna 2 Druuna 2 Paolo Eleuteri Serpieri

Podstatně horší, než první díl. Děj už není ani z poloviny tak zábavný a nemá tu sexy erotičnost, která dělala první díl tak zajímavým. Příběhově to je hromada sexu, snění a sci-fi. Kresba je ale přesto skvělá. Serpiery je určitě lepší kreslíř, než spisovatel, což se odráží hlavně na velmi špatných dialozích. Do dalšího dílu už nepůjdu.

21.11.2019 2 z 5

Útok titánů 1 Útok titánů 1 Hadžime Isajama

Moje první manga a jsem naprosto spokojen. Mimo to, že jsem jak největší trubka musel ve vlaku luštit, jak se to vlastně čte a až na konci knihy objevil" STOP, toto je konec knihy" panel (ukazoval, jak číst mangu), tak jsem si dílo užil. Pokud jste předtím již viděli stejnojmenné anime, dost to pomáhá v orientaci v ději a postavách. Vsadím se, že bych jinak byl dost zmatený, protože Isajama se s tím nepáře a vhodí čtenáře do proudu dění hned na prvních stránkách. Proto je cítit z děje jistá hrubá svižnost, která je ale uhlazována skvělými dialogy, které dávají čtenářovi možnost poznat postavy. Postavy jsou stejně jako v anime velice zajímavé, na těch pár stránkách to sice nebylo tolik znát, ale už se zde rýsují jisté osobité charaktery. Hned si jdu půjčit další díl.

18.11.2019 4 z 5

Y: Poslední z mužů 6 -  Holky s holkama Y: Poslední z mužů 6 - Holky s holkama Brian K. Vaughan

Oproti minulým dílům, znatelně svižnější a napínavější díl. Příběh nenudí ani na chvilku a párkrát i dobře překvapí. Přenést děj na loď byl dobrý nápad, postavy na jiné prostředí zajímavě reagují a jejich chování je logické. Kresba je možná trošku slabší než v minulých dílech, ale i tak jsem spokojen.

17.11.2019 5 z 5

Van Gogh 21. století Van Gogh 21. století Petr Měrka

"Theo se podíval na krabici, která se nacházela po jeho levici. Ani ji nemusel otvírat. Samozřejmě v sobě obsahovala lidské uši. Odnesl je manželce, která se líně zvedla z křesla a vydala se z nich uklohnit polévku, jež zahrnovala jednu takovou poněkud pikantní ingredienci. Dochucovala ji totiž vlastními chcankami. Nikomu se s tím však nesvěřovala. Hlavně, že všem šmakovalo."- úryvek z knížky.

Van Gogh je jedno z nejvíce tragických čtení, co jsem v životě četl. Možná i nejvíce. Kniha jako celek funguje velmi špatně. Děj skáče z místa na místo, objevují se v něm stále nové postavy, které odchází stejně rychle, jako se zjevují a celkové vyznění díla je docela slušný chaos. Autor se ani snažil o jakýsi "cool svižný nádech s brutálními scénami", jako má třeba Jiří Kulhánek, ale ve finále to působí jako směs neurčitě podivných scén s dost odporným nádechem a hlavně bizarní náturou. Kresba je velice stylizovaná a odpudivá, což ale k ději této podivnosti sedí dost dobře. Přesto ale nemůže zachránit toto ujeté zvláštní dílo, které můžu zařadit do svých mála knížek s nejhorším možným hodnocením.

13.11.2019 odpad!

Flashpoint (dva příběhy) Flashpoint (dva příběhy) Geoff Johns

Flashpoint je jeden z nejlepších moderních komiksů. Děj má skvělý spád, je zaměřen na zajímavé postavy a skoro všichni hrdinové v něm mají nějakou roli, takže to ale není tak utahané jako třeba Krize na nekonečnu zemí. Johns se ale mohl rozepsat více, těch pět sešitů je hrozně málo, ještě jeden/ dva se zaměřením spíš na Wonder Woman a Aquamana by hned zvedlo celkovou kvalitu díla.

10.11.2019 5 z 5

Y: Poslední z mužů 5 - V kruhu Y: Poslední z mužů 5 - V kruhu Brian K. Vaughan

Už začátek komiksu je skvělý, protože nám dává další skvělý příběh a jednu z nejsympatičtějších postav celé ságy Y- druhou Beth. Osudy a vzpomínky Heró, Setauketská skupina a únos Ampersanda dělají z tohoto komiksu jeden z nejzajímavějších, co Vaughan v rámci série napsal. Děj nenudí a dobře se posouvá, nezůstává na místě a baví stále novými zápletkami. V kruhu je předzvěst toho, že druhá půlka Y je ještě lepší, než ta první. Super čtení.

03.11.2019 5 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Přečetl jsem si to jen kvůli tomu, abych mohl říct, že jsem přečetl Manifest komunistické strany. Nic víc. Ve svém počátku se to tváří docela inteligentně, Marx vesměs dobře (ale za to černobíle a bez nadhledu) popisuje problémy tehdejší "buržoazie". Poté ale skáče od pojmu k pojmu a ve své podstatě to je "buržoazie špatný, proletariát dobrý". Je to subjektivní směs Marxových přesvědčení, o kterých historicky víme, že jsou utopická a disfunkční. A hlavně to je šílená nuda. Ale jo, aspoň můžu říct, že jsem to přečetl.

02.11.2019 odpad!

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Smrt na Nilu je bezesporu velmi zábavná kniha. Už od počátku jsem s nadšením analyzoval chování postav a přemýšlel nad tím, kdo bude vrah. Mnohokrát jsem se vracel zpátky a ověřoval si, jak že to bylo, protože zde i sebemenší detail je v průběhu knihy velmi důležitý. Jeden z Herculových nejlepších případů, nejen zajímavou zápletkou, ale také prostředím lodě, Nilu a Egypta. Agatha znovu zabodovala na plný počet.

30.10.2019 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Jistý uživatel napsal na tuto stránku recenzi: "Absolutně nezaujalo. Zhulený týpek projíždí Amerikou, plácá nesmysly a vesměs se nic moc neděje." a dal tomuto dílu nejhorší možné hodnocení. Já souhlasím, ale moje hodnocení je přesně opačné. Na cestě považuji za velmi zajímavé dílo. Kniha nemá příběh ve stylu pěti aktů (expozice, kolize, krize, peripetie, katastrofa), což dělá většině čtenářů problém a potom dávají knize takto nemilá hodnocení. Mě se právě tento styl vyprávění líbí. Příběh nezačíná žádným velikým momentem ani jím nekončí, prostě si začne a skončí, a to je velmi zajímavé, nezvyklé a sympatické. Musím také ocenit velikou realističnost ve vyprávění, Kerouacovy popisy byly velmi povedené a já jako bych se ocitl v autě s Deanem a Salem a drandil si to Amerikou. Skvělé čtení.

29.10.2019 5 z 5

Y: Poslední z mužů 4 - Heslo Y: Poslední z mužů 4 - Heslo Brian K. Vaughan

Za mě nejnudnější část Yorickova příběhu. Část s agentkou 711 mě moc nebavila, jít do hloubky Yorickova charakteru bylo zajímavé, ale zbytek už byla vesměs nuda. Za to Soutěska vdov byla super. Zase další originální pohled na tento svět. Vesměs průměrný komiks, na Y podprůměr.

06.10.2019 4 z 5

Druuna Druuna Paolo Eleuteri Serpieri

"Femme fatale ve světě hnusu" je dle mého dokonalý popis tohoto komiksu. Druuna je velice zajímavé dílo, nikdy jsem nečetl nic podobného. Podivná kombinace erotiky a sci-fi s krásnou kresbou a na oko chaotickým dějem, který ale očekávám, že bude v dalších dílech dávat smysl. Příběh obsahuje nespočet podivných a naturalisticky brutálních scén, které dostanete napříč celým komiksem. Monstra jsou odporný, erotické části jsou bizarní a Druuna je sexy.

06.10.2019 4 z 5

Vojna a mír - část druhá Vojna a mír - část druhá Lev Nikolajevič Tolstoj

Druhá půlka Vojny a míru je o poznání zajímavější, než ta první. Třetí knihy ze čtyř je největší tahoun knihy a já si jí naprosto užíval. Vojenské akce, historické popisy a činnost historických osobností byla skvělé. Čtvrtá čtvrtina je na úrovni první knihy. Příběh postav je o něco zajímavější, než na začátku, protože jejich putování došlo ke konci a pozorování jejich budoucnosti je zajímavé. Přesto mi chybělo nějaké rozloučení s nimi a děj mi přišel lehce otevřený. Také nevíme, jak to dopadlo s postavami jako je Dolochov, Boris, Soňa, Anatol a mnoho dalších. Největší mínus na celé knize je nečitelné autorovo filozofování na konci knihy. To byla taková nuda. Pro toto jsem rozhodně nezačal číst Vojnu a mír a dočetl jsem to jen proto, abych to měl už z krku. Také se mi nelíbilo, že autor vůbec nezmínil Kutozovovo tažení do západní Evropy a dobytí Berlína a Varšavy. Největší mínus je možná filozofie o svobodě, ale největší blábol byla třetí část ve čtvrté knize. Co ta LNT píše za kraviny je zcela nečitelné a už kvůli tomu musím srazit o hvězdičku. Mě jako člověka docela znalého v Napoleonově životu toto dost urazilo.

Celkově musím hodnotit Vojnu a mír jako dílo přežité. Tolstoj nepíše román, ale jako by popisoval reálné skutečnosti (až moc postav) a kvůli tomu je dílo po většinu času nuda. Je to půl druhého tisíce stránek dlouhý epos, který ale je zábavný tak 1/3. Tolstoj dává zbytečnou přehršli postav, ve které je nemožné se nějak lépe orientovat bez tužky a papíru. Proto musím dílo hodnotit 3/5, na svojí dobu určitě dílo, ale ve dnešní době přežitost. Chci ale zkusit Annu Kareninu, ta by mohla být lepší.

30.09.2019 3 z 5