Azizi Azizi komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Som presvedčená o tom, že HP sú knižky len pre ľudí, ktorí čítajú srdcom, emóciami... A nepotrebujú analyzovať, nehľadajú nepodstatné nedostatky... Je pre ľudí, ktorí ešte stále dokážu snívať. Tak ako väčšina detí, ale nemusia to byť len deti. Tieto knižky vo mne vyvolávali neopísateľné pocity, nebolo to len napätie, dobrodružstvo a také tie bežné veci, ale niečo omnoho viac. Niečo, vďaka čomu sa svet týchto kníh stal doslova súčasťou môjho života a navždy ňou aj zostane.

03.11.2011

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vynikajúca (miestami veľmi) vtipná, nápaditá a hodne pútavá fantasy séria. Prirovnala by som ju k tvorbe môjho obľúbeného autora T. Pratchetta. Stopárov sprievodca mi však prišiel oproti dielam TP oddychovejšie (v najlepšom slova zmysle, nie však jednoduchšie). Dokonalá ukážka typického skvelého absurdného britského humoru. Vrelo odporúčam!

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

Príbeh prekypuje neotrelým absurdným humorom (to ja milujem!), je to šialená jazda, pri ktorej sa rozhodne nebudete nudiť. Mať tak autorovu fantáziu. Postavy sú vtipné, jedinečné a sympatické. Špinavá práce je o niečo určite lepšia, ale komu sa páčila, myslím že sa bude páčiť aj toto. Ale musíte byť tak trochu aj blázni. Pretože nič v tomto románe nie je normálne!

23.07.2023 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kafka na pobřeží predstavuje hlboký a zvláštny príbeh. Možno nie taký, od ktorého by sa nedalo ani na sekundu odtrhnúť, ale ktorý dokáže zaujať. A to veľmi. Vedel ma tiež pozitívne naladiť, potešiť v zložitom období. Chcela by som aspoň na chvíľu bývať v Kómurovom pamätníku. A tiež spoznať pána Óšimu. Kniha ponúka možnosť hrať sa s dejom, utvárať si vlastné závery a snívať. Trochu mi možno prekážali jemné motívy lásky, keďže romantike v literatúre sa inak zvyknem oblúkom vyhýbať. Pokiaľ sa nejedná vyslovene o fantasy a podobné žánry, tak mi zvyknú v knihách vadiť aj prvky fantastiky. Kafka na pobřeží však nie je obyčajná kniha a tak som sa ju aj snažila vnímať. Nereálne prvky sú tu len akýsi prostriedok, súčasť metafory, ktorou sa pre mňa po čase stal tento nádherný román.

15.03.2011 5 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Hneď na začiatku je uvedený stručný názorný príklad toho, ako si teda "správne priať". Príklad je o mieste na parkovanie. Keď niekde potrebujeme zaparkovať, stačí si pri odchode z domu len priať, aby tam bolo nejaké parkovacie miesto a keď tam potom dôjdeme, tak zaručene presne na tom mieste bude voľné miesto alebo bude z toho miesta práve niekto odchádzať. Vraj tak to zariadi univerzum. Väčšiu blbosť som ešte nečítala.

30.05.2015

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Fascinuje ma, že Kulhánkove knihy sú také čtivé už od úplného začiatku. Jednoducho prečítam si prvé strany a je to, akoby som pri inej knihe bola práve niekde v tom najlepšom. Prišlo mi to, akoby táto kniha bola taká malá, síce podobná, ale ešte nevyzretá sestrička Nočného klubu. Asi trochu prekvapivé, ale ja nie som moc na akčné scény a zatiaľ čo pri Nočnom klube ma veľmi bavili aj tie, tu som ich niekedy len rýchlo prechádzala očami. Aj keď na druhej strane nemôžem sa ubrániť pocitu, že moje hodnotenie ovplyvňuje aj fakt, že narozdiel od NK som Vládcov strachu čítala na čítačke. A ja to tak veľmi nemám rada, kazí mi to zážitok z čítania. V každom prípade už sa teším na ďalšie autorove diela.

05.05.2015 4 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Noční klub I,II je moja prvá skúsenosť s Kulhánkom a musím povedať, že som úplne nadšená. Veľký podiel má na tom aj to, že ja som v literatúre zaťažená na humor, lenže nájsť fakt dobrú vtipnú knihu je sakra ťažké a teším sa, že pán Kulhánek v tomto smere vôbec nesklamal. Veľmi sa mi páči jeho štýl humoru. Po knihe s podobnou témou by som ja inak určite nikdy nesiahla, ale práve Noční klub je tá výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Čtivé a originálne...viac neprezradím. Určite odporúčam!

22.05.2013 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

The Long Walk je absolútne perfektná kniha! Zase raz sa mi potvrdilo, že King, ktorý nie je klasický, je oveľa lepší, ako tie jeho mysteriózne horory. Pre mňa po Dievčati, ktoré malo rado Toma Gordona, určite najlepšia kniha z tých, ktoré sa ku mne od neho zatiaľ dostali. Naviac je to prvý nezjednodušený román, ktorý sa mi celý podarilo prečítať v angličtine. Povedala som si, aká iná kniha môže byť ľahšia na čítanie v angličtine, ako chlapci idúci po ceste? A bolo to naozaj tak! Preto vrelo odporúčam pre tých, ktorí si svojou angličtinou zatiaľ nie sú úplne istí, no chceli by nejako začať. Vďaka tejto knihe som sa prestala báť čítať v angličtine.

Skvelá psychológia a vykreslenie charakterov postáv, budovanie napätia, úžasný nápad, myšlienka, žiadna zbytočná vata (tým myslím napr. zdĺhavé retrospektívne spomienky postáv ako v Geraldovej hre). Autor z témy vyťažil naozaj veľa a opísal snáď všetky možné zdravotné problémy, ktoré pri tak dlhej chôdzi s mizivou nádejou na prežitie môžu v organizme a psychike nastať. ...Vziať si do jednej ruky cukrovú vatu, do druhej popcorn a farebné balóniky a dychtivo pozerať na trpiacich umierajúcich chlapcov dokonale vystihuje zvrátenosť dnešnej doby a nezmyselnosť televíznych "reality show".

16.04.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Básne, ktoré si pamätám z môjho detstva. Mala som ich veľmi rada, najmä Vodníka. Nedávno som si prečítala prvý krát celú zbierku. Skvelé, no teraz si ešte viac uvedomujem, ako veľmi aj často krát smutné až morbídne.

23.01.2015 5 z 5

Lassie se vrací Lassie se vrací Eric Knight

Najnádhernejší psí príbeh, aký poznám :) už ako malá som si knižnú Lassie zamilovala a dlhosrstá kólia sa pre mňa stala zázračným plemenom. Moja láska ku kóliám pretrvala až dodnes v podobe veľkého obdivu border kólií a šeltií. Neskutočne dojímavý príbeh o bezhraničnej láske človeka a jedného nesmierne inteligentného a odvážneho psa.

16.01.2011 5 z 5

Od A do Z - Souhrnné vydání nejlepších povídek. Svazek 1 Od A do Z - Souhrnné vydání nejlepších povídek. Svazek 1 Roald Dahl

Od A až do Z - Souhrné vydání nejlepších povídek I a II obsahujú všetky poviedky nachádzajúce sa v nasledujúcich knihách: Příběhy nečekaných konců, Velký samočinný větostroj a další povídky, Přepínám - deset povídek o letcích a létání, To sladké tajemství života a jiné povídky, Milostné rošády.

Spravila som taký menší prehľad, aby sa každý mohol rozhodnúť, či si tie knihy kúpi jednotlivo, alebo prakticky v jednom spolu ešte s jednou poviedkou naviac.

EDIT: Prezerala som všetky moje komentáre, či náhodou niektorý nepatrí do diskusie a tento by isto patril. Ale tak čo sa dá vytknúť poviedkovej knihe Majstra poviedok? Nič. Perfektné, dokonalé, strhujúce a na záver každej poviedky doslova šokujúce. Že sa chvíľu nezmôžete ani na slovo a necháte ten fantastický zážitok vstrebať, aby ste sa mohli s úžasom vrhnúť na ďalší snáď ešte fantastickejší. Ale tak to už asi každý, kto si takúto rozsiahlu a ucelenú zbierku diel pána Roalda Dahla hodlá kúpiť, veľmi dobre vie.

21.12.2010 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Charlie a továreň na čokoládu. Tak krásny a jedinečný príbeh plný pravej atmosféry knižiek Roalda Dahla. Nemám čo dodať, snáď len že odporúčam naozaj každému (nie len deťom).

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a Fénixov rád Harry Potter a Fénixov rád J. K. Rowling (p)

Tak tento diel je zo série môj najobľúbenejší :) už som iba čakala, či ho posledné dva náhodou neprekonajú, ale nestalo sa tak. Príbeh ako napísaný pre mňa, jednoducho moc sa mi to páčilo. Od začiatku až dokonca najvyváženejšia knižka z celej série.

Spoiler!
Páčili sa mi napríklad aj všetky tie miesta, kde sa odohrával dej, ako Nemocnica svätého Munga, či Ministerstvo... A dokonca ani Siriusa som si nijak zvlášť neobľúbila, preto mi ho na konci nebolo ani príliš ľúto.

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Strhujúce čítanie! Skôr než ako literatúra faktu mi to pripadalo, ako na seba nadväzujúce "poviedky" písané podľa skutočných udalostí chronologicky so skutočnými postavali a ich príbehmi. Hlavne prvá asi tretina knihy bola neskutočne pútavá. Všetko to opisovanie zomierajúcich ľudí, ktorí krvácajú, dávia, majú vysokú horúčku... Je to hnus, tento vírus.

31.07.2023 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Ja neviem, z mnou zatiaľ prečítaných autorových kníh, Vládci strachu a Noční klub, sa mi táto zdala asi najslabšia. Ale námet sa mi veľmi páči. Mám rada príbehy, kde je len pár hrdinov, ktorí sa snažia prežiť a pritom sú na to vlastne celkom sami (so svojimi myšlienkami). Kladie sa tak väčší dôraz na psychológiu postáv, ich premýšľanie a uvažovanie. Avšak ako bolo i tu spomínané, tej vojenskej techniky, zbraní a toho všetkého bolo na mňa desne moc. Taktiež ako spomínanej akcie, ale to nie je chyba samotnej knižky a je mi jasné, že to tam patrí, to len ja asi nebudem úplne cieľová skupina. V NK to na mňa však všetko fungovalo perfektne. Hm v každom prípade celý čas som si vravela, že tejto knihe určite nedám 4 hviezdičky, nakoniec mi to však nedalo. Hlavne koniec ma zaujal a som zvedavá čo bude ďalej. Určite neľutujem, stále je to skvelý Kulhánek a som veľmi rada, že mi bol kedysi dávno tento skvelý autor doporučený.

06.09.2017 4 z 5

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Henri Brunel

Veľmi pekná knižka a skvelý nápad takýmto spôsobom spracovať pôvodné texty. Nájde sa tu niekoľko hodnotných budhistických myšlienok a citátov na zamyslenie. Príbehy sú však z väčšej časti naozaj číro rozprávkové, výkaldové a trochu mi chýbala tá jednoduchá údernosť, vtipnosť a absurdita klasických zenových koánov. Veľmi sa mi páčili najmä dovetky k príbehom pod troma hviezdičkami.

Ešte pridávam odkaz na výklad "vznešené osmidílné stezky", ktorá sa v knihe spomína a zopár mojich poznačených úryvkov (tých kratších):

- Zen je záhadný. Jakmile se ho dotkne nějaká myšlenka, zmizí.
- "Třepotání motýlích křídel mění dráhu hvězd," praví zenové rčení.
- Soucit je podle učení zenu nejkratší cesta ke štěstí.
- "Konejte dobro a hledejte svou původní podobu," řekl mistr.
- "Bez odvahy," prohlásil mistr při seššinu, "by byl zen pouhým snem o zenu."
- 4 božské příbytky: velkodušnost, soucit, veselá mysl a duševní vyrovnanost
- Karma je v buddhismu totéž, co zákon o příčině a následcích.
- Kóan je zeď, o kterou se všechny intelektuální úvahy rozbíjejí.

- Sebeobětování, ušlechtilost, trpělivost, dobré srdce a touha sloužit ostatním bez zbytečného rozumování a mudrování, to jsou cenné vlastnosti pro "život v milosti". Někdy však stačí jasnozřivě přijmout skutečnost a vnímat čistou průzračnost okamžiku.

Pokud chcete nějaké podrobnosti, jsou ve větvích citroníku...

13.08.2017 4 z 5

Na Západe nič nové Na Západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Vojna je príšerná. A presne o tom rozpráva aj táto kniha. Stručná a strašná výpoveď mladého vojaka na fronte. Mňa táto kniha veľmi zaujala už na strednej, keď nám profesorka vysvetlila význam jej názvu, Na západe nič nové. A ten ma dostal. Zriedka sa stáva, že majú knihy tak symbolický a silný názov. Takže som sa ju po pár rokoch rozhodla prečítať napriek tomu, že do smutných kníh sa musím vyslovene nútiť. Štýl písania mi síce úplne nevyhovoval, ale inak kniha naplnila moje vysoké očakávania. Zdá sa mi, že autor mal rád stromy. A snáď najradšej vysoké topole? Pretože topole sú aj moje najobľúbenejšie stromy...

09.04.2015 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Pecka! Perfektne premyslené, dokonalá zápletka, dej plný skvelých nápadov a napätia. Krátila som si čítaním tejto knihy čas, keď som bola v nemocnici a nemohla som sa od nej odtrhnúť. A tie prvé Jerryho slová, na tie nezabudnem :D

20.02.2015 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Ešte sa mi nesalo, že by som v priebehu čítania nejakej knihy tak radikálne zmenila názor na ňu. Prvých asi 100 strán som bola zúfalá, absolútne ma to nebavilo, neverila som, že knihu dočítam a ak ju aj dočítam, že ju ohodnotím viac ako jednou až dvoma hviezdičkami. Postupne si ma však absolúne získala. Hlavne pretože má niečo, čo mám ja osobne v literatúre veľmi rada. A to nejednoznačné vzťahy (nie partnerské, myslené všeobecne) - nedôvera, strach, nenávisť, postupné krehké budovanie dôvery a získavanie náklonnosti...

28.10.2013 5 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

Kde je Mrakoplaš, tak tam je u mňa automaticky 5 hviezdičiek (už len tá postava sama o sebe je dokonalá). O tejto knihe som dlho len snívala, až som ju nakoniec dostala na Vianoce. Je skutočne nádherná, tie ilustrácie sú krásne, kvalitný papier a také tie rôzne zaujímavé drobnôstky (ako napríklad obrázky všelijakých druhov drakov)... Napriek tomu som sa po celý čas nemohla zbaviť pocitu, že príbeh za tými ostatnými Mrakoplašvými zaostával. Veľmi veľa pozlátka (nevravím, že to nie je dobre), ale to niečo, čo ma na podobných knihách baví, toho tam bolo pomenej.

17.11.2011 5 z 5