Áža707 Áža707 komentáře u knih

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Taková lehká oddechovka, kterou jsem přečetla během 1 dne a jedním dechem. :) Něco nenáročného, v podstatě odhadnutelného, ale i tak se to dobře četlo.

09.03.2020 3 z 5

Strach z temnoty Strach z temnoty Alexandra Ivy

Musím říct, že poslední (přeložený) díl doopravdy nezklamal. Všechny postavy jsou bomba a i vzajemna spolupráce. A závěr? Luxusni!! Kdybych nevěděla, že jsou další díly v Aj, tak bych to brala i za surový konec :) takže uvidím, kam mě zavede pokračování v angličtině :)

26.07.2019 4 z 5

Rozbouřená temnota Rozbouřená temnota Alexandra Ivy

Skvěle pokračování! Člověk by se bál, že to upadne do stereotypu a stane se to monotónní, ale to není případ tohohle příběhu. Přečetla jsem ho jedním dechem a už se těším na další díl a na to, co se z toho vyvrbí.

07.05.2019 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Skvělý pokračování předchozích dvou knih. Je trochu neobvyklé zvyknout si na pohled dvou hlavních postav. Všechny tři díly čtu již podruhé, takže doopravdy doporučuji. Akorát mě trošičku zklamal konec - rozhodnutí Tris. Poslední kapitola podle Tobiase je velmi smutná. Jinak krásné čtení.

28.03.2019 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Krásně napsané, opět velmi silný příběh. Doopravdy doporučuji přečíst.

21.03.2019 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Knihu namluvili Libor Hruška a Martina Hudečková a byla velmi příjemná na poslech.

Venkovský hotýlek, kde je klid a pohoda a každý z účastníků sem jede kvůli nějakému důvodu. Všechno vypadá skvěle a dokonalé, dokud se nenajde první mrtvola!

Už při poslechu jsem měla pocit, že mi příběh něco velmi připomíná a pak jsem si vzpomněla na divadelní hru Past na myši (Agatha Christie) a bylo mi jasno. Inspirace je doopravdy znatelná.

Příběh držel dobrý napětí a autorka mě úspěšně mátla v tom, kdo je vrah a když jsem měla nějaký nápad, tak hned odvedla moji pozornost někam jinam.

Motiv jsem neodhalila, ten byl doopravdy dobrý. I když shoda okolností, že se tolik různých typů lidi a různými problémy sjede na jednom místě, působí skoro až neuvěřitelně. Osobně musím přiznat, že na konci na mě čekal jeden šok a do té postavy bych to naprosto neřekla.

Jelikož píšu recenzi až po delší době, tak vlastně cítím, že kniha zapadla, nebylo to žádný zapamovatelný wow, který by mě ohromilo. Takže i když bych po dočtení dala mozna více hvězd, tak teď se uchyluji k tomotu hodnocení.

3/5

15.05.2024 3 z 5

Sissi Sissi Martin Schäfer

Tato kniha začíná dětstvím Sissi a naleznete zde informace o její volné výchově a celkově o postoji jejího otce. Samozřejmě pak následuje část zásnub a přestěhování se do císařského paláce. Život Sissi je zde doopravdy srozumitelně a podrobně vysvětlený. Jsou zde zmíněny všechny důležité aspekty jejího života a dokonce zde lehce narazíte i na některé osobní výstřednosti, které byly podrobnější v předchozí knize.

V knize naleznete plno obrázku, fotek a to nejen Sissi, ale její rodiny a i paláců atd. Je zde i svatební smlouva. Na konci naleznete časovou tabulku, která je trochu více podrobnější než v knize první. Dále je zde rodokmen Sissina otce i matky, úspěšná sňatková politiky Sissiny matky, děti Františka Josefa a Alžběty. Pro mě asi nejvíce byla přínosná "Spřízněnost Habsburků a Wittelsbachů v 19. století", kde je krásně vidět, jak byly rody propojené.

I tato kniha se za mě četla velmi pěkně a dá vám to celkový pohled na život císařovny. Takže bych vám ho doporučila, pokud si chcete udělat celkový obrázek o jejím životě. Pro mě byla velmi přínosná, díky množství obrázkového materiálu.

15.04.2024 4 z 5

Korunu snímám z unavené hlavy Korunu snímám z unavené hlavy Gabriele Praschl-Bichler

Právě v této knize naleznete plno soukromých informací o životě samotné Sissi. Hlavním přínosem této knihy je, že zde naleznete zápisy z deníku císařovny, který byl celý veršovaný a tím pádem to má celý osobnější ráz a víc vás kniha zaujme.

Najdete zde informace o císařině garderobě a o tom, jaké nosila šperky. Věděli jste například, že nenosila snubní prsten na ruce? Jaká byla péče o její vlasy na které byla extrémně hrdá a nechávala si je splétat do speciální vlasové koruny. Dále je zde rozebrán její životní styl, který rozhodně v dnešní době nelze považovat za zdravý, takže zde najdete, jak cvičila, chodila na procházky a co jedla. Je zde i velmi podrobná kapitola o jejích nemocech a následné lázeňské péči. Rozebrány jsou i císařovniny koníčky - umění, cestování. V poslední řadě zde naleznete i informace o jejích úzkostech, obavách a pověrách. Dalším zajímavým bonusem je, že zde najdete výpověď císařovniny společnice, která s ní byla v posledních momentech a vypověděla, jak to vše bylo. Opět jsou zde k nalezení části korespondence a též zde najdete zmínky z deníku její milované dcery Marie Valerie.

Dostanete zde naprosto jiný pohled na císařovnu a nebudete jí už tolik vnímat jako sobeckou, jak tomu bylo v knize první. V otázce zvyklostech a soukromém životě byl tento titul velice přínosný. Pokud nechcete řešit politické události a zajímají vás právě výstřednosti této císařovny, tak vám tuto knihu mohu hodně doporučit.

5/5

15.04.2024 5 z 5

Dvě nevěsty pro císaře Dvě nevěsty pro císaře Sigrid-Maria Größing

Kniha se zabývala Sissi a její sestrou Nené, kdy se z počátku zabývá lehce dětstvím dívek a výchovou Františka Josefa. Následuje hlavní část, která je od roku 1848 až po smrt Sissi. Jelikož Žofie (matka Františka Josefa) a Ludovika (matka Sissi a Nené) plánovaly, že František Josef si vezme nejstarší dceru Helenu (=Nené), tak kniha sleduje osudy obou dvou dívek. Od pekelně náročné a rychlé výchovy obou dívek na post císařovny, přes jejich manželství, porody až zbytek života. Celá kniha vykresluje krásný vztah, který sestry k sobě měly, jak se jezdily navštěvovat a pomáhaly si. Musím říct, že autorka vykresluje Sissi jako poměrně sobeckou a bezcitnou a vyzdvihuje spíše vlastnosti Nené. V této knize se hodně dovíte o politických událostech a o různých cestách císařovny Sissi. V této knize naleznete i mnoho dopisů, které si vyměnili sestry, nebo ostatní členové rodiny se Sissi, případně pár dopisů od císaře.

Celkově se mi kniha četla dobře, našla jsem zde plno důležitých informací a vytvořilo to časovou linii, které jsem se následně mohla držet. Osobně jsem velmi ráda, že jsem knihu četla jako první. O osobním životě a rozmarech Sissi tady moc nenajdete a jak jsem již zmínila, je zde vykreslovaná jako "špatná" osoba. Na konci knihy naleznete časovou osu nejvýznamnějších událostí.

15.04.2024 4 z 5

Zatracená láska Zatracená láska Tess M. Puffrová

Musím přiznat, že kniha mi přišla ještě lepší než, když jsem jí četla poprvé. Příběh jako takový ubíhal velmi dobře a celkově mě to bavilo. Bylo zde i patřičné napětí a děj krásně gradoval. Co mě doopravdy mrzí, že zde není větší lákadlo na další díl, který by si kniha rozhodně zasloužila. I když musím říct, že ta jedna věc mě doopravdy překvapila, protože mě to příjde moc uspěchané a hnané na sílu, ale uvidím, co příjde dál.

Postavy jsem si oblíbila. Anna je takový ta typická nevýrazná myška s dobrými známkami a skvělou reputací. Musíom přiznat, že jsem s Annou doopravdy hodně soucítila a vím, že plno lidí odsuzuje, že Anna se neozvala a tátovi se více nebránila. Vím, že tyhle věci nejsou jednoduchý a stejně si získala můj obdi některým svým jednáním. Annin otec byl naprostý pedant a psychopat a jeho jednání jsem doopravdy nechápala a strašně moc mě štval, doopravdy jsem zvědavá, zda jeho jednání bude mít nějakou větší dohru. Maddox je klasický badboy, kterého si ovšem zamilujete. Má svou temnou stránku, ale zase i tak nějaké své zásady a pochopitelně démony, ale nedozvíte se vše. Strašně se mi líbila jeho reakce po soudu. Vrámci toho, že jsem četla knihu po několika čtenářkách, tak mě překvapilo kolik z nich Maddoxe odsoudila za to, že chodí za školu nebo že pije a má tetování. Z vedlejších postav jsem si zamilovala Kennyho a doufám, že dostane v dalších dílech ještě více prostoru.

Střídání pohledů bylo fajn, ale je pravda, že některé části, které se opakovaly mě trochu vadily až nudily. Jsem ráda, když se dozvím něco víc o jednotlivých postavách a zároveň se příběh posune. Někdy byl příběh usměvný a smála jsem se u něj, naopak zde naleznete i nějaké chvilky k zamyšlení. Příběh je určen pro mladší čtenáře, ale vůbec mi to nevadilo. Jsem doopravdy zvědavá, co nám přinese vztah Anny a Maddoxe do budoucna a též vztah Anny k její rodině. Na další díl se těším a chystám se v blízké době. Knihu mohu doopravdy doporučit, pokud máte rádi romantické příběhy.

30.03.2024 4 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

"Jedna je zármutek,
dvě radost nosí,
tři nesou děvčátko,
čtyři hošíka, o něhož matka marně prosí,
pět stříbro, šest zlato značí,
sedm pak hluboké tajemství stračí"

Příběh je vyprávěn z pohledu dvou dívek Audrey a Ivy, které společně studují na prestižní Illumenské střední škole. Obě dvě postavy z počátku vypadají nafoukaně, každá z jiného důvodu. Jedna si myslí, že je v podstatě královnou školy a druhá je rozmazlená princeznička, které tatínek vždy dovolil vše. Shodou okolností tyto dvě slečny společně musí sdílet pokoj a vypadá to na velké peklo z obou stran. Že bych si je přímo oblíbila se říct nedá, ale zase mi nijak zvlášť nevadily. Pobavila mě okolnost, jak se vlastně skamarádily, ale naprosto jsem nepochopila jednání Audrey na konci příběhu.

Děj mi ubíhal poměrně dobře a stránky mizely pod prsty a rozhodně jsem se nenudila. Podání je takové jednodušší a někdy jednání až moc zrychlené a ukvapené, je patrné že kniha má být pro mladší čtenáře. Byla jsem doopravdy zvědavá, co vlastně skrývá Audrey (což vlastně nebylo nějaký wow asi jsem od toho čekala trochu víc) a jaká tajemství školy se ještě dozvíme. Takže když jsem otočila na poslední stránku nechápala jsem, proč kniha nepokračuje, když se to právě tak skvěle rozjelo. Upřímně řečeno doufám, že druhý dil přeloží velmi brzy, protože by mě hodně zajímalo kam až příběh zajde.

Musím přiznat, že se mi líbilo prostředí Anglické školy a dobře příběh oživovaly části podcastu, který byl na škole vysílán, aby odhalilo vraha loňského roku. Osobně mě docela fascinoval ten kontrast mezi starou školou a moderním vybavením: ipady v knihovně, kamery všude a přístupové karty. Na této škole bych rozhodně studovat nechtěla, protože některá pravidla mi přišla přitažená za vlasy - např: během výuky nesmíte na pokoj, takže když si zapomenete úkol dostanete pětku jen protože pro něj nemůžete dojít? Nebo horší případ - polejete se a nebudete se moc převléct? Zamykání telefonů a neposlušných dívek už raději více nekomentuji.

Pravdou je, že i přes napětí v kterém jsem byla a mojí zvědavost, tak konec nesplnil přesně moje představy. Strašně moc mě naštvalo, že jsem nedostala aspoň nějaké odpovědi a nebo by nevyvstaly další a zajímavé otázky. Na druhý díl se rozhodně chystám.

26.01.2024 4 z 5

Být s tebou Být s tebou Antonie Nováková

Velmi krátká knížka z pera české autorky s nádhernou obálkou. Přiběhl zhltnete bez problémů během jednoho odpoledne/večera. Děj ubíhal poměrně rychle a velmi dobře se četl. Možná někdy ubíhal moc rychle až neuvěřitelně. Na knize hodně oceňuji playlist, který byl na začátku.

Kniha má velmi zajímavé myšlenky a hlavní hrdinové nemají zrovna jednoduchý život. Opět zde nelezmeme nastíněné problémy a jejich řešení či vysvětlení se dočkáme až na konci knihy, takže to čtenáře příjemně drží v napětí. Já jsem byla celou dobu zvědavá, co se stalo Mattovi a proč se z toho Vaja obviňuje.

Příběh je vyprávěn z pohledu obou hlavních hrdinů a to Vaji a Maddena. Oba dva jsou velmi zajímavé postavy a velmi snadno s nimi budete sympatizovat. Můj zásadní problém byl, že jsem mezi nimi necítila žádnou chemii a v tomhle směru by to chtělo trochu přidat, aby vztah pro čtenáře byl více uvěřitelný. Překvapilo mě jednání Maddena, ale občas doopravdy nevidíme problém, dokud mám ho někdo blízký neodhalí.

Já osobně se trochu nemohu odpoutat od toho, že mi kniha značně připomínala jednu sérii od Německé autorky a podobností jsem tam viděla poměrně hodně..

Bohužel v knize je více věcí trochu nedomyšlených a nedotažených, ale styl psaní je velmi příjemný a milý. Rozhodně si myslím, že autorka má na to psát a ráda si případnou další knihu přečtu.

Knihu mohu doporučit všem, kteří hledají lehce napsanou romantiku, u které se budete usmívat.

2.5/5

30.11.2023 2 z 5

Tajemství Lynburnů Tajemství Lynburnů Sarah Rees Brennan

Tohle je příběh, který je ideální na Spooky season, takže pokud nevíte, co zrovna číst, tak vám knihu v říjnu doporučuji.

I přesto, že se jedná o YA knihu, tak mě chytla a hodně bavila. Příběh se čte úplně sám, celou dobu nás udržuje v příjemném napětí a celý děj je opředen záhadou, kterou chcete rozluštit. Najdete zde i velmi vtipné hlášky a momenty, osobně jsem občas vyprskla smíchy na hlas.

U postav jsem si oblíbila Kaminu kamarádku Angelu, která měla skvělé sarkastické hlášky. A její "tajemství" jsem odhadla již z počátku knihy. Sama moc nevím, co si mám myslet o Ashovi, hlavně o jeho chování v závěru. Kami i Jared jsou postavy, které si oblíbíte a obzvlášť s jejich spojením a prozkoumáváním toho, jak to vlastně vzniklo. Opět mě zklamalo chování Jareda na konci příběhu.

Bohužel i přesto, že se mi kniha velmi líbila, tak musím zmínit i některé mínusy této knihy. Prvním problémem spatřuji přechody z osob, které nejsou oddělené ani mezerou. Prostě čtete a uprostřed z ničeho nic se změní pohled na Jareda, což bylo doopravdy hodně matoucí. Český překlad na neštěstí též pokulhávál a byly zde často gramatické chyby.

Děj ubíhá doopravdy rychle a musím říct, že doopravdy zde nechybí pořádné napětí a hlavně gradace. Četla jsem, četla jsem a těšila jsem se na epické vyvrcholení a BUM najednou konec knihy. Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Znovu jsem listovala poslední kapitolou a říkala si: To snad nemysli vážně?

Místo slibného zakončení jsou zde nastíněny další problémy a otázky a vy nevíte, co si myslet. Hlavně ten úplný závěr, mi zlomil srdce Okamžitě jsem začala vyhledávat informace a zjistila, že kniha má ještě další dvě pokračování, která bohužel nebyly přeloženy do českého jazyka. Takže si myslím, že okolností mě donutí, si konečně přečíst nějakou knihu v angličtině, abych se dozvěděla, jak to vlastně všechno dopadne.

Knihu bych doporučila fanouškům nenáročné fantasy a milovníkům YA. Přestože je kniha určená pro mladší čtenáře, myslím, že i starší může zaujmout.

01.11.2023 4 z 5

Krevní pouto Krevní pouto Scott Reintgen

První díl jsem četla před dvěma a půl lety a tak návrat do tohoto světa byl velmi obtížný a náročný.

Na prvním díle mě bavila právě ta magie, myšlenka fénixů, popisy zrození jednotlivých koní a to jaké ingredience k tomu potřebujete. Vlastně i myšlenka celého závodu mi přišla fajn. Jenže v druhem díle se ocitáme uprostřed války a to za mě tolik zajímavé nebylo.

Setkáváme se zde s hrdiny z prvního dílu, kdy mezi moje nejoblíbenější stále patří Imelda, ale postupem knihy jsem si velmi oblíbila i Pippu. Samozřejmě s Pippou přichází i všemi velmi oblíbená Du-forma, s kterou jsem trochu válčila stejně jako v prvním díle.
S vedlejšími postavami jsem občas měla velký problém, protože jsem si je nebyla schopná vybavit z prvního dílu.

Zápletka a vyvrcholení tohoto dílu a i celé série byla doopravdy zajímavá a opravdu mě velmi překvapila. Jen jsem trochu očekávala, co přijde na konci za průšvih a ten se vlastně nekonal. Jelikož nechci nijak zvlášť spoilerovat, tak řeknu jen, že to působilo až moc jednoduše, pohádkově a neuvěřitelně. Doopravdy by sérii neuškodilo, kdyby se ke konci stalo něco víc WOW.

Příběh se četl velmi dobře a kupodivu mi stránky ubíhaly pod rukama i přes zákeřnou du-formu. Autor čtenáře drží v příjemném napětí právě pomocí změny postav, protože se něco stane na jednom místě a najednou si musíte počkat dvě kapitoly než se dozvíte něco dál.

Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům a lidem, co teprve objevují žánr fantasy (s prvky sci-fi). Myslím si, že pro náročnější čtenáře nemusí být kniha tolik atraktivní.

25.10.2023 4 z 5

RunAway RunAway Anabelle Stehl

Už závěr druhého dílu mě velmi nalákal na třetí díl. Miriam nám odhalí své tajemství a musí se potýkat s důsledky, které z toho vyplynou a ty rozhodně nejsou jednoduchý. Osobně bych se nechtěla ocitnout ani v jedné ze situací, které Miriam potkaly.

Postavy zde potkáváme opět stejné jako v předchozích dílech a jejich životy jsou příjemně propojené. Za mě stále nejlepší postava je Phuong a jediné, co mě doopravdy na sérii mrzí je, že nedostala více prostoru. Eliase si podle mě oblíbí každý a je to člověk, který se bude za svoji rodinu prát až do poslední chvíle.

Miriam i Elias každý řeší své problémy a potíže, ale nedokážou se svěřit svým nejbližším a místo toho najdou útěchu mezi sebou. Právě jejich dlouholeté přátelství jim brání udělat další krok. Bojí se toho druhého, sebe samého a reakce okolí. Oba dva se s tím perou po svém a i s ostatními věcmi. Musím říct, že jsem si obě dvě postavy oblíbila a tak nějak mi jejich spojení dávalo smysl.

Budu se opakovat, ale ráda bych znovu zdůraznila, že to skvělé na sérii je, že se nejedná o plytký romantický příběh, ale řeší se zde těžká a zásadní témama jako například potrat. Rozhodně si myslím, že když budete chtít najdete ve knize hodně.

Děj utíká rychle a kniha se čte velmi dobře. Samozřejmě ve knize najdeme zajímavé zvraty, které vás překvapí. Obsahuje i plno krásných myšlenek.

Překvapilo mě, že série se odehrává během jednoho roku, čekala jsem, že to byl delší čas. Trochu bych knize vytkla až přespřílišný Happyend, ale jako zakončení série je to příjemné.

Musím přiznat, že s posledním dílem série se mi doopravdy nechtělo loučit. Věřím, že se někdy k sérii velmi ráda vrátím. Ráda bych vám knihu a celou sérii doporučila a doufám, že většinu z vás neodradí hromada negativních komentářů a recenzí, které existují. Mně osobně se nejvíc líbil druhý díl.

4.5/5

25.10.2023 4 z 5

12. 5. 1743 – Marie Terezie: Korunovace na usmířenou 12. 5. 1743 – Marie Terezie: Korunovace na usmířenou Eduard Maur

Kniha je rozdělena do několik kapitol, kdy se každá s nich zabývala jiným tématem, s kterým se musela Marie Terezie potýkat před, během a těsně po své korunovaci Českou královnou.

Kniha začíná příjezdem Marie Terezie do Prahy, popisem její korunovace a následnou oslavou narozenin. Poté se vracíme v čase, kdy se dostáváme k informacím před korunovací v rozsahu několika let.

Jedná se o dost podrobný popis válek o České dědictví a válek o Rakouské dědictví. Nalezneme zde popisy postupu armád a celkově kdo spolupracoval s Marii Terezii a kdo spolupracoval s Karlem Albrechtem. Dále se zabývá, jak došlo ke smíření s českou šlechtou a taky jaké reformace následovali po její korunovaci.

Kniha se čte poměrně dobře, i přesto, že obsahuje velmi popisné části, jak postupovaly armády a docela podrobné seznamy lidí. V poslední řadě zde nalezneme i osudy odpůrců Marie Terezie. Celou knihu doprovází i úryvky dopisů a řečí a to celou knihu činí zajímavější.

Rozhodně mohu knihu doporučit všem, kteří se zajímají o historii a chtějí se dozvědět něco nového a zajímavého o českých dějinách a o tom, jak královna Marie Terezie musel tvrdě bojovat o České země.

28.08.2023 4 z 5

Madame de Pompadour Madame de Pompadour Nancy Mitford

Kniha se četla poměrně dobře a na její čtení jsem se vždy těšila. Seznámila nás s životem Ludvíka XV., jeho výchovou a jeho jinými milenkami a hlavně i se situací, která v té době ve Francii byla.

Poté se dostáváme k životu samotné Madame de Pompadour od jejího dětství až po její smrt. Pocházela z nízkých poměru a v devíti letech ji bylo předpovězeno, že bude vládnout královskému srdci. Rozhodně bych řekla, že to byla velmi silná žena, která okouzlila plno srdcí, ale zároveň si znepřátelila hodně lidí. Kromě toho, že byla velmi chytrá a empatická, tak byla velmi cílevědomá.

Kromě jejího života a skutků, které za svůj velmi krátký život udělala, tak zde nalezneme hlavně popisy chování na dvoře a rozhodně to bylo velmi obohacující. Rozhodně musím říct, že žít na dvoře nebyl jednoduchý a obzvlášť ve Francii, kdy platila různá pravidla pro jednotlivé domy/dvory.

V knize je patrná jakási nadřazenost a povyšenost Angličanů nad Francouzi, kdy je vidět, že úplně autorka neuznává poměry, které ve Francii byly. Nalezneme zde i typický anglický humor, který mi velmi sedl.

Kniha končí nečekaně smrtí Madame de Pompadour, kdy se mi vybavil díl Doctora Who, který mám strašně ráda a v knize jsou úplně stejně věty, jako právě v tomto dílu. Knihu mohu doporučit všem, kteří mají rádi historii a chtěli by se dozvědět něco více o Francii 18. století.

13.06.2023 4 z 5

Dedička ruže Dedička ruže Majka Danihelová

Knihu jsem dostala ve spolupráci s nakladatelstvím @venupress a tím bych jim chtěla poděkovat za zaslání eknihy na recenzi.

Příběh je psaný velmi zajímavě a řekla bych, že vás v podstatě hned vtáhne do děje a nutí k pokračování ve čtení. Děj se odehrává v několika rovinách a tím pádem je zajímavější, protože pomalu odhalujeme střípky z minulosti a dáváme dohromady jednu úžasnou skládačku. Přesto mám pocit, že nám autorka neodhalí vše a máme se na co těšit v dalším díle.

Violet je záhadná postava, která je vychovávána velmi přísnou tetou, která se s ničím jen tak nepáře. Z Violet se postupem let stala zbraň, která má být použita ve vhodný moment k pomstě. Ale znamená to, že musí upozadit své přání a tužby a přesně ty ji trochu pokazí roky připravovaný plán.

Violet jsem si oblíbila a hlavně pro tu část, kterou skrývá v sobě a na povrch vyleze jen občas. I tak je to skvělá hrdinka, která je empatická, vstřícná a uvnitř ní hoří nezkrotný plamen. Těžko odhadovat, jak by dopadla, kdyby byla vychovávána jinak.

Příběh pomalu graduje a čeká nás pár zajímavých zvratů. Jak už jsem psala výše, právě pár rozhodnutí a trochu Violetina tužba celý dej krásně zamotá. Nalezneme zde milostný trojúhelník, ale takový neobvyklý řekla bych. Hodně mě bavil a samozřejmě mám i svého favorita (kterého si myslím, že by snad vybrala většina). Na druhou stranu musím říct, že mě občas mrzelo chování Violet, ale v celkovém příběhu se to dá pochopit.

Děj se postupně zamotaval a rozhodně mě zajímá, co přijde dál. Bohužel musím říct, že i když celkově tam bylo hodně zajímavých menších zvratů, tak konec byl bez velkého wow efektu, prostě mi to přišlo, že děj běžel dál a najednou ho někdo utnul.

Příběh bych doporučila pro všechny, kteří mají rádi tajemství, tajemno a celkově zajímavé intriky s příjemnou kombinací s romantikou.

⭐ 4/5

26.09.2022 4 z 5

Stella z Kalvendie Stella z Kalvendie Nikola Machová

Stella je obyčejná dívka, která žije na planetě Zemi a najednou se jí naprosto změní život. Stella si vždy připadala jiná, ale byla považována za dítě s bujnou fantazii. Teď už je dospělá, ale stejně má pocit, že sem úplně nepatří a ukáže se, že je to pravda.

Líbila se mi postava Stelly a její propojení s přírodou a celkově její fungování. Velmi mě překvapilo, jak všechny změny vzala jako holý fakt, možná by se hodila trochu pochybnosti.
Když už jsem u Stelly strašně mě mrzelo, že neměla možnost se nějak spojit s kamarádkou a vysvětlit ji situaci. Jako celkem chápu, jak to bylo v celkovým smyslu myšlený, jen mi to přišlo líto.

Svět Kalvendie byl velmi zajímavý a upřímně se nebojím říct, že doufám, že se do něj ještě někdy znovu podívám, protože si myslím, že má své kouzla, která nám může ještě odhalit. Líbil se mi svět, jednotlivé rasy, které zde žily a jeho propojení se zemí. A rozhodně se toužím dozvědět více o světě, historii i lidech.

Děj ubíhal poměrně dobře a kniha se četla dobře. Skvěle vymýšleno byl čas, který Stella na Kalvendii dostala, nikdo nechtěl po ní aby zachránila svět během pár hodin, ale vše se pečlivě učila a poznávala sama sebe a své schopnosti.

V průběhu jsme se dočkali velmi lehké a pomalé romance, která se dala očekávat, ale i přesto byla velice příjemná a rozhodně jsem si ji užila. Na konci nás čekal nejeden zvrat a některé doopravdy dokázaly překvapit! A konec nám dal možnost, že se dočkáme dalšího dílu a já v to doopravdy pevně doufám.

Rozhodně nesmím zapomenout na skvělé ilustrace, které nás knihou prováděly a tím pádem kniha byla ještě víc zajímavější a Kalvendie reálnější. Najdeme zde i pár velmi krásných myšlenek, které nás chytnou za srdce.

Knihu bych doporučila každýmu, kdo má rád fantasy a chce něco jiného a neobvyklého s napojením na přírodu. Trochu mi kniha tímhle stylem připomínala Rafaelovu školu. Spíš bych řekla, že je určena pro mladší čtenáře, ale i starší dokážou kouzlo Kalvendie ocenit.

⭐ 4/5

20.09.2022 4 z 5

Stínová královna Stínová královna C. J. Redwine

Musím přiznat, že pár retellingů už skončilo na seznamu přečtených knih a žádný z nich mě tak moc nenudil jako tento. Kdo by se nikdy nesetkal s retellingem, tak se jedná o převyprávění známého příběhu po svém. Vždycky jsem velmi zvědavá, jak autor uchopí myšlenku a čím mě zaujme, ale tady to za mě
prostě nefungovalo.

Nejprve bych chtěla velmi pochválit obálku, která mě zaujala a kniha mě díky ní přitahovala. Celková myšlenka nebyla až tak  špatná a oceňuji směr, kterým se autorka vydala, jen bych řekla, že bohužel to špatně uchopila a pravděpodobně se do toho trochu zamotala. Velmi zajímavá myšlenka je, že magii neoplývá jen "Zlá královna", ale i samotná "Sněhurka" a myslím, že zrovna tato část by stála za větší rozvinutí.

Z postav (pokud se tomu tak dá říkat ) jsem si asi nejvíce oblíbila rarocha Sašu, která měla velmi vtipné myšlenky a tenhle společník Lori vás vždy donutil k úsměvu (a jak ochotná byla podělit se o myši ). Lori i Kol byly rozhodně zajímavé charaktery, trochu jako oheň a voda, ale přesto měli hodně společného a jejich odvaha pro království neznala hranic.

Ráda bych vám tu řekla ještě něco pozitivního, ale bohužel mě to nenapadá. První polovina knihy (a myslím, že se to zlomilo až jaký kus za půlkou) se četla ohromně pomalu, nic se tam nedělo, děj se opakoval a mě to strašně moc nudilo. Bylo to k uzoufání, vážně nekecám. A po tom, co se v podstatě 2/3 knihy vlekly, tak nám autorka dala velmi rychlý a nečekaný konec, který ani neměl patřičnou gradaci a nebo wow efekt.

Autorka nám sem dala plno věcí a mě to přišlo až zbytečně překombinované skoro bych řekla až (Mám pro to speciální slovo a všichni prosím prominou) přepí*ený! Pokud mám být upřímná, tak mi kniha přijde jako kombinace klasické Sněhurky, seriálu Once upon a time, filmu Sněhurka a lovec a aby toho nebylo málo přidáme draky. Možná kdyby se někde nějaký kousek ubral a zbytek by se více propracoval, bylo by to lepší a pro čtenáře stravitelnější.

Z této série byl zatím přeložen jen tento první díl, ale rozhodně je dobře ukončen, takže nebudete mít zuřivou potřebu hledat druhý díl. Já tuto sérii s ledovým klidem odkládám nedočtenou.

⭐ 2/5

06.09.2022 1 z 5