Awča Awča komentáře u knih

Aquitania Aquitania Eva García Sáenz de Urturi

Velmi silný příběh, krásně zpracovaný.
Autorka se věnuje části života Eleonory Akvitánské, velmi samostatné a průbojné ženy.
Historické údaje z větší části respektuje a příběh dotváří, takže tu není souhrn letopočtů a životopisů, ale čtivý a napínavý příběh.
Četba mě přiměla zjistit si o Eleonoře více informací, a to tedy byl pestrý život.
Možná se dočkáme pokračování?
Chválím i obálku, moc hezká.
Knihu jsem dostala darem, takže ještě jednou moc děkuji :-)

24.04.2023 5 z 5

Svět smutných Svět smutných Jan Opolský

Melancholické, smutné verše. Některé mě oslovily, některé minuly.

Úsvit
Nejistý úsvit byl: ni modro, ani mlha
a nic jsem neviděl, zda obloha se kalí
šedivým mléčnem, nebo zda se trhá
....

19.04.2023 4 z 5

Vytoužená smrt Vytoužená smrt Cara Hunter

Přečteno jedním dechem, však je také Cara mou oblíbenou autorkou.
Příběh, na základě skutečné události, je dobře vystavěn, proložen přepisy TV pořadu a věrohodnými diskuzemi z internetu.
Soukromí vyšetřovatelů je zmíněno jen okrajově, navíc je v předmluvě souhrn postav, takže není třeba znát všechny předchozí díly. A jméno jedné z nových postav má zajímavé pozadí, což je vzpomenuto v doslovu, milé.
Těším se, už zase, na další díl.

14.04.2023 5 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Ke knize mě přitáhla krásná obálka, a navíc se hodí hned do dvou témat letošní výzvy :-)
Ač jsem spíše adult než young, četlo se mi celkem dobře, mělo to spád, zvraty, netušila jsem, kam se příběh bude vyvíjet.
Zajímavé bylo střídání vypravěčů. Můj nejoblíbenější byl Finn.

30.03.2023 4 z 5

Pagáč jóga - Jógové desatero našima očima Pagáč jóga - Jógové desatero našima očima Barbora Pagáčová

Na knihu jsem se moc těšila, začala jsem ji číst už v tramvaji :-)
Obě autorky mají velmi optimistický pohled na svět a jejich postoj k józe je mi blízký.
Pěkně ilustrace i fotky, za mě velká spokojenost.

22.03.2023 5 z 5

Mrazivé vraždy Mrazivé vraždy Agatha Christie

Překvapivě obsáhlá kniha různých povídek mé milované autorky.
Některé povídky byly prostě skvělé, jsem blázen do Poirota a slečny Marplové, Pentlička či pan Quin už mi nejsou tak blízcí. Povídka s Parkerem Pynem mě pobavila, smála jsem se nahlas a ráda.
Posloucháno jako audiokniha.

10.03.2023 5 z 5

Dávno ztracená Dávno ztracená Sara Blædel

Na detektivku celkem nezvyklé téma, vážné, citlivě zpracované.
Jelikož se jedná již o několikátý díl série, čtenář se zpočátku musí prokousat změtí jmen a odkazů na předchozí děj, ale vcelku brzy se vše pěkně rozběhne.
Moje první setkání s Loisou Rickovou rozhodně se podívám po dalších dílech.

06.03.2023 5 z 5

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Jedna z prvních od Agathy Christie, které jsem kdy četla, snad ještě jako odrostlé děcko. Jména se mi pletla a zápletku jsem úplně nepochopila, jen ten název a říkačka mi utkvěly.
Podruhé jsem četla již jako dospělá, a to už byla jiná! Netušila jsem, kdo za tím vším stojí , byla jsem pěkně napnutá, a na závěr mi z dedukcí slečny Marplové spadla brada.
Při dalším čtení - nynějším, v rámci výzvy - jsem si již pamatovala, kdo, jak a proč, a krásně jsem si knihu mohla vychutnat.
Až budu velká, chci být slečna Marplová :-)

27.02.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Pohlazení po duši.
Krásný příběh o životě mimo společnost, o svobodě, o přírodě, přátelství, zklamání, (bez)naději.
Netřeba se bát nudného čtení, dvě časově linky a kriminální zápletka dodávají příběhu napětí.
Můj nejkrásnější knižní zážitek za poslední roky.

26.02.2023 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Je pro mě těžké knihu hodnotit.
Začátek mě navnadil, pěkný styl psaní, neotřelá témata, byla jsem zvědavá na každý další krok Aomame i Tenga.
Pak se tempo zpomalilo, přibylo absurdností, a bylo pro mě čím dál těžší se na čtení těšit.
Na třetí díl se nechystám, možná zkusím od autora povídky.

22.02.2023 4 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Naprostý zmar a deprese.
Ale na druhou stranu zajímavé, stále přetrvávájící rozdíly v chování okolí podle příslušnosti k té "správné" sociální vrstvě, proměna oblíbenosti Marianne a Conolla při přechodu na VŠ, jejich vztah-nevztah, který je podle mě nyní stále častější, řešení-neřešení toho, co si myslí okolí, psychické potíže.
Posloucháno jako audiokniha ve výborné interpretaci Terezy Dočkalové, klasickou knihu bych asi nebyla schopna přečíst, ten pocit tíhy a beznaděje, který čišel z každé kapitoly ...
Knihu zařazuji do čtenářské výzvy a velmi mě láká další z výzev: Jane Austenová, jejíž knihy jsou vlastně také o vztazích a s společenských vrstvách, jen v jiné době, bude zajímavé obě knihy porovnat.

22.02.2023 3 z 5

Obývací nepokoje Obývací nepokoje Petr Hruška

Nechala jsem se unášet pocity, sbírka mě oslovila, líbila se mi.

...Vyklízeli dohola obývací pokoj
malý chlapeček
ležel v koutě
Jako pohozený ulovený plyšový mrtvý
bobřík odvahy —
zůstat sám
v domě kde se stal
rozvod
Už mu to končí...

19.02.2023 5 z 5

Nouzové zastavení času Nouzové zastavení času Ewald Murrer (p)

Krásné počtení.
První část mě oslovila o trochu více svým stylem, kdy verše poslední části navozovaly děj básně následující.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

Krev býka je v kalichu na stole.

Já v myšlenkách jdu nazpět,

pozpátku stoupám po schodech,

vracím se, odkud jsem byl vyhnán.

Zdvíhá se převržená židle,

usedám a perem nasávám slova

napsaná na zmačkaný list,

uhlazuji jej

a ukládám do krabice k jiným bílým listům.

Plamen vrůstá do svíce,

vosk narůstá, knot zbělal.

Oheň se ukryl do zápalky.

31.01.2023 5 z 5

Ze života českých poustevníků Ze života českých poustevníků Vratislav Václav Tomek

Mám ráda příběhy poustevníků, představuji si jejich život, jaký ve skutečnosti byl, a jak byl poté mile naivně přibarven.
Historické souvislosti, zvláště popis možné zrady Vintíře, jsou velmi zajímavé.
Jazyk knihy je zastaralý, nečetlo se mi proto úplně lehce.

28.01.2023 4 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Moje první setkání s autorem. A navíc jako audiokniha, což obojí trochu ovlivňuje hodnocení.
Upřímně, zprvu mi příběh ani hlas vypravěče nesedly, ovšem pak se to rozjelo a čtení/poslouchání mě velmi bavilo, interpreta si již nedokáži představit jiného, pěkné byly i hudební předěly.
Hlavní postava Reynevan je mile naivní, Šarlej a Medák ho skvěle doplňují. Magie i husitství jsou namixovány tak akorát.
Jinak je to takové klasické putování hrdinů odněkud někam, s různými příhodami a s dobrými hláškami, které mě párkrát rozesmály nahlas.
Druhý díl si dám také audio, už se na něj těším.

26.01.2023 5 z 5

Zloděj z Bagdadu Zloděj z Bagdadu Konstantin Biebl

Útlá sbírka smutných veršů.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma

Pohřební
Moji milou pohřbívali,
já jsem o tom nevěděl,
teprv, když ji pochovali,
havran s psaním přiletěl.

Ve Velimi před Kolínem
odpočívá na hřbitůvku.
Já ji vidím mezi vínem
v Dalmacii na ostrůvku.

Není možná, aby spala
někde v zemi v chladném hrobě.
Modré hrozny obírala:
Zrnko mně — a zrnko tobě!

26.01.2023 5 z 5

Divadlo krutosti Divadlo krutosti Terry Pratchett

Terryho Pratchetta čtu moc ráda.
Povídková kniha je zajímavá, i když mě některé kousky úplně neoslovily, takové jednohubky, některé chutnají lépe a některé vůbec.
Bábi Zlopočasná je moje nejoblíbenější postava, povídka s ní mě pobavila nejvíce.

29.12.2022 4 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Přistoupila jsem na to, že zápletka i okolnosti jsou nadnesené, však to není literatura faktu. Snaha šokovat, pohrát si se čtenářem, proč ne.
Všeho bylo tak akorát, něco sice opravdu přitažené za vlasy, ale kniha se četla dobře a byla napínavá.

28.12.2022 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

To je tak milá a osvěžující četba, Karel Čapek je pro mě mistr nad mistry.

28.12.2022 5 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Knihy této autorky čtu velmi ráda, takže moje hodnocení není úplně objektivní.
Takže subjektivně: pecka!
Napínavé, čtivé, zajímavé hlavní postavy, ale i těm vedlejším byla věnována péče.
Příběh hezky zauzlovaný, a také hezky rozmotaný.
Krásně jsem si početla, už aby vyšel další díl.

26.12.2022 5 z 5