Ava365 Ava365 komentáře u knih

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

K tomu není skoro potřeba psát žádný komentář. Jedna z nejlepších knih vůbec.

02.12.2019 5 z 5

Kdo je bez hříchu Kdo je bez hříchu Bo Svernström

Výborná kniha od mně do té doby neznámého autora. Text je dělený do krátkých kapitol a i díky tomu se dobře čte. Přestože jde o severskou kriminálku, postavy jsou tentokrát vcelku normální. I když už brzy tušíte, jak některé věci v příběhu jsou, stejně nejspíš neodhadnete celou pravdu, kterou se dozvíte až v překvapivém závěru.

22.10.2023 5 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Nebyla to špatná knížka, jen si myslím, že by jí prospělo zkrácení.

01.10.2023 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Zajímavý příběh s překvapivým koncem. Kniha je psána i zvláštním, nepříliš obvyklým stylem. Přesto mi tam k udělení plného počtu hvězdiček něco chybělo.

20.07.2023 4 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Tak nevím co napsat. Autor to evidentně myslel vážně, přestože to spíš působilo jako parodie. Naivní příběh, naivní, realitě neodpovídající dialogy, rádoby "poetická" přirovnání a literární "perly" typu "Z hlavy se jí snesla lavina vlasů a roztříštila se o útlá ramena", nebo - "Okna paneláků je nehybně sledovala a občas po nich výhružně bleskla odraženým slunečním paprskem", které působí spíše komicky. Dvojice vyšetřujících elévů - ona drsňačka, která ale hovoří velice nekonzistentně - jednou jako školačka ze soukromého lycea a jindy jako dlaždič, on - posluchač metalu a suchar. V popisech má pan autor taky docela hokej, protože Tomáš Volf měří podle vlastního vyjádření 182cm a v jedné scéně je popsána Eva téměř o dvě hlavy menší - což vychází na nějakých 145-150 cm. K tomu váží 60kg, takže slušná kulička :-)) Přesto je popisována jako kočka, a tyto výškové parametry jí nebrání ani v uspořádání soukromé partyzánské akce, při které si troufne sama dopadnout "Polednici", což je dle popisu obrovitý a silný chlap. Celá detektivka má s literaturou společného pramálo - styl je úporný, kostrbatý, snaha o vtipné hlášky působí těžkopádně. Vyzdvihnout tak lze pouze autorovy slušné znalosti z kriminalistiky. To ovšem stačí jen k sepsání takovéto knihy, která stylem připomíná čtení do vlaku. K napsání opravdu kvalitní detektivky nestačí pouze elán, ale je potřeba taky více talentu.

06.02.2023 1 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Tak tohle byl přesně ten typ knihy, kdy je úmysl autora šokovat natolik zřejmý, že to ve finále působí téměř komicky. POZOR SPOILER! Chci napsat děsivý, morbidní a "jánevímjaký" ještě thriller, tak tam dám vraha prznícího a vraždícího malé děti, přidám naleziště kostí deroucích se z mělkých hrobů ven, pak nějaké ty lahvičky s vydloubanýma očima atd. a ono to bez pořádné invence a nadání stejně nefunguje. K tomu nesympatický vědátor a chaotický děj, který je plný nelogických blbostí a nesmyslů. Jediným pozitivem knihy jsou opsané pasáže z nějakých encyklopedií a krátké kapitoly.

24.10.2022 2 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Peter May umí dokonale popsat prostředí, kde se jeho příběhy odehrávají. Tentokrát to bylo do té doby mně neznámé francouzské středohoří. Dokonale byly popsány i kulinářské skvosty nabízené špičkovou restaurací. Bohužel samotný příběh i hlavní hrdina Enzo mě tentokrát příliš neoslovil. Nebylo to vyloženě špatné čtení, ale dle mého soudu má autor lepší díla.

14.06.2022 4 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Výborná starší česká detektivka. Tuto považuji za jednu z nejlepších od tohoto autora. Přestože se děj odehrává hluboce v minulém století, nechybí příběhu napětí a chvílemi vyvolává i strach. Kapitán Exner je jedna z nejlepších postav české detektivky.

27.11.2021 5 z 5

Lovcem v tajze Lovcem v tajze Jan Kozák

Velmi krásná a poutavě vyprávěná kniha, ve které se dozvíte mnoho zajímavých informací o nelehkém způsobu života uprostřed sibiřské divočiny.

01.05.2021 5 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Velmi krásná kniha. Detektivní příběhy s jemným Čapkovým humorem.

23.12.2020 5 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Zajímavá kniha seznamující nás s životem snad nejznámější francouzské šansoniérky.

23.12.2020 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Příběh natolik známý, že nemá smysl komentář. Jeden ze základních pilířů hororu.

19.08.2020 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Dnes již kultovní záležitost. Nepotřebuje komentář.

14.12.2019 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Mistrovské dílo. Temná atmosféra a ukázka toho, co s mužem může udělat žena.

11.12.2019 5 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Dnes již klasická kniha popisující těžký život kantorů na ne zrovna prestižní škole. Autor ji napsal pod jiným jménem, než pod jakým píše své světově známé detektivky.

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Dle mého jedna z nejlepších knih vůbec.

Lidožrout Lidožrout Jaroslav Velinský

Jeden z našich nejlepších autorů detektivek. Lidožrout je napínavá originální kniha.

10.12.2019 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Jedna z jejích nejlepších. Agatha Christie je mistrem detektivek s omezeným množstvím podezřelých na jednom místě.

09.12.2019 5 z 5

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

Komentář zbytečný. Skvělá kniha.

09.12.2019 5 z 5

Smrt komára Smrt komára Jaroslav Velinský

Výborná starší tuzemská detektivka od jednoho z našich nejlepších autorů tohoto žánru.

01.06.2024 5 z 5