Atlantis Atlantis komentáře u knih

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nějakým způsobem jsem si zafixoval, že Růže pro Algernon jsou o něčem naprosto odlišném a pitomý přebal českého vydání tomu rozhodně nepomáhá.
Kniha je o hledání sebe sama, o zjišťování toho, co vůbec znamená být člověk a jestli má někdo právo rozhodovat, kdy je jedinec inteligentní a kdy ne.
I přesto (a nebo právě proto), že víte prakticky od začátku, jak příběh skončí, jde o velice silnou knihu a jediné, co bych oželel, byly některé vzpomínky do dětství.

03.06.2018 5 z 5

Video Noire Video Noire Carlos Trillo

Video Noire má velmi zvláštní kresbu v tom smyslu, že políčka často vidíte v různých odrazech, průrvách, skrz všelijaké mezery apod.
Jinak je ale příběh takový nijaký a po několika dnech zapomenete, že jste komiks vůbec četli.

03.06.2018 3 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Zkurvenej příběh stojí na svém závěru. Ten jediný mne opravdu bavil a zaujal. Ano, je sice překombinovaný, ale po nudném zbytku knihy je velice osvěžující.
Minier píše neskutečně popisně. Cítí potřebu popisovat každou myšlenku postavy dvacetkrát, každý záliv desetkrát a každé uprdnutí před dvaceti lety třikrát. Nebýt těchto nechutně dlouhých a nudných pasáží, měla by kniha tři sta stran, a to by jí výrazně pomohlo.
Zkurvenej příběh je unylá kniha, která má velice slušný závěr. Je jen na vás, zda chcete pět set stran trpět, abyste si nakonec užili zbývajících sto dvacet.

30.05.2018 3 z 5

Simpsonovi: Čarodějnický speciál - Bžunda mrtvého muže Simpsonovi: Čarodějnický speciál - Bžunda mrtvého muže Matt Groening

Příšerná sbírka komiksů. To, že Simpsonovi nejsou vtipní, je bohužel v posledních letech jasná realita. Budiž, seriál, stejně jako komiksy, sleduje člověk spíše ze setrvačnosti. Ale ty výpotky, které jsou v Bžundě, jsou naprosto ohavné. Nudné, stupidní, hnusně nakreslené a hlavně téměř nikdy nedávající smysl. Nekupujte si tuto knihu a i v knihovně se nad výpůjčkou raději zamyslete. Fuj.

28.05.2018 1 z 5

Znamení démona Znamení démona Jean-David Morvan

Velice slušný díl, který silně připomíná jinou francouzskou klasickou sci-fi sérii - Mark Stone. Zástupci vyspělé rasy musí infiltrovat zaostalou planetu, na které se podezřele rozjela technologie.
Poměrně klasická zápletka, ale za mě určitě lepší než předchozí díl.

24.05.2018 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Půlnoční slunce funguje jen a pouze jako jednohubka. Nečekejte komplikované zvraty ani pomalé odhalování zápletky, tady se vše jaksi rychle proletí a hotovo. Což nemusí být vždy na škodu.
Ne, Harry Hole to opravdu není, ale ruku na srdce, ani u něj není vždy posvícení.

23.05.2018 4 z 5

Černý ostrov Černý ostrov Hergé (p)

V rámci Tintinových komiksů je Černý ostrov lehce jiný. Velmi akční, minimum textu a i hlavní hrdina se chová jinak. Neustále o něco zakopává, padá, uklouzává... a takový Tintin mě moc nebaví. A i těch náhod bylo až přespříliš.

21.05.2018 3 z 5

V osidlech revoluce V osidlech revoluce Jean-David Morvan

Celou dobu jsem si při čtení třetího Meteoru říkal, že je tohle rozhodně nejslabší díl z první trojice. Na konci mi ale došlo, že nakonec nešlo o takové klišé, jak to celou dobu vypadalo. Revoluci proti establishmentu jsme viděli už stokrát, ale tady nakonec zjistíte, že zloduši nebyli možná tak špatní a hrdinové asi neměli tak úplně pravdu.
Nenechte se odradit tuctovým příběhem, závěr jej naprosto postaví na hlavu.

20.05.2018 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Opravdu nemůžu sdílet nadšení ostatních hodnotících. Samotné bajky jsou primitivní, krátké a se světem Harryho Pottera nemají nic společného. Jsou to prostě tuctové pohádky, kterých je na světě stovky.
Překvapivě mě nejvíce bavily komentáře Brumbála, které ale byly obrovsky nevyrovnané - jednou takřka akademický rozbor problematiky, jindy taškařice typu Laurel a Hardy.
Bajky barda Beedleho jsou jenom smutným pokusem vytáhnout peníze z fanoušků Harryho Pottera. Přečtěte si raději znovu jakýkoliv díl z původní série. Kromě Relikvií. I tohle je lepší než Relikvie smrti.

18.05.2018 2 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

U Šesti vran jsem měl při čtení téměř stejný pocit jako u Tetovaného. Fantasy svět s jednoduchými pravidly, zajímavé hlavní postavy a pořád nějaké tajemství, které vás táhne dál.
Normálně nenávidím zápletky typu "čekal jsem tvůj tajný plán, a proto mám ještě tajnější plán", ale tady to působilo poměrně uvěřitelně.
Hodnotím 4,5 hvězdy, protože ten nijaký konec knihu dost shazuje. Beru, že očividně autorka od počátku plánovala pokračování, ale takhle se prostě kniha nezakončuje.

18.05.2018 4 z 5

Soukromá sbírka Soukromá sbírka Jean-David Morvan

Druhý díl Meteoru nezaujal tolik jako jednička, ale pořád jde o velice slušný komiks, jen toho zlouna poznáte už na první pohled.

18.05.2018 4 z 5

Život a doba Skrblíka McKváka Život a doba Skrblíka McKváka Don Rosa

Začnu nestandardně zápory, protože o tomhle se prostě musí vědět. Život a doba Skrblíka McKváka je naprosto ničena českým vydáním. Určitě víte, že už v minulosti měli čtenáři problémy s tím, jakým způsobem Egmont s kačery zachází a zde je podle mého naprostý vrchol. Některé nápisy jsou česky, jiné anglicky a některé dokonce (předpokládám) dánsky. Skvělé. Slova obsahující přepisy, mezery na špatných místech. Úžasné. Ale to nejhorší - jména a názvy. Postavy se na jedné straně jmenují česky, aby o stranu dále (ano, jednu stranu - kolem strany 250) byly anglicky. A ne jen jednou. Tuto knihu prostě někdo narychlo přeložil, splácnul dohromady a čau. Žádná korekce, kontrola, nic.
Dokonce i sám Don Rosa musel na zacházení českého Egmontu reagovat a do budoucna zakázal, aby se jeho jméno vyskytovalo v českých mutací komiksů. (zdroj Komiksové bubliny) A to už je sakra problém.
Komiks samotný je úchvatný, detailní kresba (schválně sledujte pozadí při příjezdu do Mississippi), vtipný, svižný, akční příběh. Hromada pomrknutí na fanoušky a nebo vysvětlení některých nesrovnalostí. No a že by se mě někdy tak dotkla smrt v komiksu, si nepamatuji.
Život a doba Skrblíka McKváka je v originále vskutku mistrovské dílo. V češtině bohužel najdete několik zprzněností.

14.05.2018 5 z 5

Moon Knight Moon Knight Warren Ellis

Výborný komiks. Tedy ne ten starý, tam je to klasicky o ničem, ale "nová" část se čte skvěle. Zpočátku vám budou určitě vadit barvy. Jsou totiž unylé, béžové a celkově nijaké, ale pak se na scéně objeví pan Knight a když vidíte, jak v téhle šedi doslova září na dálku, pochopíte. V nových komiksech byl skvělý sešit, kdy postupně ze stránek mizí jednotlivá políčka, jak postavy umírají, výborný nápad.
Na výborné hodnocení bohužel Moon Knight není z jednoho prostého důvodu - nedočkáte se žádného uceleného příběhu a ani o samotné postavě zase tak moc nezjistíte (kromě samozřejmě výcucu na konci).
Moon Knight je jeden z nejlepších NHM, nenechte si jej ujít.

09.05.2018 4 z 5

Mourrison: hrdina bez bázně a... honey? Mourrison: hrdina bez bázně a... honey? Lukáš Fibrich

Jestli vás bude Mouriosn bavit lehce zjistíte. Přijdou vám vtipné následující hlášky? "Ty se pořád živíš. Máš vůbec živnostenský list?" "Rozeznám romadúr od Roma, i když to bývá obtížné." "Mňau do you do?"
Mně moc nepobavily.

08.05.2018 2 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Knihovna duší je stejně kvalitní, ne-li lepší, jako první díl. První vstup do Ďáblova akru je opravdu atmosferický a celkově mi prostředí třetího dílu velmi sedlo. Hvězdu dolů hlavně za to, že je vidět, jak neměl Riggs příběh předem připravený (několik závratných odhalení z minulých dílů je najednou vyvráceno jako naprostá hloupost) a hlavně - fotky už se staly spíše přítěží a úplně vidíte, jak nedotvářejí příběh, právě naopak. Autor prostě někde našel kupu starých fotek a násilně se je snaží naroubovat do textu. A je to bohužel vidět.
Velice slušný závěr trilogie a doufám, že další díly nebudou, protože by jen víc a víc rozvrtaly mytologii tohoto světa.

08.05.2018 4 z 5

Americký upír Americký upír Stephen King

Zábavné, svižné čtení s lehce neotřelou zápletkou, které si na nic nehraje. Žádné filozofování nad nesmrtelností brouka (tady se spíše řeší nesmrtelnost hlavní postavy). Škoda jen poměrně nevyrovnaných dvou polovin, kdy příběh z divokého západu baví mnohem více.

06.05.2018 4 z 5

Smrt - Nejlepší čas tvého života Smrt - Nejlepší čas tvého života Neil Gaiman

Nudná a ukecaná slátanina, která si myslí, že když bude mít téma smrti, tak je automaticky hrozně kchůl, gotik a macabre.

04.05.2018 1 z 5

Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Kurt Busiek

Postavu barbara Conana jsem znal jen z doslechu. Nečetl jsem knihy, neviděl filmy. Měl jsem Conana vždy spojeného se spoustou krve, nahých žen, ostrých mečů a sekyr a špetkou magie. A přesně to jsem od Dcery pána mrazu dostal. Conan je prostě naprosto klasické, v dnešní době až béčkové fantasy, kde každý nemusí třicet let intrikovat, aby dosáhl svého. Velice svěží čtení, které je neustále v pohybu.
Hvězdu odebírám hlavně za kresbu, která není ani zdaleka tak detailní, jak bych si přál a bohužel také za české vydání. Komiks je svázaný šňůrkami, což sice možná zabraňuje rozpadnutí hřbetu, ale někdy jsou díry s těmito provázky vedeny přímo skrz textovou bubliny a to je prostě hnus.

01.05.2018 4 z 5

Prsten Prsten František Neužil

Kniha na svou dobu působí velice staromódně, něco jako Kalibův zločin nebo Kříž u potoka. Sledujeme klasicky rok na vesnici, kdy i ta nejmenší ptákovina znamená vzrušující dobrodružství (vyhánění dobytka na pastvu - zív, krádež dvou, DVOU!!, pytlů soli - zív, zív), a ploché postavy. Slaboučké.

01.05.2018 2 z 5

Zombíci... Zákaz krmení! Zombíci... Zákaz krmení! Ondřej Frencl

Kresbu horší než u Čtyřlístku i příběh na úrovni čtvrté třídy základní školy bych překousl, ale naprosté nepochopení toho, jak komiks funguje, je u seriozně vydávané knihy na pováženou. Bubliny prostě a jasně mají svoje umístění! Pokud si je autor hází halabala po panelech, tak je čtení opravdu za trest.

27.04.2018 2 z 5