Artinka Artinka komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Soukromě jsem si ke knize přiřadila podtitul "jak vzít skvělé dítě a totálně ho pokazit". Těch málo stránek, co tato útlá knížečka má, se mi dokázalo zarýt do srdce a zasít semínko strachu. Strachu, že svým chováním neúmyslně a nevědomky někomu ublížím. Strachu, že bych měla něco podobného provést svému dítěti. Protože duše dětí je křehká a slova zraňují mnohdy víc, než ostří. A o to víc jsou nebezpečnější, že si mnohdy jejich následky vůbec neuvědomíme...

15.03.2021 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

"Neubližuje vám jednání jiného člověka, ale láska. Kdyby do toho nebyla zamotaná láska, všechna bolest by se snášela líp."

Připomínka toho, že domácí násilí se může týkat každého z nás. Dokonce (a možná i častěji) těch, kteří se domnívají, že oni by nic takového přece zažívat nemohli. Že oni by si to líbit nenechali. Že by po první ráně odešli.

Lidský povahy nejsou jednoduchý a když se motají kolem lásky a jiných citů, je to často jak generátor náhodných reakcí.

"Vždyť mě miluje, to vím jistě... Měl jen blbej den, to já udělala chybu, že jsem mu dala záminku..."

Autorku jsem měla spojenou spíše s dívčími romány. Popravdě jsem po první knize, kterou jsem od Colleen četla, byla rozhodnutá, že pro mě není. K Námi to končí jsem se dostala spíše náhodou a nemohla jsem být víc překvapená. Téma, které se zde otevírá, je silné, důležité a srozumitelně a poutavě podané pro všechny věkové kategorie. Stále je to primárně dívčí čtení, ale v rámci žánru výjimečné a má moje doporučení.

"Možná, že láska vždycky neopíše celý kruh. Někdy se jen objeví a zase zmizí, tak jako někteří lidé ve vašem životě."

16.04.2020

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ze začátku to bude dědek, který vám poleze na nervy. Pak si ho oblíbíte. Budete se s ním smát. Opustíte ho v slzách, jako milovaného dědečka. Tahle kniha ve mně bude ještě nějakou dobu doznívat. Jedna z nejlepších, co jsem poslední dobou četla a možná i vůbec.

Posel Posel Markus Zusak

I jako naprostý lůzr můžeš změnit svět. Stačí se dívat kolem sebe a začít maličkostmi. To je poselství.

10.04.2021 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Bylo toho o něm řečeno tolik, že už asi nemá smysl plýtvat slovy. Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. *****

Artemis Artemis Andy Weir

Marťan zůstane na špici, ale ani Artemis nezklamala. Autorův styl, smysl pro humor a poutavé podání fyziky a techniky si drží vysokou úroveň a jednoznačně Weira posouvá mezi mé oblíbené spisovatele.

16.04.2020 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Pro malé i velké, pejskaře i nepejskaře. Pro všechny, kdo si chtějí smlsnout na roztomilé jednohubce, pro ty, kdo se chtějí dozvědět něco víc o lidech, kterým více než na sobě záleží na zvířatech. Pro malé čtenáře, kteří se pouštějí do prvních opravdových knížek. Pro uštvané rodiče, kteří neví, co by ještě měli svým potomkům přečíst před spaním (a při pomyšlení na knihu říkadel už třískají hlavou o postýlku). Pro všechny, kdo chodí se srdcem na dlani. Pro ty, kdo by to srdce psí lásce potřebovali ještě trochu otevřít.

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Jak jen mohl někdo napsat knihu, která se zaryje tak hluboko? Která ti při čtení několikrát roztrhá srdce na kousky a zase je slepí k sobě? Ve který je tak strašně moc pravdy a života? TOHLE, to je TA JEDNA, kterou by si měl přečíst každý.

Protože třešně voní vždycky po třešních.

27.09.2020 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

"až tě zase příště
upozorní že by sis měla
oholit nohy
připomeň mu
že není pánem tvého těla
že je jen host
a když se nebude chovat příkladně
může se stát nevítaným"
Vzala jsem do ruky knihu poezie. Odkládám hromádku feministicky ublížených slovíček, bez hloubky, bez pointy. Autorka má jistě pohnutý a zajímavý osud, ale její tvorba mě bohužel ani trochu neoslovila. Dle mého názoru existuje spousta malých autorů, co sdílí své texty například na instagramu, kteří by si zasloužili pozornost.

narozdíl
od této
knihy

A abych řekla i něco pozitivního - obálka, tak ta je, narozdíl od obsahu, nádherná.

11.08.2020 1 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

U třetího dílu série se moje "Nemůžu přestat číst a ani nevím proč" změnilo na "Tuhle sérii miluju a nechápu, že jsem ji nečetla už dřív". Příběh chytlavý, postavy krásně vykreslené, závěr absolutně nečekaný. 5/5!

04.05.2020 5 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Po jejích knihách se učím sahat, když moje duše potřebuje horký kafe, pomazlit a pod deku. Tohle přesně se mnou tyhle příběhy - láskyplné, ale přesto ze života - dělají. Absolutní úžas a okouzlení, jako u Jediných pravých lásek (vážně, přečtěte si to!), se sice nekonal, ale i tuto knížku jsem si mimořádně užila.

10.04.2021 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Moje první setkání s Kotletou. Knihu jsem dostala darem, aniž bych o ní (nebo o autorovi) něco věděla. Mohl mi napovědět název. Mohla mi napovědět obálka. Ale přesto jsem byla překvapená, co to sakra čtu! A o to víc jsem byla překvapená, jak moc se mi to líbí! Je to jednoduchý, přímočarý, sprostý a místy nechutný, není to zázrak literatury... jenže kdo z nás přesně něco takovýho občas nepotřebuje? Pro mě vstupní brána do "Kotletovek", už louskám třetí a u té rozhodně neskončím!

14.04.2020 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Shusterman je pro mě autor, který dokáže vytvořit perfektní, fungující, zajímavý a hlavně né zas až tak nepravděpodobný svět distopické budoucnosti. Co mi u něj chybí je propracovanější vypravěčská stránka. Smrtka 3,5/5*. Za vytvořený svět plný počet a co se příběhu týče - třeba hodnocení vylepší další díly...

04.09.2020 3 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Kniha o mezilidských vztazích, rodině a démonech minulosti. O hledání sebe a hledání lidství. A o nalezení místa na světě. O jedné velké metafoře, kterou si každý z nás může přebrat podle svého. Je filozofická a trochu smutně opravdová. Je krásná.

16.04.2020 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Jednoduché, přímočaré, krvavé... Kotleta. Audiokniha na jeden zátah, styl Borka Kapitančíka mi sedl. Pokud máte chuť na něco oddechového, kde není potřeba příliš zapojovat mozek a prostě se jen nechat provádět příběhem - za mě jedno velký JO.

14.04.2020 4 z 5

Je to vlastně nový pohled na YA žánr. Tedy alespoň jsem na něco podobného ještě nenarazila. Originální koncept časových smyček, podivných dětí i zasazení do minulosti mě baví. Ale co oceňuji nejvíc je umělecké pojetí celé série. Knihy jsou překrásné z vizuální stránky, bohatě doplněné starodávnými fotografiemi. Neskutečně oceňuji fakt, že je autor sám vybíral v antikvariátech, bleších trzích a sbírkách. Dávají příběhu úplně jiný rozměr, nádech tajemna, podtrhují mrazivé vyprávění.

10.05.2020 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

"Věřit a nepochybovat"

Tohle postapo od české autorky mě zastihlo, aniž bych dříve vůbec tušila o jeho existenci. A po dočtení jsem si jistá, že si zaslouží mnohem více pozornosti!

Svět ovládán mocnou Citadelou - církví či sektou, šířící své pokřivené vidění světa, utrpení a strach. Běžní obyvatelé utlačováni a terorizováni. Sebemenší známka odporu či odlišnosti krutě potírána. Země ohrožována tajemnou a vražednou růžovou bouří.

A na pozadí toho všeho lidský příběh. On jeden z nejlepších agentů Citadely. Ona dcera vysoce postaveného představeného hnutí odporu. Vztah, který může znít otřepaně, ale pero autorky dalo vzniknout romantické lince prosté tisíckrát zmíněných klišé.

22.04.2020 5 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

"Myslím, že když se znovu zamilujete, vzdáváte se, byť jen trochu, těch, které jste milovali dřív. Ale nic se tím nevymaže. Nemění to nic na tom, co jste kdysi měli. Dokonce to ani nenecháte tak daleko za sebou, abyste si to okamžitě nevybavili, abyste se k tomu nemohli vrátit jako ke knize, kterou jste rozečetli před dlouhou dobou. Vzpomenete si hned, jak jste se tenkrát cítili."
Čistě romantické knihy nebývají často mým šálkem kávy. Ale nikdy neříkej nikdy. Příběh o lásce a těžkých životních rozhodnutích jsem hltala od začátku do konce. V některých ohledech, týkajících se změn člověka v čase, a tedy i jeho vztahů, mi kniha otevřela oči a donutila mě nahlížet z jiných úhlů...

25.05.2020 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

"Věděla jsem všechno o lásce, která je příliš velká, než aby se vešla do malého kyblíku. A tak tím nejtrapnějším způsobem pocáká všechno kolem."

A o tomhle ta kniha je. O různých druzích lásky, o rodinných vztazích, o ztrátě blízkého. O duši mladé dívky, která se musí vyrovnat se smrtí v rodině. Smrtí člověka, který formoval její charakter a dokonale souznil s její duší. O pochopení sebe sama, pochopení srdcí našich sourozenců, rodičů, drahých...

O lásce mezi muži, o šíření nemoci, jejíž jméno si v Americe v 80. letech lidé šeptali jako odporné tabu. O AIDS, jenž si nevybírá, a ochuzuje svět o velikány, slavné umělce, muže překypující dobrotou i ty trochu ztracené...

Kniha je psána neskutečně poutavě a veškeré emoce jsou skutečné, téměř hmatatelné. Po dočtení na mě padla obrovská tíha a žal z té opravdovosti. Obrovské doporučení.

10.05.2020 5 z 5

Nejodlehlejší stanice Nejodlehlejší stanice Ben Aaronovitch

Půjdu trochu proti proudu, ale tohle byla bomba! Tahle kniha, vlastně povídka mimo děj románu Řeky Londýna.

Předchozí díl skončil se spoustou linek otevřených a s jedním velkým "WAU" v podobě odhalení totožnosti Muže bez tváře. Začal dělat chyby a my už víme proč. Velké věci na spadnutí. A....šup, milý čtenáři, vrazíme ti tam povídku, ať jsi ještě chvilku napnutý! A taky ať si maličko odpocineš od té parádní jízdy.

Já děkuju a chválím, tahle jednohubka bylo něco, co jsem v sérii potřebovala a pomyslné zpomalení mě ještě více nadchlo pro další díl !