Archie Archie komentáře u knih

Pěšec proroctví Pěšec proroctví David Eddings

Klasika, ktera stale funguje. Nema to ostre hrany Hry o truny nebo Zaklinace, jenze vsechny ty klasicke fantasy elementy zde funguji na jednicku. Bavil me vyvoj postav, bavilo me klasicke vyrustani na farme, carodejove, kralove a predevsim pozvolne odhalovani deje. Jednim slovem - kouzelne.

07.01.2021 5 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Skvele napsana, ctiva "Hra o truny" v rimskem stylu. Jedine, co chybelo k tomu aby me kniha uplne strhla, byl autorum popisny odstup od udalosti. I velmi dramaticke sceny se tak nejak stanou a chybi jim nejake to spinave, fyzicke, emotivni koreni a sila okamziku.

28.10.2020 4 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Pripadalo mi to jako nejaka povidka ze sedmdesatkoveho scifi casaku. Coz v tomto provedeni neni vubec zle, ale preci jen mi tam chybela trocha vic emoci a v druhe polovine uz jsem se na cteni tolik netesil. Objektivne nevim co bych vytknul, ale nejak hluboce na me cteni zkratka nedolehalo. Krabacka civilizace ale byla bozi.

20.07.2020 3 z 5

Černý arcimág Černý arcimág Brent Weeks

Posledni dobou, nemam na fantasy stastnou ruku. Svetlonos je celkem hypovana serie, me ale prvni kniha k pokracovani urcite nepodnitila. Weeks je celkem zabavny vypravec, jinak me ale nejvic zklamal prave snad ten nejvychvalovanejsi element knihy - system magie a vubec fantasy elementy sveta. Kouzla zalozena na barvach mi prisla straslive nezajimava. Svet neprilis propracovany. A nakonec hrdinove, vyjma jednoho ci dvou, taktez pomerne vsedni. Bez imerze mi to proste nejde.

17.04.2020 2 z 5

Ostří mrtvého muže Ostří mrtvého muže Luke Scull

Tedy, ze Scull do sve ciste fantasy trilogie prida technologie, jsem neprijal s uplnym nadsenim. Ve fantastice to nemam vubec rad, byt je pravdou, ze autor se temer vzdy drzel na uzde a stale (vyjma situaci s vytahem!!) balancoval nekde na hrane "porad jeste fantasy". Nicmene, ten feeling toho poradneho, spinaveho pribehu plneho vecne nasranych barbaru, mocnych carodeju a demonu, bohuzel v mych oci narusil. Co je ale horsi, nezvladl ukocirovat to, co v prvnich dvou dilech nacal. Oslich mustku a prekombinovanych deus ex machina bylo uz prilis a to nejzajimavejsi ustoupilo linii s invazi "mimozemstanu". Pribeh s magelordy, Bilou pani, Mariusem a spol., mohl byt dostatecne nosny a ve vsech aspektech mi pripadal zajimavejsi. Je to obrovska skoda, protoze prvni dva dily byly jsem si uzil jako maloco. Porad je Trin fascinujici, porad plati ze bych si dalsi pribeh tohoto sileneho svetadilu rad precetl - uz to ale nebyla takova cista parada.

14.10.2019 4 z 5

Meč severu Meč severu Luke Scull

Scull je bůh. Pořád možná není takovým mistrem v hrátkách s charaktery postav jako Abercrombie, ale co do dramatu a stavby světa mu není nic dlužen. Naopak. Druhý díl je vrstevnatější než první, linky se proplétají jedna do druhé a několikrát mi spadla z vystavění scény čelist. V závěru jsem knihu hltal jako dlouho jinou fantasy ne. Zvrácená Bílá paní, téměř hororové výjevy, odporný sir Meredith, epický souboj nad městem, Vlk a Meč severu. Příběh stále kolosálnější, přitom se ale stále pevně držící svých hrdinů. Naprosto boží.

10.10.2019 5 z 5

Z krve zrozená Z krve zrozená Nathan Long

Warhammer jednohubka, u ktere jsem ale (narozdil od jinych, ktere jsem zatim namatkove cetl) citil misty ono kyzene fantasy nadseni. Zejmena prvni polovina byla totiz skvela. Seznameni s hrabenkou, vabeni krve, hrbitovy a skvele vykreslena upiri horecka v Nulnu. Laskomina pro kazdeho literarniho Renfielda. Zaverecna, ponekud natahovana bitka me uz tolik nevzrusovala. Uplny zaver byl ale opet skvele dramaticky a rozhodne si nenecham ujit dalsi dil. Mam je zabít paní?

15.09.2019 4 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Prakticky perfektni, nadcasova post-apo upirina. Tady funguje zkratka vsechno. Pribeh se cte svizne a pritom nezapomina na detaily dokreslujici atmosferu, kulisy jsou patricne desive a predevsim je kladen duraz na vnitrni svet osameleho hrdiny a lidsky element osameni, touhy, paranoii a sebeklamu. Nechybi navic ani specificky, absurdni humor. Legendarni. Neville! Pojd ven!

14.05.2019 5 z 5

Don Quijote de La Mancha (převyprávění) Don Quijote de La Mancha (převyprávění) Eliška Nosálová

Existuji klasiky, ktere me dnes, at uz jsou jakkoliv historicky hodnotne, nedokazi plne oslovit. Quijote i Sancho Panza jsou legracni dvojka, jejich pribehy jsou psany lehkym perem a jako takovy rytirsky srandokaps muze i dnes kniha fungovat skvele. Ve vetsine dobrodruzstvi na me presto Quijote pusobil spise jako nebezpecny silenec, coz mi nedovolilo onu casto zminovanou projekci sveho ja, do oblibeneho potulneho rytire. Jsem rad, ze jsem mohl mit tu cest, lec do srdce se mi mily Quijana nezapsal.

09.03.2019 3 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Jak byl King v uvodu dokonaly (atmosfera, prostredi, tajemna Evie, redneci, vezeni), tak je po 100 stranach rusivy v neustalych odbockach, privalu jmen a tradicnich post-apo/post-epidemie postupech. Do cteni jsem se musel nutit, coz je pro 600 strankovy roman spatna zprava. Skoda, uvod byl uzasny.

03.11.2018 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Navzdory chvalozpevum, tady mi Bradburyho styl vypraveni nesedl. Knihu jsem navic cetl tesne po odlozeni prvniho dilu Hyperionu, coz mi ctivost Bradburyho slohu ponekud ztizilo. Povidky zacinaji jinak slibne, atmosfera je padesatkove naivni, z dnesniho pohledu snad az sestakova, zhruba po 100 stranach mi ale prislo vypraveni nezajimave, neosobni a ta americka povalecna patina me zacala spise unavovat. Vesmirna poetika se Bradburymu uprit neda, nekolik povidek je skvelych, atmosfera misty martansky kouzelna - dobrou polovinu knihy jsem se vsak ke cteni musel nutit. Klasika neklasika.

25.09.2018 3 z 5

Tyranův zákon Tyranův zákon Daniel Abraham

Inu, mam z Tyranova zakona malicko pocit jakehosi meziclanku. Linie postav se dobrou polovinu knihy nevyvíjejí tak dynamicky, jak bylo v předešlých knihách zvykem a jejich semknutost se jakoby mirně uvolnovala. Zejmena linka Cithrin a Clary trpi ztratou obvykle dynamiky. Vse je, zda se, jen pripravou, nadechnutim a nastavenim pesaku na sachovnici. Poslednich 50 stran je opet brilantnich a zaverecny cliffhanger je od Abrahama az krutym zertem. Znovu jsem zapomnel na svet kolem a hltal stranku po strance. Tak sup sem ctvrty dil! Tohle se nedela!

15.09.2018 4 z 5

Královská krev Královská krev Daniel Abraham

Abraham to nepokazil - porad se drzi zdrave pri zemi a pribeh nestavi na okazalych bitvach , bozich a prvoplanove epice, nybrz na uveritelnem chovani postav, intrikareni a zabave pri jejich interakcich a neuspechanem posunu. Dejove linie postav se navic zacinaji zajimave krizit a po prvnich 100 stranach jsem zacal mit problemy knihu odkladat. Palliako je skvele necernobily zaporak!

08.09.2018 5 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Nebylo to spatne, ale vsichni ti demoni a nasili na me pusobili tak nejak young adult, ac se autor snazil o sebevetsi temnotu. Pro nactilete dobre, jinak ale rozhodne nicim zasadni fantasy. V serii pokracovat nebudu.

21.08.2018 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Plytkost v provedeni fantasy propriet. Jinak se to ale hezky cte a spisovatelka ma jiste vypraveci talent. Celem vuci hutnejsi konkurenci jsou ale tihle cool zlodejicci neuspokojivym dobrodruzstvim v povedomych kulisach. Hype pro fantasy holky, kterym smrdi Zaklinac.

29.06.2018 3 z 5

Prozřetelnost ohně Prozřetelnost ohně Brian Staveley

Prvni tretina me mirne zklamala a doufal jsem, že takto nebude odvypravet cely zbytek knihy. Same putovani a nic moc zazivna akce. Malo emoci, intrik a zajimavych zakouti pribehu. Nastesti, druha tretina (vezneni u Ishienu) a zejmena intrikareni, pribehove zvraty a skvely vyvoj postav ve tretine posledni (il Torja, Mashkent, temnejsi Valyn, rostouci Kaden) napravil puvodni dojem a trilogii posunul nekam blize stylu Prvniho zakonu od Abercrombieho. Uz tak zajimavy a nepredvidatelny dej ziskal az prekvapive epicke ostny. Je to jine nez prvni knizka, ale je to porad zatracene dobre fantasy. Trojka musi ihned nasledovat.

12.06.2018 4 z 5

Ďábel vchází do dveří Ďábel vchází do dveří Mike Carey

Ozivly sen - napadle me behem cetby prvniho pribehu. Opravu magicke. Druhy pribeh, ac ne tak sugestivni, emotivnejsi a spinavejsi. A ten treti uz jen drobne dokreslil predesle. Peklo, andele, duchove, trocha filosofovani, spousta chutne mytologicke omacky a prehlidka drobnych lidskych pribehu/tragedii a pochroumanych postavicek. Prislib velmi kvalitni a ve vsech smerech hutne komiksove serie.

21.03.2018 4 z 5

Třetí zákon 1 a 2 Třetí zákon 1 a 2 Xavier Dorison

Duvod, proc jsem dlouho komiksum "odolaval". Zadna pridana hodna vuci filmu ci knize. Skica filmoveho scenare. Kresba sice povedena a historicky zrejme verna, me nechavala emecionalne naprosto nezainteresovaneho, coz je u komiksu, ktery jinak nenese zadna hlubsi poselstvi, neodpustitelne.

20.03.2018 2 z 5

Joker Joker Brian Azzarello

Ocekaval jsem malo, ale prekvapive na me atmosfera te spinavejsi casti Gothamu, i pres neprilis invencni dej, slusne zapusobila. Nektere obrazky byly navic opravdu nadherne a i na malem prostoru se komisku dari vystavet vcelku zajimave podhoubi ikonickemu mestu i postavam. Nejlepsi obrana? Silenstvi!

17.03.2018 4 z 5

Anno Dracula Anno Dracula Kim Newman

Ssss! Kim Newman ma mozna zvracenou mysl, rozhodne je ale zvracene dobrym spisovatelem. Upirskou/Draculovskou tematiku mam strasne rad, od detstvi me pritahuje i desi, Newman by ale svym stylem bavil snad i v navodu na instalaci sprchove hlavice. K postavam pristupuje presne tak zivelne a zabavne, jak to mam rad a na malem prostoru jim dokaze vdechnout charisma a ctenarsky vdecnou pozu. Anno Dracula je jinak dilo kouzelne - tak akorat dekadentni, nadherne temne a pritom sofistikovane cernohumorne, atmosfericke, v mnoha scenach naprosto strhujici. Nic tak dobreho jsem dlouho necetl. Nektere postavy a vyjevy si budu pomatovat do konce sveho mrzkeho teplokrevneho prezivani. Vic takovych knih. Genevieve se otocila a videla jen tmu..

04.09.2017 5 z 5