Meč severu

Mezi Pekelnými horami a Rozdrcenými královstvími vzkvétala tři bohatá a mocná města. Každé z nich chránil jeho Magelord a každého Magelorda chránilo prastaré příměří. Ale to už neplatí. Přístav stínů byl zaplaven. Šedoměsto zotročeno. Hranice mezi světy byly probořeny a pouze Bílá paní, Magelorda vládnoucí Městu věží, stále žije, aby chránila svůj lid. Až do příjezdu slepého tuláka. Muže, který si říká Crow…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248278/big_temne-bratrstvo-mec-severu-yJf-248278.jpg 4.268

Temné bratrstvo 2.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Host

Sword of the North, 2014

Kniha Meč severu

luculi

Tak jsem zdolala další vrchol. Musím říct, že obrovská část knihy byla spíš velkou přípravou. Střídaly se různé pohledy postav z různých míst. A v případě mého oblíbence Kaynea, i malý náhled zpět časem do jeho minulosti. Většinu doby šlo o vývoj děje a tak to bylo celé i pomalejší a ne až tak záživné. Bylo to sice zajímavé, ale moc mě to ke čtení netáhlo.

Ale poslední třetina byla velkým zvratem. Spousta drobností se začala spojovat a dávat větší smysl. Najednou jsem si nebyla ničím jistá. Nejvíc asi tím, co jsou některé bytosti zač, začalo se to pěkně zamotávat. Ale i tím, přestože je to celou dobu plné umírajících, krve, zvratků, kousků těl a tak dále, že se autor rozhodl zbavovat i postav, které se zapojily už před dlouhou dobou a mě vůbec nenapadlo, že už nesehrají velkou roli.

Kniha sice působí trošku nesourodě, škoda, že to napětí posledních stran nefungovalo od začátku. Občas bych se obešla i bez těch létajících vnitřností a kostí a zubů, což se děje téměř pořád, ale jinak jsem spokojená. Sice je to pro mě jen průměr, nicméně nemám ani moc co vytknout. Postavy jsou sympatické, mám své oblíbence i ty, které z duše nesnáším. U některých z nich je krásně vidět vývoj, kdy se z totálního paka (viz Cole) stává někdo, kdo za to stojí.

Rozhodně jsem natěšená na poslední knihu. Tam se snad konečně dozvím, kdo je kdo, kam patří a dá mi to celé lepší smysl a sestaví celý obrázek. Někdy si totiž připadám trošku zmatená. Všechny ty pojmy a hierarchie, lidé, magelordi, svržení bohové, nezrození, mizející a tak dále. No, snad v závěru dostanu dostatečné vysvětlení.

Metla
16.11.2021

Čtyři měsíce od přečtení prvního dílu se ukázaly jako příliš dlouhá doba. Autor se nějakou sumarizací předchozích událostí nezdržoval a já byla mimo. „Počkat, co se s tebou stalo v závěru? A ty jsi která? Aha, už si vzpomínám. A ten tvůj, co se mu přihodilo? Fakt? A ty jsi která? Ne, pořád si nevzpomínám. Kde ty ses najednou vzal? Jo tak, v jedničce ses prý krátce objevil…“ Prostě zmatek, ovšem můžu si za něj sama, na hodnocení tedy nebude mít vliv (přestože je důkazem, jak málo z „Temného bratrstva“ mi uvízlo v cedníku).
Vrátila jsem se k finále předchozí knihy, trochu se uvedla do obrazu a pokračovala v „Meči severu“. Nadále jsem bohužel četla tempem lenochoda po amputaci končetiny; možná je na vině špatné duševní rozpoložení, snad mírně tříštivý nadbytek účinkujících a dějových linií. Některé osoby poskytly informace o své minulosti (Kayne), jiné znamenaly určitý vývoj postavy (Cole), další doplnily střípek do mozaiky příběhu (Eremul, Saša – ta fetka mě teda nebavila), něco byla pouhá dojemná vata (Yllandris), ale především museli všichni trpět, někteří au-au fuj hodně moc a ne každý tím výpraskem doklopýtal k posledním stránkám.
Abych to shrnula: pořád jde o temnou, drsnou fantasy, kde zní třesk zbraní a v éteru pulsuje magie, není nouze o krev ani jiné tělní tekutiny, mocné bytosti hrají piškvorky s lidskými osudy, přibylo pár překvapení, ubylo humoru a zřejmě se mezi čtenáři nenajde optimista, vyhlížející konec trilogie ve stylu „a žili byli šťastně a jestli neumřeli…“ Hlavně bych ten očekávaný „happy end“ neměla zase odkládat do doby, kdy mi v lebce zůstane ze zápletky průvan.
Preferuji řemeslně zdatnějšího a důkladnějšího Abercrombieho, Luke Skull nicméně představuje obstojnou náhražku. 70-75%

Alma-Nacida
06.03.2021

Přijde mi, že se od minula děj rozběhl, celý příběh je drsnější a míň předvídatelný, hlavně závěr měl rychlý spád, některé věci se propojily, některé postavy byly celkem nemilosrdně zlikvidovány a jiné stejně nemilosrdně ponechány na živu. To jsem zvědavá, jak se to všechno rozmotá.

whiolet
04.01.2021

Ačkoliv se v druhém díle nic moc nestalo, bylo to skvělé pokračování, ba co víc, díky svým dialogum, to byl díl daleko lepší než ten první!
Strašně mě bavily rozhovory mezi Kaynem a Jerekem, taky dospělejší Cole a tam kam se dostal bylo skvělý.
Takže ano, já jsem z druhého dílu nadšená a těším se co mi třetí díl přinese.

cca
12.06.2020

Druhý díl trilogie je jedním slovem VÍC. Víc epický, propracovaný, zábavnější. Co velmi oceňuji je, že ani jedna dějová linie mě nenudila. Obvykle se mi stává, že když autor střídá v kapitolách příběhy různých postav, minimálně jeden z nich mě nebaví a říkám si, kdy už se asi objeví něco zajímavějšího. Tady jsou ale všechny postavy i jejich linky zajímavé. Přesto jednu hvězdu ubírám protože mi pořád něco chybělo k tomu, aby mě kniha úplně "dostala".

Ben Nevis
02.12.2019

Důkaz, že prostřední román jde udělat napínavě a neslouží jenom jako vata mezi úvodem a bombastickým závěrem, jak to často bývá u filmů. Jde vidět, že autor se inspiroval všude možně a z klasik vzal to nejzajímavější. Líbí se mi, že hrdinové jsou spíš antihrdinové po vzoru Abercrombieho.
Často tu účel světí prostředky a dobré úmysly dláždí nejednu cestu do pekla.

Archie
10.10.2019

Scull je bůh. Pořád možná není takovým mistrem v hrátkách s charaktery postav jako Abercrombie, ale co do dramatu a stavby světa mu není nic dlužen. Naopak. Druhý díl je vrstevnatější než první, linky se proplétají jedna do druhé a několikrát mi spadla z vystavění scény čelist. V závěru jsem knihu hltal jako dlouho jinou fantasy ne. Zvrácená Bílá paní, téměř hororové výjevy, odporný sir Meredith, epický souboj nad městem, Vlk a Meč severu. Příběh stále kolosálnější, přitom se ale stále pevně držící svých hrdinů. Naprosto boží.

CharlesWard
02.09.2019

No jak to jen napsat. Stejně jako je první díl před čtením toho druhého povinnost, je ten druhý pouze vatou, před završením trilogie.