Pěšec proroctví

1. kniha série Belgariad. Legendární sága o historii války bohů, lidí a králů, jež trvala sedm tisíc let – o neznámých zemích a událostech – o osudu a proroctví, které musí být naplněno! Před dávnými časy, jak praví legendy, pokoušel se zlý bůh Torak získat vládu nad světem, a vehnal lidi a ostatní bohy do války. Čaroděj Belgarat se však postavil do čela šiků, aby získal Orb, který chránil lid Západu. Staré proroctví hlásalo, že dokud bude Orb uložen v Rivě, bude Západ v bezpečí. Tato pohádka se vypráví od počátku věků, ale Garion na pohádky a kouzla nevěří. Mladík žije na tichém statku se svou tetou Pol – jak může tedy tušit, že Odpadlík chce probudit ze spánku strašlivého Toraka a Garion bude nucen vyrazit na dlouhou výpravu, plnou magie a nebezpečí, spolu s těmi, které miluje – ale opravdu to netuší? Zatím jsou jeho sny ještě nevinné a netrápí ho břemeno podivného dědictví. Zatím …...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3668/pesec-proroctvi-3668.jpg 4.4167

Belgariad (1.)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Classic

Pawn of Prophecy (1982)

Kniha Pěšec proroctví

Petr Dudek

Klasická hrdinská fantasy (uhnětená z podobného těsta, jako třeba Pán prstenů). Nevím, jestli bych ji také hodnotil tak vysoko, číst ji kdykoliv jindy, ale teď, po knihách o kvantové mechanice, mi skvěle sedla. Výborné odpočinkové čtení, i když je vám přes třicet, máte barák a děti. Je radost se ke knize vracet a nechat se unášet do výborně napsaného fantasy světa. Rád dám celou sérii.

Rudy182
18.03.2018

Srdcovka. Nezapomenu na den, kdy jsem v patnácti letech narazil na tento titul v knihovně .. Sedl jsem si, začal číst a při zavíračce mě museli pomalu vyhodit. Ihned jsem si napůjčoval celou sérii a ponořil se do tohoto krásného světa. Samozřejmě, místy dětinské rozdělení na dobro a zlo a vcelku táhlý příběh můžou být vyčítané mínusy, nicméně já jsem si užil snad každou stránku. Eddingsův smysl pro humor, jeho poutavé vyprávění a nádherně zpracovaný svět bude vždy mou srdeční záležitosti. Moc rád se k této sérii jednou za čas vracím.

woodward
29.08.2016

Typickej Eddings. Postavy celé série Belgariad jsou pěkně vymyšlené, vyprávění je poutavé, ale všechno ostatní - vztahy, instituce, "pravidla příběhu" - je očividně "nedůstojno" autorovy pozornosti.
Po Eleniu a Tamuli je to už má třetí série od Eddingse a musím konstatovat, že tenhle pán je zcela typickým produktem amerického přístupu k věci: Obecenstvo si potrpí na zeširoka a barvitě vylíčené prostředí ve kterém se příběh odehrává - hlavně musí být znát, že to tam chodí jinak než v našem světě. Jenže obecenstvo (najmě v USA) je málo vzdělané a nerado myslí, a podle toho k němu lze přistupovat. Takže naplácáme barvy, názvy, souvislosti ve velkém množství, hlavně aby to nedalo moc práce a nezabralo moc času, neb čas jsou peníze. Pokud je příběh sám o sobě zajímavý, blbečkové si těchto nedostatků ani nevšimnou. Autorů, kteří "vyrábějí" pokleslou literaturu továrním způsobem za účelem rychlého výdělku, je za korunu kilo. Je škoda, když to potká takového, který opravdu umí psát. Jak jsem řekl, postavy a příběh jsou báječný - jen proto dávám čtyři hvězdy.

marek1278
30.06.2016

Po letech jsem si znovu přečetl tento prolog a zase jsem jím byl učarován a ihned se musím vrhnout na další díly a znovu si celé dobrodružství prožít. Zkrátka mám Eddingse moc rád a těším se na další knihy

Terva
07.11.2015

Sága v pěti obrazech o historii bojů bohů, králů a lidí. Vše začíná proroctvím, proroctvím, které se stane proroctvím až jej každý pochopí v tom smyslu, v jakém bylo prorokováno. Šachová partie může začít. Svižně se to čte, ale má to své černé koně a tím je převážně moc zdlouhavé vyprávění a možná i moc postav, ale to je irelevantní, že. Prostě si na to musíte zvyknout a přečíst si všech deset knih. Malá ochutnávka: Příštího dne ráno sněžilo a teta Pol, Silk, Barak a pan Vlk se sešli k poradě s králi a zanechali Gariona v péči Durnika............ Kniha je rozdělena do dvou částí nazvaných Sendarie a Šerek.

marcela6183
07.07.2015

Hra osudu začíná. Eddings píše v hádankách a vede vyprávěním nepochybně k cíli... takže šachová figura a fantazy motiv.... sirotek Garion je pěšec musím naplnit proroctví. Do toho motiv putování a je jasné, že jsem chycená v pasti musím-to-přečíst-a-hned!!!
Chtěla bych taky dědu Belgarata.
Elenium stále o chlup vede. Ale je to dáno dospělostí a vyzrálostí knihy i hrdiny. Čtyři a půl.
Update: fakt nutná revize o hvězdu dolů - vlastně srovnáno s Eleniem a jde o životní nutnost.

Eldar80
12.03.2015

Tak tohle byl Začátek s velkým Z. Nemám ponětí o celé sáze, ale celá tahle kniha byla vlastně úvod. Prolog, který má 3/4 obsahu knihy a navíc psaný značně neuměle. Text byl tak jednoduchý jako by šlo o pohádku a skutečně jsem si ze začátka kladl otázku, jaký je vlastně rozdíl mezi fantasy literaturou a pohádkami. Vždyť i v pohádkách bývají rytíři, čarodějové a kouzelníci a stateční kováři. Vzhledem k tomu, že je popisováno dětství dítěte jako pohádka, přišel mi text místy infantilní. Navíc jsem se do knihy nedokázal začíst, protože mi chování hrdinů nesedělo. Jakoby bych tomu neuvěřil... A takové jsou asi 2/3 knihy. Ke konci byla kniha docela úsměvná, naštěstí v pozitivním smyslu. Takový milý humor. Jsem vlastně ve stavu, kdy druhý díl může být úplně jakýkoliv, protože nosný děj vlastně začal až na konci knihy. Tím nechci říct, že by kniha byla špatná, ale ani v ničem nevynikala a docela podařený závěr nemá šanci zachránit takové obyčejné dětství budoucího hrdiny. Na tři hvězdičky kniha nemá proto, že se tohle opravdu nevyplatí číst samostatně. 55%

MesLivres
09.12.2013

První díl série mne hned navnadil na pokračování. Jednu hvězdičku si přece jen musím nechat do zálohy, ale kniha je opravdu moc dobrá. Jsem zvědavá, jak to bude dál, přece jen je vidět, že první díl je spíš popisný a ne moc akční.