Diamantový trůn

od:


KoupitKoupit eknihu

Rytíř Sparhawk, člen řádu Pandionských, se vrací do Elenie, která se ocitla na pokraji katastrofy. Mladá královna Ehlana se stala obětí intrik a magie, které zosnovaly síly, jež se chtějí zmocnit neomezené vlády nad zemí. Pandionským se sice podařilo zachránit královnin život, nikoli však vědomí. Princ Regent je slaboch a loutka v rukou intrikánů. Na hranicích se zatím šikují síly nevypočitatelných Zemochů. Podaří se Sparhawkovi, jen za pomocí meče, odvahy a čisté duše vrátit věcem řád? Podaří se mu to, i když nitky spiknutí sahají daleko, dál než běžné dvorské intriky. Ba sahají až k samým temným základům světa? Eddingsova klasická fantasy Elenium je psaná skvěle. Ne neprávem je přirovnávána k proslulému Pánu prstenů. Svět Elenia je však více podoben světu pozemskému. Menší roli hraje magie, větší síla a důmysl hrdinů. Věčný konflikt dobra a zla má přesně rozvržené hranice. Příběh je naprosto věrohodný a je tak napínavý, že jen málokomu dovolí odložit ságu před dočtením. Hrdinové jsou opravdu dobří, opravdu sebeobětaví rytíři, kteří ve jménu služby pohrdají vlastním životem. Zároveň to však nejsou kouzelníci ani divocí supermani jako Conan. Jsou to lidé, podléhající náhodě i smrti. Vládnou skvěle mečem, ale ne tak, aby bylo ihned čtenáři jasné, že z každé půtky vyjdou vítězně, takže se o nic nejedná. Eddings dokázal fantasticky vykreslit obraz svého světa, jehož středověké kulisy při čtení ožívají, podobně jako ponurý klášter v Ecově superrománu Jméno růže. A dodáme-li, že rychlé a obsažné dialogy oplývají humorem a vtipem, je jasné, že před námi leži jedna z nejlepších fantasy moderní doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31354/elenium-diamantovy-trun-hTC-31354.JPG 4.3169
Série:

Elenium (1.)

Orig. název:

The Diamond Throne (1989)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Classic And
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Přidat komentář
bobo7592
16. listopadu

Série Elenium. Celkem příjemná fantasy.

gretl74
13. listopadu

Pro začínající čtenáře fantasy jako ulité, pro pokročilé už je to moc jednoduchý příběh i plošší charaktery. Každopádně jedna z prvních fantasy tohoto typu, takže na ni ráda vzpomínám, i když dnes už bych asi nedočetla.

sarka9190
20. srpna

Jedna z mých prvních fantasy, které jsem četla - kromě Connana a Jestřába a Rybářky. Myslím, že na rozjezd není nic lepšího:-) Dobře, není to vysoká škola jako Malazská kniha padlých a Hra o trůny, ale co by na tom mělo být špatného? Logický děj, dobře napsané postavy, spád, humor... S úsměvem teď myslím na starší Eddingsovo dítko - Čaroděje Belgarata, který mi nyní přijde vyloženě roztomile napsaný. A mám jeho prvních 5 dílů dodnes v knihovně, jelikož se jich prostě nedokážu vzdát. Elenium a Tamuli zase ostřížím zrakem hlídá moje máma. jestli moje dítko bude chtít číst něco z fantasy, místo slabých adult rádobyrománů, velmi ráda zalovím ve svých zásobách:-)

špulo
30. ledna

Môj prvý Eddings. A celkom fajn. Vtipné, odsýpajúci dej, sympatickí hrdinovia. Len je cítiť, že je to 1.diel z trilógie. Ako oddychovečka to ide. 80%...

parxel
13.10.2017

Diamantový trůn byla má první kniha od Edingse a nějak se nemohu ubránit dojmu, že žánru fantasy u mne jaksi odzvonilo. Postavy mi přišli nezajímavé, ploché a s výjimkou Sparhawka, jedna jak druhá. To samé příběh. V podstatě to bylo takové putování od nikud nikam. Možná, že kdybych tuto knihu četl tak před 15-20 lety, tak bych na ní měl zcela jiný názor.

Dávám dvě hvězdy, protože mi Diamantový trůn přišel velmi slabý a to i v rámci žánru fantasy.

Dani3
28.08.2017

Tak tohle nebyl úplně můj šálek čaje.
Autor si dal sice práci, aby vykreslil postavy a prostředí i dialogy jsou vtipné, ale bylo to moc roztahané. Co mi vadilo asi nejvíc, bylo, že si hrdinové naplánovali, co a jak provedou a pak to podle toho do puntíku udělali. Takže to čtenář čte hned dvakrát po sobě.
Někdy ve dvou třetinách prvního dílu mi začalo být jedno, jestli Sparhawk královnu zachrání nebo ne...

Elerrina
09.07.2017

Tato první kniha je jen úvod a začátek road movie. Zápletka s mladičkou zakletou královnou a nutností pomoci jí navnadí svou pohádkovou osudovostí, zbytek je ovšem jen putováním a hledáním odpovědí. Více v komentáři k celému Eléniu.

Jinak nemohu souhlasit s hodnocením, které napsala marcela6183 o hlavním hrdinovi. Sparehawk je prostě běžný fantasy hrdina a navíc se časem začne chovat spíš otravně.

LWALKER
04.06.2017

Četl jsem když mi bylo -náct....tehdá jsem snil, že místo přípravy na písemku se teleportuju do Eddingsova světa a bude mi fajn :-)....jj, to už je let:-)....Děkuji pane Eddingsi!!!

kedlubajz
18.05.2017

Poněkud prostodušší zástupce klasických fantasy paperbackovek. Nic moc dialogy, nic moc zápletka, nic moc postavy. Místy až úsměvně přihlouplé, ale jako oddechovka pro fanoušky žánru to celkem funguje.

Mantikocka
03.02.2016

Jedna z nej sérií, má oblíbená.
Brilantně napsáno!!!
Přečteno už asi 15krát :)

To woodward: Kecy, kecy, kecy!!!

woodward
07.01.2016

Není to špatné (myslím celé Elenium, nebudu komentovat každý díl zvlášť), některé postavy jsou sympatické, ale všechny ty spletité konstrukce týkající se náboženství jednotlivých národů jsou jakoby odfláknuté, nedotažené, autorovi očividně scházela základní erudice o takových věcech. Když už se pokusil o takové vyprávění, v jehož středu jsou bohové, vztahy mezi nimi a náboženské spory mezi lidmi, měl si o takových věcech něco přečíst.

Benjiki
01.01.2016

Příjemná oddychovka se kterou sem prakticky neměl problém. Nebylo to tupý a bylo to dobře napsaný, vlastně hodně dobře. Můžu doporučit, klasická epická fantasy se všemi zápory, ale na nic si nehraje a je v některých ohledech vážně příjemná. Navíc příběh je uzavřený dostatečně brzy, než začnou být klišé otravný. 6.5/10

Terva
28.10.2015

Není to, dle mého, dokonalé, ale příběh Sparhawka jsem si velmi zamiloval. Někdy mi vadilo prostředí ve kterém se tento člen řádu Pandionských pohybuje, ale když jsem to dokázal překonat já, nebude to vadit ostatním. Napínavá dobrodružství a černá magie tu jde ruku v ruce cti, lásce a přátelství. Legitimita či nelegimita jsou civilní záležitosti, ale v tom má rytíř jasno. Mohu vřele doporučit všem, kteří touží po cizokrajných zemích, princeznách a v neposlední řadě i velké odvaze, ale pozor, církev je úskočná a má uši všude.

elfos
22.08.2015

Čte se to samo.. přesněji, ono se to nečte, prostě tam jste s nimi. Píšťalka mě od prvního okamžiku naprosto okouzlila. A je tam překrásná krajina. Ty cedry!

Doporučuji. Nádherný příběh, místo, lidi i jiná stvoření a nálada.

marcela6183
07.07.2015

Já nevím, co to ten Eddings s těmi road story má:-) A už vůbec netuším, proč jsem se rozhodla napsat recenze i na Elenium. Asi proto, že jsem přelouskala Belgariad. A přišlo mi to nedospělé, rozvleklé a připomnělo mi to, že pohádkovo příběhové ságy vlastně miluju.
Takže je to jedno velké klišé za druhým (motivy putování, oběti, utrpení, hledání). Sparehawk je tak česný, že kdybych ho použila jako houbu na auto, podrala bych si kapotu jeho diamantovým charakterem. Ale dost už narážek k názvu!
Tak nějak to plyne v putování a kecání pokojně vpřed. A strašně mě to baví. A nemůžu se dočkat, až místní lidová knihovna konečně vydá ze svých útrob beznadějně vypůjčený druhý díl (flashback, tohle bylo fakt utrpení).
Čtyři spokojené hvězdy. I po letech, kdy mám PDFko, a beznadějně sháním poslední vydání.

Viky.L
26.11.2014

Úžasné. Nádherné počtení. Tento díl i další patří do každé knihovny! Sparhawk si mě doslova omotal kolem prstu!

Aaron Lewis
10.11.2014

Docela dobrá oddechovka. Vůbec není problém přestat číst uprostřed odstavce a za pár dní zase začít číst. Na můj vkus je to moc jednoduché a vyskytuje se tam až moc dialogů na úkor popisu situace a myšlenek hrdinů (ty tam bohužel nejsou vůbec a ty já ráda:)). Všechno frčí, nikde se to nezastaví, žádné komplikace. Humor výborný, ale já jsem na vážnější věci. Další díly přečtu jen z toho důvodu, že už je mám doma. EDIT: Tak nepřečtu, přece jen to není můj styl.

kurcatovium
29.04.2014

Jedním slevem: "Vynikající." Příběh možná trochu klišovitý, ale co na tom, když se to skvěle čte, nechybí napětí, humor, propracované prostředí a hlavně Sparhawk je správňák každým coulem?

Finskej
11.02.2014

Z vypravěčského hlediska skvělá dobrodružná sága. Čte se to ještě o stupínek lépe, než jak "literárně hodnotné" to doopravdy je - a to JE autorské umění. A hlavní hrdina, sir Sparhawk, je ukázkovým prototypem ostříleného cynického mazáka s fixním smyslem pro čest a spravedlnost, který se, vcelku zdravě, se zádrhely a darebáky nemaže víc, než je nezbytně nutné. + je třeba k dobru připočíst kvalitně vykreslený svět koexistujících odlišných kultur a náboženství, mezi nimiž dochází k přirozenému tření a zádrhelům. + je to velkolepě epické a člověk má málem dojem, jako kdyby četl "skutečný" historický román. A tak dále. Snad jediné mínus je postupný rozvoj do snad až příliš všeobjímající one-big-happy-family, ovšem trilogie skončí právě tak akorát včas. (Tato trilogie, nejsem si jist, že totéž lze říci i o dalších ságách autora.)

Chemiczka
07.04.2013

Pro mne velký objev dalšího výborně propracovaného fantasy světa a taky dobrého spisovatele. Kniha se čte velmi dobře - fantasy svět je přehledný, nenašla jsem místo, ve kterém bych se ztrácela ve změti postav a míst. Vřele doporučuji.

kivera
04.04.2012

První díl trilogie Elenium. Vtipné, skvělá atmosféra, výborně prokreslené charaktery. Na ni navazuje další fantasy trilogie Tamuli. Jedna z mých nejoblíbenějších fantasy ság. To si prostě nesmíte nechat ujít.