Archie Archie komentáře u knih

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Krasnou reci odvypraveny, smutny pribeh ze stare Stredozeme, z dob davno pred vznikem Spolecenstva. Kniha neni vypravena standardnim jazykem, pusobi spis jako stara povest, velika epika plna velkych cinu odprostenych od te bezne peny dnu. Presto, Tolkienum jazyk, autenticita jeho sveta i hrdinu, propracovanost spolu s dokreslenim znameho sveta Pana prstenu, nedava vetsi prostor nude, ackoliv se mohou Hurinovi deti zdat oproti spinavejsim a zivelnejsim kniham prilis sosne a chladne. Je to ale zvlastni krasa, ktera provazi kazdou stranku tragedie Hurinovych deti. Souboj s drakem Glaurungem pak potesi snad kazdeho, bez ohledu na sympatie k celkovemu pojeti. Stejne tak i nadherny prebal a ilustrace Allana Lee. Člověk, který utíká před tím, čeho se bojí, někdy shledá, že si k tomu jen zkrátil cestu..

15.07.2017 3 z 5

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

Minimalne polovinu knihu je to neco jineho nez predchozi Abercrombie. Prakticky se jedna o regulerni, pomaleji vypraveny western. Zlatokopecka horecka, vsemi druhy krize zmitani hrdinove, sveho druhu indiani, bohem opomenute mestecko plne neresti a spousta chlastu. Westernova klasika. V druhe polovine nastupuje klasictejsi Abercrombie. Spousta sarkasmu, navrat starych znamych (Jehne!, Cosca, Caul Tresavec) a vybarveni nove prichozich. Intriky, brutalita, cerny humor. Jak me kniha na prvnich stranach natolik nebrala, postavy jsem si po nekde kolem strany 100 zamiloval a nadherne sarkastickou Stydlivku Jizni predevsim. Doufam, ze se s ni ve svete Prvniho zakona jeste setkam. Abercrombie v mem zebriku stoupa k absolutnimu vrcholu. Nakonec, clovek musi byt realista. Mord na to.

08.07.2017 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Dunk, liny jak lenochuv mec a pomaly jako pratur - na pomery G.R.R Martina az nezvykle kladna postava, ktera vsak snadno priroste svym dobractvim a absenci prospecharstvi k srdci. Nutno podoltnout, ze posledni povidka me nebavila tolik, jako dve predchozi - te prvni byla podobna, a az prilis se dej hemzil rody a erby. Prijemne, odpocinkove cteni a prijemne zamrazeni kdykoliv, kdy se na scene objevi jmena jako Lannister nebo Targaryen. Jen - a to plati i pro vyvoj velke serie - mozna vice vypraveni, mene erbu, postav a rodovych jmen.

08.05.2017 3 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Skvely druhy dil. Pribylo mystiky a tajemna, male lidske pribehy se rozeviraji do mnohem dalekosahlejsich rozmeru, kontury celeho sveta nabyvaji mnohem hlubsich rysu a vsechny linky se krasne zbyhaji v netuseny konec. Cynicky humor zustava, valka boli, a postavy jsou kazdou strankou zajimavejsi a zabavnejsi. Zurivec West, Cernej Dow, Psi Cumak, Trojstrom, Glokta, Devitiprstak, bozi Ferro, tajemny Chalul, Bethod a jeho carodejka, Obavany.. huh! Jdu si pro treti dil. Abercrombie vi, jak dat pribehu grady. p.s. Bitva v mlze byla jednou z nejlepsich bojovych pasazich, jakou jsem ve fantasy cetl.

12.02.2017 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Poměrně zklamání. Už druhá polovina prvního dílu naznačila, že si mě série přeci jen úplně celého nezíská. Skvělý, intimnější a komornější úvod, vystřídalo v závěru více dějových linek a já si nedokázal nadále udržet s postavami tak úzký kontakt. Druhý díl nastolený trend přijímá za svůj a stává se ještě odtažitějším. Svět je to stále zábavný, zajímavých linek je tu habaděj, tajemno v pozadí čeká na odhalení. Škoda jen, že ubylo osobnějších emocí. Jsem zvědavý, co přinese třetí díl. Série mě rozhodně neztratila.

29.10.2016 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Úvod mě dostal, pak ale jako bych s postavami mírně ztratil signál. Pořád se jedná o nadprůměrné fantasy, na můj vkus je ale - od chvíle, kdy Vélin opustí řád, snad až příliš hrdinské a odtažité. Komplexní svět, touha vědět co bude dál a nevyřešené tajemno v pozadí, snadno lapí čtenářovu pozornost.

29.10.2016 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Rychlý rozjezd, mírný zmatek v postavách - chvíli mi trvalo se do Finální říše naplno ponořit. Svět ale brzy získal zajímavé kontury, postavy rychle bobtnaly na dalším rozměru a já nemohl přestat listovat dál a dál. Sanderson vytvořil úžasný, ponurý, atmosférický svět - diktaturu kruté šlechty, originálně pojatý odboj, plantáže otroků, kruté inkvizitory a podmanivého arcil-záporáka Pana Vládce. Postavy pak procházejí tak akorát rychlým vývojem a je radost jejich evoluci sledovat. Na pana Kelsiera a rebelku Vin nikdy nezapomenu. Na dechberoucí finále a věžičky panství Kredik Shaw jakbysmet. Skvělá kniha.

29.10.2016 5 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Geniální dílo. Propracovaná mytologie, atmosféra, sever, jih, rody, erby, špetka magie a dokonale vykreslené charaktery vláčené bahnem. Postavy se vyvíjejí, jsou lidské, kruté, chybující, vypočítavé, naivní, ani černé, ani bílé. Monumentální, vtipné, epické, dospělé, skvěle odvyprávěné dílo. Zbývá jen povzdech - škoda, že takových není mnohem víc.

31.08.2023 5 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Jednicku povazuji za nejvtipnejsi knihu, jakou jsem kdy cetl. Na dvojku jsem se tesil a nemohu rict, ze vylozene zklamala, ale preci jen me tentokrat nebavily dlouho popisy imaginarnich/skutecnych bitev a pribeh trochu ztratil na udernosti. Nicmene, porad je tu spousta genialne vystavenych foru, vychazejicich z porad extremne zabavne premisy. Lidsky dobytek, elektricke opice, hlaskujici Amalka, Stalin, impotentni Satan, muslimske nebe. Stoji to za to, ackoliv by mene akce (a mensi pocet stran) neskodilo.

24.05.2022 4 z 5

Soucit s ďáblem Soucit s ďáblem Colin Falconer (p)

Takovy klasicky inkvizicni teror, okoreneny jihem Francie, odkazem merovejců a templářů. Vzpurna zena, mnich na rozcesti, fanaticky inkvizitor. Nic prekvapiveho ci prehnane historicky naucneho, nicmene (zejmena v druhe polovine) odvypraveno s takovym spadem, ze se kniha neda odlozit.

01.02.2022 4 z 5

Diktátor Diktátor Robert Harris

Skvele zakonceni trilogie. Pokud jste videli serial HBO Rim, pak muzete predvidat, co vas zhruba ceka. Byt nikoliv z pohledu Caesara, Antonia ci Augusta. Z Cicerova vypraveni pak pribeh muze vyznivat jako dekonstrukce piedestalu legendarnich diktátorů. Galska genocida, likvidace politickych souperu, demontaz republiky. A nakonec smirliva smrt stareho filosova, ktery si i prez vlastni ego a pýchu dokazal udrzet tvar a casto volil cestu moralnejsi, nez tu nejlehci. Cela trilogie je opravdu velky pribeh, ktery stoji za to cist.

27.01.2022 5 z 5

Rybář Rybář John Langan

Prvni cast byla skvela a vzbuzovala me ocekavani. Vyborne vykreslene postavy, predtucha neceho lovecraftovskeho, temne jezero, povery. Jakmile se ale kniha prehoupla do fantasticke roviny, zacal jsem trpet. A to tak, ze jsem knihu nekde v polovine odlozil. Hadam, ze konec bude stat za to a stalo by za to vratit se ke knize v jinem rozpolozeni. Prozatim bez hodnoceni.

22.10.2021

Praví bastardi Praví bastardi Jonathan French

Inu, je pravdou, ze pribeh je misty trochu slatanina (takove orci VKV), nicmene stale skvele funguje ta kombinace mensiho fantasy, ktere se neodehrava napric peti kontinenty a neni vypraveno deseti hrdiny, drsnych Souzenych, ve kterych se prohaneji spinavi, vulgarni a utrpeni odevzdani poloorci na obrovskych sviních. Pribeh navic smeruje k velkemu konfliktu s Hispartou a zkratka - zase jsem si rad na Vozmrdovi zajezdil, nekolikrat se zasmal poloorcimu humoru, nechal si poodkryt dalsi kousky mytologie a mezidruhove sexuality. Tohle se neda neoblibit. Byt ano, prvni dil byl udernejsi.

17.10.2021 4 z 5

Lvi z Al-Rassanu Lvi z Al-Rassanu Guy Gavriel Kay

Jak tohle popsat. Lvi maji vsechno - kniha je remeslne skvele zvladnuta, prostredi vykresleno barvite, atmosfera temer kouzelna, postavy zajimave, zabavne vystavene, vyborne odvypravene. Mozna mi ne uplne sedlo tempo, mozna misty styl, kdy je vse popisovano co do detailu, zemepisnych a politickych realii jako historicky roman (byt se jedna spis nez o fantasy o alt. historii).. Kazdopadne vyborna kniha, ale na 5 hvezd jsem se do cteni tolik netesil. Pri pokusu o objektivni hodnoceni me zadny zapor nenapada.

24.09.2021 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Sakra, kdybych necetl (o dost novejsi) Inferium od Bureše, asi by se mi Asfalt libil vic. Bohuzel, obe knihy maji podobne tema, Inferium je ale kratsi, udernejsi, a mnohem vtipnejsi.

24.09.2021 3 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Fantasy radost jak řemen. Jasne, neni to kdovijak hluboke, pribeh neni zadne divoce rozvijejici se drama, ale mam dojem ze o tom to neni. King dokaze totiz vykreslit svet Warhammeru tak, aby kazdy milovnik zatuchlych mohyl, mrtvolne zelene zare, nocnich sabatů, nekonecnych jeskyní, netopyru s hlavickami rozkosnych detatek, vlkodlačích kleteb.. a... uh.. tak uz je to jasne? Felix a Gotrek jsou navic zabavni spolecnici, tudiz nelze nedoporucit.

25.06.2021 5 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Nevim kam Merglovou stylem psani zaradit, protoze to vlastne neni takove to super-klasicke, pomale fantasy ala Feist, ale pritom z toho sala takove to ciste, staromilske cosi, kdy citite praskat krb, vuni dreva a pavucinu ve vlasech. Charaktery jsou navic stejne tak paradne rozkrocene mezi archetypem (kladas, ukecanek svudnik) a uveritelnou, moderne pojatou postavou s nejakym pribehem a vyvojem. Noc zázraků a podivností. Mozna preci jen trochu slabsi nez prvni dil, ale porad si Merglova dokaze drzet vysokou latku ve sve vlastni podobe zanru.

29.04.2021 4 z 5

Hříchy říše Hříchy říše Brian McClellan

Dlouhé jak tyden pred vyplatou a nektere pasaze mi prisli trochu nadbytecne. Jenze, je to opravdu sakra poctive odvypravene a McCellan me porad nutil byt zvedavy co bude dal. Pavucina postav a jejich vztahu je prehledne rozvrzena, pribeh odhalovan postupne, nechybí dramaticke konverzace, epicky bitvy, kvalitni zaporaci a jakasi kolonialni atmosfera michla s francouzskou revoluci. Inu, nejspis se do Fatrásty jeste vratim a to hned dvakrát, byt to (zatim) neni moje osobni fantasy top.

01.04.2021 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Vzhledem k bombastickym recenzim knihy, mirne zklamani. Film mel uzasnou dinosauri poetiku (vim, hudba dela mnoho), kniha je zase vice napechovana zajimavymi informacemi a myslenkami. Jinak je to ale, stejne jako film, atmosfericky dinosauri survival. Coz mi tentokrat ve filmove forme prislo o neco zazivnejsi. Byt svou roli sehrala detska nostalgie.

07.03.2021 3 z 5

Křižovatky Křižovatky Jack Ketchum (p)

Kratke, ale vyborne. Je to trochu podobne McCarthymu, ale Ketchum do toho micha americko-mexickou valku v te neromantizovane forme (zadny Zorro), krvave ritualy, notnou davku brutality a cele je to pak pohromade opravdu vyzivny mix.

19.01.2021 5 z 5