Rudá země

Sty Jižní se vrátí domů a zjistí, že z její farmy zůstalo jen spáleniště a její bratr a sestra byli uneseni. Ví, že pokud se s nimi chce ještě někdy shledat, musí se vrátit ke svým starým špatným způsobům. Na dlouhé pronásledování se vydá pouze v doprovodu svého zbabělého nevlastního otce Jehněte. Brzy se však ukáže, že i on skrývá svou vlastní krvavou minulost. Vlastně tu nejkrvavější. Jejich cesta vede pustinou, kde neplatí zákon, do pohraničního městečka zmítaného zlatou horečkou, šarvátkami, souboji a masakry, až nahoru do nezmapovaných hor. Setkají se se starými nepřáteli a jsou dokonce nuceni uzavřít spojenectví s Nicomo Coskou, neblaze proslulým vojákem štěstěny, na jehož slovo by se nikdy nikdo neměl spoléhat…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/184409/ruda-zeme-iHW-184409.jpg 4.290
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Polaris

Red Country, 2012

Kniha Rudá země

PetrCepek

Po úžasné trilogii Prvního zákona jsem za prosinec "slupnul" v chronologickém pořadí tři sequely. Zatímco Nejlépe chutná za studena se úvodní trilogii takřka vyrovná a Hrdinové jsou napsaní velmi dobře, Rudá země za nimi citelně pokulhává. Nejen uspěchaným překladem a nedostatečnými korekturami, ale též minimalistickým (navíc úplně zbytečným) využitím takové superpostavy, jakou je Caul Třesavec. Figur je zde jak na osmi orlojích, evidentní identita šéfky Zálomu (krásná dagosská obchodnice a věčná intrikánka) zůstane nakonec neprozrazena, dva legendární mágové (učedníci samotného Tvůrce) nesvedou vyčarovat ani pingpongový míček a starý vysloužilý herec, který v půlce knihy přišel o všechny rekvizity, má v závěru příběhu náhle kompletní divadelní fundus a bez jakékoliv přípravy sehraje s osmi naprostými amatéry tak dokonalý tyátr, že přesvědčí značně podezíravého Coscu i samotného inkvizitora. Snad stokrát si někdo na dvou až třech řádcích olizuje zuby a dvěstěkrát je na nejméně pěti řádcích připomínána Templova nespolehlivost. Jakoby jindy skvělý Joe Abercrombie tady nutně potřeboval popsat co nejvíce stránek ...

honzahamouz
15.11.2019

Joe je můj oblíbený spisovatel. Skvělá stylistika, text krásně plyne, postavy, které si člověk nemůže neoblíbit, i když se někdy chovají jako idioti (a kdo z nás ne?), dialogy mající hlavu a patu, výborně popsaná akce. To všechno tu najdeme plus excelentní westernová atmosféra, která mě nadchla. Ve třech čtvrtinách knihy jsem byl přesvědčen, že to bude za pět hvězd, ale konec knížky byl podle mě zbytečně natažený a najednou se tam dělo příliš mnoho věcí, jen aby se všechny linky příběhu uzavřely. Působilo to na mě lehce překombinovaně, ale i tak to je super čtení:)
--- 85 % ---

Hallogen
07.05.2019

Tedy od čtvrtiny příběhu mi něco našeptávalo,že tu máme Devítiprsťáka. Hm.
Knihu jsem přečetl velmi rychle,odložil a šel spát. Řeknu vám tedy - Nic moc.
Za týden mi něco nedalo a nedalo a nedalo...takže zpátky do děje a hezky od začátku.
Perfektní kniha ,prostě Abercrombie. Dokonce bych řekl,že nejlepší.

Metla
06.12.2018

Zatoužila jsem zarochnit se ve špíně a pro daný účel existuje skvělá volba: Joe Abercrombie, přesněji jeho knihy. Nicméně mám takový pocit, že pana spisovatele někdo vzal na pivo a vedl k němu řeč ve stylu: "Hele, Joe, tvé výtvory jsou čím dál krvavější, nechutnější, pesimističtější, už tím nikoho nepřekvapuješ, ztrácí to sílu. Taky tvé postavy začínají být únavné, čtenář je nemá rád. Vole, udělej s tím něco!" A Joe udělal, vypůjčil si snad všechny ingredience z éry osídlování Divokého západu a napsal "Rudou zemi". Nechybí v ní krev, nechutnosti, pesimismus, každá z postav (s výjimkou dětí) v sobě má cosi ošklivého... jenže tentokrát lze i v těch nejhnusnějších hajzlech zahlédnout přinejmenším na okamžik špetku něčeho dobrého. Hlavní "kladní" hrdinové pak se sebou stále svádějí vnitřní boj, někdy marný, občas vítězný, aby konali v souladu s morálním kompasem. Čtenář tentokrát nemusí tolik tápat, komu držet palce, ačkoliv události a jejich protagonisté zcela postrádají černobílost. No, tmavě šedá až černá tady má početnou reprezentaci, ale ne vše, co se zpočátku tváří jako čiré zlo, čirým zlem také zůstane.
Pátrání po unesených dětech je motiv, který ospravedlňuje nutnost páchat ohavnosti, zvláště pokud je člověk zahnán do kouta a v zápase o vlastní život nemá příliš na vybranou. Prostoru pro černý humor i zamyšlení je dostatek, čehož Abercrombie šikovně využívá.
Držkatá Sty, zbabělec Templ, (ne)předvídatelný seveřan Jehně a další pestré charaktery ze společenstva měli mé sympatie, které vydržely od začátku do konce navzdory nehrdinským výpadkům v příčetnosti nebo v odvaze.
Užila jsem si špíny až nad hlavu a přitom mě závěr zanechal čistou, bez pocitů zmaru obvykle provázejících autorova díla. Výborné, pátá hvězda zůstala těsně mimo dosah.
P.S.: Korektury mohly a měly být pečlivější.

Pigface
17.03.2018

Joe Abercombie je můj oblíbený autor a proto dost dobře nechápu, jak mi mohla kniha tak dlouho odolávat. Ale o to víc jsem si vychutnal další příběhy z fiktivních zemí, které jsou zde podány tak povědomě. Rozlehlé, sluncem a větrem bičované pusté pláně, karavany, zlatá horečka, domorodci.....to už tu přece všechno bylo. A přece nám to Abercombie podává jinak, po svém.
Jednomu se může na začátku zdát, že se příběh loudá, že nemá směr ani rychlost. A přesně jako vlak, kterej postupně nabírá rychlost, má i kniha podobnej šmrnc. Vlak, co se rozjel, co postupně nabral rychlost a co pak cestou drtí všechno, co se mu postaví do cesty. A zastavil až na poslední stránce románu...
Abercombieho hrdinové jsou takoví, jaké je chceme mít. Žádnej šampon a mýdlo, natož deodorant. Žádnej Ken a Barbie. Žádnej vyhraněnej klaďas, Mirek Dušín se opět nekoná. Ostatně takoví jsou jeho hrdinové vždycky, žádná novinka a tím líp. A přesto nebo právě proto jsem jim fandil, přesto jsem si přál, aby Sty, Jehně a Temple došli svému cíli a dosáhli svého.
Nekompromisní, špibavá, místy brutální a přesto plná naděje, citu i lásky. Taková je Rudá země. Byl jsem tam rád a doporučuju! Mord na to! 4,6

Archie
08.07.2017

Minimalne polovinu knihu je to neco jineho nez predchozi Abercrombie. Prakticky se jedna o regulerni, pomaleji vypraveny western. Zlatokopecka horecka, vsemi druhy krize zmitani hrdinove, sveho druhu indiani, bohem opomenute mestecko plne neresti a spousta chlastu. Westernova klasika. V druhe polovine nastupuje klasictejsi Abercrombie. Spousta sarkasmu, navrat starych znamych (Jehne!, Cosca, Caul Tresavec) a vybarveni nove prichozich. Intriky, brutalita, cerny humor. Jak me kniha na prvnich stranach natolik nebrala, postavy jsem si po nekde kolem strany 100 zamiloval a nadherne sarkastickou Stydlivku Jizni predevsim. Doufam, ze se s ni ve svete Prvniho zakona jeste setkam. Abercrombie v mem zebriku stoupa k absolutnimu vrcholu. Nakonec, clovek musi byt realista. Mord na to.

Claudius
21.01.2017

Po předešlých Abercrombieho knihách docela zklamání. Málo akce, nezajímavé postavy. U Jehněte sice snaha o přenesení zavedené postavy do nové roviny, ovšem tak nějak nepovedená. Templ je asi nejzajímavější postava, ale na kvalit kohokoliv z hlavní trojice Prvního zákona tu nikdo nemá. Ani Jehně. První zákon uchvátil prostředím, Hrdinové mistrným vypravěčským umem, ale Rudá země zůstává neslaná a nemastná. Snad se v další knize objeví Glokta.

marek7639
08.11.2016

Možná je to tím, že jsem předtím četl Sandersona, ale kniha mě moc nenadchla. Příběh fajn, body za postavu Jehněte a Templa. Měl jsem problém se s postavami nějak ztotožnit, v podstatě mě jejich osud nijak nezajímal, chybělo mi barvitější podání prostředí...

Joe Abercrombie
anglická, 1974