Archie Archie komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Je mi to lito, ale nesdilim vseobecne nadseni. Uvod do realií me nadchl - pisecna planeta Duna, boj o posledni kapicku vody, kultovni rody Atreidu a Harkonennů, píseční červi. Nastavení skvělé. Vyprávění me ale nechavalo po celou dobu velmi chladnym. Herbert , dle meho soudu, az prilis casto vyplnuje text nezajimavou vatou a postavy jsou takove nemastne neslasne ikony, s kterymi jsem jejich dramata a vnitrni pochody prakticky vubec neprozival. Mrzi me, ze jsem se v tak skvelych, kultovnich kulisach, nedockal zabavnejsiho pribehu a vypraveni.

29.09.2017 3 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Kouzelné! Skvělý úvod, který patřičně zažehne motivace hlavní postavy. Pohádková magická univerzita, příběh protkaný hudbou, chytlavá romance, dobrodružno ala Oliver Twist, trocha Harryho Pottera, dramatické akční scény, skvělé napsané, zapamatovatelné a vyvíjející se postavy. Vše navíc žene kupředu nádherný příběh plný čtenářsky vděčných detailů a úžasné mytologie. Nádherná kniha protkaná čarovnou, zvláštní, nezaměnitelnou atmosférou.

29.10.2016 5 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Tretinu knihy se na me hrnula zaplava jmen hercu, reziseru, scenaristu a filmu ci serialu, o kterych jsem v zivote neslysel, a presto me cteni naramne bavilo. Tarantino je i jako spisovatel posahany cinefil, pise vybrousene dialogy (holcicka "herec" vs Rick je genialni) a predevsim, dokaze byt po celou dobu zabavny a aniz by se zabyval nejakym propracovanym popisem prostredi, atmosferu Hollywoodu a "hipí" 60s, dokazal podat kouzelne. Footfetish pritomen.

28.05.2022 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Kniha tezi v prvni polovine z klasicky vdecneho prostedi akedemie a vycviku. Jakmile se ale zacne nabalovat komplikovane mystično, prestava kniha fungovat. Rin je navic takovy ten nijaky, vecne rozzlobený charakter, takze se kniha stava ke konci o to unavnejsi. Nebylo to vylozene zle, ale nebyt prvni poloviny a zabavneho ucitele "moudroslovi", jednalo by se o pomerne nudnou YA military fantasy.

14.05.2022 3 z 5

Lustrum Lustrum Robert Harris

Jeste lepsi nez prvni dil. Zatimco v Imperiu se jednalo o uvod do reálií a zabavnou rimskou konverzacku/politikarinu, v druhem dile situace houstne. Jednak se u Cicera zacinaji projevovat ruzne stranky osobnosti (jak ty ctnostne, tak i temne - pycha, narcismus), a predevsim se zacina kolo dejin otacet k diktature - na scenu na plno vstupuje Julius Caesar. Harris dokaze ctenare navic perfektne uzamknout ve svete sveho vypraveni a i prez velke mnozstvi postav, vypravet naprosto prehledne. Cistych 5.

16.01.2022 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Samotny napad je genialni (hlavne povaha oné Věci), ale provedeni trosku skřípalo. Nicmene na 150 stranach kniha nudit rozhodně nestíhá, atmosféra je diky Antrarktide znepokojive cizi, jen vypráveni behem gradace mohlo byt mene popisne a ponekud tisnivejsi.

25.11.2021 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

I pres nektere tahle, popisne pasaze, nemuzu tehle klasice ubirat. V ramci "solaristiky" totiz zazni spousta fascinujicich myslenek (at uz o lidstvu, bohu, zkoumani vesmiru, kontaktu s naprosto odlisnou formou zivota, vztazich), kniha ma zvlastni, misty temer transcendentní, misty az hororovou atmosferu a predevsim samotna premisa kontaktu (nebudu spoilerovat, zajimave je hlavne to skrze CO komunikace probiha) s necim naprosto cizim, cinu knihu vyjmecnou.

21.05.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Mozna ze jsem od rozuzleni preci jen cekal neco co by se mnou vice pohnulo, ale ta knizka me neuveritelne bavila cist. Pavel Bares musi byt jen alter egem vysokoskolacky Lenky Krizove - pise uveritelne, soucasne a pritom neotravne, pouziva spousty zabavnych slovnich prestrelek a nakonec to cele nema vubec spatne vymyslene, vystavene na velmi atrativnim tematu, plne generacnich odkazu a takove te "moudrosti mladi". Vse v prekvapive velmi sympaticke forme (hrdinove nejsou zadni afektovani, trapni dementi!). Debí a její kachničky..

28.07.2020 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Ach ne, uz zase jsem podlehl hype. Obrovska, nadherne vyvedena bichle, ktera by dle kniznich databazi mela byt pomalu dalsim Panem prstenu.. Ne, to opravdu neni. Svet je propracovany, ale nemel jsem pocit nejake silnejsi imerze. Nesedelo mi nazvoslovi, mytologie mi prisla sic zjevne promyslena, ale v lavine spatne zapomatovatelnych jmen se mi to cele spatne cetlo a mel jsem tendenci zapominat, co se vlastne stalo, kdyz jsem knihu odlozil naposledy. Nejhorsi ovsem byl fakt, ze ve me kniha nijak nevyvolala zajem o postavy, a to je u kazdeho dobreho fantasy pribehu stezejni. Je mi to lito, ale na strane 200 jsem musel odlozit. Proste jsem se na cteni vubec netesil.

11.06.2020 2 z 5

Pán se stříbrným lukem Pán se stříbrným lukem David Gemmell

Zatim rozhodne nejlepsi Gemmell. S citem prokreslene postavy, atmosfera voni mořem a cele je to vystavene presne mezi hrdinsky epos a civilni drama uveritelnych charakteru. Je to hrdinské, ale ne sošné. Epické, ale ne sterilní. Veliky pribeh, s durazem na detail. Mam chut vyplout na Zelené moře a sledovat zapad slunce nad Trojou. Nadhera kniha.

07.02.2020 5 z 5

Poloviční král Poloviční král Jan Hamouz

Pri pokusu o objektivni hodnoceni nemam vlastne co vytknout. Remeslne to vubec nepusobi jako prvotina, autor umi vypravet pribeh a dat svym postavam treti rozmer, world building pusobi autenticky a fantasy elementy vkusne. Presto, do cteni se mi kazdy den prilis nechtelo a stale jsem se musel k dalsim kapitolam provinile nutit. Ta kniha je preci skvela, tak proc to nejde?! Jakoby tomu snad chybelo neco zivocisnejsiho, zaroven mozna nejake lepidlo mezi linkami pribehu. Mozna jsem mel z knihy pocit neceho remeslne dokonaleho, ale trochu chladneho a strojoveho. Sam nevim. Asi je to s knihou jako s holkou. Muze byt inteligentni, dokonale nastylovana, prakticky bezchybna. Nakonec ji ale behem prvnich dvaceti minut rande porazi vytlemena zrzka, s kterou ten cas proste leti a nepotrebujete analyzovat proc.

28.12.2019 3 z 5

Temné bratrstvo Temné bratrstvo Luke Scull

Genialni. Nejprve jsem se, s mirnou neduverou v dalsi "temnou fantasy serii", procital zabavnym, ale pomerne bezne pojatym uvodem. Nasledne jsem si zacal pomalu uzivat propracovane postavy a styl jakym Scull vypravi a rafinovane kombinuje pribehove linky do sebe. Takovy mene vtipny Abercrombie, rikal jsem si. S chuti jsem se ale dilem dale procital a kazdou dalsi kapitolkou ve ma narustalo nadseni. Tolik detailu, tolik ctenarsky vdecneho fantasy prediva! A kdyz jsem knihu nakonec ( a ze to byl rychly konec) docetl, ulevilo se mi. Uvedomil jsem si totiz, ze ma tahle bozi vec jeste dalsi dve pokracovani! Respektozni Salazar, demonicky Saman, krute krasna Bila pani, ne-hrdina Cole, kruty sever, hlaskujici polomag, barbarske duo Kayne/Vlk, temna sila v pozadi, tuna malych pribehu, emocí, postavicek a fantasy zabavy. Next please!

22.09.2019 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Ocima dospeleho milovnika fantasy, se mi kniha tezko hodnoti. Jednu chvili nevim, jestli jsou charaktery ploche jak kuchynske prkenko roztomile nebo pitome? Zda je sablonovitost pribehu "chudy chlapec dracim jezdcem" servisem pro milovniky zanru nebo detinskou prehlidkou klise? Zda je svet pohadkovy nebo vykradeny? Tech "zda" je spousta a casto plati obe varianty zaroven. Je to neoriginalni, presto pohadkove kouzelne. Jednoduche ale ctive. Naivni, roztomile i pitome. Pres vsechny vyhrady, me tahle modernejsi, jednodussi varianta klasickych zapadnich fantasy bavila cist a ten barevny, pohadkovy pribeh, jsem si provinile uzival.

08.09.2019 3 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Guilty pleasure. Něco mezi Kronikou královraha, Harry Potterem a krvavou YA vztahovkou. Nemá to ryzost a svébytnost těch nejlepších z žánru, ale Kristoff si zřejmě očíhnul cílovou skupinu a moc dobře se naučil, jak si čtenáře zaháčkovat a neustále mu předhazovat zábavné atrakce. Nikdynoc plní svou misi na pomezí YA literatury prakticky dokonale. Atmosféra školy vrahů je přitažlivá, postavy živé a zapamatovatelné, levelování hlavní hrdinky nastavené přiměřeně, svět působí uvěřitelně, nechybí emoce, originálně popsaný sex, akce ani humor. Kopie? No a co! Chci se do akademie vrahů vrátit znovu, i když jsem třicetiletý chlap.

15.08.2019 5 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

"Máte nějaké jméno?" "Ano". Moje prvni setkani s Pratchettem. Humor je genialni, atmosfera sala fantasy, postavy maximalne sympaticke. Prijemne cteni v noblesni, inteligentni forme.

22.11.2018 4 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Slaniska, mokrady, slany dovetek mlzneho oparu, zriceniny, skrekot racku a mozna i posledni soud zvestujici morsky had v usti reky. Jemna, citliva, tajemnym oparem opredena prochazka po usedlostech a prirode Essexu. Zadne divoke drama, desivy horor nebo srdceryvna love-story. Nestvura z Essexu je mnohem vic sondou do neklidne, strachy zmitane, po svobode, smyslu, vire a lasce prahnouci lidske dusi, nezli knihou desivou v nejakem nadprirozenem slova smyslu. Je to souboj dustojnosti s pokrokem, viry s vedou, kniha o lasce a prirode. Sarah Perry navic pise krasna slova s lehkosti ranniho vetriku a cternar se nenudi ani pri zdanlive deje proste konverzaci vedlejsich postav. Krasna knizka s krasnou obalkou.

01.08.2018 5 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

Tak dalsi velky pribeh za mnou, a nutno rict - nebylo to nakonec vubec snadne louceni. Staveley mozna nezachazi do tak zabavnych krajnosti jako takovy Abercrombie, jeho svet neni ani tak kouzleny jako Rothfussuv a postavy nejsou tak vrstevnate a realnou clovecinou pachnouci jako v Zaklinaci ci Hre o truny. Namichal ale remeslne skvely koktejl zajimaveho, dostatecne podnetneho sveta s nerdsky kompatibilni mytologii (ruzne kulty, zabavna magie, bohove, skvele zvolene nazvoslovi) a predevsim postav, ktere prirostou k srdci a nejsou jen pesaky v epicke fantasy. Drzkata Gwenna, chladny prcek Annick, temnooky Valyn, premyslivy Kaden, sprosta babka Nira, nadherna Triste, spravni zaporaci Belendyn, il Torja ci buh utrpeni Mashkent, zabojovali o patou hvezdicku. Knizka je navic casto protkana drobnym moudrem a casto se snazi predlozit rozpolozeni postav s mirnym presahem smerem k obecnym problemum naseho byti (neustale utrpeni vs rozkos, pomijivost, strach, animalita, nevyhnutelnost..), coz cini trilogii zase o kus zajimavejsi, nezli typicka fantasy utapejici se v ciste epice. Za me dalsi nezapomenutelna fantasy, byt zrejme nikdy nedojde kultovniho statusu.

26.06.2018 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Jako cernohumorna, vtipna, pomerne komorni konverzacka to zacalo. A jako epicka, komplexni a hutna fantasy to konci. Po tehle serii mi bude obvzlast smutno, protoze mi jeji cernobile postavy prirostly k srdci. Vsechno do sebe krasne zapadlo, spousta detailu nebobtnala do promyslenych konstrukci a samotne finale - casta Achillova pata mnoha serii - svou az necekanou jizlivosti ostemplovalo knihu puncem vyjmecneho fantasy. Osud vetsiny postav je az necekane tragicky/lidsky/rezignovany/naduty, ze mi bylo snad kazde z nich lito. Presto, tak barvitou fantasy vsehochut, kde by navic kazda zapatka zapadla v promyslenem zaveru, jsem opravdu jeste necetl. *Cteni, jaka ironie pro jednookeho krypla.* .. Inu, pral bych si, aby jeste jednou Glotka rozbalil svuj kufrik. Nicmene, rozhodne ne prede mnou! Fantasy nebe.

26.02.2017 5 z 5

Sadistova bible Sadistova bible Nicole Cushing

Měl sem chuť na nějakou úchylárnu, ale tohle působilo jako by se deprimovaná padesátnice vtělila do edgy teenagera při pokusu o jakési existenciální biblické emo sado-maso porno. Bůh jako zrůda parazitující na lidské degeneraci je vlastně vtipný (a kdoví, třeba pravdivější než běžné indoktrinace) koncept, erotika (spíš porno) je sama o sobě správně "nestoudná", ale celý ten fantasmagorický cirkus kolem, mě postupně začínal strašně nudit.

31.08.2023 2 z 5

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Bizarni postavy, vidlaci, jizanska gotika. Bylo by to asi o nicem, kdyby ony zvracene postavicky nemely sve zvracene motivace a cele to nebylo ve sve syrovosti neprijemne pritazlive. Mozna prave nizsi pocet stran a absence nejake romanopisecke pribehove omacky, cini knihu pocitove nalehavou a nekompromisni.

05.10.2022 4 z 5