Anyzz Anyzz komentáře u knih

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Přála bych si umět vylíčit, jaký dojem na mě "Dívka" udělala, ale má slovní zásoba je asi příliš omezená anebo prostě jen nenacházím slova, která by správně popsala mé dojmy a pocity. Nešlo to, přísahám, nešlo se od "Dívky" odrhnout. Nevím, jak to paní Moyesová dokázala, ale jakmile jsem dočetla poslední slova knížky, měla jsem obrovské nutkání, obrovskou touhu si knížku přečíst zas a znova, zas a znova a pořád dokola. Pro mě to byl naprosto strhující zážitek.

Nemohu si ještě odpustit alespoň nepatrnou zmínku o postavě německého Kommandanta. Nemám tušení, co konkrétně ve mě tyto city vyvolalo, ale od samého začátku - a to i ve chvílích, kdy už i Sophie ztrácela naději a víru v Kommandantův slib - já mu věřila. Bezmezně jsem věřila nepříteli a ani na okamžik jsem nepomyslela na to, že by dohodu porušil. V mých očích ten mužský představoval nesmírné charisma. Samotnou mě šokovalo, jak mě tenhle Němec dokázal tak silně okouzlit...

Jediné, čeho opravdu lituji, je, že nemám na výběr šestou hvězdičku. Patřila by rozhodně té odvážné, obětavé, dychtivé "Dívce", které jsem toužila být ochránkyní v časech zlých i těch lepších (kterých mimochodem moc nebylo). Ona mě dostala. Děkuju, Jojo.

24.01.2016 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Ohníčky všude kolem jsou pro mě jedním z největších překvapení mé letošní četby. Knížku jsem si původně koupila v létě na dovolenou, ale nakonec jsem se k ní dostala až teď. A jsem velmi mile překvapena. Potvrdilo se mi, že Celeste Ng je opravdu skvělá vypravěčka. Zbaštila jsem jí úplně všechno. Jak už někdo přede mnou uvedl: ona nepředává jen slova, ale i pocity. A to je vystiženo naprosto přesně. Umí bravurně vykreslit charaktery jednotlivých postav, které jsou přitom diametrálně rozdílné. Kontrast mezi oběma rodinami, střet odlišných kultur a postavení je zde zachycen s takovou noblesou, že vlastně nevíte, na čí stranu se máte přiklonit. Vážně brilantní dílo, které by si zasloužilo pár dalších stránek navíc. Neskutečně by mě totiž zajímaly životy jednotlivých postav poté...

09.12.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Znovu a znovu se k brýlatému chlapci s nachovou jizvou na čele vracím a věřím, že ani tentokrát to není naposled. Harryho kouzelný svět mi dává možnost uniknout od všedností černobílého mudlovského života a nakouknout tam, kde je všechno možné a plné barev. A to je vám panečku taková krása, že si z celého srdce přeju, ať nikdy neskončí..

12.11.2020

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Tak tohle se vážně povedlo! Knížku jsem zhltla během tří dnů, což je u mě vzhledem k vytíženosti poslední dobou doslova oříšek. USA Today o knize napsali: "Na Folgate Street se zrodilo dokonale děsivé a fascinující místo. Prolínají se tu příběhy dvou žen, když nejprve Emma a poté i Jane začínají pochybovat, že by mohly mít tak nepravděpodobné štěstí, a to vše se děje v mistrovsky zvládnuté struktuře. Nutí vás to číst pořád dál." Nemohu jinak, než s nimi souhlasit. Navíc se mi náramně zamlouvaly krátké kapitoly střídající pohled Emmy a pohled Jane.

27.01.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Toužila jsem si ho přečíst už dávno, už dávno mě to k tomu chlapci se zlatými vlásky táhlo, ale odjakživa jsem měla obavy, že bych Malého prince nedokázala pochopit. Věděla jsem, že do něj musím dospět. A myslím, že právě nastal čas na naše seznámení.
S Malým princem jsme si padli do oka hned na prvních stránkách. Vzhledem k mému výtvarnému umění a jeho představě o uzavřeném a otevřeném hroznýši jsem v něm našla další, hlubší zalíbení. Ale to, co mi Malý princ dal, to už mi nikdo nikdy nevezme: "Správně vidíme jen srdcem - co je důležité, je očím neviditelné."
Svým názvem se jedná sice o Malého prince, ale pro mě zůstane navždy mým velkým Malým princem.

31.01.2016 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Moje první setkání se sympatickým Frostem Eastonem a jeho kocourem Shackem. A musím říct, že jsem měla šťastnou ruku! Ačkoli je pro většinu z nás námět mazání paměti nepředstavitelný, mě velmi bavil. Hra s myslí mě vtáhla natolik, až jsem místy opravdu váhala, co je iluze a co realita. Navíc se mi líbilo prostředí San Francisca, které pro mě představuje jedno z nejkrásnější míst USA.

No, Froste Eastone, doufám, že se zase brzy setkáme!

25.08.2020 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Tolik lásky a bolesti v jedné knize. Tolik touhy po svobodě, vítězství, spravedlnosti. Tolik ženské odvahy a odhodlání. Tolik hrůz, křivd a obětí nemilosrdné doby. Tolik nesmyslných bojů, lží a intrik. Tolik zlomených srdcí... a to všechno v jedné knize. Jedné nádherné knize. Knize, kterou jsem jistojistě nečetla naposledy. Ach, přečtěte si ji! Vážně! Najděte si chvilku, pohodlně se usaďte, zabalte se do deky a nahlédněte do nelehkých osudů Skye, Liberty, Nicholase, O'Farrella, Margaux a dalších. Zamilujete si je, to vám říkám rovnou. A taky vám bude pukat srdce. Ale stojí to za to, věřte mi.

18.05.2021 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Ach Colleen, drahá Colleen, co mi to děláš? Existuje vůbec nějaká tvá kniha, která ve mě nevyvolá vodopád slz? Nevěřím, že taková existuje. Ale nedělej si s tím těžkou hlavu, u tvých příběhů budu brečet vždycky a stejně pokaždé sáhnu po dalším. Jinak to snad ani nejde.

03.12.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři ženy, odlišná postavení, odlišné profese, odlišné národnosti. Každá z žen je jiná, a přesto mají něco společného: jsou plné odhodlání, síly, nezlomnosti a touhy po svobodě. Tyto ženy se neznají, ale přesto se jejich životy nakonec propletou a spojí do pomyslného copu, pevně svázaného dohromady. Nádherný příběh, ke kterému se jistojistě v budoucnu vrátím. Děkuji za vnitřní sílu, krásu a naději této knihy.

22.04.2021 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Mé druhé setkání s tvorbou Briana Freemana a rozhodně ne poslední. Charismatického detektiva Frosta Eastona jsem si zamilovala hned při prvním shledání a tato přitažlivost stále sílí s každou novou knihou. Ach, co přijde příště? Od začátku do konce jsem byla držena v neustálém napětí a pokaždé mi dělalo velký problém knihu na chvíli odložit. Fakt, že mi zrovna doma doprala pračka a je třeba pověsit prádlo? To přece počká, Frost právě objevil novou stopu! Jo, nějak takhle to u nás v předešlých dnech vypadalo. Myslím, že to mluví za vše. Za mě jedna z nejlepších detektivech za poslední dobu.

18.11.2020 5 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Knihy Briana Freemana miluji - obzvlášť série s detektivem Frostem Eastonem je má oblíbená. Ale tady, u Sama proti všem, jsem trošku tápala ve tmě. Něco, jako by mi tady chybělo. Do dvou třetin knihy jsem byla přesvědčena, že knihu ohodnotím 3*. Konec byl ale natolik překvapivý, že si zaslouží hvězdičku navíc.

22.03.2021 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Aristokratka je přesně ten typ knihy, který jsem právě potřebovala. V této bláznivé době vyhledávám mimo své oblíbené detektivky i něco, u čeho můžu úplně vypnout a z plných plic se zasmát. A přesně o tom celá Aristokratka je. Humorné, oddechové čtení plné vtipných příhod české zchudlé aristokratické rodiny a jejího neméně bláznivého "služebnictva".

Jo, a úsměv od ucha k uchu je zde zaručen.

19.03.2021 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Po dlouhé době jsem vyměnila detektivku za romantiku. Chtělo to změnu, vražd a násilí už bylo dost. Dlouho mi byla Colleen doporučována, tak jsem sáhla po její první knížce, která byla k dostání. A už teď s jistotou vím, že rozhodně není poslední. Příběh Milese a Tate je tak nabitý emocemi, že dostane do kolen i největšího necitu. Posledních 30 stran jsem bez ustání probrečela. Už jsem se ani nenamáhala natáhnout se pro kapesník, abych si utřela slzy, protože neuběhla ani stránka a spustil se další vodopád slz. A neustálo to ani po přečtení. Zůstaly ve mě hluboké dozvuky Milesova příběhu a ty se jen tak nevypaří. Jsou knížky, které ve vás zanechají něco, co vám utkví v srdci. A tahle je jedna z nich.

19.07.2020 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Přiznávám, že ze mě detektiv nikdy nebude. Angela mi v průběhu vyšetřování hází pod nohy jeden klacek za druhým a mě se tak nikdy nepodaří odhalit vraha. Tentokrát jsem se vraha ani hádat nenamáhala. Prostě jsem se nechala unášet příběhem a čekala, co se z toho vyklube. A vyklubala se z toho opět dokonale promyšlená detektivka, jako obvykle přečtena jedním dechem.

16.07.2020 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Tak to se četlo samo! Příběh plyne rychle, svižně a díky krátkým kapitolám vás udrží ve střehu. Každou další stránku hltáte s napětím až do samotného konce. Navíc se v knize seznámíte s příjemnou detektivní dvojkou Jude a Uriahem, jejichž samotné životy jsou poznamenány nemalými šrámy. Takže pokud jste alespoň trochu zvědaví (tak jako já), pak vás čirá zvědavost okamžitě přiměje pustit se do dalšího dílu. Tak pojďme na to!

17.04.2020 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Pokračuji na aristokratické vlně. Stejně jako u předchozích dílů přečteno jedním dechem a s úsměvem na rtu. Bočkův humor mi prostě sedí.

23.03.2021 4 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Po pravdě... mě se to líbilo. Opět jsem se přesvědčila, že autorčin styl psaní mi sedí. Nic náročného, ale svůj účel to splnilo. S každou další stránkou jsem napjatě očekávala, jak se Lucyina situace vyvine dál. Častokrát jsem si během čtení kladla otázku, kdo je tady vlastně oběť? Inu, kniha určitě stojí za přečtení, jen ke konci mě malinko zklamalo, že některé skutečnosti v knize zůstaly nedořešeny.

11.03.2021 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Na Spolubydlící jsem se dlouho těšila. A dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Milé, odpočinkové čtení s neotřelým námětem sdílení postele. Obzvlášť se mi líbila myšlenka komunikace Tiffy a Leona pomocí vzkazů na lístečcích. Spousta čtenářů však uvedla, že jim trvalo se začíst, že začátek se vlekl, byl nezáživný. Já teda nevím, jestli jsme četli tu stejnou knihu, ale mě bavila od začátku do konce. Tiffy a Leona jsem si zamilovala, nejedná se totiž o tuctové postavy, což je na nich asi tak přitažlivé. Stejně tak Holly, Richie, pan Prior. Trojice kamarádů Rachel, Mo, Gerty. Všechny si v mžiku oblíbíte, že ani nevíte, jak k tomu došlo. Hned se chcete skamarádit a to kamarádství si hluboko uchovat. Zamilovanost k postavám této knížky jako by byla nakažlivá. A já jsem se rozhodně nakazila!

18.08.2020 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Nádherná obálka, která upoutá nejen milovníky kávy a cestování. Já si ji ale vybrala právě kvůli tomu. Káva, poznávání nových míst a prostředí útulné kavárny, kde to po posezení s knížkou přímo volá, to je přesně moje gusto. Už jen ten název knižní série - Romantické útěky - mě navnadil ke koupi knížky, protože není tohle právě to, po čem občas každý zatoužíme? Za mě určitě ano a musím říct, že romantický útěk do malebné Kodaně (kde je útulnost "až" na prvním místě) se autorce opravdu povedl. První polovinu knížky jsem zhltla během odpoledne, pak přišlo pár těch méně oblíbených pasáží červené knihovny s kapku přihlouplými dialogy, které mi trochu kazily dojem z celé knížky. Ale to nemění nic na tom, že mi autorka touto knížkou předložila mnoho důvodů (a vlastně i milého průvodce) k návštěvě Kodaně. No, dovolená je rázem jasná. Věřím, že nejsem určitě jediná, kdo má po přečtení knížky chuť zabalit si kufr a nasednout na první letadlo směr Kodaň.

12.08.2020 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Moje druhá knížka od Lapeny. A musím říct, že po Manželích odvedle, kteří mě dvakrát nenadchli, jsem byla příjemně překvapená. Mělo to všechno, co to mělo mít. Napětí, spád, zamotané sousedské vztahy a tak dokonale poklidné předměstí, že to vlastně ani nemůže být pravda. A taky, že není. A právě v tom okamžiku zjištění začíná ta opravdová zábava!

08.07.2020 5 z 5