Anya636 Anya636 komentáře u knih

Aby porod nebolel Aby porod nebolel Lucie Suchá Groverová

Taková pohádka na dobrou noc pro těhotné. Autorka píše o zkušenostech svých i jiných matek a nabádá vás věřit, že takový bezbolestný porod je možný pokud tomu uvěříte a zcela podřídíte své myšlení. Po osobním bádání ve svém okolí jsem ochotna připustit, že skutečně některé z nás mají jiný práh bolesti a proto jejich zážitek z porodu není zejména ona nepředstavitelná bolest.

03.02.2021 3 z 5

Jak investovat sám a bez bank - Český investiční průvodce Jak investovat sám a bez bank - Český investiční průvodce Pavel Bambásek

Velmi jednoduchý a stručný přehled investičních produktů. Je trochu zarážející, že autor hned na začátku popisuje svou historii s tím, že většina strategií mu moc nefungovala a proto dává přednost investicím do nemovitostí (na to však doporučuji jiné knihy, např. Co je v domě není pro mě nebo Realitní kuchařku). Jako VELMI ZÁKLADNÍ přehled investičních možností je přínosná.

03.02.2021 3 z 5

Klidné spaní a ukládání Klidné spaní a ukládání Elizabeth Pantley

Autorka je matkou čtyř dětí a dle svého tvrzení pročetla v oblasti spánku a dětského spánku veliké množství odborné literatury. V knize se vyhraňuje proti metodě vyplakávání a vysvětluje jiné kontaktnější možnosti, jak prodloužit a zkvalitnit spánek dítěte (od novorozence do dvou let). Kniha je pro rodiče, kteří spí s dětmi v posteli nebo i pro ty, kteří mají vlastní dětský pokoj. Autorka tvrdí, že otestovala své teorie na 600 matkách, a do 3 měsíců se Vám dle jejích návodů může (s 90% pravděpodobností) podařit prodloužit spánek dítěte. Tomu se mohu jen pousmát, protože dětské návyky se mění co měsíc samy od sebe, tudíž těžko říci, zda za to skutečně mohou autorčiny rady.
Zároveň je velký fanda reportů a doporučuje začít zaznamenáváním aktuálního spacího rytmu dítěte (na to stačí aplikace v telefonu, nebo ještě lépe chytrý náramek, který toto zaznamená bez Vás). Většina z doporučovaných postupů mi přijde dosti intuitivní, ale věřím, že pro matku prvního dítěte může být velmi přínosnou. Kniha je krátká a kýžené informace jsou k dispozici okamžitě v druhé části knihy. Není třeba se prolouskávat zbytečným balastem nepotřebných informací.

03.02.2021 4 z 5

Osobní finance Osobní finance Petr Syrový

Velice přehledné, až akademicky zpracované s ohledem na maximální praktickou použitelnost. Jde o četbu ohledně konkrétních možností investování. Začátky finanční gramotnosti jak ušetřit nebo si splatit dluhy zde nečekejte. Na začátku je i vzorový případ rodiny, který se prolíná celou knihou. Velmi se mi líbili přehledné grafy, které názorně shrnují jak moc se která investice vyplatí vzhledem k času, rizikovosti apod.

03.02.2021 5 z 5

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Tato kniha vůbec nebyla pro mne. Já mám ráda tvrdá data a statistiky. Kniha je plná líbivých klišé a zřejmých frází. Taková slepičí polévka pro mámy. Jedná se o soubor tvrzení a přepisů různých spánkových zvyků a příběhů. Celou knihou se dokola táhne obhajoba přirozeného spánkového cyklu dětí, a jako taková doporučuje smíření se s probouzením dětí. Zároveň až zbytecne často nabádá ke společnému spaní a haní vyplakávací metodu.

05.01.2021 2 z 5

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

Kniha je spíše filosofickou úvahou nad škodlivostí digitálních médií s příklady pro kvalitnější život z dávné historie.
Konkrétních rad je zde poskrovnu. Na většinu si po krátkém přemýšlení přijdete sami také.
Např. Z mobilu si udělejte hlupáka a nepoužívejte na něm aplikace
Změňte si hesla na sítě
Nekomentujte, nelajkujte, a sítě používejte uvědoměle (například jako já si zablokujte ty desítky lidí z minulosti,které už nikdy neuvidíte a kohokoliv kdo Vám nepřináší žádný užitek)...
Možná by stačilo mrknout na něco online, třeba na přednášky na Tedu, než číst tuto knihu.

04.01.2021 3 z 5

Aha! Rodičovství – Sourozenci Aha! Rodičovství – Sourozenci Laura Markham

Naprosto skvělá kniha, i když zatím nemám srovnání.
Jen je škoda, že jsem knihu nepořídila již v době těhotenství a taky, že jsem si jí jen půjčila. Zasloužila by si místo v mé minimalistické knihovničce.
Kniha totiž provádí matku už obdobím těhotenství a seznamování a přípravou na příchod sourozence. Jedna třetina knihy, pro mě ta nejužitečnější (alespoň prozatím), se týká příchodu se sourozencem domů a prvních měsíců doma. Další část, kterou jsem ještě nečetla (a kvůli které se vyplatí si ji koupit), navazuje návody, jak přistupovat k výchově a sporům dětí, když se z nového miminka stane batole a začne se zajímat o sourozencovo hračky atd.
Co se obsahu týče, musím říct, že pro mne jakožto rodiče, používající respektující výchovu, bylo hodně věcí naprosto samozřejmých a intuitivních. Ale potěšilo mě si přečíst, že vše dělám dobře a jdu správnou cestou.

04.11.2020 5 z 5

Myšlením k bohatství Myšlením k bohatství Napoleon Hill

Asi jedna z prvních knih, které by si měl přečíst člověk, který o ještě o osobních financích nepřemýšlel. Většina věcí zde zmíněných mi přijde naprosto logická, samozřejmě každý si odsud může odnést něco jiného. Pro mě to byla škoda času, kdy jsem mohla dělat něco jiného, podobně jako další motivační knihy Alchymista, Mnich, který prodal své ferrari nebo Nejbohatší muž v Babyloně. Zajímavé, ale konkrétní postupy zde nenajdete. Pokud jste na začátku své cesty za penězi tak si ji přečtěte.

04.11.2020 2 z 5

Ema ve školce Ema ve školce Gunilla Wolde

Dceři se líbí obrázky, ale jinak hodnocení zde nechápu. Kniha popisuje, že se dítě urazilo, někoho praštilo a podobné nesmysly. Samozřejmě je v pořádku dítě vzdělávat o vhodném chování, ale nemusím o tom číst dítěti pohádku jako kdyby šlo o věc ve školce přirozenou.

11.10.2020 1 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

První půlka knihy mě vyloženě bavila. Je napsaná velmi čtivě s mnoha názornými příklady a ukázkami použití v reálném online světě. Druhá půlka už je spíše pro lidi, kteří se opravdu v online reklamě na sítích pohybují. Já to zatím plánuji do budoucna. Kniha nedává manuál na to, jak se na síti prosadit, spíše obecný přehled letem světem. Strategii už si z toho musí každý promyslet vlastní. K hlubšímu porozumění doporučuji celodenní seminář jen na sítě. Na to jak kniha působí jako tlustá bichle je to jednohubka na přečtení. Doporučuji přečíst i pokud Vás téma zajímá mimo Vaši profesi, přeci jen dnes se podnikající člověk těm sítím jen těžko vyhne.

03.09.2020 3 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Tento díl od Keplera jsem si dlouho šetřila až na něj budu mít čas, protože předchozí knihy byly skvělé . Bohužel mě zklamal a v půlce jsem jej odložila z nedostatku zájmu. Klasické mysteriózní zápletky, které se propojí v ne pravděpodobný scénář mi zde tentokrát chybí. Vše je zde příliš přímočaré a jasné a jedná se pouze o honičku padoucha. Tak se mi to jeví, a chybí mi zde více otazníků a zdánlivě nesouvisejících dějových linií. Další díl už za mne nee.

24.08.2020 2 z 5

Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí Vladimír Procházka

Po Kiyosakim rozhodně MUST READ z českého prostředí. První třetina knihy se mi velmi líbila a stojí za prolistování i kdybyste jí prolétli. Zbytek knihy byl trochu slabší, ale už je na každém kolik si z toho odnese.

12.05.2020 5 z 5

Jak vybrat rodinný dům Jak vybrat rodinný dům Martin Perlík

Pokud plánujete koupit dům, určitě doporučuji knihu přečíst. Provází Vas celým procesem od hledání, výběru i hodnocení nemovitostí. Samozřejmě si nevystačíte s jednou knihou, budete potřebovat více odborníků, na prověření technického stavu aj. Ale určitě neprohloupíte pokud knihu před samotným výběrem prostudujete.

16.04.2020 5 z 5

Rodinný dům - než začnete stavět Rodinný dům - než začnete stavět Jiří Maňák

Velmi obecný přehled o tom, co je třeba znát před samotným výběrem pozemku a stavbou. Bohužel, vzhledem k širokému záběru tématu, se autorovi nedaří věnovat se tématům detailněji. Doporučuji proto určitě prostudovat i další knihy.

14.04.2020 3 z 5

Bez obalu Bez obalu Barbora Tlustá

Pokud vás tématika zajímá bude rychlejší otevřít si YouTube a poslechnout si Beu Johnson, a pak nějaká Tedx videa z českého prostředí. Kniha nepřináší žádné nové myšlenky, každý se zdravým rozumem mnoho těch jednodušších věcí snad již aplikuje intuitivně. Myslíte-li to vážně, tak knihu nekupujte, zbytečně budete plýtvat papírem ;)

12.04.2020 2 z 5

Biokuchařka Hanky Zemanové Biokuchařka Hanky Zemanové Hana Zemanová

Moc pěkné zpracována Česká kuchařka s tipy na české bio farmáře a nahlédnutí k nim na farmu a obecně na téma biopotravin v ČR.
I když je kuchařka už 15 let stará působí na mě nadčasově. Recepty jsou zdravé, ale i tak použitelné pro tradiční českou kuchyni.
Škoda toho designu a fotek. Mezi dnešní profi konkurencí navoněných foodstyle kuchařek působí mdle, ale budiž jí odpuštěno za zdravé, nestárnoucí, tradiční recepty.

23.02.2020 3 z 5

Vychováváme děti a rosteme s nimi Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort

Asi jsem zase očekávala něco více od knihy, která je mým okolím a veřejností obecně vychvalována jako zázrak veškerého vědění. Nic nezkazíte jejím přečtením, ale už jsem měla v rukou zajímavější knihy, například Aha rodičovství nebo Zkoušeli jsme všechno. Pro zaneprázdněné matky je na YouTube video Duše K, kde je její přednáška v Duškovo divadle.

23.02.2020 3 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Kniha neurazí ani nenadchne. Myslím, že za dva týdny už si nebudu pamatovat, že jsem ji četla.

22.02.2020 3 z 5

Pozemky ukrývají poklady Pozemky ukrývají poklady Evžen Korec

Zřejmě jsem od knihy očekávala příliš. Po přečtení dvou knih od stejného autora, kde detailně provádí výběrem investiční nemovitosti, jsem i zde čekala použitelný návod pro koupi pozemku. Nic takového se zde však nedozvíte. Kniha je zajímavé krátké počtení, ale bez užitečných informací pro nákup pozemku. Kniha neobsahuje o nic víc témat,než ta, která naleznete na titulní straně.

22.02.2020 2 z 5

Deník Dity P. - Kuchařka Deník Dity P. - Kuchařka Dita Pecháčková

Toto je už roky snad moje nejoblíbenější kuchařka. I když jsem podle ní neuvařila mnoho receptů, každé její otevření je pro mě pohlazením na duši. Fotografie a celá grafika je prostě okouzlující a oku
lahodící.

04.02.2020 5 z 5