Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Kladivo Boží Kladivo Boží Eric Schumacher

Historické knihy úplně nečtu. Až na jednu výjimku a to jsou příběhy s vikingskou tématikou. Proto jsem vůbec neváhala s koupí této knihy a zklamaná rozhodně nejsem. Na začátek je dobré říct, že většina postav má své historické kořeny a spisovatel si dal opravdu práci s tím, aby byl příběh co nejvěrohodnější.

Hákon je synem mocného krále Haralda Krásnovlase, který vládnul na území Norska kolem roku 900. Jako malý kluk byl však poslán na dvůr anglického krále Ethelstana, který ho vychoval a nechal pokřtít. Král Harald však zemřel a vlády se ujal Hákonův starší bratr Erik. Ten vládne krvavou rukou a ostatním jarlům už došla trpělivost. Proto nechají poslat pro Hákona, aby Erika porazil a ujal se panování. Hákon tak musí čelit cizímu prostředí, ve kterém se vůbec nevyzná. Navíc jako křesťan je neustále terčem posměšků a nepřátelských poznámek. Bude pro něj velmi těžké přesvědčit válečníky, aby se postavili na jeho stranu a pomohli mu v boji proti bratrovi.

Příběh se snaží syrově popsat toto období středověku, kde nebylo k bitvám daleko. Na severu se konaly lidské oběti jako na běžícím páse. A Hákon se snaží najít své místo mezi pohany a stát se tak prvním křesťanským vládcem severu. Snad se brzy dočkáme pokračování této ságy, která má nést název Hostina krkavců.

16.08.2022 5 z 5

Buffy a Angel: Pekelná brána Buffy a Angel: Pekelná brána Jordie Bellaire

Už podle názvu je jasné, kde se bude tento díl komiksu odehrávat. Drusilla v předchozím díle "Kousnutí" otevřela pekelnou bránu a na povrch se dostávají všemožné příšery a démoni. A co udělá Buffy? Bez rozmýšlení skočí přímo do brány, aby ji uzavřela. Tentokrát ale na to není sama. Do příběhu nám konečně zasahuje i Angel a po boku Buffy se vydává doslova do pekla, aby zachránil Sunnydale. A možná mu jde i o něco víc. Podaří se Buffy překazit Drusille její plány a zachránit tak své přátele? A jak zareaguje na Angelovo tajemství? To vše se dočtete v nejnovějším díle komiksové série o Buffy.

U tohoto dílu musím velmi vyzdvihnout obálku, která je tu fakt úžasná. Jednu hvězdičku ubírám za to, že jsem měla občas pocit, že děj je takový zrychlený a párkrát se mi stalo, že jsem se musela vrátit o stránku zpět, abych pochopila, na co děj navazuje.

31.05.2022 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

(SPOILER) Po výhře v Hladových hrách si Katniss a její rodina žijí klidný život bez toho, aby museli myslet na to, co budou ten den jíst. Tento blahobyt však v sobě skrývá i temnou stránku. Společně s Peetou se stávají loutkami Kapitolu a prezident Snow Katniss pečlivě sleduje. V dalších krajích se totiž jejich obyvatelé začínají bouřit. Katniss se stává symbolem povstání a Snow musí vymyslet, jak se jí zbavit, aby to nikomu nepřišlo podezřelé. A k tomu se mu dokonale hodí nové hry, které jsou tentokrát 75. jubilejní Čtvrtohry.

Příběh opět plynul velmi rychle, čtení určitě není nijak komplikované. Osudy Katniss a lidí kolem ní už nejsou jen o hrách, ale dostávají trochu větší rozměr. Ačkoliv mě někdy v polovině postihla nějaká čtecí krize, hodnotím knihu 5 hvězdami. A opět musím zhodnotit i film, který je velmi věrný knižní předloze. A pak že to nejde :D

24.05.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Addie LaRue měla tu smůlu, že se narodila ve špatné době. V době, kdy se neprovdaná mladá dívka považuje za vadnou a nemůže rozhodovat o svém životě. Proto nakonec zvolí cestu uzavření smlouvy s Temným (ďáblem, starým bohem... pojmenujte si ho jak chcete), který jí slíbí svobodu. Ale jak to u takových dohod bývá, není to zadarmo. Nikdo si totiž Addie nezapamatuje. Addie prožívá nesmrtelný, ale velmi osamělý život. Nemá přátele, nikoho, kdo by ji miloval. Je však svědkem rozkvětu i pádů civilizace a to jí dává smysl života, ačkoliv se Temný snaží její myšlení otrávit, aby se mu podvolila. Takto Addie žije nějakých 300 let, dokud v jednom zapadlém knihkupectví nepotká Henrryho, který si ji pamatuje. Ovšem ani on nemá úplně jednoduchou minulost a Addie má brzo zjistit, že nic není jen náhoda.

Romantický příběh o Addie nám dává zase trochu jiný náhled na hru o duši s ďáblem. Ten je tady ale vykreslen celkem sympaticky, takže ho ani nijak zvlášť nenávidíte za to, co Addie provedl. První půlka knihy vás tak pozvolna uvádí do děje, který je tu opravdu velmi rozvláčný a zabývá se hlavně pocity Addie a tím, jak se probíjí nesnadným životem. V částech, kdy se kniha dostává do současnosti, děj ubíhá rychleji a čím se dostáváte ke konci, nebude se vám chtít kniha odložit. Asi v podstatě nemám nic zásadního proti ději. Je to prostě romanťárna s kapkou fantasy a temnoty. To mě vlastně ke knize přivedlo, protože vyloženě romantiku nečtu. Kniha se mi líbila, ale že bych nad ní musela dlouze přemýšlet, to se úplně neděje.

14.03.2022 4 z 5

Silný příběh Hong Čehi, příběh o utrpení ženy pro útěchu, která byla jako čtrnáctiletá lstí odvlečena do tábora, kde musela pod hrozbou smrti "utěšovat" japonské vojáky. Hong Čehi vypráví své vnučce Anně svůj životní příběh. Anna byla jako miminko adoptována americkými rodiči a tak se v dospělosti vydala do jižní Koreje, aby poznala svou původní rodinu. Díky vyprávění její babičky se dozvídá o zapomenuté historii Koreje. Ať už to byl čas nadvlády Japonska a nelidského zacházení s Korejci. Dále také období rozdělení Koreje na severní a jižní a snahu Američanů a Rusů ovládnout korejský poloostrov. Útěk do jižní Koreje byl pro Čehi záchranou, ale i prokletím, protože před všemi musela tajit svou minulost. A zároveň se musela starat o svou dceru Supo (Anninu matku). Celým příběhem se také line tajemství hřebenu s dvouhlavým drakem. Říká se, že dvouhlavý drak chrání jeho majitele a po přečtení příběhu tomu člověk musí věřit.

Touto knihou jsem vystoupila ze své komfortní zóny, protože válečné knihy nečtu. Ale téma mě velmi zaujalo a jsem ráda, že jsem nesáhla vedle. Příběh byl velmi zajímavý a dozvěděla jsem se spoustu nových informací ohledně historie Koreje. Autor sám v závěru přiznává, že některé věci si vymyslel, ale historicky se snažil držet faktů. Bylo velmi zničující přemýšlet nad brutálními scénami, kterými autor vůbec nešetřil. O to je horší, že podobné věci se ve světě určitě dějí dodnes a nikdo s tím nic nedělá. Knihu určitě doporučuji.

19.01.2022 5 z 5

Publikace, která potěší hlavně dětské čtenáře. Obsahuje popisy jednotlivých předmětů, které se v Bradavicích vyučují a jejich učitelů. Zajímavé je určitě propojení se skutečnými historickými fakty. Pár zajímavých (nových) věcí jsem se dozvěděla i já. Ale pokud HP znáte i pozpátku, není asi úplně nutné tuto knihu vlastnit. Nic extra nového vám nepřinese.

11.12.2021 3 z 5

Temná věž 10: Pistolník 5: Muž v černém Temná věž 10: Pistolník 5: Muž v černém Peter David

"Tak běž. Jsou i jiné světy než tento."

Roland společně s Jakeem se žene za Mužem v černém, který zná pravdu o Temné věži. Cestou musí čelit i dalším nebezpečím, např. pomalým mutantům, kterým se zachtělo dát si Jakea k večeři. Roland si uvědomuje, že si bude muset vybrat: Jake nebo Temná věž. Ale jelikož by byl schopný ze věž zaprodat svou duši, asi nemusím pokračovat, jak tohle nakonec dopadne. Roland Muže v černém nakonec dožene a ten mu vyloží pomocí karet budoucnost: Mladý námořník, Vězeň a Paní stínů jsou jeho cestou k Temné věži. Roland se nakonec probouzí o 10 let později a jeho cesta vede na pobřeží...

Poslední díl komiksu, který zakončuje knižní předlohu "Pistolník", je takovým hodně fantazijním dílem. Konec, kdy Muž v černém ukazuje Rolandovi vznik vesmíru, je trochu nad moje chápání. Ale s tímhle koncem jsem měla problém už při čtení knihy. Každopádně je to pořád příjemné doplnění knižní sérii a já se těším na pokračování, které už bude zpracovávat knihu "Tři vyvolení".

08.12.2021 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Uf, ač celkem útlá knížka, tak mi dala zabrat. První polovina mě moc nebavila. Ta druhé (lov na cikány) už byla trochu lepší. Konec jsem čekala. Určité náznaky, jaké bude rozuzlení, byly jasné už pár stránek před koncem. Bohužel za mne jedna z těch slabších kingovek.

30.03.2021 3 z 5

Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství Lindsey Fitzharris

Ráda čas od času šáhnu po odborné knize a téma biologie je mi hodně blízké. Kniha Umění řezničiny mě nezklamala. Člověk si během četby uvědomí, jak velké má štěstí, že žije v době moderní medicíny a nemusí se bát, že byť jen po malém zákroku mu může hrozit smrt. Knihu bych doporučila přečíst všem, kteří si neustále na lékaře stěžují, aby si uvědomili, že jsou jejich řeči zbytečné.

14.03.2021 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

V těchto prvních spisech je vidět, že Lovecraft svůj styl teprve hledal. Podle komentářů v knize ani některé povídky vůbec nechtěl vydat. S kvalitou, nebo spíše zábavností, je to tak 50/50. Některé povídky se čtou dobře, u některých to jde hůř. Naštěstí nejsou v tomto prvním spise nijak dlouhé. Rozhodně dávám do budoucna šanci dalším spisům a povídkám z jeho pozdější tvorby.

22.11.2020 3 z 5

Temná věž 8: Pistolník 3: Bitva v Tullu Temná věž 8: Pistolník 3: Bitva v Tullu Peter David

Je to už nějaký čas, co jsem četla knižní sérii. Jsem ráda, že si příběh díky komiksům můžu osvěžit. Rolandova cesta za Temnou věží a Mužem v černém pokračuje. A je krvavější, než kdy dřív.

25.10.2020 5 z 5

Temná věž 7: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie Temná věž 7: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie Peter David

Temná věž není vyloženě hororové dílo. Ale tahle kapitola se tomu hodně blíží. Stále mladý Roland se vydává na cestu k Temné věži. Ale bohužel ho jeho cesty zavedou do Elurie, kde se po potyčce s mutanty dostane do péče Sestřiček, které nejsou tak úplně lidé. Zrovna jsem měla rozečtenou knihu Všechno je definitivní, kde se tato povídka vyskytuje. Takže komiks mi to jen hezky obrazově doplnil.

31.03.2020 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Super fantasy kniha, která se nedala skoro odložit. Rozhodně bych si chtěla přečíst o dalších dobrodružstvích Cuchenana a jeho barda Minangara.

17.02.2020 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Úplně nemusím, když je příběh knihy postaven hodně na myšlenkách hlavního hrdiny a babrání se v nich. Proto třeba dočíst Geraldovu hru bylo pro mě chvílemi utrpení. V Misery se naštěstí najde dost silných momentů, které mě pokaždé přesvědčily knihu dočíst. Konec byl hodně napínavý. Film jsem neviděla, asi to v budoucnu napravím.

14.09.2019 4 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Jelikož miluju dílo Stephena Kinga, tak jsem si řekla, že zkusím něco od jeho syna. Sáhla jsme tedy po této sbírce. Musím ji ale ohodnotit tak 50/50. Některé povídky byly geniální, některé mě teda vůbec nebavily.
Top povídky: Pop Art, Nejlepší nový horor, Plášť, Uslyšíš zpívat cvrčka, Poslední dech a Dobrovolná internace. A jelikož mám ráda upíří tématiku, tak i Abrahamovi synové.

08.05.2019 3 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Taková milá jednohubka, co přečtete na jeden zátah. Graficky je kniha hezky zpracovaná. Krásná obálka. Příběh je určitě zajímavý, ale nijak překvapivý. Pro mě to byla taková oddychovka po přečtení Pana Mercedesa.

02.02.2019 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Severská mytologie převyprávěná jako pohádka. A to myslím v dobrém slova smyslu. Strašně mě to bavilo. K tomuto tématu jsem se dostala přes seriál Vikingové. Takže mi četba této knihy trochu osvětlila některé odkazy ze seriálu.

28.09.2018 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Zajímavý detektivní příběh. Jediná věc, co mi vadilo, bylo, že jsem celkem brzo odhadla, kdo bude vrahem a v závěru se mi to potvrdilo.

06.09.2018 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Tahle knížka mi dala hodně zabrat. Začala jsem ji číst, protože má spojitost s Temnou věží. Minimálně do půlky jsem se nemohla pořádně začíst. Ty popisy aur byly na mě občas až moc. Vždycky jsem přečetla pár stránek a knihu odložila. Zhruba od té poloviny se to už zlepšilo a konec mě už bavil.

31.07.2018 3 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Prokletí Salemu byla moje první kniha od Kinga, proto návrat postavy Callahana mě hodně potěšil. Příběh se zde trochu zastaví, protože děj knihy se převážně odehrává v městečku, které je sužováno "vlky" a naše ka-tet se obyvatelům rozhodne pomoci. Co jsou vlci zač, to už je věc jiná. Každopádně hrají důležitou roli v dalším ději. Nezapomenutelná scéna Rolanda zpívajícího a tančícího Commala.

30.07.2018 5 z 5