Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Proč jsem čtení této knihy tak dlouho odkládala? Jedna z nejlepších knih od Kinga, co jsem četla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Velice potěšilo i lehké propojení s To. Jakmile se Jake vydal do Derry, tak jsem si říkala "Tam něco bude. Tam něco bude." A bylo. Mohlo by se zdát, že hlavní zápletkou je vražda prezidenta Kennedyho. Ano, je to hlavní důvod, proč Jake/George cestuje do minulosti, ale podle mě hlavním účelem knihy bylo popsat ten kontrast dnešní a minulé doby, které mají své klady zápory. Myslím, že my z ČR asi nedokážeme pochopit všechny narážky z knihy, pokud se tedy dobře neorientujeme v 50. a 60 létech v USA. Ale i tak bylo velmi zajímavé o této době číst, i proto, že King v této době vyrůstal a určitě hodně čerpal z vlastních zkušeností. Samozřejmě mě velmi zajímalo, jak moc by se změnila přítomnost, kdyby opravdu někdo zabránil vraždě Kennedyho. A jako ve většině Kingových knih nemůžeme čekat nějaký happy end. Spíš takový hořkosladký konec. A teď už si konečně můžu podívat na seriál :)

10.08.2019 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Ebenezer Skruž je lakomec. Za svůj život naškudlil hromadu peněz, které v klidu leží v jeho sejfu. A taky nesnáší Vánoce. Na Štědrý den ho navštíví jeho bývalý, nyní již mrtvý, společník Marley a ukáže mu, co ho čeká po smrti, pokud nezačne žít jinak. Také mu prozradí, že ho navštíví tři duchové, kteří se pokusí ze Skruže udělat lepšího člověka.

Slavný vánoční příběh, při jehož čtení by se měl člověk zamyslet, co je vlastně pro život důležité. Kniha sice vyšla už před více jak 150 lety, ale její téma je stále aktuální. Příběh má i hodně filmových adaptací. Já osobně mám nejradši tu kreslenpu s Jimem Carreyem. Ale letos jsou se podívala i na třídílnou minisérii z roku 2019, která je o mnoho temnější, než původní příběh, ale krásně vykresluje polovinu 19. století v Londýně.

26.12.2021 5 z 5

Později Později Stephen King

(SPOILER) Jamie vidí duchy. Ano, přesně jako ten kluk v Šestém smyslu s Brucem Willisem. Akorát v tomto příběhu duchové Jamieho neděsí. Samozřejmě, že se občas stane, že zemřelému chybí půlka hlavy. Ale s takovým pohledem se už Jamie naučil žít. Jeho život hladce plyne až do té doby, co bývalá přítelkyně jeho matky, policistka Liz, Jamieho vyzvedne ve škole a odveze ho s sebou hledat ducha muže, který New York už několik let sužuje bombovými výbuchy. Chce, aby z něj dostal místo, kam uložil poslední bombu a jí si díky tomu opět začali u policie vážit. Její nadřízení ji totiž podezírají z konzumace drog a ne neoprávněně. Až tady Jamie narazí na něco, co vůbec není duchem zemřelého člověka. Muž mu totiž nechce zprvu prozradit, kde bomba je. A duchové mluví vždy pravdu. Jamie se tak nevědomky zaplete s entitou, která by pro něj mohla být (a bude) nebezpečná.

Krátká novela v podání Kinga je dílko, které se čte velmi snadno a rychle. King se zde oprostil od zdlouhavého popisu postav a prostředí a jde rovnou na věc. Kapitoly jsou krátké a větší velikost písmen slibuje svižné čtení.

Kniha se mi četla dobře, vlastně proto ní nic nemám. Jen ve mě nezanechala ten wow efekt, proto dávám 4 hvězdy.

26.11.2021 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak i já jsem se konečně dostala ke čtení Harryho Pottera. Uvádí se, že je to dětská knížka. Já osobně si to nemyslím. Člověk by nikdy neměl být starý na to, aby si neužil pár kouzelnických dobrodružství. A Snape pro mne vždy bude ten nejlepší z nejlepších.

07.04.2020

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

I já jsem konečně usoudila, že dozrál čas přečíst si toto stěžejní dílo světové fantasy literatury. Je až neuvěřitelné, že za chvíli bude tato kniha slavit 70 let. Má vůbec cenu popisovat příběh, který všichni fantasy nadšenci znají? Asi ne. Takže tu pouze zmíním, jak mě překvapilo, jak moc se v několika částech děj liší od filmového zpracování. První třetina jako by vyprávěla úplně jiný příběh. Jsem ráda, že jsem se pustila do čtení, protože si doplním znalosti ze světa Středozemě. Hlavní děj sice pro mě nebyl překvapením, ale vždycky se tam našlo něco, co bylo pro mne novinkou. Takže beru do ruky Dvě věže a pokračuji v putování s Frodem a Prstenem a dalšími členy Společenstva.

05.10.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak jsem se dala do čtení Zaklínače, abych neměla pocit, že mi něco ze zásadní fantasy tvorby uteklo. První kniha nás spíše seznamuje s tím, kdo je zaklínač a s příhodami Geralta. Jsou to povídky, ve kterých jsou nastíněny i některé základy klasických pohádkových příběhů tak, jak je neznáme. Kniha Poslední přání mě určitě navnadila a budu pokračovat ve čtení dalších dílů.

25.12.2020 5 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Tohle byl neskutečně milý výlet do maloměsta v Alabamě. Z každého odstavce sršel ten duch pomalého amerického jihu. Knihou se táhne hlavní detektivní linka. Cory se svým tátou jede jednoho rána rozvážet mléko. Ale do cesty se jim připlete mrtvola cizince, která skončí v jezeře. Jak se prokousáváte dějem, postupně se odhalují všechny indicie a vy celkem brzy zjistíte, kdo je vrah. Kdyby byla kniha postavena jen na tomhle, asi bych jí nemohla dát 5*. Ale tady se toho děje tolik. Klukovská dobrodružství Coryho a jeho kamarádů, tajemství, která skrývají místní obyvatelé, trocha toho mystična a jeden dinosaurus. Že to zní jako divná kombinace? Až si tento příběh přečtete, pochopíte, že všechno tu má své místo.
V některých pasážích jsem v tom hodně viděla Kinga. Hlavně v těch, kde McCammon detailně popisuje obyvatele městečka. Navíc mě uchvátila krásná obálka. Rozuzlení příběhu není překvapením, ale ta cesta, na kterou se musíte vydat, abyste došli na konec, byla naprosto úžasná.

07.04.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

(SPOILER) Potom, co lidé před stovkami let zamořili svět jedovatými plyny, museli se ti, co přežili, uchýlit do bývalé Evropy za Duvalské pohoří (dříve Ural). Místní obyvatelé, kteří se nazývají sklenaři, totiž dokázali díky minerálu sklenitu vytvořit reteu, štít, který jedovatá mračna nepropustí. Kvůli hamižnosti lidí z nížin však byli sklenaři poraženi ve válce a posláni do ghett, kde umírají pomalou bolestivou smrtí. Sklenit, který musí stále těžit, lidi zabíjí a způsobuje jim různé deformace. Ilan, mladá dívka, která patří mezi sklenaře, je výjimečná tím, že slyší reteu. Je vzata do učení na brusiče sklenitu, což ji má zajistil lepší život. Před všemi však musí ukrýt pravdu o tom, že je dívka, protože ty se nemůžou stát brusiči a už vůbec ne naslouchači, sklenaři, kteří zajišťují to, aby byla retea funkční. Ilan je však velmi nadaná. Toho si všimne kapitán pětadvacítky, skupiny bojovníků, a u vládce jejího města (a zároveň Ilanina otce) si ji najme na 5 let. Tady začíná Ilanino dobrodružství a poznání světa mimo její ghetto. Život to ale nebude jednoduchý, protože lidé z nížin sklenaře nenávidí a štítí se jich.

Knihu jsem přečetla jedním dechem a svět, který vymyslela Petra Stehlíková mě velmi zaujal. Svět, který je vlastně ten náš, ale v hodně vzdálené a určitě ne světlé budoucnosti. Určitě se brzy pustím do pokračování.

15.09.2021 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Začíná trochu přituhovat. Už to nejsou rozverné příběhy o Geraltových dobrodružstvích. Ale konečně zjišťujeme, čím je Ciri výjimečná. Dále se tu začíná řešit politika jednotlivých království. Líbila se mi část na Kaer Morhen i ta, kde se Ciri seznámí s Yennefer.

29.01.2021 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Jedna z nejlepších Kingovek podle mě. Vykreslení dobra a zla. Post-apo pocit. Napínavost. King se ve svých dílech nebojí zabít oblíbené postavy a to se mi líbí, ačkoliv ho za to vždycky nesnáším. Trochu mě nudila jen ta část a uspořádání nové komunity přeživších. Jinak super.

30.07.2018 5 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Poslední dobou mě baví objevovat historii asijských zemí, která u nás není moc známá. Ať už je to Korea, Japonsko nebo teď Vietnam, tak všechny příběhy byly neskutečně zajímavé.
Tato kniha líčí osud jedné vietnamské rodiny po několik generací. Hladomor, pozemková reforma a vzestup komunistické moci, válka ve Vietnamu a následující obnova státu, to vše je v knize obsaženo. Příběh je vyprávěn pohledem dvou žen- mladé dívky Huong a její babičky. Obzvláště vyprávění babičky o japonské okupaci a o tom, jak je z jejich vesnice vyhnali kvůli pozemkové reformě, kdy oni byli "zlí" statkáři a ona musela se svými dětmi žebrat o kus jídla a plahočit se stovky kilometrů do Hanoje, bylo hodně silné.

Pro mě bylo ale trochu rušivé, že časově se skákalo z jednoho období tam a zpět a děj nešel chronologicky. Měla bych jinak trochu ucelenější obraz o vietnamských dějinách. Takhle jsem si vždy musela vybavit, na jakou část se zrovna navazuje. Ale příběh je to velmi zajímavý a kniha za přečtení rozhodně stojí.

05.10.2023 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

(SPOILER) Jsou i jiné světy než tento. Tak by se dalo jedinou (dnes již klasicky kingovskou) větou popsat, o co v této knize jde. King zase popustil uzdu své fantazii a zavedl nás do světa plného magie, příšer, ale i statečných činů.

První část knihy není vlastně vůbec fantaskní. Sledujeme tu příběh chlapce Charlieho, který náhodou zachrání život podivínskému starci, který bydlí v děsivém domě na kopci. Vlastně ho nezachrání tak úplně on, ale oddaná fenka Radar, jak se všem Charlie snaží namluvit. Zavoláním záchranky to ale nekončí. Mezi Charliem a nevrlým panem Bowditchem (a samozřejmě Radar) vznikne přátelský vztah. Není tedy překvapením, že poté, co starý pán nepřežije srdeční příhodu, odkáže Charliemu všechen svůj majetek. Kromě domu, kýble zlata v sejfu a Radar však Charlie získá i něco mnohem cennějšího. Na zahradě je totiž ukrytá studna, která je vchodem do jiného světa. A Charlie brzy tímto vchodem projde, protože Radar pomalu umírá a podle pana Bowditche se ve světě pod studnou nachází něco, co by jí mohlo vrátit elán a omladit ji. Láska k psovi je silnější než strach z neznáma, a tak se Charlie vydá na cestu plnou dobrodružství, kde kromě své fenky bude muset zachránit celé království.

Inspirace jinými příběhy je zde jasná. King to ani nijak nezakrývá a mnohé v textu i zmiňuje (strašidelný dům na kopci - Psycho, chapadlovité příšery - H.P. Lovecraft, vyvraždění královského rodu - Hra o trůny a další). Opět tu do hloubky popisuje všechny možné i nemožné postavy a prostředí. Někdy mě tohle na jeho knihách otravuje, ale v Pohádce to šlo všechno hladce a já si návštěvu jeho dalšího imaginárního světa - království Empis - hodně užila.

26.07.2023 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Asi bude jen málo lidí, kteří by neznali příběh holčičky, která v novém bytě objeví dveře, které na první pohled nikam nevedou. Zdání však může klamat a Koralina se skz ně dostane do světa, který je stejný jako ten její, ale zároveň i úplně jiný. Přivítá ji tu druhá maminka a tatínek, kteří však mají místo očí knoflíky a Koralině tak začíná největší dobrodružství jejího života, ze kterého by se nemusela vrátit živá.
Neil Gaiman napsal tento příběh pro své dcery, takže by se mohlo zdát, že se jedná o čistě dětskou knihu. Místy je děj ale dost hororový, že by se za to nemusel stydět ani Stephen King. Četla bych to dětem? Já ano Ale ostatním bych nejdřív doporučila přečíst si knihu sami a až pak se rozhodnout. Každopádně mě čtení celkem navnadilo podívat se i na film, který mě do teď nevysvětitelně míjel.

07.01.2023 5 z 5

Jsem Potterhead a ve filmech a seriálech jsem měla vždy slabost spíše pro záporáky, protože mi připadali zajímavější. Knihu od Toma Feltona jsem si proto nemohla nechat ujít. Draco Malfoy je přesně ta postava, u které se počáteční nenávist změní v lásku. A Tom se ve knize natáčení Harryho Pottera věnuje opravdu hodně. Bylo moc milé nahlédnout trochu za oponu filmového světa se všemi jeho plusy ale i mínusy. Obzvlášť když Tom popisuje vztahy a zážitky se svými hereckými kolegy. Kniha ale není jen o HP. Tom tu úvodní část věnuje své rodině, rodičům a jeho bratrům, kteří ho během dospívání drželi při zemi. Být slavný není vždy jen výhoda. Často to sebou nese spoustu nepříjemných věcí. A nejhorší je, když si člověk uvědomí, že takhle úplně žít nechce. Poslední část knihy je věnována právě životu po HP a tomu, jak Tom ve velkém hollywoodském světě ztratil své pravé já, což vyústilo až k pobytu v léčebně a následném přenastavení svého myšlení.
Knihu bych doporučila určitě všem fanouškům čaroděje, který bydlel pod schody. Já jsem se určitě dozvěděla hodně věcí, o kterých jsem neměla ani tušení. Tom je ve svém vyprávění přirozený a upřímný. K snadnému čtení pomáhají i krátké kapitoly, které člověk slupne za chvilku. Pokud máte alespoň nějaký vztah k čarodějnickému světu, určitě nebude zklamaní.

02.01.2023 5 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Téma sériových vrahů mě zajímá už nějakou tu dobu. Nehledala bych za tím asi nic zvrhlého, ač je to pro mnohé lidi v mém okolí zvláštní koníček. Já to beru tak, že je lepší být připravena na všechno. Protože člověk může číst nebo se dívat na horory, ale není nic děsivějšího, než si uvědomit, že sérioví vrazi jsou skutečné osoby a jejich činy se opravdu staly.

Jedním z nejznámějších sériových vrahů byl právě Ted Bundy, který terorizoval USA v 70. letech minulého století. Za maskou milého a vzdělaného může se skrývalo monstrum, které se svými oběťmi nemělo žádné slitování. Tato kniha je zajímavá hlavně tím, že ji napsala žena, která se s Bundym znala osobně ještě před tím, než jeho činy vyšly najevo. Tudíž je kniha velmi osobní a ukazuje Teda i z té lidské stránky, jak ho vnímali lidé z jeho blízkého okolí.

Poutavé a děsivé čtení.

03.08.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

"Na jednu stranu si paní O Mi-ran pamatovala japonskou okupaci, založení Korejské lidově demokratické republiky, korejskou válku i hladomor. Zlé i dobré časy Severní Koreje. Na druhou stranu byla její paměť zatemněna láskou k vůdci Kim Il-songovi. Její láska byla tak silná, že když utíkala ze země, nevzala si fotografii své rodiny, svojí mámy, svého táty, svých dětí, vzala si blahopřání podepsané Velkým vůdcem."

Svědectví o životě v KLDR jsou přepsané výpovědi uprchlíků ze Severní Koreje. Lidé pochází z různých společenských vrstev, jsou různě staří a jejich příběhy a zkušenosti jsou odlišně, a přesto se v mnohém shodují. Učitelka, vysokoškolačka, dělník, převaděč nebo důchodkyně, to jsou někteří hlavní hrdinové knihy. Je až neuvěřitelné, že se v současném světě může existovat místo, kde lidský život nemá vůbec žádnou cenu (samozřejmě se tak neděje pouze v Severní Koreji).
Nina Špitálníková má vystudovanou koreanistiku a v Severní Koreji byla jako výměnný student, takže některé věci mohla vidět na vlastní oči. Po přečtení si člověk uvědomí, jaké má štěstí, že si může dojít do obchodu a koupit si cokoliv k jídlu. Zapnout si TV a koukat se, na co chce. Číst knihy, které chce. Obarvit si vlasy, nebo si vzít koho chce a kdy chce. Některé věci zmíněné v knize jsou opravdu až neuvěřitelné.

16.02.2022 5 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Příběh o utrpení, žalu a kruté pomstě. To je (asi) notoricky známý příběh Erika, který se vrátil ze záhrobí, aby pomstil smrt své snoubenky Shelly. Oba dva byli zavražděni členy pouličního gangu. Erik však nedojde klidu, dokud nebudou všichni jejich vrazi pod drnem.

Již dlouhou dobu miluji filmovou adaptaci, která bohužel "proslula" kvůli nehodě, při které byl zastřelen herec Brandon Lee. I přes tuto skutečnost je film Vrána jedním z mých nejoblíbenějších filmů a do rukou se mi konečně dostala i komiksová předloha, která je správně temná a čiší z ní hnus a zoufalost.

25.12.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

(SPOILER) Od čtení o osudu Illan v pokračování série Naslouchač jsem se nemohla odtrhnout. V knize byl dobře vykreslen kontrast mezi moderním světem v nížinách a tím, jak se žije za škárou v Duvalském pohoří. Illan se v nížinách cítí ztracená a nenáviděná. I tak se jí ale podaří odhalit některá tajemství. Hlavně ta, která se týkají kapitána Pětadvacítky, a která ji velmi zraní. I přese všechno společně s Pětadvacítkou spěchá na pomoc městu v Duvalském pohoří, které napadl tajemný nepřítel. V tomto okamžiku se dostáváme do koloběhu událostí, které více a více poodhalují tajemství, která sklenaři skrývají před lidmi z nížin. V devíti původních městech se objevuje tajemný nápis psaný krví naslouchače "Jeho jméno vládne.". A před Illan leží úkol odhalit, co toto poselství znamená a hlavně, jak tohle všechno ovlivní její budoucnost.

Kniha se četla skoro sama. Postavy jsou stále velmi sympatické. Ač se ukáže, že kapitán není tak úplně kladná postava (nebo dříve nebýval), tak mu, Illan a všem členům Pětadvacítky musíte fandit v jejich snažení. Tohle je rozhodně série, která stojí za přečtení a já se někdy ráda pustím do pokračování.

17.11.2021 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Kniha se mi moc líbila. Příběh není vyloženě děsivý, že byste se báli po dočtení zhasnout lampičku. Ale mrazivý určitě ano. A ne kvůli tomu, že se celý děj (jak současný, tak v minulosti) odehrává v zimě. Přesně popsáno, co znamená láska až za hrob. Rozhodně zajímavě pojaté zombie/duchařská téma.

06.11.2018 5 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Věříte v Boha? A co v ďábla? Možná po přečtení této knihy začnete.
Igg se jednoho dne probudí a zjistí, že mu začaly růst rohy. Zpětně se pak rozplétá příběh o lásce, zradě a vraždě. Všichni si myslí, že Igg znásilnil a zabil svou přítelkyn Merrin. Rohy však na lidi působí tak, že Iggovi odhalují své nejtemnější myšlenky a tužby. Nakonec se dozví i pravdu u vraždě Merrin. V Iggovi se probouzí ďábel a plánuje pomstu.

Příběh mě úplně pohltil. Joe Hill dokázal postavy vykreslit tak, že jste Iggovi fandili a byly naprosto znechuceni chováním jeho protivníka a vraha.

Kniha se dočkala i filmového zpracování, ve kterém exceluje Daniel Radcliffe. Pokud chcete Harryho Pottera vidět v roli ďábla, vřele film můžu doporučit.

04.04.2021 5 z 5