Anie.M Anie.M komentáře u knih

V zemi stínů V zemi stínů Elizabeth Kostova

stejně jako historičku a zloděje labutí jsem v zemi stínů četla až příliš dlouho a úplně stejně na mě kniha působila dojmem, že ji odložit nesmím. musím uznat, že některé pasáže byli delší a méně záživné, ale jako celek v knize nic nechybělo. dvě dějové linie, které se na konci propojí, sympatické postavy a zajímavý příběh. určitě pět hvězdiček a teším se na další dlouhý román od autorky :)

29.06.2020 5 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

zvláštní příběh mladého muže, který nemá na vybranou a musí se zachovat dle starých zákonů....smutné, tísnivé a zároveň kniha poskytuje velký prožitek z popisu planiny a života v Krvavém království.

"Měřit dny života smrtí."

15.03.2019 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

jako milovnice HP jsem chtěla okusit i román od paní Rowlingové a dle recenzí jsem vybrala Ve službách zla. dobře jsem udělala, mělo to spád, žádné nudné pasáže, postranní linky ze života, Cormoran je sympaťák. ale teda ten konec, jako ten úplně úplně konec, achjo.

08.02.2019 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

oddychové čtení nad kterým není potřeba se nějak zamýšlet. občas mi to přišlo nedomyšlené ve stylu "joo tomu teda fakt věřím, že by se to tak stalo"
nejprve jsem četla Veroniku, ale víc lidský mi přišel Jáchym, více uvěřitelný (až teda na ten konec). Veronika se mi zdála taková opravdu literární figurka, která neexistuje a jednou se z ní udělá suveréní žena a jednou labilní holčina bez nějakého přirozeného vývoje.
nápad napsat jeden příběh z dvou pohledů je super, ale v tomto případě to byly spíš dvě knížky, které můžou zůstat samostatně. na druhé straně příjemně překvapily popisy sexuálních scén - nic vulgárního, nic nevinného.

14.01.2019 2 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

kniha se mi velmi líbila, mystika, rituály, krásná a divoká příroda Irska a na druhé straně obyčejný život policajtky, která má jasně daná fakta a mtrvoly. případy se uzavřely, vrah se vypátral, ale přeci jen mi přijde, že něco zůstalo viset ve vzduchu ....

08.01.2019 5 z 5

neskutečné jak je dětská mysl zranitelná a křehká. kéž by se knížka dostala do rukou více a více rodičům, vlastně nejen rodičům.

04.01.2019 5 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

člověk nemusí být silně věřící, aby cítil prostou upřímnost a lásku ...

je zcela na každém z nás, aby si věci ze života Lorny vysvětlil reálně s důkazy a nebo si ponechal myšlenku, že možná něco mezi nebem a zemí opravdu existuje.

26.12.2018 5 z 5

Jíst slušně Jíst slušně Karen Duve

snad poprvé, kdy se nedokážu rozhodnout o počtu hvězdiček.
četla jsem jí hoooodně dlouho a více méně z donucení, že bych ji teda měla dorazit a to i přes to, že byla velmi útlá. nicméně jako brožurka by byla o sto procent lepší. taková ta vata, jak má v kleci slepici nebo jak nemůže zabít mravence byla zcela mimo. také jsem nepochopila, proč uvádí ceny, které se stále mění a zřejmě od psaní po vydání, už byli jiné. možná mě kniha odradila tím, že k veganství mám velmi blízko a spoustu informací jsem si hledala sama dříve, a proto mi některé pasáže přišli nudné a iritující (ve smyslu "to si snad musí uvědomovat každý"), ale vlastně bych měla být ráda, že takovéto knihy vznikají a lidem otevřou oči a třeba zkusí podobný experiment nebo se začnou zajímat více o tom co se děje kolem a vylezou ze své bubliny, kde lidé jsou páni tvorstva. musím ocenit rozepsané studie například o vápníku a dalších, kdy si lidé opravdu nechtějí procházet statistiky a tady to mají hezky sesumírované.

"když prase začne tušit, že půjde na porážku, křičí a brání se stejně zoufale, jako by se bránil nositel Nobelovy ceny, kdyby se ocitl ve stejné situaci"

"Spravedlivý Bože Kolik hodin utrpení si musí zvířata prožít, aby človek na pouhou jednu minutu uspokojit svůj mlsný jazyk! - Jean Paul"

"Nemusíme žít nadále tak, jak jsme do včera žili. Osvoboďme se od starého vidění a tisíc možností nás vybídne k novému životu. - Christian Morgenstern"

07.12.2018 3 z 5

moc hezky napsaný příběh o tom, jak každý z nás se snaží být dobrý a čestný, ale někdy ta touha být někdo jiný, může být až nebezpečně silná.

03.09.2018 4 z 5

Skutečná láska - probuďme svoje srdce Skutečná láska - probuďme svoje srdce Thich Nhat Hanh

krátké, výstižné a velmi milé čtení. není potřeba se soustředit a rozjímat nad hlubokými myšlenkami. kniha je napsaná velmi lidsky a srozumitelně, zároveň čtivě.

08.04.2021 4 z 5

Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Kótaró Tanaka

jsem ráda, že mi kniha prošla pod rukama, ale nepřesvědčila mě na sto procent. obecně mám tento druh povídek, tajemno-pohádek ráda, ale japonská kultura je opravdu jiná. některé povídky mi přišli nedotažené, neukončené a pořád jsem v nich hledala něco víc.

16.07.2020 3 z 5

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

oceňuji zápletku a zajímavé prostředí, nicméně na mě kniha jako celek působila průměrně. Leo vlastně nehnul brvou a vše mu spadlo do klína, celkové byl hlavní hrdina nemastný, neslaný a jak už zde někdo psal, krom třech padouchů z Prahy jsou zbylé postavy dokonalé.

20.06.2019 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Měla jsem jiné představy.....spíš než celkový příběh se mi líbily drobné postřehy, když Pí přemýšlí o různých náboženství a z každého si něco vezme. a také konec se mi líbil, to jaký příběh nabídne japonským úředníkům, kteří si lámou hlavu nad soužitím tygra a člověka.
jestli je kniha hodna takové pozornosti a ocenění, řekněme, že pro mě ne.

23.03.2019 3 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

je težké říci jestli se mi líbila nebo ne.
proč musí psát knihy o přírodě, o tom jak se tam žije a jaké dobrodružství zažijí pouze "zkrachovalé existence" ? jedna na antidepresivech, alkoholik, drogové závislí, huliči,... já nevím, jestli už společnost, tak upadá a nemůže se prostě normální člověk sebrat a jet poznávat divočinu. ne, prostě musí si nést nějaké strašné trauma.
vadilo mi, že neuvádí místa (ne, že bych tam musela vyrazit, ale na mapě se ráda podívám, kde se děj odehrává). minimálně v první části (pak už mi to možná bylo jedno) psala autorka pouze rezervace, ostrov, na sever, no ale kde, kam, odkud, název, nic.
taky jsem se dost prala se stylem psaní, přišlo mi, že skáče sem a tam, nic pořádně nedopoví a už nakousne další věc. o jménech nemluvím, ty už jsem po čase nevnímala, jelikož se nějaká nová postava z ničeho nic objevila a psalo se o ní jako by byla v knize od začátku a pak zase někdo jiný.

celkově zhodnoceno první a třetí část byly docela pěkné, tu prostřední bych klidně vynechala, takže hvězdy dávam za severskou přírodu a taky za recept co vyzkouším (spařit kopřivy, podusit s cibulí, piniovými semínky a sušenými brusinkami)

22.09.2018 3 z 5

Playground Playground Lars Kepler

jsem naprosto unešená. trošku jsem se bála, že to nebude ono bez Joony, ale to je omyl. velmi nevšední téma zpracované do detailů, stránky mizely jedna za druhou, až je mi trochu líto, že jsem na konci. jak to celkově zhodnotit - super super a ještě jednou super.

"Nesmíme se času bát, říkala si v duchu. Musíme ho milovat, objímat ho. Je to právě běh času, co potvrzuje, že žijeme. Dokud stárneme, je v nás opravdový život. Čas nás nezavádí blíž ke smrti - čas nás od smrti drží dál."

31.08.2018 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

super detektivka, která má nápad a jak se říká, rychle odsejpala. ale. dávám jen tři hvězdy, protože tato knížka spadne do škatulky "jooo to jsem kdysi četla, bylo to o tom a tom, ale už si moc nevybavuju jak to přesně dopadlo".

17.08.2018 3 z 5

Game Game Anders de la Motte

celkově mě příběh nijak neohromil, přišlo mi, že taková game není reálná ani omylem.
vadil mi i styl psaní - sprostá slova a až moc anglickýh výrazů - neviděla jsem v tom význam, nejsem nějaká upjatá ale ostřejší slova do děje musí padnout a pokud je na každé stráce fuck, kurva, do hajzlu je to nuda a spíš to ukazuje, že autor neumí vygradovat napětí jinak než těmito výrazy.
SPOILER
asi jediný moment, který mě zaujal a vzbudil naději, že bych to měla dočíst bylo, když Rebecca uvidí u svého přítele stejný mobil jako u bratra.

16.08.2018 1 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Na Počátku se mi nejvíce líbil námět. To jak se věda rozpíná čím dál více do našich životu, ať už chceme nebo ne, ať už s dobrým či špatným záměrem. Knížka u mě nepředčila Ztracený symbol, ale za přečtení rozhodně stála :)
Z knihy jsem si musela zapsat toto: "Nic nelze vynalézt, protože všechno už je zapsáno v přírodě. Originalita neznamená nic jiného, než návrat k počátkům" - Antonio Gaudí

27.06.2018 4 z 5

Bestie Bestie Jeffrey Moussaieff Masson

Pro mě úžasná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Řekla bych, že kdyby se zařadila do povinné četby do škol, nebylo by to úplně od věci.
A ano, opakují se myšlenky (reakce na komentář níže), ale mě to vůbec nevadilo. Má to být populárně naučná kniha, tedy ne nic vědeckého, pro široké spektrum lidí, které si napoprvé neuvědomí, že je něco špatně a musí se jim vysvětlit, že zabíjení pro nic za nic je špatné, že ochrana přírody je důležitá, atd .... a třeba na popáté to někteří pochopí :)

22.08.2017 5 z 5

Nocí zlomená Nocí zlomená Patricia Briggs

opět výborné.
u čtení knížek s Mercy si dávám vždy nějaký čas pauzu než se vrhnu na další díl a teď jsem se přistihla, že vlastně vím jen opravdu hrubé obrysy toho, co se dělo v předchozích dílech, ale zároveň, když čtu jakýkoliv díl, nemůžu se odtrhnou...
linka Christy a Mercy se mi v tomto díle velmi líbila, bylo to takové vtipné zpestření. Mency mi jako hlavní postava přirostla k srdci, nejvíc asi proto, že ze sebe nedělá superhrdinku a umí dát najevo, že má strach. to že vždy přežije je kvůli tomu, že má kolem sebe lidi, kteří jí umřít nenechají a ty má kolem sebe proto, že ona sama se stará o ostatní, proto je to top hrdinka :)

21.10.2021 5 z 5