Bestie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na planetě Zemi žijí dva svrchovaní predátoři, vybavení anatomicky nejsložitejším mozkem, jaký se v pozemské přírodě kdy vyvinul: člověk a kosatka dravá. Jen ve 20. století zabilo jedno z těchto zvířat na 200 milionů příslušníků svého druhu; druhé ani jediného. Lidé se něčím podstatným liší... Ve svých předešlých publikacích Jeffrey M. Masson odhalil, co se můžeme od zvířata dovědět o našich emocích – například o lásce, spokojenosti nebo smutku. Zvířata nás však mohou poučit i o negativních emocích, jakými jsou vztek a agresivita. V této knize Masson vysvětluje, že násilí, jak je chápeme u volně žijících tvorů, závisí především na úhlu pohledu. Projevy lidského nejpodlejšího chování spojujeme se zvířaty, „bestiemi“, a sami sobě přisuzujeme nejvyšší morální hodnoty. Podlehneme-li primitivním pudům našich zvířecích předků, přestáváme být lidmi. To je ovšem zásadní omyl. Zvířata, přinejmenším predátoři, zabíjejí proto, aby přežili, ale v historii zvířecí agrese nenajdeme nic, co by se třeba jen vzdáleně rovnalo „zvěrstvům“ spáchaným člověkem. Lidé, zejména v moderní industriální společnosti, jsou vůči sobě samým těmi nejnásilnějšími zvířaty v dějinách lidské civilizace, ne-li v dějinách celé země. Chybí nám to, čím jsou vybaveni všichni ostatní tvorové, totiž dohled nad agresivitou, která může náš druh zničit, místo aby mu posloužila. A právě v tomto směru se máme od zvířat co učit. Ve své poutavé a fascinující knize očišťuje Masson „krvelačná“ zvířata od mylných představ i dávných mýtů, jaké jsme jim přisoudili, a nabízí nemilosrdné a přesvědčivé důkazy o ryze lidském sklonu k agresivitě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/230932/bestie-TBe-230932.jpg 4.116
Žánr:
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Baronet
Orig. název:

Beasts: What Animals Can Teach Us About Human Nature (2014)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Bestie

Přidat komentář
Guepp
19. února

Za me az moc agresivne napsane. Neustale dokola opakuje myslenku toho, jak jsou lide spatni a vse nici. Miluju prirodu a samozrejme, ze se mi take nelibi, jak jsou lide bezohledni, ale toto cernobile a vymezujici se videni sveta mi nic nerika.

whack
20.02.2018

Šokovali ma informácie o drastickom úbytku počtu vlkov (a iných druhov), o procedúrach, akými zmučia býkov pred tým ako ich vpustia do arény, a niektoré iné veci, o ktorých som nevedel. Už nikdy nebudem brať vážne také tie frázy, ako že pod povrchom civilizovaného ľudského správania číhajú prirodzené vražedné zvieracie sklony, a pod., pretože je to číry nezmysel. V skutočnosti nenávisť, zášť, pomstychtivosť, vedomé týranie, vedomé zneužívanie a vedomé ubližovanie iným (dokonca aj vlastným deťom), to všetko nájdeme len u človeka, nikdy nie u žiadneho zvieraťa.

Je strašne smutné, že tie tragédie, ktoré kvôli človeku postihujú všetko živé na tejto planéte, sú od verejnosti oddelené hrubou stenou nevedomosti a (z nevedomosti prameniacemu) nezáujmu. Je smutné, že ľudia ani nevedia (hoci si myslia že vedia), v akom stave sa nachádza planéta; že ešte nikdy na tom iné druhy a životné prostredie nebolo tak zle, a z tejto nevedomosti plynie ich apatický a odmietavý postoj voči ochranárom. Aj preto by knihy ako táto mali byť povinným čítaním na všetkých školách. Odporúčam.

Anie.M
22.08.2017

Pro mě úžasná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Řekla bych, že kdyby se zařadila do povinné četby do škol, nebylo by to úplně od věci.
A ano, opakují se myšlenky (reakce na komentář níže), ale mě to vůbec nevadilo. Má to být populárně naučná kniha, tedy ne nic vědeckého, pro široké spektrum lidí, které si napoprvé neuvědomí, že je něco špatně a musí se jim vysvětlit, že zabíjení pro nic za nic je špatné, že ochrana přírody je důležitá, atd .... a třeba na popáté to někteří pochopí :)

Káča Máča
27.01.2016

Další výborná kniha od pana Massona. Nedá se ani vyjádřit, jak moc sympatizuji s jeho názory v otázce zvířecího chování a chování lidí vůči zvířatům. Toto dílo by si měli přečíst všichni, aby se jim trochu otevřeli oči, zejména ti, kteří odsuzují druhé za jejich "přehnanou" lásku ke zvířatům či za jejich životní styl vegetariána/vegana. Jen škoda, že přesně to nestane a většinou po tomto díle sáhnou pouze ti, kteří nemají se zvířecím terorem téměř nic společného a spíše se snaží o opak...

mane.n
31.07.2015

Úplně zbytečná kniha, stačilo by vydat jako článek nebo esej. Materiál není špatný, ale v knize se neustále dokola opakující se jedna myšlenka.