Když sloni pláčou

Emocionální svět a citový život zvířat Autoři uvádějí příklady různého chování zvířat s emocionálním podtextem. Emoce se těžko dokazují, či prokazují u lidí, natož u zvířat. Je proto, z vědeckého pohledu, lepší zabývat se chováním zvířat, které určité emoce doprovází než emocemi samotnými. To však ještě neznamená, že u zvířat emoce neexistují. Tato kniha je spíš obhajováním názoru, že zvířata jsou schopna emocí oproti názoru, že příčinou chování zvířat je vrozený nebo podmíněný reflex a také o tom, co na téma emocí u zvířat kdo řekl nebo napsal, než o zvířatech a jejich projevech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/18586/kdyz-sloni-placou-fee-18586.jpg 4.351

When Elephants Weep (1995)

Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Rybka Publishers

Šarming

Jedna z nejdůležitějších knih o emocích a sociálním chování zvířat, které by mělo vést k uvažování o etice a morálnosti velkochovů zvířat, kde prokazatelně trpí.

Nádherné příběhy o jedné velké duši této planety Země...

Richisa

Kniha je čtivou studií a jako takovou ji chce brát.

Člověk se zde nedoví nic až tak překvapivého, spíš bude donucen k zamyšlení nad chováním lidí a vědců vůči zvířatům.

Přijde mi vhodné nechat knihu přečíst studentům, aby si ujasnili, jakým způsobem se píší odborné práce.

zelena_zabicka
18.05.2017

Celá kniha je postavena na tom, podat důkazy, že zvířata mají emoce. Já, jakožto chovatel, jsem nikdy nepochybovala o tom, že by tomu mělo být naopak, není mě tedy nutno přesvědčovat. A kniha vlastně na desítkách (dojemných, veselých, krutých,..) příkladů přesvědčuje, že zvířata cítí. A i když ty příběhy jsou zajímavé, dočetla jsem knihu asi jen do půlky. Nepřináší mi nic, co bych už sama netušila. Nicméně hold skládám úctyhodnému seznamu literatury, ze které autor čerpal. Je vidět, že k celému tématu přistupuje velmi erudovaně a není to jen snůška historek.

pajaroh
20.04.2017

Populárně podané příběhy o chování zvířat, které se nenáročně čtou a pro mnohé budou příjemným vstupem do světa zvířat. Nicméně mi kniha nepřinesla očekávané nové informace, chyběla mi pevnější struktura jednotlivých témat - nejen kupení příběhů (ač moc pěkných) odhadujících dané emoce.
Doporučuji mladším čtenářům (středoškolským).

Betuse7
18.02.2017

Pamatuji si ji doteď, jako pro mne objevnou a mocnou knihu. Četla jsem ji cca v 17ti a to už je 20let. Teď mi ji připomněla nová kniha Tajný život stromů. Život je prostě úžasný, spletitý a především provázaný a přitom jedinečný.

TiniQ
17.01.2017

Autorom knihy je freudovský psychoanalytik, takže u mna už len kvôli tomu ma bod k dobru :) Naviac ešte miluje aj zvieratka, takze výhra. Vysledok je potom kniha, ktora sa číta dobre, je pútava ale zároveň aj vzdelavacia. Niektore časti som čítala s tažkým srdcom hlavne tie o pokusoch na zvieratách. "Žádné jiné zvíře než člověk neprovádí pokusy založené na utrpení a mučení jiných zířat."
Celkovo sa mi páči aj to, že aj keď kniha je založená hlavne na pozitívnych vlastnostiach zvierat (ak sa dá niečo také napísať bez toho aby ma ukameňovali ako antropomorfistku) tak sú tu aj pasáže, kde autor opisuje "kruté" praktiky zvierat.
Mali by sa z toho spraviť detská verzia a dať to detom na základkách ako povinné čítanie.

cicon
06.03.2016

Výborná a poutavě napsaná kniha, která nechce tvrdit, že zvířata jsou jako lidé, ale spíše upozornit, že přestože jsou v mnohém odlišná, neznamená to, že nemají emoce, city apod. A jestliže se člověk z nějakého důvodů cítí nadřazen nade vše ostatní živé, o to více jej to zavazuje k odpovědnosti starat se o ty slabší a nezneužívat svého postavení. Líbila se mi myšlenka, že zvěrstva nepáchají zvířata, ale lidé... :-)

whack
08.08.2015

Na rozdiel od väčšiny behavioristov zaujímajúcich sa správaním zvierat, ktorí sa antropomorfizmu stránia, Jeffrey Moussaieff Masson v tejto knihe s podnázvom „Emocionálny svet a citový život zvierat“ antropomorfizmus (hľadanie dôkazov o existencii ľudských charakteristík u zvierat) opatrne využíva na príklady, kedy sú emócie a city u zvierat zrejmé. A funguje to stopercentne, príbehy chytia, sú smutné, iné dojemné, a je z ich jasne vidieť, že zvieratá majú city a emócie. Ďalej, v Závere a v Prílohe (v českom vydaní str 216-246, v slovenskom vydaní bohužiaľ Príloha chýba) autor popisuje pozitíva a negatíva prisudzovania ľudských charakteristík zvieratám a je to naozaj dobré prečítať. Zvieratá cítia a mali by mať uzákonené práva.

lushi
15.06.2015

Kniha jako celek moc nefunguje, protože je přesycená příběhy zvířat (a lidí). Ty příběhy jsou samozřejmě úžasné, ať už krásné nebo neskutečně smutné, ale je náročné z těchto příběhů a jejich komentářů postavit základ celého díla.
I přes přílišnou zaujatost a agresivní napadání opozice je kniha odborným dílem (i když poznámkový aparát jsem objevila až na konci, citace mohly být označovány rovnou v textu...) Bohužel si myslím, že nemá sílu přesvědčit lidi, kteří emoce zvířat neuznávají, o opaku. Pro ty, kteří se nepovažují za nadřazený druh, je ale kniha skvělým výletem do života zvířat.

Káča Máča
21.07.2014

Pro mě, jako milovníka zvířat, úžasná kniha o citech zvířat proložená pravdivými příběhy. Tuhle knížku by si jednoduše měl přečíst každý, kdo byť jen trochu pochybuje o zvířecích emocích. Někdy mám chuť se k ní vrátit.

AnEli
20.04.2014

Pravdive smutna kniha kterou by si meli precist vsichni z nas. Kdo se o zvireci tema zajima, tak vetsinu veci uz vi.. Kdo ne.. alespon otevre oci..

Evca999
03.02.2013

Zajimavá kniha o citech zvířat, jen jsem občas měla pocit, že je vyprávění trošku přehnané...