Andulino Andulino komentáře u knih

Patricie Patricie Veronika Matysová

Otázka alkoholismu u mladistvých je velmi zavážným problémem. Moc se mi líbilo to, že se kniha takovou věcí zabývá, i to, jak jsou zde popsány stavy hlavní hrdinky Patricie, kdy nemá sílu bojovat, je neustále sváděna do propasti, a potom obrat, kdy se opravdu chce uzdravit. A samozřejmě neustálé lákání alkoholu: Vrať se ke mně! Napij se! (Alenka v říši divů a zvláštní lahvička). Jsem moc ráda, že příběh Patricie skončil dobře, nicméně bych knize vytkla několik věcí. Největší problém mi dělala přehnaná naivita postav a některé věty vložené jim do úst. Dále to byla také občasná nereálnost situací a až neuvěřitelně mnoho štěstí pro jednu rodinu. Tudíž dávám 3 hvězdičky. Jsem ale ráda, že jsem si knihu přečetla.

02.08.2013 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Nesbo je opravdu brilantní autor! Je sice pravda, že tato jeho kniha je hodnocena nejhůře v porovnání s ostatními, ale měla přesto skvělý děj, úžasnou zápletku a perfektně vykreslené postavy. Taky se mi líbilo prostředí Austrálie, je to vcelku neobvyklé místo děje. A pokud ostatní budou ještě lepší, tím lépe! Mám se na co těšit :)

18.06.2013 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Tato divadelní hra se mi moc líbila. Donutila mě přemýšlet nad budoucností a celkově nad životem. Zajímavost: Poprvé se vyskytl novotvar, který navrhl Karlův bratr, Josef, a to robot - od slova robota. Toto slovo se stalo slovem používaným po celém světě.

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

(SPOILER) Naprosto úžasná knížka. K četbě knihy mě navnadilo zhlédnutí filmu (i když jen v angličtině), u kterého jsem moc brečela. Přitom jsem si ze začátku říkala, že toto téma už je ohrané, že už to na mě nebude působit tak smutně. Ale pohledem malých naivních chlapců se toto téma dostalo úplně někam jinam. Bylo to až neskutečně dojímavé. Nejsilnějším zážitkem jak z knihy, tak z filmu, bylo posledních 5 minut filmu. Naivita Bruna a Šmuela až do posledního okamžiku a neuvěřitelná bolest matky, která si právě uvědomila, že navždy ztratila svého syna… Vynikající zážitek. Ke knize i k filmu se určitě ráda vrátím.

25.08.2011 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila. Ukázala to, o čem jsem na sto procent přesvědčená – že válka je zlá a velmi zbytečná. Skončila kvůli ní nejedna láska, mimo jiné i ta Petrova a Luciina. Konec je velmi smutný, po jeho dočtení jsem úplně zkoprněla a pět minut se dívala před sebe. Myslela jsem si, že Petr nakonec odejde do války, ale tento konec byl ještě smutnější. Avšak i přes to je na něm cosi krásného. Nedojde totiž k tomu, že Lucie by se bez Petra utrápila a on ve válce zahynul. Sice umírají, ale spolu… A určitě ty dva měsíce lásky stály za to…

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Skvělá kniha, o téma druhé světové války se velmi zajímám. Moc se mi líbilo, že tragický dopad této války a válek obecně ukázal autor na obyčejných lidech ze zapadlé vesničky. Bylo zajímavé číst knihu, která je poskládaná z jednotlivých útržků neuspořádaných chronologicky, přičemž celý příběh můžeme pochopit plně až na konci knihy. Některé scény byly velmi naturalisticky popsány, což ještě umocňuje zážitek ze čtení.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Velmi pěkná kniha s oddechovým tématem, pěkně se čte a v mnoha pasážích mě pobavila. Doporučuji také filmové zpracování. Autor této humorné knihy však zažil hrozné chvíle, především na konci života…

25.08.2011 3 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Příběh lásky Romea a Julie je světoznámý – natočeno bylo mnoho filmů, zahráno bylo mnoho divadelních her, napsáno bylo mnoho recenzí… Přesto se tato kniha stále líbí, dojímá a šokuje. Možná ale byla škoda, že už jsem dopředu věděla, jak příběh skončí. Konec mě mrzel, a koho ne – zbytečná smrt mladých milenců… Také se mi líbily romantické scény na balkónku a v Juliině ložnici. Možná by nebylo na škodu trošku romantiky přenést i do dnešních moderních vztahů. Vždyť takové vyznání lásky se musí líbit každé ženě…

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Markétu Lukáškovou já můžu! Miluju její sarkastický smysl pro humor i způsob, jakým vypráví nejen příběhy v knihách, ale i ty opravdové příběhy, které se opravdu staly :) Panda mě bavila trochu méně než Losos, asi proto, že zápletka v Lososovi byla opravdu originální a neobyčejná. Ale abych tu nepropagovala jinou knihu, než kterou komentuji, moc se mi líbilo střídání vypravěčů i dějových linek. S Terezou soucítím, žít s úzkostmi není vůbec snadné, a mám takový pocit, že sama Markéta nejspíš ví, o čem mluví. Bylo mi ohromně smutno z toho, jak přístup rodičů dokáže ovlivnit celý náš život, Tereza mohla být vlastně úplně jiná a pociťovat klid, který jí velmi chyběl. Dějová linka z roku 1952 dokonale popsala tehdejší dobu a trápení těch, kteří odmítali respektovat režim a s tím související omezení. Marii jsem tak moc fandila, občas až nedýchala, a ano, ač jsou trápení a starosti čistě subjektivní záležitostí, přemýšlení o tehdejší době opravdu přináší novou perspektivu. Samotný konec mě překvapil, takový zvrat jsem nečekala, ač zpětně uznávám, že dával smysl. Těším se na další knihy autorky.

24.11.2023 4 z 5

Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Michal Viewegh

Ač mám ráda současné české beletristy a nemohu se dočkat každičkého vydání nových knih, nadšení z Michala Viewegha se u mě nikdy nekonalo. Jeho nejstarší dílka jsou samozřejmě extrémně proslulá a jejich zfilmování dodalo autorovi další slávu. Já sama mám moc ráda knihu Andělé všedního dne, včetně filmového zpracování. A vlastně i chápu autorovu suverenitu, možná jakousi nadřazenost, kterou v tomto memoáru dává průběžně na odiv, tohle se opravdu jen tak někomu nepovede. Nečetla jsem všechny Vieweghovy knihy, nějak mě to neláká, ale můj pocit z těch, které jsem četla, není nijak valný, možná trochu kvantita na úkor kvality.

I přes vše, co jsem napsala výše, jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Dozvědět se více o Vieweghově životě přímo od zdroje má něco do sebe. Ač s jeho životním stylem příliš nesouzním a věřím, že jeho názory jsou často pokrytecké a egoistické, ne každý by přiznal vše, co se za ty dekády událo, takto otevřeně. Je pravda, že autor především vyzdvihuje to, jaký byl seladon a grand, to ve svých recenzích ostatně zmiňují i další uživatelé, ale možná má Viewegh jen pocit, že ho za celý život lidé kolem dostatečně neocenili, a kdy jindy na to upozornit, než v memoáru k příležitosti 60. narozenin. Oceňuji taky krásné fotky, a hlavně autorovu odvahu, se kterou se popral s rekonvalescencí po zdravotní tragédii, jež je ve většině případů fatální. U Viewegha tak nejspíš stáli jeho andělé všedního dne :)

07.06.2023 2 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Kniha se mi líbila, její melancholická nota samozřejmě na nás, devadesátkové děti, působí zázračně. Připomněla mi několik fenoménů, na které jsem málem zapomněla, jako jsou teletext, katalog Quelle a Tang. Jednotlivé vzpomínky více či méně známých osobností bych ale klidně zkrátila, ať už jejich počet či délku samotných vzpomínek. Někteří dokázali vyprávět poutavě a vtipně, u ostatních mi to spíš připadalo jako mlácení prázdné slámy. Ke knize se nejspíš vracet nebudu, jedná se ale o dokonalý přehled let mého raného dětství.

30.12.2022 3 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

(SPOILER) Z knihy jsem zpočátku byla nadšená, především kvůli pro mě nostalgickému tématu 90. let vyvolávajícímu vzpomínky. Jedna z hlavních hrdinek dokonce má moje jméno a žije ve stejném sousedství jako já. Část knihy z roku 2000 mi připadala, jako bych ji psala já sama. Odkazy na devadesátkové produkty, připomínka jazyka a uvažování mého desetiletého já, i upozornění na sociální i jiné nerovnosti mě vtáhly do děje. Druhá část knihy byla již méně zábavná, obecně to ale chápu, protože nic není tak zábavné jako dětství, jehož starosti a priority jsou naprosto odlišné od dospělosti. Konec byl na můj vkus až moc otevřený, možná si autorka nachystala prostor pro další knihu, možná jen dokončení nechala na čtenářské představivosti. Závěr vidím jako velice symbolický, kdy malý plamínek navázání starých přátelství byl opět uhašen.

07.09.2021 3 z 5

Operace Rath Operace Rath Radek Kedroň

Bravurně zpracovaná kniha nabitá fakty, důkazy a detaily o jedné z největších korupčních kauz české politiky.

Po přečtení jsem ztratila iluze o tom, že v politice je někdo, kdo má opravdu za cíl rozvoj země/komunálních celků. Toto prostředí je plné špíny a komplikací, knihu jsem tak prakticky celou četla s Googlem v druhé ruce a dohledávala si konkrétní osoby, místa a události.

V poslední části knihy jsem byla neskutečně otrávená z bájí pana Ratha při soudním řízení, z jeho odporného chování mařícího soudní proces, z jeho drzosti a hrubosti. Fraška s pádem z kola to pak pro mě završila a chápala jsem ji jako vrchol směšnosti. Obžalovaný ale pokračoval s báchorkami dál, až za hranici trapnosti.

Propletenost a vzájemné vazby nejen mezi politiky a podnikateli, ale i záchrannou službou a částí policie pak hodnotím jako extrémně frustrující.

Poslední věta krásně uzavřela knihu, na kterou nikdy nezapomenu:

Cestu do vězení Rathovi a Kottovým zařídila ze všeho nejvíc jejich vlastní hamižnost.

12.05.2021 5 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Moc milá kniha, v níž autorka líčí příběhy z Bretaně, kam se přestěhovala a kde poznala svého druhého manžela. Kniha mi utíkala velmi rychle a příběhy byly milé, vtipné a zajímavé.

Je pravdou, že jsem cítila z vyprávění určitou zášť vůči exmanželovi, ale je to asi pochopitelné. Je rovněž zřejmé, že paní Marta se do Bretaně zamilovala, a opět, není divu. Někdy mě ale až zamrzel hate na Česko. Naštěstí manžel-sympaťák se naší krásné země zastal a hned jsem si ho tak oblíbila :)

Mezi moje nejmilejší příběhy z knihy patří ten, kdy autorka bez vysvětlení vystoupila z auta a nechala chudáka manžela jezdit pořád kolem dokola :))

Knihu určitě doporučuji, pohladí vás po duši a zavzpomínáte si na autorku, která byla velmi významnou známou osobností, alespoň pro mě.

03.03.2021 4 z 5

Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč Sherry Argov

Kniha mi byla doporučena kamarádkou, která mi tvrdila, že jsem někdy až moc hodná. Přečtením knihy jsem se potvorou nestala, ale některé myšlenky jsem si převzala a budu se je snažit v mém životě aplikovat. Kniha sama o sobě často opakovala vlastně jedno poselství stále dokola: Mít svou hodnotu a nenechat nikoho, obzvlášť muže, ji snižovat. Autorka demonstrovala svoje názory na reálných příkladech ze života svých známých, a někdy byla velmi vtipná. Ke konci už mi však kniha připadala zbytečně dlouhá. Tak jako tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla :)

18.12.2020 3 z 5

(Že)nám (Že)nám Bára Vencálková

Tahle kniha mě rozplakala tolikrát jako žádná jiná. Životní pravdy a pocity nás žen, v tak krásném a jemném podání, často i vtipném. Bude hrdě vystavena v mé knihovně a často se k ní budu vracet (srdíčka na těch MÝCH stránkách jistě pomohou). Mám po přečtení jaksi chuť být poetická ☺️

07.08.2020 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

King je opravdu úžasný spisovatel. Dokáže jednou jedinou větou tak moc zasáhnout, dokáže vyvolat obrovskou škálu různých pocitů, u knihy jsem se několikrát rozesmála, zamyslela, rozbrečela. A rozbrečet mě umí opravdu jen pár knih! Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec, nereálná a zároveň neskutečně reálná.

03.05.2015 5 z 5

Olga Olga Hana Primusová

Paní Olga byla opravdu úžasnou osobou, jejíž život byl od samého počátku do úplného konce velice obtížný, ale hádám, že i krásný. Život nám často připraví neskutečná překvapení a záleží na nás, jak se s nimi vypořádáme. Myslím si, že paní Olga to vždy zvládala s důstojností, šarmem a díky svým zásadám i se ctí. Jako Češka jsem velice hrdá na to, že nás reprezentovala ve světě a že spousty lidí dovedly ocenit její dobré srdce. Kniha byla napsána poměrně zajímavě, ačkoliv některé pasáže mi přišly zbytečné.

20.09.2014 4 z 5

Smysluplná vražda Smysluplná vražda Agatha Christie

Kniha se mi líbila, jako každá od Agathy Christie. Samozřejmě, některá je úchvatnější, jiná méně, ale všechny si drží určitý standard, který mě opravdu baví. Knihu jsem četla v angličtině, takže mě bavila ještě možná více, než kdybych ji četla v češtině. Ke skutečnému pachateli jsem ale nenašla vůbec žádné vodítko, tentokrát to bylo úplně nečekané.

06.08.2014 4 z 5

Zpovědník vrahů Zpovědník vrahů Slavomil Hubálek

Vynikající kniha!! Pan Hubálek byl opravdu úžasný člověk, zásadový, čestný, působící sympaticky. Jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla a že jsem se mohla dozvědět o zážitcích, o které se s námi pan psycholog podělil. Já osobně jsem velice hrdá na to, že tento člověk byl součástí oboru české psychologie a také že se podílel na řešení spousty zločinů. V knize jsou nejznámější případy posledních několika desetiletí zmíněny a u každého z nich něco zajímavého dodáno. Poslední stránky pamětí se mi četly velice těžce, možná jsem byla až dojatá či smutná, jelikož panu Hubálkovi byl po vydání knihy dopřán už jen krátký okamžik života....

15.07.2014 5 z 5