AndelkaZoubek AndelkaZoubek komentáře u knih

Království Království Jo Nesbø

Kniha mě okamžitě vtáhla do děje, v podstatě od prvního odstavce. Čtenář hned "načichne" norskou, horskou, atmosféru. Zprvu kniha působí spíše jako román, ale postupně se objevuje zápletka spojená se smrtí rodičů obou bratrů a z knihy se tak stává, pro Nesba typičtější, thriller. Příběh je představován v několika časových liniích. Čtenář se ani chvíli nenudí, text je nepředvídatelný, propracovaný, protkaný drobnými úvahami ze života. Jen konec knihy (aniž bych prozrazovala více) mě mírně zklamal a přišel mi již lehce "za hranou", ačkoliv je částečně v souladu s povahovými rysy jednoho z bratrů... Celkově jsem si četbu velmi užila, více takových děl!

14.09.2022 5 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

Autorovi se podařilo precizně, do detailu, vykreslit českou povahu, a to s vtipem, nadhledem a v pozitivním, motivačním nádechu. Smekám před šíří znalostí autora, kniha představuje i historický a politický kontext, uvádí zajímavé souvislosti a postřehy. V textu se zrcadlí nejen znalost Čechů a jejich povahy, ale také ostatních národů. Právě tento "odstup" a možnost porovnání s jinými kulturami dle mého názoru přispěly (trochu paradoxně - paradoxy má autor knihy rád :) ), i k lepšímu poznání nás Čechů. Autor se zároveň neomezuje pouze na popis, ale sám nabízí návrhy/doporučení, co bychom mohli zlepšit. Celkově lze s vyobrazenou charakteristikou českého národa více než souhlasit! Snad poslední poznámka - i formulační úroveň textu je na neobyčejně vysoké úrovni.

09.09.2022 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Velmi povedená detektivka, neotřelá, originálně pojatá. Dobrý výběr postav, respektive dobře propracovaná charakteristika jednotlivých osobností. Poslední cca hodina a půl poslechu (knihu jsem zvolila v audio verzi) velmi napínavá, gradující. Zároveň text neobsahuje téměř žádné popisy, jde se rovnou "k věci". Brzy se ráda pustím do dalšího dílu :).

05.09.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Knihu jsem si poslechla v rámci doporučení pro členy Audioteka Klubu. Příběh je psaný podle skutečné události. Celkově hodnotím jako velmi zdařilý autorský počin, děj plyne rychle, přelívají se různé časové linie, ve kterých se dá dobře orientovat. Děj je psán napínavou formou. Líbí se mi také dobré vysvětlení motivů chování jednotlivých postav, kdy má čtenář možnost pochopit danou situaci z více úhlů pohledu. V průběhu čtení poslední cca třetiny knihy mi až běhal mráz po zádech.

04.09.2022 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Moje první přečtená kniha od Nesba. Chytlo mě to od první chvíle. Postava zabijáka člověku paradoxně začne být sympatická a atmosféra celého vyprávění se před člověkem rozprostírá jako film, aniž by bylo potřeba větší snahy. Kniha je celkově dobře dopředu promyšlená až do detailu. Velmi povedené!

24.08.2022 5 z 5

První knížka, kterou jsem od Tolkiena četla. Oproti filmům mě velmi mile překvapila pohádkovost příběhu, který je vyprávěn laskavě a s citem, ale zároveň dobrodružně. Taková příjemná fantasy knížka, která potěší i nás, co primárně pro četbu tento žánr nevolíme. Postava Bilbo Pytlíka je geniálně vymyšlená, Tolkien zde ukazuje, že každý z nás, ač se to třeba nezdá, může být při takovém dobrodružství užitečný a uplatnit své individuální schopnosti a že je záhodno vykročit ze svého pohodlí (zóny komfortu) a vyjít vstříc novým zážitkům :).

21.08.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o seberozvoji, které jsem kdy četla! Poskytuje zejména praktické rady, většina z nich je v podstatě "geniálně jednoduchá". Vždy je samozřejmě těžší implementace do každodenního života, ale troufám si tvrdit, že i kdyby se Vám podařilo vzít si z knihy 2-3 doporučení a využít je (podle toho, co zrovna potřebujete), tak se Váš život výrazně zlepší. Chce to ochotu zkusit nové věci a vůbec uvědomit si, že něco třeba neděláme správně a sami si tím zbytečně komplikujeme život. Tuto knihu by si měl přečíst každý, protože starosti se nevyhnou nikomu z nás. Za mě jedna z "life-changing" knížek! Plus jedno doporučení - pokud knihu nechcete číst celou včetně příkladů, kdo kdy jak pravidlo aplikoval, na konci každé části je stručné shrnutí - můžete si přečíst nejprve pouze tato shrnutí a pak se zaměřit už jen na kapitoly, které Vás dle shrnutí nejvíc zaujmou.

20.08.2022 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

První knížka, kterou jsem od této autorky četla. Autorka má cit pro výběr postav, jejich psychika je dobře propracovaná a uvěřitelná. Děj příjemně plyne. Na můj vkus byla knížka v některých ohledech trochu předvídatelná a v první půlce knížky mi chyběl takový ten pocit, že se od knihy nemohu odtrhnout, za to strhávám hvězdičku. Druhá půlka mě již do děje vtáhla. Před touto knihou jsem četla Normální lidi a tu hodnotím jako originálnější a pro mě chytlavější. Celkově má ale toto dílo takový příjemný nádech, což vnímám jako jeho hlavní charakteristiku, a četlo se velmi dobře. Od autorky Moyes si určitě budu chtít ještě něco přečíst, pokud budu mít náladu na oddechovou knížku, která pohladí na srdci.

02.08.2022 4 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Řadím se mezi příznivce této knihy. Je psána jednoduchým stylem, děj rychle plyne, text neobsahuje rozvláčné popisy, jen sem tam je uveden trefně zvolený detail dokreslující danou scénu. Příběh je vlastně o spíše nenormálních lidech a jejich nenormálním vztahu (těžce se jim vztah definuje, schází se i s jinými lidmi, odcizují se, pak zase setkávají), ale jejich pouto lze nakonec označit za jedinečné. Právě vykreslení spletitosti jejich vztahu se všemi prožitky i problémy tvoří “gró” knížky a dělá ji originálem.

30.07.2022 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Fantastická knížka, strhující děj, vykreslení světa mafiánů… trochu moc brutální, ale realistické… příběh člověka pohltí… celkově velmi zdařilé, ale úplně na první místo knihu neřadím.

Klíčem je klid Klíčem je klid Ryan Holiday

Knihy o osobním rozvoji čtu ráda a často, ale dlouho mě nic nenadchlo, jako tato knížka. Skvělý nápad připomínat myšlenky starověkých filosofů a vzít si z nich poučení pro tuto dobu, určitě se budu ke knize vracet.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Naprosto úžasné dílo, je za ním vidět obrovská rešeršní práce autorky. Moc ráda jsem tuto dobu a toto místo díky autorce poznala, i když to není lehké čtení s ohledem na těžké osudy postav.

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Celkově velmi povedené, Hartl umí psát s citem, s humorem, dojemně a lidsky, očekávání nezklamal… knížka, která člověka potěší :)

Stín ve dveřích Stín ve dveřích Tim Weaver

Moje první přečtená knížka od tohoto autora. Celkově jsem od knížky i vzhledem k hodnocení zde čekala více. První případ mě zaujal, chytlavý děj, překvapivé rozuzlení… což nemohu říct o dalších příbězích, ty nebyly příliš dovysvětleny, zůstávají otazníky, také jsem čekala lepší propojení příběhů. Probrání případů “letem světem” mi neumožnilo se do nich naplno ponořit. Nicméně, děj rychle plyne a všechny případy jsou bezesporu zajímavé.

28.07.2022 4 z 5