Amalberga Amalberga komentáře u knih

Rouputuan: Meditační rohožky z masa Rouputuan: Meditační rohožky z masa Li Yu

Kniha se dobře četla, vševědoucí vypravěč příběhu svým vybroušeným jazykem poskytoval trefné komentáře. Oldřich Král knihu přeložil výborně, ale zrovna v mém vydání se nacházela spousta překlepů až hanba. P. S. Jak je možné, že slovo klitoris se v erotickém románu objeví až na straně 377?

02.08.2022 4 z 5

Mingei: Lidové umění a řemeslo v Japonsku Mingei: Lidové umění a řemeslo v Japonsku Vlasta Winkelhöferová

Lidská zručnost a vynalézavost je fascinující a nepřestává mě udivovat, co všechno lidé dokáží. Nejvíc se mi líbila kapitola o hračkách. Na publikaci oceňuju bohatý fotografický materiál, který autorka shromáždila.

23.06.2022 4 z 5

Prokletý maturiťák Prokletý maturiťák Stephenie Meyer

Kdysi jsem četla, docela se mi líbily akorát první dvě povídky, jinak nic moc.

23.06.2022 2 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

(SPOILER) Tak už jsem bohudík dospěla na konec téhle neslavné ságy. Z první části psané z pohledu Belly jsem málem lezla po stropě. V životě jsem nečetla tak nudný popis svatby a při "makeoveru" Belly jsem měla sto chutí vyhodit knihu z okna. Za mě cenu nejotravnější postava série rozhodně vyhrává Alice, v tom nemá konkurenci. Následné líbánky vlastně ani líbánky nebyly, spíš připomínaly těžkou kocovinu spojenou s nedobrovolnou sexuální abstinencí. Meyerová udělala tu chybu, že de facto přeskočila všechny sexuální scény, akorát se dozvíme, jak jsou Bella s Edvardem předTÍM hrozně nadržení a poTOM, jak TO bylo super. A myslím, že právě absence sexuálních scén vedla k napsání dalšího veledíla - padesáti odstínů.
V další části se ke slovu dostane Jacob a kupodivu se mu daří rozjet tempo příběhu, dozvíme se víc o tom, jaké to je mít v hlavě víc hlasů a komunikovat telepaticky.
Poslední část, zase vyprávěná z pohledu Belly, by mohla být zajímavá, ale není. Meyerová si vymyslí kopu upírů s rozličnými schopnostmi a zajímavými životními příběhy (vedle nich vypadají Cullenovi pěkně nudně), ale věnuje jim jen málo prostoru, zaměřuje se hlavně na Renesmé a na neuvěřitelné rychlý trénink Belly. A ke všemu ani nedojde k závěrečnému souboji, Cullenovi se z toho vykecají, až jsem si říkala, proč kolem toho dělali takové drama.

23.06.2022 2 z 5

Interpretace a analýza literárního díla Interpretace a analýza literárního díla Jiří Pechar

Kniha se četla obtížně, ale některé myšlenky byly podnětné.

09.06.2022 3 z 5

Interpretace básní Interpretace básní Zdeněk Kožmín

Občas mi přišlo, že si Zdenda výklady básní cucá z prstu, holt mi asi něco uniká. Jinak je knížka poměrně podnětná, líbí se mi kapitola věnující se poezii na školách. Nás ve škole akorát naučili, že poezii vlastně nikdo nečte, což vás fakt moc nenamotivuje si něco přečíst.

09.06.2022 3 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Komu mám teda fandit? Edwardovi, který Bellu neustále omezuje v osobních svobodách (zakazuje jí stýkat se s kamarády, nutí svou sestru, aby ji unášela a držela proti její vůli u Cullenových doma, dává jí ultimátum se svatbou,...) nebo Jacobovi, typickému "milému" klukovi, který trousí věty typu: "ty to sice nevíš Bello, ale miluješ mě a já tu budu čekat, až ti to dojde" (třikrát fuj, pak si stěžuj na friendzone) a občas Bellu bez jejího svolení násilně líbá (a okolí to smázne s tím, že vlastně je ještě mladý a je to normální - nečetl náhodou tenhle díl i Feri?)? Asi bych nejraději fandila Belle, aby taky jednou nenechala ostatní, aby si s ní dělali co chtějí, ale postavila se sama za sebe. Jenže to by nemohla vystupovat ve fiktivním příběhu od paní Meyerové, takže se těšme na svatbu a další eskapády, ve kterých se prakticky nic nestane (ano, akční scény Meyerové fakt nejdou - i když podat něco tak teoreticky dobrodružného tak nudně je vlastně taky umění).

31.05.2022 3 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

V tomhle díle byla Bella (no vlastně všichni) na zabití. Asi nejzajímavější byl moment, kdy jí Charlie navrhl, aby šla na terapie. Bella pochopitelně odmítla, protože přece není blázen, že? Asi je moc chtít po knížce ze začátku 21. století, aby nepodporovala nepravdivé mýty o psychoterapii, ale bylo by to fajn.

31.05.2022 2 z 5

Ostrov - Dva kubánské deníčky Ostrov - Dva kubánské deníčky Michal Cihlář

V knihovně knihu zařadili do naučné literatury k cestopisům, dala bych jí spíš do umělecké literatury. Většinu knihy tvoří fotografie a fotky z deníků, moc textu zde nenajdete, informace o Kubě jsou dost kusé. V denících sice zápisky jsou, ale dost těžko čitelné, brzo jsem jejich čtení vzdala. Na druhou stranu se mi líbí myšlenka cestovního deníku, do kterého si lepím přírodniny a kreslím věci kolem sebe.

12.05.2022 3 z 5

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (navíc 2 povídky) Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (navíc 2 povídky) Robert Louis Stevenson

Všechny tři povídky spojuje motiv dobra a zla. Hlavní postava rozhodně není morálně bezúhonná, spíš naopak. Každodenní boj se zlem prohrává, až v poslední chvíli se rozhodne pro dobro - nebo spíš odmítne zlo a přestane ho páchat.

12.05.2022 3 z 5

Sto sonetů Lauře Sto sonetů Lauře Francesco Petrarca

Básně jsou krásné, až si říkám, že básnící po Petrarcovi zkoušící psát sonety museli být hodně odvážní, protože ty jeho jsou dokonalé. Hodně mě zaujaly poznámky o překladu a o středověkých metaforách, pomohlo mi to uvědomit si, jak nelehká je práce překladatele. Nepřekládáme jen z jazyka do jazyka, ale i z jedné časové epochy do jiné.

06.05.2022 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Stmívání jsem (aniž bych ho četla) řadila do koše vedle 50 odstínů šedi, After a podobných slátanin. Nicméně po setkání s mou velmi přesvědčivou kamarádkou jsem odcházela s vypůjčeným svazkem. A světe div se, na odpad kniha rozhodně není, dokonce i chápu, proč dílko zahájilo comeback upírů. Bavilo mě během četby knihu analyzovat a vytvářet si různé teorie o Belle a Edwardovi. Ve třech bodech jsem si naprosto jistá. Zaprvé, kniha je lepší než film (hlavně v ní není ta trapná scéna s Edwardem a s Bellou v lese, kde Belle Edward vyjeví hrůzostrašnou pravdu). Zadruhé, Jacob byl od počátku napsaný jako Bellin kamarád, žádný potenciál pro vztah tam opravdu není. Zatřetí, určitě si brzo přečtu další díl.

06.05.2022 3 z 5

Jsem ženská Jsem ženská Anna Świrszczyńska

Na knihu jsem narazila v knihovně během Dnů polské literatury před několika lety. Básně jsou velmi silné a opravdové, žádné bezduché ornamenty a nabubřelé stylizace, pouze silná výpověď básníka, který se hned na začátku přiznává: jsem ženská a nestydím se za to.

14.04.2022 5 z 5

Pátračka Gilda a Posvátné kosti Pátračka Gilda a Posvátné kosti Jennifer Allison

Gildu miluju a láme mi to srdce, že má série jen 5 dílů. V nejlepším se má přestat, říká se. Nesouhlasím. Příběhy s Gildou ještě nedosáhly plného potenciálu, klidně jich mohlo být víc. Pro mě nejlepší knížky o puberťácích s nevšední a inspirativní hrdinkou.

11.04.2022 5 z 5

Už nejsem vaše dcera Už nejsem vaše dcera Karin Jäckel

Knížku jsem četla na střední škole a její příběh mě šokoval. Je neuvěřitelné, čeho všeho jsou lidé schopní.

07.04.2022 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

King si dal velkou práci s rešerší a je to vidět. Kniha se čte dobře, krátké kapitoly jsou úderné a skvěle fungují. Po letech jsem si zase od Kinga něco přečetla a rozpomněla se, proč mě jeho knížky tolik bavily a zároveň mi vadily. King je skvělý spisovatel, umí dobře zachytit ctnosti a nectnosti hlavního hrdiny a proniknout do jeho největších obav a strachů. Nicméně mi vadí, jak King píše ženské postavy. Sadie je tu v podstatě jen pro Jakeovu motivaci, není postavou sama o sobě, vždy jen ke vztahu k mužům v knize.

29.03.2022 4 z 5

Téhle knize jsem se vždycky vyhýbala, protože z podobných průvodců ke štěstí a svépomocných knih (self-help books) mi naskakuje husí kůže. Nicméně ve škole nám silně doporučovali první kapitolu, a tak jsem si našla audio načtené od Duška, vrchního šamana v ČR, vyhlášeného bosého vyvolávače přírodních živlů a zaposlouchala se při domácím úklidu. Úvod mě jen utvrdil v tom, že se jedná o děsné ezokecy a míchání různých náboženství, filozofických a psychologických proudů dohromady, zaměňování pojmů s dojmy. Nějakou objektivní kritikou se kniha zhodnotit moc nedá, protože nepřekládá žádná fakta, ale jen autorovy pocity, které vyjadřuje v množném čísle "my", zřejmě aby to se čtenářem fakt rezonovalo. A ono rezonuje. Ruku na srdce, v čem je obsah knihy nový a objevný? Splácanina v úvodu zni trochu jako Matrix a snad všechny ty pozitivní myšlenky jsem už někde slyšela nebo četla, třeba na Facebooku v podobě rádoby hlubokomyslných citátů.

19.03.2022 2 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

(SPOILER) Hodnotit tuto knihu je těžké, stejně jako ji číst. Hlavní postavy Mathilda a Thibault se ocitají v složité situaci a touží po opoře a objetí někoho jiného a jak už vypovídá název knihy, nepotkají se Ani později, ani jinde. Kniha je psána dost úsporně, krátké kapitoly mi vadily, také "punchlines" na konci kapitoly mi přišly neskutečně otravné (př. na obrazovce počítače se Mathildě míhají rybičky tupě narážející do okrajů "akvária, Mathilda si přijde taky tak) hlavně tím, jak musí být doslovně vysvětlené čtenáři. Vůbec kniha je psaná tak, že je těžké s postavami jakkoliv sympatizovat nebo se s nimi ztotožnit, což mi vadilo. Čtenář měl sledovat jeden den dvou odlišných postav, jejichž světy se na chvíli střetly, ale nesbížily se, postavy jsou si cizí a i pro čtenáře jsou vlastně cizinci. Proč vůbec číst knihu o postavách, které jsou vám ukradené?
Na druhou stranu se mi líbily některé motivy v knížce, myslím, že skvěle zachycuje život v dnešním anonymním světě. Ubíjející cestování do práce (snad každý, kdo dojíždí déle jak 20 minut pochopil, co Mathilda prožívala v metru), lidé umírající v naprosté samotě (fenomén dnešní doby, sebevraždy osamělých důchodců jsou poměrně časté), šikana v práci, těžký úděl matky samoživitelky atd. Spisovatelka si udělala dobrou rešerši a tyto fenomény dobře zpracovala, což oceňuju 3 hvězdičkama.
P. S. Konec knihy nepovažuju za smutný. Obě postavy se celou dobu nedokázaly vymanit ze svého bludného kruhu (Mathilda zarytě - a marně vzdorovala nadřízenému, Thibault udržoval mrtvý vztah) se konečně vzdaly, oba dva prostě nechali věci běžet a rozhodli se začít znovu (Mathilda dala výpověď, Thibault se rozešel s milenkou). Kdyby skončili spolu, bylo by to jen hledání pomoci u někoho jiného, neřešení skutečného problému.

06.03.2022 3 z 5

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

Obsah si nedovolím hodnotit, protože si myslím, že čtenářům nepřísluší oceňovat či zavrhovat popsané zážitky žen z fronty. To možná dělal minulý režim a já to dělat nehodlám. Před autorkou smekám klobouk dolů - dala si práci objet všechny ženy, zaznamenat jejich svědectví, zpracovat je a vytvořit ucelenou a čtivou výpověď o realitě války. Zpracování námětu je za mě za 5/5.

12.02.2022

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Četla jsem před xlety a dodnes si pamatuji, jak jsem se skvěle bavila temným humorem autora a hravostí veršů. Ne nadarmo se o něm na středních učí.

11.02.2022 4 z 5