Amalberga Amalberga komentáře u knih

52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida Vítězslav Nezval

Z hlediska formy je knížka samozřejmě napsaná výborně, vždyť je to Nezval, co jiného taky čekat. Po obsahové stránce to pro mě bylo zklamání. Většina básní mě nebavila a nic mi neříkala, i když jsem student a ráda si postěžuju na svůj stav :D. P. S. Tahle knížka ležela na mém nočním stolku snad čtvrt roku a já se prokousala sotva do poloviny!

02.04.2021 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Před lety jsem zkoušela číst, vzdala jsem to, když se hlavní hrdina rozplýval nad znaménkem a prvními rezatými chloupky v podpaží mladé dívenky. Nic pro mě.

16.02.2021

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Této knize jsem se dlouho vyhýbala, protože nejsem velký fanoušek osudových lásek až za hrob. Příběh mi nepřijde nijak inovativní (možná ve své době byl, to nedovedu posoudit), skutečná kvalita knihy se ukrývá v jazyce. Četla jsem originál, který je skutečně mistrně napsaný.

08.07.2020 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Čteno v angličtině. Kniha má nádherný jazyk a její příběh je nadčasový.

09.12.2019 5 z 5

Justina a Julietta Justina a Julietta Donatien Alphonse François de Sade

Jedna hvězdička za Justinu, Julietta už na mě byla moc. Souhlasím s jiným komentářem, kniha je naprostý brak. Nevím, jestli je to překladem nebo i originál byl tak špatný. Zápletka byla vyloženě naivní, dialogy postav křečovité a neuvěřitelné. A opravdu netuším, v čem to měla Julietta lepší, sice měla peníze, ale zacházeli s ní stejně jako s Justinou. Zakončení Justinina příběhu bylo děsně kýčovité a nevěrohodné. Proč by jí měla Julietta vůbec pomáhat, když neměla vůbec žádné morální zásady a z toho činu nic neměla? Během čtení mi přišla spousta věcí nelogických, ale nechce se mi do nich zabředávat. Vůbec ale nechápu kladná hodnocení některých uživatelů. Kdyby byla kniha dobře napsaná, psychologie postav dobře vykreslená, tak by to možná nebyla jen přiblblá perverzní pohádka. P. S. Příběh Justiny mi trochu připomněl Nezvalovu Valerii a týden divů, zajímalo by mě, jestli tuto knihu Nezval náhodou nečetl.

19.07.2019 1 z 5

Literáti a mandaríni: Neoficiální kronika konfuciánů Literáti a mandaríni: Neoficiální kronika konfuciánů Wu Ťing‑c‘

Kniha se mi nečetla úplně lehce a způsob vyprávění mě chvílemi unavoval. Ani by neuškodilo, kdyby na konci knihy přidali seznam osob a ve kterých kapitolách se vyskytují. Literáti a mandaríni je první kniha, kterou jsem četla z klasických čínských románů. Líbil se mi v ní především popis dobových reálií a lidí. Můj smysl pro humor se s autorovým mnohdy rozcházel, takže mi spousta vtipných narážek a ironie pravděpodobně utekla. Přese všechno knihu doporučuji.

14.07.2019 4 z 5

Bledý měsíc k ránu Bledý měsíc k ránu * antologie

Kniha se těžko hodnotí. Básně jsou vypilované do nejmenšího detailu, motivy se neustále opakují, až jsem měla pocit, že čtu stejnou báseň kolem dokola. Ke konci mě donekonečna opakovaný motiv s rukávy neskutečně otravoval. Poprvé zněl originálně, podruhé ohraně a posté jsem měla chuť knihu odhodit.

09.06.2019 3 z 5

Nerozumím tomu "Haló" kolem Murakamiho. Vždy když čtu jeho knihu, jsem zprvu nadšená začátkem a zklamaná na konci. Ani tady to nebylo jinak. Prvních šestnáct stran jsem nadšeně hltala, pak ale na scénu přišla Sára (četla jsem anglickou verzi, nejsem si jistá jejím jménem v české) a začala se v tom nimrat. Byla mi dost nesympatická a bezcharakterní, podobně jako Cukuru. O jeho vlastnostech se vlastně čtenář dozvídal jen skrze popisu ostatních postav. A nejnudnější byl konec. Napjatě čekáte, co Cukorovi Sára sdělí, jak se rozhodne, místo toho zdlouhavou nudnou pasáž o nádraží v Tokyu a Cukurově neschopnosti. Místo toho, aby něco dělal, radši si sedne na nádraží a pozoruje životy ostatních. Paráda. Ještě by mě zajímalo, proč poměrně velká část Murakamiho tvorby je variace na Norské dřevo. Už bych si mohla dělat Murakamiho bingo. Mladý člověk, který neví, co se životem. Check. Vyprávěno zčásti retrospektivně někým kolem třiceti. Check. Podivné historky, které nejsou pro děj vůbec důležité. Check. Násilná smrt blízké osoby hlavního hrdiny. Check. Prolínající se motiv hudby v díle. Check. Explicitní popisy sexu nebo sexuálních fantazií. Check. Vlastně by předělávání Norského dřevo pořád dokola nevadilo, kdyby výsledky byly stejně dobré jako Norské dřevo.

01.06.2019 3 z 5

Modrá kniha Modrá kniha Jiří Orten (p)

Ačkoliv jsem se snažila a dala jsem knize dost času, nedokázala jsem si k ní najít cestu a dočíst ji až do konce. Z básní lze ale rozhodně poznat, že Orten měl obrovský talent, který plně rozkvetl v Elegiích.

25.05.2019 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Po letech jsem si přečetla anglickou verzi a oblažila svoji duši nadčasovým příběhem. Vřele doporučuji anglickou verzi.

19.04.2019 5 z 5

Elegie Elegie Jiří Orten (p)

Geniální. Napsat něco takového v 21 letech je neuvěřitelné. Motivy v básních mi často připomínaly Skácela. Škoda, že se Ortenův talent nemohl plně rozvinout.

03.04.2019 5 z 5

Hořký dým paměti Hořký dým paměti Ivan Alexejevič Bunin

Bunin byl mistr slova a jeho básně jsou dokonalé. Kdyby mě víc chytily za srdce, dám pět hvězd.

01.04.2019 4 z 5

Co Bůh není, mrzí mne Co Bůh není, mrzí mne Zdeněk Hron

Básně se mi zdály příliš unylé, na druhé straně mi přišlo zajímavé, jak naši předkové popisovali peklo a smrt.

07.03.2019 3 z 5

Tváře smrti Tváře smrti Antonio S. Daniel

Nemá to hlavu ani patu. Navíc jsem po komiksu sáhla jen kvůli Jokerovi, který brzo z 'příběhu' zmizel. Dollmaker působil jako zajímavá postava, bohužel jeho otázka zůstala nevyřešena.

06.03.2019 2 z 5

Nevídáno - neslýcháno Nevídáno - neslýcháno Josef Kainar

Hravé básničky, které pobaví a potěší.

11.02.2019 5 z 5

Otylka Otylka Lothar Otto

Jako dítě jsem četla mnohokrát. Doporučuji.

11.02.2019 5 z 5

Básně a deníky 1970–1979 Básně a deníky 1970–1979 Patti Smith

Od Patti Smith jsem četla Sbírání vlny a ze zvědavosti si poslechla album Horses. Její básně a texty písní mě úplně minuly, ani jsem knihu nedočetla, zřejmě nejsem cílová skupina.

10.02.2019 2 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

V průběho čtení knihy se mne zmocňovaly protichůdné pocity, neustále jsem byla konfrontována s Nickovým chovaním, které jsem spíše neschvalovala. Připomněl mi prototyp zbytečného člověka. Celé čtyři roky se téměř vůbec neposunul v psaní doktorské práce, bloumal se po velkolepých společenských událostech, od ničeho k ničemu, a nakonec se vztahy, pečlivě budované Nickovými submisivními úsměvy, tajnůstkářstvím a zamlčováním pravdy rozpadly, dokonce i přátelství s Tobym započaté již na Oxfordu (vůbec to působí jako kdyby život po Oxfordě pro většinu lidí znamenal konec nejlepších let života) a Nick se konečně vrátí tam, odkud přišel. Přestože si hodně prožil a jeho bohatí přátelé ho na posledních stránkách příběhu vlastně zradili, hodili přes palubu, nezdálo se mi, že by se Nick z těch čtyř let nějak poučil, opustil svou roli pozorovatele, nikoli aktéra, života poněkud zkyslé společenské smetánky.
Důležitým motivem knihy je Nickovo zalíbení v krásnu. Řekla bych, že dost často byl krásou spíš oslepován, kvůli ní přehlížel nesprávné jednání a nemyslel na následky, dobře je to třeba viděl na románku s Wanim a kokainovém úletu.
Nemůžu říct, že by se mi kniha nějak zvlášť líbila (nejvíc mě bavil začátek a potom až závěr knihy), bylo těžké vydržet sledovat bezpáteřního Nicka a jeho často velmi hloupá rozhodnutí, ale rozhodně se o knize nedá říct, že by byla špatná. Od Hollinghursta si zřejmě už nic dalšího nepřečtu.

09.02.2019 4 z 5

Peter Pan Peter Pan James Matthew Barrie

Kniha mě dost zklamala. Žádná postava mi nebyla sympatická, až na krokodýla, co spolkl hodiny a tikal. Peter Pan je takový malý spratek, který odmítl přijmout zodpovědnost, a na věky se tak stal dítětem, navíc dost namyšleným. Wendy je sice důležitá postava v knize, ale je dobrá akorát tak na to, aby chlapcům uklízela a "dělala mámu", nikdy se přímo nepodílí na žádném s dobrodružství (když pominu to, jak se topí v laguně nebo jak je svázaná na příď pirátské lodi), spíš tam jen jaksi je. Což mně jako holce vadí. Neverland má svoje kouzlo, ale na mne příliš nepůsobilo a kniha mě dost nudila, dočítala jsem ji s nechutí.

02.02.2019 3 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Po příběhové stránce je trochu slabší, ale ilustrace jsou nádherné.

30.01.2019 4 z 5