Amalberga Amalberga komentáře u knih

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Jednou za čas se vám podaří narazit na knihu, u které si přejete, aby nikdy neskončila. Hlava XXII je jednou z nich. Nesmírně opravdová, plná humoru a cynicky laskavá k hlavním postavám. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

26.05.2018 5 z 5

Dějiny Číny Dějiny Číny John King Fairbank

Kniha je dobrá, ale špatně se čte. Daleko čtivější je Čína ve XX. století od Bakešové. Doporučuji místo Fairbanka.

13.05.2018 4 z 5

Kavárny Kavárny Jiří Dynka

Asi vyloženě pražská záležitost, které jako rodilý Brňák rozumět nemůžu. Pro mě to byly nejnudnější básně, jaké jsem kdy snad četla, ani jsem tohle veledílko, kde jsou ilustrace mnohokrát lepší než text, nedokázala dočíst do konce.

10.05.2018 1 z 5

Nebe mi pokrývkou a země polštářem Nebe mi pokrývkou a země polštářem Li Po

Nikdy mě nepřestane udivovat nadčasovost básní.

09.05.2018 4 z 5

Chryzantémy ze země zelených hor Chryzantémy ze země zelených hor * antologie

Básně jsou krásné a nadčasové. Je v nich snad všechno. Myslím, že každých deset let bych mohla znovu číst tuto útlou knížku a pokaždé by mne oslovily trochu jiné básně. Na sklonku života bych si je možná zamilovala všechny.

28.04.2018 4 z 5

Pomsta hadů - Mýty tchajwanských domorodců Pomsta hadů - Mýty tchajwanských domorodců neznámý - neuveden

Oceňuju účel knihy, ale mýty mě, až na pár moc, nezaujaly, jsou víceméně stejné. Moc se mi líbily doprovodné ilustrace.

27.04.2018 3 z 5

Čtyřverší ticha a krásy Čtyřverší ticha a krásy * antologie

Snad každý si najde ve sbírce několik básní, které ho velmi osloví a zasáhnou. Rozhodně doporučuji.

25.04.2018 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Vadí mi všemocnost hlavní postavy a konec, jinak je kniha dobře napsaná, ale znova bych si ji rozhodně nepřečetla.

20.04.2018 3 z 5

Dějiny Tibetu Dějiny Tibetu Tsepon W. D. Shakabpa

Na základní pochopení historie mezi Čínou a Tibetem dobrý.

12.04.2018 4 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Takhle nějak si představuju homosexuálního Kafku na drogách.

P. S. Každá zhovadilost napsaná pod vlivem drog se stává klasikou možná proto, že málokterý feťák je schopen vůbec něco smysluplného napsat :).

22.02.2018 4 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Komentář Habany přesně vystihuje moje pocity vůči této knize. Neměla jsem velké očekávání, a ničeho velkého se mi nedostalo. Rupi Kaur mi namazala med kolem huby, a pak mi nalila do chřtánu zkyslý mlíko. Asi tak nějak. Rozhodně nečekejte nic hlubokého. Je to taková slepenina facebookových citátů a mouder, místy připomíná jednoduchý undergroundový alternativní popík pro hipstery. Některé "básně" jsou pozitivní, jiné spíše feministické. Pár z nich bylo skutečně trefných a objevných, ale od takové vychvalované knihy by chtěl člověk víc. Spousta básní mi vůbec nic neřekla (pokud to nebylo jazykovou bariérou, četla jsem knihu v originále), připadaly mi krapet ploché a samoúčelové. Dál se mi několik básní přímo hnusilo, protože v nich autorka (lyrický subjekt, chcete-li) popisuje, jak žena, která bude s jejím ex po ní, s ní bude neustále srovnávána a nikdy nebude jako ona. Není to vůči té druhé ošklivé a jedovaté?
Kniha mi přijde poměrně přeceňovaná, ale pokud pomůže k oživení poezie a přiměje čtenáře sáhnout po další poezii, proč ne. Já si půjdu radši přečíst Smuténku od Skácela, tomu říkám moderní poezie.

13.02.2018 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Kdybych byla teenager, určitě dám knize pět hvězdiček a brečím u ní jako želva. Takhle jsem si jen řekla, že je to moc hezké čtení, které je napsané s citem a porozuměním pro pošuky a outsidery. Upřímně totiž věřím tomu, že kdyby někdo z těch, kdo se tak nadšeně nad knihou rozplývají, znal Charlieho ve skutečném životě, ohrne nad ním nos a bude si o něm myslet, že je to debil.
Na knize se mi taky líbí, že obsahuje názvy slavných děl americké literatury. Nedokážu si moc představit, že bych ve svých šestnácti četla Na cestě nebo Nahý oběd, ale co už.

13.02.2018 4 z 5

Čarovná zahrada Čarovná zahrada Li Ang

První polovina knihy mě vůbec nebavila, musela jsem se přímo nutit, abych se přes ni překlenula. Hlavní hrdinka mne neoslovila, její milostný život mi přišel nezajímavý, stejně jako její dětství. Střídání časových rovin mi nesedělo, měla jsem pocit, jako kdybych sledovala náhodně sestříhané scény z pěti různých filmů. Střídání ich-formy s er-formou bylo podle mě zbytečné, nic zajímavého a nového jsme se z pohledu hlavní hrdinky nedozvěděli, člověk si toho skoro ani nevšiml.

09.02.2018 3 z 5

Ubožáci Ubožáci Yiyun Li

Nic moc. Postavy nezajímavé. Od poloviny knihy jsem si četla jen pasáže, kde byl Baši a Ni-ni.

14.01.2018 3 z 5

Opráski z historje svjeta II – Mizlitelé, bořítele & ževlička Opráski z historje svjeta II – Mizlitelé, bořítele & ževlička Jaz

Kniha mě zklamala. První díl se mi moc líbil, ve dvojce mě vtipy příliš nepobavily, jen pár jich bylo opravdu dobrých.

25.12.2017 3 z 5

Jizvy rosy Jizvy rosy Li Čching-čao

Procítěná poezie, plná emocí prolínajících se s přírodou a plynutím času. Neuvěřitelně krásné verše (překlad se opravdu povedl) dokážou oslovit i po staletích.

05.12.2017 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Dlouho jsem Kovyho na YT sledovala a patřila k jeho fanynkám. Jenže v poslední době se nezmůže na nic nového. Vtipy a témata recykluje a je čím dál jasnější, že jeho cílová skupina jsou hloupoučké puberťačky 11-14.
Samozřejmě musí mít Kovy (jako každý správný youtuber) vlastní knížku se svým "úžasným" životním příběhem napsaným průměrným slohem středoškoláka. Ne, na knížce není nic zajímavého. Znám i pár knížek od youtuberů (ze zahraničí pochopitelně), jejichž knížky jsou po výtvarné stránce svěží a originální a vtipné.
Bohužel v naší malé české kotlině na něco takového sotva narazíme. Tenhle současný trend: je slavný youtuber, takže fanoušci si tu jeho patlaninu koupí, tak to vydám, ať je to sebevětší sračka, mě neskutečně vytáčí. Je tu spousta jiných talentovaných mladých lidí, kteří psát umí, ale protože nejsou před napsáním slavní, málokdo si troufne jim knížku vydat, což je velká škoda. Pak se divíme, že u nás kvalitní literatura skoro vůbec nevychází.

02.12.2017 odpad!

Dráhy Dráhy Benoît Duteurtre

Perfektně vystihuje dnešní dobu, ale po dějové stránce se toho příliš nestalo.

01.12.2017 3 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Jsem ráda, že jsem to nevzdala v první polovině, protože v druhé se děj konečně pořádně rozběhl. Stalo to za to.

29.11.2017 4 z 5

Venuše v kožichu Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

Padesát odstínů šedi bez zbytečných keců. Deníkové zápisy mi přišly trochu zmatené, úplně na sebe logicky nenavazovaly. Kniha mne nijak zvlášť nezaujala, ani nenadchla, nepřišla mi ničím nadprůměrná.

21.11.2017 3 z 5