Amalberga Amalberga komentáře u knih

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Holden je pěknej syčák, ale má v jádru dobrý srdce. Padly jsme si do noty, tak dávám ty čtyři hvězdy, snad jen bych si přála víc uzavřený konec. I mně přese všecko chybí Stradlater a Ackley.

28.01.2019 4 z 5

Návrat slov Návrat slov Goce Smilevski

Jak už psala Sisssi v komentáři, přirovnávat tohle k Umbertu Ecovi se nehodí. Příběh se rozbíhá dost pomalu a je dost předvídatelný. Doporučuji si radši přečíst Jméno Růže od Eca nebo Jmenuji se červená od Pamuka.

21.01.2019 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Docela mě mrzelo, že autor v knize nevěnoval Číně stejný prostor jako Rusku.

21.01.2019 4 z 5

Poslední stupeň důvěrnosti Poslední stupeň důvěrnosti Ivan Klíma

První polovina knihy byla skvělá, dobře se četla. To stejné ale bohužel nemohu tvrdit o té druhé. Rozdělení knihy na deníky, vyprávění z pohledu jedné osoby, všeobecné vyprávění a dopisy mě docela otravovalo. Nejnudnější byly rozhodně dopisy, zvlášť korespondence mezi Bárou a Danielem. Vůbec tahle ústřední dvojice mi slušně lezla na nervy. Bára byla uřvaná hysterka, která neustále vyžadovala pozornost a vynucovala si lásku a sliby na Danielovi. Ten byl zase do jisté míry pokrytec, jeho neustálé ujišťování členů sboru lacinými slovy o Bohu a Ježíši mi nápadně připomněly moje nedělní návštěvy kostela a zpovědi u katolických kněží. Spousta událostí v ději šla lehce odhadnout, zvlášť dějová zápletka s Petrem a Evou, která mi přišla až směšně naivní na devatenáctiletou holku. Knihu ale musím zase pochválit za vystižení porevoluční éry, kdy lidé intenzivně vnímají ztráty morálních hodnot. Jejich téměř až apokalyptické obavy mě zaujaly. Rovněž se mi líbila postava kamaráda Martina, škoda, že se v knize neobjevil víc, jeho myšlenky byly zajímavé a pro mě nové. Myslím si, že je to jedna z mála českých zajímavých knih a stojí za to si ji přečíst (aspoň první polovinu), ale moje srdce si nezískala.

18.01.2019 3 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

První část knihy mě poněkud nudila, zato druhá byla moc hezky a citlivě napsaná. Tracyho tygr je moc pěkná moderní pohádka, ale že by to bylo něco kdovíjak úchvatného, to zase ne.

15.01.2019 4 z 5

Na Řece Na Řece Josef Hejzlar

Pokud se chcete z této knihy něco dozvědět o historii Číny, rovnou ji odložte (nebo odhoďte) a sáhněte po Divokých labutích, které skvěle ilustrují moderní dějiny Číny na rozdíl od této knížky. Sice v ní najdete pravopisné chyby, pasáže připomínající sloh dětí ze základní školy (obě skutečnosti bych pominula, kdyby spoluautorem nebyl Čech) a melancholicky laděný rozcajdaný příběh. Opravdu, dokonce i Peříčko v bouři je lepší.

11.12.2018 2 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pohádky mě nijak zvlášť nenadchly, některé byly lepší, jiné slabší. Brumbálovy komentáře předstíraly rádoby vědeckost, ve skutečnosti byly dost zaujaté a do jisté míry arogantní a ješitné, až jsem přehodnotila svoji představu Brumbála jako hodného a laskavého mága. Taky jsem úplně nepochopila, jak mohl popřít existenci legendární bezové hůlky, kterou podle ságy Harryho Pottera sám vlastnil, protože podle jejího příběhu ji musel pravděpodobně získat v boji a vědět, že před ním ji mělo hodně jiných čarodějů a on není její první majitel. Tahle knížka pro mě představuje jen drobný doplněk světa čar a kouzel, rozhodně není nějak úchvatná, spíš ve všech směrech průměrná. Nebudu na ni pět ódy jenom proto, že je od Rowlingové a zmiňovali ji v Harrym Potterovi.

16.11.2018 3 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Proč jsem této knize nedala pět hvězdiček: protože jsem konzervativní a navíc vysazená na klasickou literaturu. Kdyby tohle téma zpracoval Dostojevskij na šest set stránkový román, rozplývala bych se v sedmém nebi. Ale nestěžuju si, knížka se dobře četla. A z komentářů vidím, že je to kultovní klasika spíš pro muže než pro ženy.

04.10.2018 3 z 5

Hledání ztraceného času II. – Ve stínu kvetoucích dívek Hledání ztraceného času II. – Ve stínu kvetoucích dívek Marcel Proust

Nevím, čím to je, ale hlavnímu hrdinovi bych mnohdy nejradši dala po papuli. V podstatě je to ukňouraný neurotický spratek plný sebelítosti, ke všemu sobecký snob. Strany, na kterých popisuje svoje myšlenky a duševní stavy mě neskutečně iritují. Jinak všechny ostatní postavy jsou nesmírně zajímavé a komplexní, taktéž popisy míst, myšlenky...Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších románů všech dob.

26.09.2018 4 z 5

Swannova láska Swannova láska Marcel Proust

Četla jsem první a druhý díl Hledání ztraceného času a část Swannova láska je moje nejmilovanější. Poprvé jsem se do knihy skutečně začetla (co si budeme namlouvat, číst Prousta je jako žvýkat piliny) a měla jsem pocit, že ke mně skutečně mluví. Způsob, jakým Proust líčí Swanna, Odettu a kroužek lidí, který je obklopuje je velmi živý, věrný lidské povaze a s mírným pousmáním nad lidskou malostí. Dvojice Swann a Odette jsou pro mě zatím nejsilnější charaktery z celého díla.

26.09.2018 5 z 5

Jak zahnat splín Jak zahnat splín Mark Twain (p)

Twainův humor se minul velkým obloukem s mým humorem. Povídky mi vůbec nepřijdou vtipné, příběhy nejsou ničím zvláštní, za měsíc si na ně ani nevzpomenu.

15.09.2018 2 z 5

Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Marcel Proust

Moje dojmy z knihy:
první strana: silné zaujetí a zasáhnutí, mám pocit souznění s autorem, jako by se ve mě dotkl něčeho zasunutého
padesátá strana: hlavní hrdina je se svým Oidipovským komplexem už otravný :D

24.06.2018 4 z 5

Protijed Protijed Oliver Burkeman

Doporučuji. Kniha nabízí dobré alternativy proti neskutečně otravnému pozitivnímu myšlení, které podle výzkumů očividně nikam nevede. Dozvíte se zajímavé věci o filozofii, meditaci, Mexickém kultu smrti a neúspěšných výrobcích na trhu. Jak tohle všechno souvisí s pozitivním myšlením? To si musíte přečíst knihu.

23.06.2018 4 z 5

Persepolis 2 Persepolis 2 Marjane Satrapi

Persepolis je dobrý komiks, několikrát jsem se i zasmála od srdce, babička Marjane byla úžasná žena. Každopádně pro mě je nejlepší kniha od Satrapi Kuře na švestkách.

21.06.2018 4 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Film mě daleko víc dojal a dostal. Proto se cítím trochu zklamaně.

21.06.2018 4 z 5

Drsný sbohem Drsný sbohem Frank Miller

Čekala jsem víc. Komiksy často nečtu, a když už vybírám si ty kultovní. Film Sin City jsem viděla, takže jsem postavy a příběh už znala. Žádné zvláštní rozuzlení se nedělo, zápletka byla poměrně jednoduchá, hrdinové mne nijak neoslovili. Nemyslím si, že je problém v tom, že jsou hrdinové záporáci, Vránu jsem zbožňovala a vypsala si kupu hlášek do deníčku, z tohohle si už skoro nic nepamatuju. Na komiksy Sin City jsem byla hodně zvědavá, ale zklamaly, po dalším výtisku jen tak nesáhnu.

19.06.2018 3 z 5

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Pro mě kniha, která se nedá přečíst. Hannah je ufňukaná kráva, která hrotí každý blbý detail. V jejím věku by si každý teenager mohl sepsat 13 důvodů, proč má tak strašný život a jít spolknout prášky. Nesympatičnost Hannah ještě podtrhuje otravná postava Claye. Když nám totiž Hannah vykládá o zdrcujících peripetiích svého života (kam se hrabe Job nebo Židi v koncentráku) a do toho nám Clay musí sdělit, že se zrovna napil nebo jak je to hrozný. Jeho části jsem pak radši přeskakovala. Seriál na motivy knížky můžu jen doporučit, je daleko lepší.

06.06.2018 odpad!

Datlovník v meruňkovém sadu Datlovník v meruňkovém sadu Ťü-i Po

Některé básně jsou vskutku výjimečné.

04.06.2018 4 z 5

Nankingský masakr Nankingský masakr Iris Chang

Jedna z mých povinných knížek na zkoušku, podle mě mi dala nejvíc. Je až neuvěřitelné, čeho mohou být lidé schopni, když jim dáte zbraň a prostor. Rozhodně by se mělo o Nankingském masakru více mluvit a upozorňovat na něj.

01.06.2018 5 z 5

V záři měsíce V záři měsíce Li Po

Překlady se mi nelíbily. Četla jsem daleko lepší překlady Li Pa. Za mě nedokázali autoři přebásnit básně tak, aby se v nich zachoval obsah. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu jen rýmované odrhovačky.

28.05.2018 3 z 5