Interpretace básní

Interpretace básní https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169920/bmid_interpretace-basni-169920.JPG 4 10 3

Práce nechce být návodem, jak "snadno a rychle" provést rozbor básně. Spíš ukazuje, že za básní se musí člověk vydat s vědomím, že se k ní bude blížit různými oklikami, že její krajina je velmi členitá, že z různých bodů jsou různé výhledy, že putování světem básně bude vzrušující a překvapivé. V prvé části se autor pokusil naznačit svůj způsob interpretace a situovat ho do existujících výkladů lyriky. Druhá část přináší interpretace třinácti básní české lyriky XX. století - počínaje Petrem Bezručem a konče Zdenou Zábranskou. Ve třetí části autor zužitkoval zkušenosti z pedagogické práce a pokusil se ukázat, jakými cestami lze ve škole pronikat k pochopení básní.... celý text

mahdal
20.10.2022 5 z 5

Naprosto skvělá publikace, kterou by měl prostudovat každý milovník poezie. Z. Kožmín byl opravdovým odborníkem a často mi při čtení "zůstával rozum stát", jak mohl objevit tak rozmanité významy básní a ponořit se hluboko no nich.

Zaskočil mě však výběr interpretovaných autorů - výběr byl pestrý, přesto se mi zdál rozhodně nepoměrný - velká jména vedle těch "zapomenutých".

Závěrečná kapitola (Práce s básní ve škole) mi přišla z dnešního hlediska nepoužitelná. Nedokážu si představit, že by dnešní studenti (žáci na ZŠ už vůbec ne) takto interpretovali básně.

Amalberga
09.06.2022 3 z 5

Občas mi přišlo, že si Zdenda výklady básní cucá z prstu, holt mi asi něco uniká. Jinak je knížka poměrně podnětná, líbí se mi kapitola věnující se poezii na školách. Nás ve škole akorát naučili, že poezii vlastně nikdo nečte, což vás fakt moc nenamotivuje si něco přečíst.

los
23.01.2022 3 z 5

osobitý přístup k poezii + závěrečná kapitola o interpretaci básní v hodinách literatury (vše s ohledem na datum vydání)

Zdeněk Kožmín
česká, 1925 - 2007