Alma-Nacida Online Alma-Nacida komentáře u knih

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Krásná, naprosto strhující kniha, která mi po tři noci nedopřála oddechu ani spánku, ale stálo to za to. Smekám před autorkou za její vypravěčské umění, za precizní dávkování děsu a hrůz i nadějí, za to, jak se mi její kniha zadřela pod kůži.

06.01.2018 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Závěr trilogie mě chytil tak, že si u mě vysloužil plný počet hvězd. Jsem ráda, že se nenaplnily mé obavy ze "zupírování" knihy a naopak všechny fantazijní světy na mě působily neotřele. Téměř happy end v závěru knihy mi taky nijak nevadí, i když jsem očekávala spíš chmurnější konec a pád. Každopádně po druhém dílu zase návrat k předchozí imaginaci a energii prvního dílu. Díky za to.

01.01.2018 5 z 5

Projekt: pravda Projekt: pravda Mariusz Szczygieł

Krásná kniha, která mě mnohokrát dojala a také pobavila. Sesbírané příběhy přispěvatelů - hledačů své osobní pravdy, jsou sepsány s velkou úctou k citům a soukromí lidí. Samozřejmě, že v takovém množství příběhů se našlo i pár, které mě neoslovily, ale celkový dojem nijak nenarušují.

21.12.2017 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Několikrát odloženo, po pravdě zcela mimo můj rank, nemám co dodat.

14.12.2017 2 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Velmi hutný, až minimalistický text popisující hrůzy tak zcela bez emocí, jak je asi může vnímat člověk na pokraji zkázy a vlastních sil. Poněkud snový konec mi nevadil, ostatně myslím, že ráj má každý z nás docela jiný.

13.12.2017 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Po delší době kniha, které snad nejen že nemám co vytknout, ale jsem (téměř) nadšená. :) Glosy přistěhovalkyně z tzv. třetího světa do USA mě uchvátily, byly opravdu vtipné a trefné a odhalily pravou podstatu údajně nejvyspělejší demokracie světa. Příběh obou hlavních postav považuji spíš za vedlejší, přesto byl realistický a prostý častých klišé a ne zcela uzavřený konec mi vyhovoval. Nechápu, o čem by kdo chtěl ještě číst dál - snad ne o svatbě s účastí osmi a více guvernérů. :-D

10.12.2017 5 z 5

Jakou barvu má medvěd? Jakou barvu má medvěd? Martin Gardner

Některé hádanky byly nové i zábavné, jiné jsem znala a některé jsem i přeskočila. U několika mi nepomohlo ani si přečíst řešení a setrvale nechápu nic. :-) Celkově tak průměr.

07.12.2017 3 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Ehm, to jsem teda sáhla vedle. Romantika v historickém hávu jak vyšitá a tedy nic pro mě.

28.11.2017 1 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Tak vypravěčsky dobře, pravdivě a uvěřitelně napsaná kniha, že je mi líto, že v závěru vlastně žádný závěr nenastal. Netuším, co vlastně je sdělením této knihy, která zpočátku působí skoro magicky, až jsem doufala, že hrdinova cesta směřuje někam k nějakému poznání, pochopení, vhledu... což bohužel nenastalo. Takhle ve mně přetrvává jen pocit naprosté marnosti, což je dost depresivní, takže pokud to bylo záměrem, povedlo se. Ale pořád mám dojem, že mi něco uniká. Proč potom ty archetypální postavy na Namiho pouti, když ho nikam neposunou? K čemu konflikt s matkou, společností, pravdou, když v závěru je všechno negováno stylem, že je vlastně všechno za prvé jinak a za druhé jedno?

28.11.2017 3 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Zdaleka ne ve všem s autorem souhlasím, ale bylo milé přečíst si zas po delší době nějaké eseje. Výběr a umístění citátů v textu hodně oceňuji, na druhou stranu, co je na té knize anarchistického? Dala bych Tři a půl hvězdy, jenomže to nejde. ;-)

28.11.2017 3 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Knize vyčítám jen poněkud rozbředlý a natahovaný prostředek, jinak začátek je brilantní a hned mě nadchnul a konec je neočekávaný a zajímavý.

20.11.2017 3 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Syrový a velmi realistický pohled do nitra totality, který postupem času nabývá na intenzitě a drsnosti. Bylo mi jasné, že dobře to určitě nedopadne, jen bych uvítala nějaké ujištění ohledně osudu Charlie. Film jsem neviděla, ale teď mám chuť ho shlédnout taky.

12.11.2017 4 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Ty vzpomínky na doby (naštěstí) již dávno minulé, ty reminiscence. :) A netradiční pojetí, takže ačkoli za mě spíš bez děje, hodnotím vše ostatní kladně, ba i doporučuji.

12.11.2017 4 z 5

První konec První konec Lauren James

Nedočetla jsem. Zmatené, únavné a při pokusu zjistit, zda to k něčemu povede, jsem odhalila, že se konec nekoná, asi aby se dal připsat druhý, třetí...díl? Tak to pro mě opravdu není ta pravá kniha.

04.11.2017 1 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Zvláštní kniha o morálce, která kupodivu není vůbec moralizující. V něčem připomíná Pána much, nejvíc asi v tom, že nános "civilizace" je ve skutečnosti velmi tenký a v tropech, mimo dohled našich civilizovaných bližních, mnohdy oprýská opravdu rychle. Četla jsem dvojjazyčné vydání a uf, byla to teda pěkně těžká angličtina.

04.11.2017 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Když jsem si zvykla na pomalejší tempo knihy, nic už mezi mnou a city postav nestálo, ale po přečtení si přece jen myslím, že všeho moc škodí. Tohle je prostě taková etuda na nejhorší ze všech špatných konců, že už jsem pak měla dojem, že snad ani není možné, aby se to všechno stalo (více méně) jednomu člověku. Ale ono snad ani o to nejde, ani o nějaké zobrazení reality, a jako sonda do mysli člověka pokřiveného zneužíváním a týráním to bylo rozhodně bezkonkurenční dílo rozsahem i stylem. Jen nevím, kdo mě bude teď po přečtení křísit, deprese číhá...

30.10.2017 4 z 5

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

Poklidně plynoucí vyprávění plné laskavého nadhledu. Po delší době pozitivně působící kniha, už jsem něco podobného potřebovala. :)

20.10.2017 4 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Rozhodně je to příběh, který má začátek, prostředek a poněkud překombinovaný konec. Místy mě vyprávění strhlo, ale občas už jsem měla všeho dost - šíleného zlouna Billyho, klaďase Christmase i deprivantky Ruth.

17.10.2017 3 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Tohle je jedna z knih, které byly jistě ve své době přelomové a měly velký význam ve vývoji literatury. Chápu to, ale dobře se mi to nečetlo a mám hodně výhrad ke všem ženským charakterům, které jsou zjednodušené až ke karikatuře.

08.10.2017 3 z 5

Barva nachu Barva nachu Alice Walker

Kniha plná temnoty a strachu, který ale po přečtení nezůstal se mnou, ale spolu s koncem knihy odvanul. Pro mě je to naprosto nezapomenutelná kniha, kterou jsem poprvé četla asi před 17. lety, a která mi pomohla přijmout věci, jež změnit nelze, a bojovat za ty, které změnit lze.

08.10.2017 5 z 5