Alizon Alizon komentáře u knih

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

(SPOILER) Dostala jsem něco úplně jiného než jsem čekala a po počátečním mírném zklamání jsem byla ráda a kniha se mi líbila. Začala jsem ji totiž číst s tím, že hlavním tématem bude život Addie v minulosti a zajímalo mě, jak si se situací poradila, jak vůbec přežívala. V první půlce knihy se opravdu dočkáme detailních popisů předchozího života, ale následně jím jen proletíme, v podobě občasných záblesků z minulosti. Ale krásu příběhu jsem našla někde úplně jinde. Příběh je to sladkobolný, vyvolává nejrůznější otázky. Líbilo se mi jak Addie zanechává své stopy jako nepolapitelná zapomenutá můza, celý vývoj vztahu Addie a Luca a pomalé odkrývání toho, proč si Henry Addie pamatuje. Bála jsem se aby to nebyla úplně červená knihovna, milostná linka tam je, ale kniha nabízí i mnohem víc, už jen díky tomu, že happy endu se nedočkáme. Jak to vystihla Atanone - není to vlastně lehké čtení (taky jsem tak ke knize z počátku přistupovala), ale dostane se nám faustovského příběh o smyslu života. Takže pro mě příjemné překvapení v rámci žánru, který normálně moc nevyhledávam. A navíc se mi kniha hodí i do letošní výzvy = autor co nosí brýle:)

08.02.2023 4 z 5

Jistě, pane premiére 1 Jistě, pane premiére 1 Jonathan Lynn

Britsky humor ve sve nejlepsi podobe. Jeden cas jsem tuto knihu (spolecne s Jiste pane ministre) pouzivala jako pravidelny zlepsovak nalady, az jsem urcite pasaze znala nazpamet a na cas jsem je tedy odlozila. Ted po letech se k ni vracim a opet se skvele bavim. Nektere veci ze zivota uredniku jsou proste nadcasove. A jako byvaly urednik (i kdyz nikdy ne tak vysoko postaveny) jsem se smichy prohybala pri vysvetlenich jako: "vasi zadosti se zabyvame" = vasi zadost jsme ztratili a "vasi zadosti se intenzivne zabyvame" = vasi zadost se snazime najit. Tohle je mozna v jinem dilu - ctu je vsechny dohromady, vzdycky namatkou otevru nejakou kapitolu - tak se mi to uz plete:) Ale vsechny dily jsou vyborne. Skvela lecba pokud se o Vas pokousi splin.

01.02.2023 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

S velkým časovým odstupem zjišťuji, že jsem k této knize nenapsala komentář. Kniha nabízí trochu jiný, až snový pohled na období druhé světové války. I přes tuto neobvyklost jsem neměla problém se začíst a přečetla ji doslova jedním dechem. Moc se mi líbit styl vyprávění, nápad s vypravěčkou, autorova práce s jazykem a celá ta lyrika smutného příběhu. Knihomolovo srdce zaplesá už při názvu knihy. Autor někde v rozhovoru přiznal, že pro některé scény získal inspiraci ve vyprávění svýc prarodičů, kteří tuto dobu zažili. A vznikla tato knižní perla. Krásná o děsivých věcech, kterých se děsí i sama Smrt.

31.01.2023 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Autora jsem si oblíbila poměrně nedávno a zatím se mi všechny od něj přečtené knihý líbily. I tady se mi dostalo dojemného příběhu (ano, dobře, je to prvoplánový doják, ale to od autorových knih očekávám). Nechybí spousta svérázných postav a postaviček, pár z nich Vám bude napřed pěkně protivných a potom si je možná zamilujete. Nějaké to překvapení kdo je kdo a postupné odkrývání starých vazeb. Přiznávám se, že mě tady moc nebral vymyšlený pohádkový svět a tyto pasáže jsem jen rychle přelétla. Asi jsem taky, podobně jako jiná čtenářka, moc velké realistka;) A osmiletá holčička v roli vypravěčky mi taky úplně neseděla. Celkově dobré, ale jiné autorovy knihy se mi libily o něco víc.

30.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Tato kniha pro mě byla obrovským překvapením. Mapuje život Kateřiny Aragonské od jejího příjezdu do Anglie a čtenáři se dostává kompletního obrazu nejen jejího života. Na šachovnici Evropy mají své důležité místo její slavní rodiče, synovec Karel, Jindřichovy sestry a další osobnosti evropských dějin. Díky sňatkové politice to byl pěkný propletenec. Výborně podaná historie ve čtivé beletrii.
Většina děl o Jindřichu VIII. zastihne Kateřinu jako stárnoucí a opuštěnou manželku - v okamžiku kdy se do popředí dostala Anna Boleynová. Tato kniha dává nahlédnout i do prvních velmi šťastných let jejich manželství. Postupem času, hlavně kvůli neschopnosti mít mužského dědice a věkovému rozdílu tento vztah dostává trhliny. V současnosti už mám rozečtený druhý díl série o Anně Boleynové a je velmi zajímavé sledovat jak tyto dvě ženy formovala výchova a zkušenosti z mladí. Jak různé evropské udalosti ovlivnily jednu nebo druhou ještě předtím než se z nich staly sokyně. Dále mě hodně bavily letmé zmínky o budoucích hrdinkách dalších dílů. Třeba o malé Kačence Parrové:) Poslední kapitoly byly hodně smutné a bylo mi Kateřiny moc líto. Přesto vše zvládala s noblesou pravé královny. Anna zanechala stopu pěkné potvory. A teď při četbě druheho dílu o ní ji člověk začíná mít rád.

29.01.2023 5 z 5

Kniha smíchu a zapomnění Kniha smíchu a zapomnění Milan Kundera

Knihu jsem cetla v ramci ctenarske vyzvy. Uplne "dobrovolne" bych si ji nevybrala. Pocity behem cteni i po dokonceni cteni byly opravdu rozporuplne. Nektere casti me lehce pobavily, vedly k zamysleni. Jine me urcitym zpusobem az odpuzovaly. Kniha je popsana jako roman ve forme variaci... ty pro me ovsem byly misty tak abstraktni, ze jsem se na jednotlivych usecich cesty ztracela. V okamziku kdy jsem prestala hledat propojeni mezi jednotlivymi castmi knihy (a zacala je brat jako samostatne povidky) se mi ulevilo. Kdysi jsem od autora cetla roman Zert, ten se mi i v 17 letech celkem libil, u teto knihy jsem jeji precteni zvladla hlavne kvuli tomu, ze je pomerne kratka. Podobne jako jinou ctenarku me az dojala snaha Taminy udrzet si vzpominku na manzela. A stejne jako ona jsem ponekdu nepochopila cast Maminka.

19.01.2023 3 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Od autorky uz jsem cetla knihu "Slavik", ktera se mi moc libila a ani tentokrat jsem nebyla zklamana. Libily se mi hlavne prvni 2/3 knihy, kdy je Leni jeste ditetem, rodina se prestehuje na Aljasku a ty popisy prirody jsou tak dechberouci, ze clovek dostane chut se tam podivat (pritom vim, ze by to nebylo nic pro me, hlavne v obdobi kratkych dnu bych se zblaznila asi po tydnu). Divoka priroda, drsne osudy lidi, kteri ziji v okoli... vse velice poutave napsano. Dej si nejak tak poklidne plyne, ale to mi vubec nevadilo, prave naopak. Posledni tretina je nejvice dramaticka, ale vzhledem k predchozimu deji mozna az moc uspechana. A stale vic a vic me iritovalo chovani Cory a jeji vecne odpousteni nasilnickemu manzelovi, na ktere doplacela prave Leni. Ale celkove jsem si cteni knihy uzila.

07.11.2022 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Komorní drama jedné smíšené rodiny. Mimochodem - opravdu jsem netušila, že ještě v té době by byl v poloviné států USA jejich sňatek nelegální. Během čtení se hromadila hořká pachuť a bylo mi víc a víc líto Hannah, i kdyz ona sama nebyla tou hlavní obětí. Vlastně (jak píše i uživatelka ladyka) jsem během čtení nevěděla, kterého z dětí je mi líto víc. V celé rodine vlastně není nikdo šťastný, rodiče přenášejí své nenaplněné ambice a touhy na děti, nikdo s nikým pořádně nemluví. Postupně se "vše, co si nikdy neřekli" hromadí v jeden obrovský bolestivý chumáč vaty, který musí dříve či později někoho zadusit. V knize jsou různé časové roviny, přeskakujeme ze současnosti do minulosti. Na rozdíl od některých kritických hlasů mi to vůbec nevadilo, při minimální koncentraci se dá naprosto jednoduše zorientovat a toto podání dodává knize patřičné dramatičnosti. Postupně "loupeme cibuli" až k hořkému pochopení. Autorku už jsem měla dlouho v hledáčku a tato první přečtená kniha od ní mě rozhodně nalákala k dalším.

22.08.2022 5 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Člověk skoro nemůže uvěřit, že je kniha napsána podle skutečných událostí. Tolik nástrah a různých osudů v jedné rodině. Tolik náhod, štěstí a smůly v jednom. Kniha mě hluboce zasáhla a druhou půlku jsem přečetla na jeden zátah. Z historického hlediska je také velmi zajímavá, ukazuje všechny možné scénáře a utrpení, kterým prošli i ti, co neskončili v koncentračním táboře. S členy rozsáhlé rodiny se dostáváme jak na východ do Ruských lagrů, tak do Jižní Ameriky nebo do Afriky. Tak byly jejich osudy a cesty pestré.

17.08.2022 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Cteno v ramci ctenarske vyzvy - Kniha od africkeho autora. A jelikoz knih od africkych autoru jsem moc necetla, naubranila jsem se srovnani s jinou knihou, ktera se take odehrava v Nigerii (Zustan se mnou) a kterou jsem cetla loni. A musim rict, ze se mi Amerikana libila rozhodne vic (i kdyz obema jsem dala 4 hvezdicky). Vlastne me prijemne prekvapila tim jak je vsestranna, jde do hloubky a dotyka se nekolika zajimavych temat. Take me vice oslovila diky sve vetsi realnosti. I kdyz nekdy bylo jednani hrdinu opet nepochopitelne a zvlast Ifemelu me dokazala "pekne rozcilit", celkove to fungovalo dobre. Pribyl mi dalsi stripek do mozaiky o Nigerii, mohla jsem se alespon castecne ztotoznit s imigrantskou linkou pribehu, nektere rasove a spolecenske otazky byly podany pomerne zajimave a realne diky ruznym detailum a osobnim pribehum hrdinu. Diky kulturni odlisnosti byly opet nektere veci pro stredoevropskeho ctenare neobvykle. Ale i me stejne jako ctenarku ladyku kniha zaujala, cetla se mi dobre a beru ji jako takove rozsirovani obzoru. Takze jsem opet rada za ctenarskou vyzvu a za obev teto autorky. Vypada to, ze ma jeste nekolik dalsich zajimavych knizek.

04.07.2022 4 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Musim priznat, ze dle zavadejici anotace jsem cekala neco trochu jineho. Jakob se totiz osobne nevydava hledat Orito, celou dobu zustava na Dedzime. Stejne tak desiva namorni bitva neni v knize ani jedna. Takze celkove je kniha spise o atmosfere nez o nejake ceste za zachranou. Uz to tu zminovalo vice ctenaru, nejzajimavejsi a nejnapinavejsi byly kapitoly s Orito v klastere a musim rict, ze me velmi zklamalo, kdyz se nakonec dej stocil nekam jinam. Vic nechci prozrazovat at tu neni spoiler. Ale jako obraz Japonska te doby to bylo prijemne pocteni. Dalsim plusem bylo par velmi zajimavych postav.

29.06.2022 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Musim konstatovat, ze mi Irving proste uplne nesedi. Pred najakou dobou jsem precetla Pravidla mostarny - pres urcite vyhrady jsem dala 4 hvezdicky, ale nejak jsem necitila potrebu se k Irvingovi vracet. Tato druha kniha od nej (pujcena a hodici se do ctenarske vyzvy) mi pouze potvrdila, ze se mezi me oblibene spisovatela nezaradi. Je az neuveritelne, ze hlavni vyhrady vuci knize mohu shrnout do tri zakladnich bodu, ktere se prakticky shoduji s vyhradami, ktere jsem mela ke knize predchozi.
Takze: a) Zacatek knihy (tedy cele Garpovo detstvi) me bavil hodne a do deje jsem byla doslova vtazena. U vetsiny knih to mam naopak. Nasledne se ale dej rozpliznul od niceho nikam a dospely Garp me doslova stval. Jeho matka Jenny byla pro me postavou mnohem zajimavejsi, ovsem v druhe casti knihy uz ma podstatne mene prostoru.
b) Milostna linka - stejne jako u Pravidel mostarny jsem hrdinovi jeho lasku "neverila" - opet se zamiloval prakticky do prvni zeny, ktera sla okolo... proc vlastne? (Ok v teto knize to byla jeho druha milostna zkusenost... ale i tak.)
c) Hrdina me stval, jeho jednani me stvalo a opet (jako u Pravidel mostarny) si to u me jistym cinem/jednanim zcela pokazil - opet v souvislosti s jeho ditetem.
V druhe casti knihy me tak nejvic bavila hrdinova literarni tvorba. Plus nektere dilci epizody, ktere se vlastne Garpa dotykaly jen neprimo. Na jedne strane urcite nezapomenutelna kniha se zajimavymi castmi, na strane druhe jsem se s jeji druhou casti pomerne trapila a cetla ji po kouskach. Takze minimalne na par dalsich let davam Irvingovi (docasne) sbohem.

07.06.2022 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Ani nevím čím to je, že mě autorovy knihy tak baví, když 95% těch vědeckých věcí nerozumim:) A sci-fi normálně vůbec nečtu. Marťan byl prvním zjevením a na Spasitele jsem se tudíž dost těšila. Opět se mi dostalo vtipné one man show, ke které se ovšem brzy přidá jeden mimozemšťan. Proložené vzpomínkami na zemi. Chybělo mi pěstování brambor:), ale dostalo se mi vesmírného přátelství. Takže spokojenost a doporučuji.

20.05.2022 5 z 5

Neboj se Neboj se Lisa Gardner

Během čtení a těsně po dočtení spokojenost. Po nějakém čase mi sice chvíli trvalo vzpomenout si o čem kniha byla, ale postupně mi (hlavně díky postavám dvou sester, které jsou v tomto díle zajímavým prvkem) děj naskočil:) Hodila se mi do výzvy (autor o 22 let starší než já) a měla jsem při výběru celkem šťastnou ruku, i když zbytek sérii záměrně shánět nebudu. Ale tady v tomto díle byly postavy dvou sester dobře vymyšlené.

14.05.2022 4 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Krátký, ale o to intenzivnější příběh o dívce, o kterou napřed stály dvě matky. A posléze vlastně ani jedna. Kniha se soustředí na její vnitřní zmatek způsobený rozhodnutím dospělých, kteří se nenamáhali nic vysvětlit. Velmi syrový příběh dívky v tom nejcitlivějším věku. Mimochodem už při četbě knihy "Geniální přítelkyně" jsem žasla jak vlastně byla Itálie v této době stále poměrně zaostalá a chudá. I tady je atmosféra chudého venkova vystihnuta sugestivně a žádná dolce vita to není.

14.05.2022 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Vydani tehle knihy melo pro me perfektni nacasovani - nedavno jsem si KONECNE precetla puvodniho Drakulu od Brama Stokera, a tak me chytla mala "Drakulo manie". Navic tady se zapojit i J.D.Barker, jehoz trilogie o opicim vrahovi me pred casem take nadchla. Tak jsem se hrozne tesila a zaroven se obavala, aby kniha nebyla nesmyslnym gulasem. Obavy bylo ovsem naprosto zbytecne. Tohle dilko me od prvnich stranek chytlo do svych drapu a nepustilo, az to dramatickeho konce. Kniha se rozviji ve dvou casovych linkach - mlady Bram Stoker je zabarikadovany ve vezi a celi priseram. Mezi tim se dozvidame cely jeho znepokojivy zivotni pribeh, pocinajici uz v jeho detstvi s tajemnou chuvou. Cela atmosfera je naprosto paradni, a jak tu pisou jini uzivatele, upirskym pribehum se proste dari v teto dobe, kdy nebylo jen tak jednoduche zavolat si pomoc nebo neco napsat na internet:) Postupne naznaky a podezreni v detstvi, Bramova nemoc a jeho tajemne vyleceni, dalsi podivne pripady v okoli. Ufff ... knihu jsem docitala dlouho do noci a skoncila naprosto vysata.... :)
EDIT: Zapomněla jsem zmínit skvělou obálku s výřezem. Až bude zase nějaké hlasování o něj obálku, tak vím kam hlas směřovat.

10.05.2022 5 z 5

Královské fandango - příběh české Maty Hari Královské fandango - příběh české Maty Hari Pavel Hejcman

Zajímavý i když poměrně krátký román postavený na skutečném příběhu tanečnice, zpěvačky a špionky Gabriely Deslys, o které se s jistotou neví kým vlastně byla. Příběh je tak zahalený rouškou tajemství a ve spojení s dobou, prostředím a jazykem knihy tu máme přitažlivou knihu. Překvapivě tu má tak málo čtenářů a hodnocení.

28.04.2022

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Ani nevim cim me tato kniha tak okouzlila. Snad kombinaci mnoha drobnosti, ktere zahraly na me srdce: laska, prekonavani rozdilu mezi partnery, rodina a jeji koreny, kone, priroda, krasna Jizni Morava, klokotajici Viden. To vse namichano v poetickem koktejlu. Pres vsechny strachy a prekazky silna vule k zivotu a vnimavost k jeho krasam. Pribeh si tak nejak poklidne snove plyne a vy citite vuni merunek a vanek pod buchlovskymi kopci. Uplne jsem pocitila touhu jit si lehnout si do travy nekde u reky Moravy a divat se do mraku. A kdyby zrovna projelo kolem par barevnych vozu, vubec by me to neprekvapilo:)

25.03.2022 4 z 5

Bible v obrazech světových malířů Bible v obrazech světových malířů Gérard Denizeau

Opravdu krasna obrazova poblikace, ktera obsahuje padesat umeleckych del (plus u mnoha z nich je kratce predstaven dalsi obraz na stejne tema), ktere zpracovavaji biblicke pribehy. Autori nejprve vybrali padesat klicovych biblickych scen (Stvoreni sveta, Archa Noemova, Nalezeni Mojzise, Samson a Dalila, Zvestovani, Utek do Egypta, Milosrdny Samaritan, Ukrizovani, Posledni soud atd). Nasledne ke kazdemu vybrali konkretni dilo (mnohdy s dilem doprovodnym) z rozsahle oblasti malirstvi od stredoveku az po 20.stoleti. Zastopeni jsou tak Michelangelo, Rembrandt, Veronese, Joseph M. Turner, Paul Gaugain, Pieter Bruegel st., Philippe de Champaigne, Gustav Moreau, Tizian a mnozi dalsi. Prevazuji autori italske renesance. Prezentace jednotlivych obrazu ma jednotne usporadani: nazev epizody (s prislusnym odkazem na danou cast Bible), strucne shrnuti pribehu a komentar k obrazu s vyzdvizenim dulezitych detailu (kazdy obraza na cca 4 strany). Nechybi chronologicky prehled, glosar a dalsi doplnkove informace. Osobne jsem spokojena, podobnou publikaci jsem hledala dlouhu. Ne kazdemu se musi libit vyber konkretniho dila (osobne me zklamal vyber u epizody "Zuzana a starci" - na tento namet jsem videla obrazy, ktere me zaujaly vice) - ale celkove kniha prinasi vyborny prehled, s podrobnymi popisky a je opravdu pekne udelana.

21.03.2022 5 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Uznavam, ze tehle knizce trosku uskodilo to, ze jsem ji cetla po jine, ktera si naprosto ziskala moje srdce a latka tak byla nasazena hooooodne vysoko. Kruty pribeh male Raami me ale i tak zaujal - jednak kvuli pribehu samotnemu a za druhe kvuli jakesi smutne poezii, ktera se celym pribehem tahne (pri myslenkach na ztraceneho otce a znicene detstvi). Jinak je z vypravecskeho hlediska linka velice prosta, prisne chronologicke vypraveni, ktere zacina v dobe, kdy vladu prevzali Rudi Khmerove. Tak jak vse bezprostredne proziva mala Raami, bez presahu nejakam jinam. I tak ale osobni pribeh Raami a toho co se delo lidem v jejim okoli podava hruzny obraz katastrofy, do ktere cela zeme spadla - postupneho ubijeni jakohokoliv lidstvi, soukromi, rodin... Co z pocatku vypada jako urcita ztrata komfortu a mozna nove zacatky se pro mnohe pomalu meni v nikdy nekoncici nocni muru a pomale umirani tela i ducha.

07.03.2022 4 z 5