Alix Alix komentáře u knih

Mauglí Mauglí Rudyard Kipling

Kniha mého dětství, u které jsem se bála, smála i plakala. V dospělosti jsem ji četla znovu a to kouzlo, aspoň pro mne, tam stále je.

21.04.2018

Princ a chuďas Princ a chuďas Mark Twain (p)

Knihu jsem četla doslova se strachem, protože pan Twain si dal opravdu záležet na historických detailech a čtenáře vůbec nešetřil. Chci tím říct, že hrůzy, které poznával malý princ Edward, který si nedobrovolně vyměnil roli se svým dvojníkem, byly pro mne občas tak strašné, že jsem musela knihu odložit.
Pan Twain velice dobře věděl, proč a o čem píše, on si totiž všechna historická fakta, týkající se trestů, poprav, mučení a života obyčejných lidí té doby, ověřil. Číst vysvětlivky a poznámky k jednotlivým událostem byly ještě horší, než kniha. Proto nedokážu brát tuto knihu jako odpočinkové počtení o dvou chlapcích, kteří se nedopatřením zaměnili, ale jako hrůzostrašnou skutečnost, které museli čelit lidé ve světě šestnáctého století.

26.04.2014 5 z 5

Kouzelné pírko pro Gwendy Kouzelné pírko pro Gwendy Richard T. Chizmar

Nebavilo mne to. Kdybych měla někomu vyprávět, o čem to je, asi bych měla problém. A souhlasím s názorem, který jsem si přečetla někde níže, že nás vydavatel tak trochu podvedl. Velikost písmen, poloviny prázdných stránek a cena - no, to jsem se nechala nachytat. K této knížce se už nevrátím.

05.11.2022 2 z 5

Orbita Orbita Thomas H. Block

Na knihu Mayday to opravdu nemá, ale je to napínavé i zajímavé. Akorát konec je trošku překotný. Za pět minut dvanáct se najednou spousta problémů vyřeší a vypadá to nadějně. Ale přečetla jsem to s potěšením a i když nemohu dát víc hvězd, určitě se k tomu vrátím.

30.08.2021 3 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

Právě jsem dočetla a překvapilo mne, jak moc se mi kniha líbila a jak rychle jsem ji dočetla. Správná míchanice romantiky, tajemna, intrik a lásky, ale není tady ta ufňukanost červené knihovny, milostné scény se nekonají a děj je plný zvratů. Občas sice neuvěřitelných, ale zvratů v zajímavém obalu. Líbil se mi i film a nějak nechápu, proč je považován za propadák. Kniha je samozřejmě lepší, jak už to tak bývá, a určitě jsem s ní strávila pár velice příjemných hodin.

23.10.2020 3 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Uživatel smazenaryba napsal přibližně to, co jsem chtěla sama napsat.
Kniha je v mnoha směrech předvídatelná, ale to u SK není žádná novinka, on rád občas něco prozradí, aby nás pak zmasakroval něčím jiným. Zaujala mne hodně základní myšlenka, což je problém ženy vs muži. Někde, a nevzpomenu si teď, kde, jsem četla, že žádná žena se zdravým rozumem by nevyvolala válku, protože je jasné, že by v ní zemřeli její nejbližší. Muži to vidí evidentně jinak, jak nám praví dějiny. Porovnáním dvou světů v této knize King naznačuje, že ženy ve svém novém světě budují a tvoří. Muži ve svém starém ničí. Ale stejně se ženy vrací tam, kam patří svým srdcem i svým životem. Jestli to v této knize muži ocenili, to už je jiná. Nejsem feministka a to, co se teď děje kolem akce Me too, se mi nelíbí. Jsem normální ženská a čekat, kdy nějakému chlapákovi prdne v hlavě a zmáčkne červené tlačítko, mne děsí. Takže jen doufám a věřím, se se spolu nějak my, ženy a oni, muži, dohodneme.
Smezanaryba - děkuji hlavně za poslední dvě věty.

31.12.2018 4 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Často jsem přemýšlela, že kdyby tu cestu chtěl nějaký nadšenec zkusit přesně podle knihy, určitě by to klaplo. Jsem si jistá, že si to pan Verne přesně propočítal.

21.10.2012 4 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Zvláštní, netradiční, ale velice hezké.

30.11.-0001 5 z 5

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Nemyslím, že paní Němcová byla naivní. Spíš bych řekla, že optimistickým zakončením knihy si chtěla trošku přikrášlit svět a chtěla ukázat, jak by to mohlo a mělo být.

30.11.-0001 4 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Nemám co dodat, komentáře pode mnou vystihly všechno, co bych chtěla napsat. A opravdu by bylo asi dobré, kdyby si vrcholní politici tuto malou knížečku položili na noční stolky a aspoň občas do ní nakoukli. Ono by jim to neuškodilo.

12.08.2023 5 z 5

Vražda o Vánocích Vražda o Vánocích Lee Harris (p)

Velice dobře se mi to četlo. Děj ubíhá opravdu rychle, nejsou tady žádná hluchá místa a zápletka je zajímavá. Prostředí kláštera i život jeptišek je popsán velice hezky a určitě nejeden čtenář s chutí nahlédne za brány, kam se ne každý dostane.

10.01.2022 4 z 5

Dva kapitáni Dva kapitáni Viktor Kaverin (p)

Taky jsem to četla jako dítě a nikdy jsem na tu knihu nezapomněla. Takže jsem si ji koupila tady v bazaru a zkusila to znovu. A jsem ráda, že jsem si ji koupila, líbila se mi i teď a znovu jsem prožívala všechna dobrodružství, která mne v dětství tolik upoutala. Politika vás tady zatěžuje minimálně, děj je psán v první osobě, z větší části chlapcem Saňou, pár kapitol ale i jeho životní láskou, Káťou. Nečekejte tady velké popisy bitev, hlavní důraz je kladen spíš na myšlenkové pochody obou hlavních postav, a hledání pravdy o konci jedné nešťastné polární výpravy, která zasáhla do životů spousty lidí.

20.12.2021 4 z 5

Jako obhájce: Perry Mason Jako obhájce: Perry Mason Erle Stanley Gardner

Už jsem četla o chlup lepší případy Perryho Masona, ale i tyto dva se mi velice líbily a vůbec nejsem zklamaná. Jednu hvězdu dávám dolů proto, že v soudní síni Mason dokázal udělat daleko větší rodeo.

04.09.2021 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Potěšila mne Holly i veselý pleskač, ale konec trošku zklamal, byl moc rychlý a moc jednoduchý. Ale i tak jsem si to užila.

15.06.2019 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Všeobecně považuji reality show za docela stupidní záležitost, ale taky za záležitost mrazivou. Nejsem si totiž vůbec jistá, že by se davy k takové show, jakou líčí King, stavěly odmítavě. Spíš si myslím, že zájemců, kteří by ji sledovali, by se našlo docela dost. A to je na té knize strašné. Dala jsem sice jen čtyři hvězdičky, protože jsou knihy, které se mi líbily víc, ale i tak mne to docela vzalo.

10.08.2012 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Myslím, že Hemingway dokázal skoro z ničeho udělat takovou malou perlu. Stařec vypluje na moře, aby konečně něco ulovil, podaří se mu to, ale o vzácný úlovek zase přjde. Jednoduchý děj, ale jen zdánlivě. Ono to není jen o tom lovu. To další si tam každý už musí najít sám.

30.11.-0001 4 z 5

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

Bylo to sice hodně napínavé, ale připadalo mi to taky hodně překombinované. Prostě jsem tomu příběhu nedokázala uvěřit natolik, abych dala pět hvězd.

18.07.2021 3 z 5

Touha Touha Antonina Dmitrijevna Kopťajeva

Třetí díl trilogie se odehrává asi jedenáct let po válce. Lidé se milují, rozcházejí i rodí a taky musí překonat svou bolest a smutek nad ztrátou blízkých, které jim válka sebrala. Skvěle vykreslené charaktery postav a skvělý překlad.

28.06.2021 5 z 5

Výbuch Výbuch Thomas N. Scortia

Sice se mi to líbilo, ale trochu i zklamalo. Jak už tady bylo napsáno, Scortia a Robinson mají lepší knihy. Bylo to dost předvídatelné, velké množství postav, které se občas oslovovaly příjmením, občas jménem, mne rušilo a mátlo. Záchrana přeživších byla určitě technicky možná, ale při nejlepší vůli si ji nedokážu představit. Ale knihu jsem si koupila tady v bazaru a jsem ráda, že ji mám.

16.06.2021 3 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Kouzelná knížka! Proměnu kocoura Silvera v muže jsem si představila tak živě, že jsem zalapala po dechu. Chudáček malý, kuřeti by neublížil...

05.04.2014 5 z 5