V zámku a v podzámčí

V zámku a v podzámčí

Tato realistická povídka obsahuje spíše popisný než-li kritický realismus a je zde velice dobře popsán venkovský život chudých lidí. Proti sobě zde stojí svět zbohatlíků, kteří získali šlechtický titul a svět podruhů a dělníků. Boháči si cení více života svého psa než člověka, který pro ně pracuje. S dobrými vlastnostmi, jako je ušlechtilost, účinná láska, ochota pomoci se setkáváme pouze u chudých.

Příběh se odehrává na Nymbursku v polovině 19. století. Bohatý pan Skočdopole si koupil zámek na venkově, kam se i se svojí ženou nastěhoval. V podzámčí zatím umírá roční Josífek na choleru, syn vdovy Karáskové, která potom zemře také. Zbyl po ní však ještě syn Vojta, kterého se ujme rodina krejčího Sýkory. V příběhu je zajímavý kontrast mezi rozmazlovaným zámeckým psíkem Jolim, který si denně dopřává vybrané lahůdky, zatímco chudina mimo zámek umírá hlady. O něco později onemocní i paní Skočdopolová a lékař, který ji léčí, jí zároveň vysvětluje problémy v podzámčí. Ta se po uzdravení úplně změnila a odjela do Itálie, aby se zcela uzdravila.

Příliš romantický závěr ale celkem výrazně vybočuje ze zbytku knihy. Než totiž paní odjela, určila částku, která se měla vydávat na Vojtěchova studia a nechala založit opatrovnu pro malé děti a nemocnici. Z hraběnky se stala dobrá lidumilná paní. Zajímavá je také myšlenka, že svět stojí na chudých a bez nich by nebylo ani bohatých, kteří těží z jejich práce. Idealistickou formou je pak na konci vyjádřena touha po zlepšení sociální otázky venkova. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/604/v-zamku-a-v-podzamci.jpg 3.5423
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Michalka98

Dojemný příběh o střetu světa bohatých a chudých, o světě ve kterém bohatí bohatnou a chudí chudnou. Svět, kde bohatý nechápe chudého, protože kdo nezažije, nepochopí. Realita také dnešních dní, a proto dílo, i přes své stáří, patří právem do zlatého fondu české literatury.

Eliška_P

Skvělá dobová knížka.

Loginus

Od Boženky Němcovic jedna z mých nejoblíbenějších...

EvikU.

Hezké.

tester

pro mladé to moc nebude, protože kniha je o době, kterou si mladí nedokáží představit. Podobné na červenou knihovnu.

tatafa

Velice krásné a čtivé vyprávění, které dokáže čtenáři trefně přiblížit danou dobu. Vřele doporučuji!!!

Vyomi
15.11.2016

Úžasná staročeština a dojemný příběh ze života tehdejší doby. Smrt paní Karáskové a Josífka, výchova a osudy Vojtěcha, intriky mamsel Sáry. Tak jako vždy v knihách Boženy Němcové, i zde zvítězí láska, dobro a spravedlnost.

Blancheerka
18.10.2016

Smutná a srdcervoucí knížka ukončena (pro autorku) klasickým romantickým a hřejivým způsobem, jakým jsem u ní už v podstatě zvyklá. V člověku zanechává pocit, že na tomto světě dobro ještě je

regulax
27.02.2016

Srdceryvný příběh se šťastným koncem. I přes počáteční smutné události, lidskou vypočítavost, chudobu nízkých vrstev, nemoci, panskou hamižnost se příběh četl jedním dechem. Zdravý rozum a láska zvítězila! Příjemné propojení společenských vrstev.

Lucek
25.02.2016

Krásné, něžné vyprávění, které chytne za srdce. Hned po Divé Báře nejpovedenější dílko od B. Němcové!
A velmi hezky zfilmováno...

MichelleS
17.11.2015

Občas je fajn přečíst starší knížku a srovnat si češtinu tenkrát a teď. Jakoby byl kdysi jazyk pomalejší, zpěvavější, noblesnější. Jen lidé jsou stále stejní.

Ronnie68
23.09.2015

Kniha se mi líbila a četla se fakt dobře. Jen se mi nelíbily pasáže se Sárou, která byla neuvěřitelně vypočítavá, ale nevyplatilo se jí to ...

rašule
17.06.2015

Četla jsem ji jen jako povinnou četbu ve škole, ale myslím že to je zatím jediná knížka ktera mě bavila a nebylo to jen pouhe čtení ,,protože musím"....DOPORUČUJI

Tess.96
02.03.2015

Od Němcové jsem četla jen pohádky a tohle byla první pořádná tvorba od ní. Jsem dost zklamaná. Její život mi přišel hodně zajímavý, takže jsem se na nějakou její tvorbu těšila a i když v knize skvěle ukázala rozdíly mezi společenskými vrstvami, tak je kniha kvůli dlouhým popisům nudná.

Kaka.cs
05.01.2015

Příběh sám o sobě nebyl tak špatný, byly tam hezky viditelné rozdíly mezi společenskými vrstvami, ale nejsem příznivcem popisných částí, takže mě knížka mnohdy nudila.

Pedruska01
21.08.2014

Četla jsem do školy. Upřímně, čekala jsem podobný horor jako byla Babička, ale mile mě Němcová překvapila. Opravdu mě to bavilo, dalo se to číst a byly bravůrně znát rozdíly ve společnosti. Dokonce se i hraběnka stala opavdovým člověkem, což má plus. :) Povedená povinná četba.

ladyfromskye
02.08.2014

Kniha V zámku a v podzámčí, Mladá fronta, nakladatelství ČSM, Praha 1953: V zámku a v podzámčí 4*, Divá Bára 3*, Chyže pod horami 5*, Kávová společnost 2*, Cesta z pouti 3*.

Madluska
12.05.2014

Další z řady překvapení v rámci tzv. povinné četby. Němcová dokázala výborně a barvitě zachytit sociální dno i s jeho možnými příčinami, které se v trochu méně drastické podobě objevují dodnes: bída, hlad, nemoci, nemožnost vzdělání. A třebaže je celá situace pojatá značně polarizujícím způsobem a je víc než jasné, na které straně barikády spisovatelka stojí, rozhodně si zaslouží pozornost propracovaností prostředí i autentičností a surovostí (přiznejte se - kdo jste brečeli u Vojtova předčasného dospění?). Navíc je na Němcové příjemné, že víte, že od ní můžete čekat dobré konce, a tak si ji můžete naordinovat podle nálady, protože vás nijak nezaskočí. :-)

medvídě
14.03.2014

moc pěkný příběh :-)

hradil
10.12.2013

Mně se povídka líbila více než Babička. Nechápu, proč je babička slavnější.
Jedna z nejlepších knih, co máme v povinné četbě.

Byxy123
02.12.2013

Čtení pro mě takové nijaké. Chvílemi se děj táhnul a chvílemi mi přišlo, že je moc nahuštěný. Ale je to jedna z lepších knih, co máme v povinné četbě. :)

MelanieSt
01.12.2013

Boženu Němcovou mám od školy spojenou s Babičkou,kterou jsem nikdy nebyla schopná přečíst. V zámku a v podzámčí je něco úplně jiného. Na rozdíl od Babičky má kniha spád, je čtivá a neunudí vás k smrti. K této knize se často ráda vracím.

zdazilek
17.07.2013

Příběh se mi líbil, četlo se to líp než jiné knihy od autorky. Nocméně kniha byla taková moc omantická a málo reálná.

ChrisSparrow
29.05.2013

Popravdě mě kniha moc nezaujala... Dala se přečíst, ale do seznamu maturitní četby jsem si ji posléze radši nezvolila...
A hrozně mě tam rozčilovalo "kopa raků"!!!

zuzca.h
12.02.2013

Jedna z mála knížek od B. Němcové které jsem opravdu přečetla od začátku až do konce. Pro mě hned po Báchorkách nejlepší knížka od Němcové.

Luczynka
04.01.2013

Němcová mi asi nikdy nepadne do noty, tahle knížka pro mě byla trochu katastrofa. Ale třeba se k ní ještě někdy vrátím a budu mít jiný názor:)

Ohniva
04.01.2013

Skvělá kniha.. není třeba dodat víc..

maryzka
26.04.2012

já jsem si dělala legraci že to je český oliver tvist v česko rakouských poměrech.

Joudinka
15.03.2012

Velmi mi trvalo, než jsem se donutila tuto knihu přečíst, ale nakonec nelituji. Kniha se mi od Boženy Němcové líbila nejvíce.

Mrs.Domis
18.02.2012odpad!

a ještě- je to napsaný tou divnou starou češtinou takže se to kvůli tomu četlo blbě ..