Aleen Aleen komentáře u knih

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Och jak mi bylo místy smutno. Litovala jsem, že člověk a detektiv takového formátu má být vystaven tak ponižujícímu chování od žáků i učitelů na akademii, kam nastoupil jako ředitel a tak trochu "deratizátor". Pochopila jsem časem, že to vše musel udělat, jak udělal, ale ten smutek trval téměř celou knihu, krom času, který strávil doma se svými blízkými. Tam vědí, co je za formát! Jak to, že si ti zmetci ve škole nevygooglili, co vše udělal Gamache pro Sürete, pro její očištění a znovunastolení řádu a pořádku?!?! Mně to tak čílillo!!! Ale jak opět bravurně vyřešil obě záhady! Bála jsem se o něj i o ostatní hlavně při řešení vraždy a byla celá napjatá, jaké tajemství odhalí zvláštní mapa. Prostě jsem se jako vždy báječně bavila. Nemám žádné výhrady.

12.04.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Asi nejlepší pro poslech audioknihy je, když ji načte sám autor. Pokud autor, jako v tomto případě, je i zdatný v zacházení s češtinou a její výslovností, je ten zážitek opravdu nezapomenutelný. Vtipná, zajímavá a trefná zamyšlení nad běžnými věcmi, nad kterými kdekdo z nás přemýšlí při cestě do práce, mi tu cestu velmi zpříjemnila. Jen jich bylo málo, takže jsem měla nezvykle rychle odposloucháno. A to bych například příhod s jezevčíky, z velmi osobních důvodů..., ráda poslouchala i vícero. Tahle knížka je čistá a milá jako autor.

12.04.2021 4 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Co je lepší než Smrť? Smrť a Zuzana... slečna Zuzana! I když jsou Pratchettovy knihy malé (co do rozměrů), jsou hrozně plné písmenek, děje, náboje a chytrých a vtipných myšlenek. Jako tahle - geniálně propletené děje, které se ve druhé půlce začnou spojovat a vyjasňovat. Moje nejoblíbenější momenty: Kafeš Kraloup!, skleněné hodiny, poetická, romantická auditorka Unity (dříve Mirya), čokoláda jako zbraň, metař Lu-Tze. Je to kouzelné čtení.

Sunstone 1 Sunstone 1 Stjepan Šejić

Moc jsem si to užila a byly mi rozšířeny obzory... To je nejlepší kombinace: díváte se na něco moc pěkného, je Vám u toho příjemně, čtete příběh, který sice není úplně originální, ale je dobrý a ještě se vzděláváte. Červenou mám nejradši. Ty holky jsou krásný, takovým normálním způsobem, což byl najisto záměr. A ještě je to erotické! Ale protože jsem se do Sunstone pustila díky Harleen, nemohu dát pět hvězd, jak bych to Harleen vykompenzovala?!?

Plant Tribe Plant Tribe Igor Josifovic

No... nebylo špatné, i když jsem brzy skončila se čtením a již si jen prohlížela. A ke konci mi přišlo, že se i fotografie opakují. Takže jsem to možná se čtyřmi hvězdami přehnala. No nic, nějakou tu inspiraci jsem pobrala a ke knížce se už nevrátím.

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Bála jsem se klesající kvality s narůstajícím množstvím dílů, ale zbytečně. Pan Niedl odvádí bravurní práci s dobovými reáliemi. Své hrdiny staví velmi často do obtížných situací, inu jako ve středověku. V tomto díle jsem byla mile překvapená množstvím vtipných hlášek. Alespoň v první části knihy. Z našeho pohledu jde o strašnou dobu! Stačí porovnat míru našeho běžného každodenního pohodlí s jejich... A hrozná doba přináší těžké osudy, takže co bych čekala... Šťastný konec!?!?!?

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Nechtěla jsem porovnávat s prvním Kostelem, ale asi se tomu nevyhnu. Síla popsaných osudů vůbec neklesá, je pořád stejně poutavá. Kniha je jako život: chvíli mám pocit, že se nic moc neděje, že jen tak plyne a pak se toho děje najednou tolik, že se bojím, aby mi něco neuteklo. Myslím, že stejně jako to bylo v dějinách i v tomto příběhu se nová generace vypořádává se změnami a novými pořádky nějak snadněji a hladčeji, než ta předchozí. Jako by si geneticky předávali schopnost vypořádat se s překážkami. Autorka krásně a nenápadně přizpůsobuje vyprávění jak této změně, tak smýšlení lidí v popisované době. Nevím, jak je to možné, ale vyprávění o pracovním lágru jako bych již někde četla. Také se mi připomněly emoce, které jsem prožívala s Gertou Schnirch při odsunu Němců z Brna. I z něj vzešly zahořklé duše, což je naprosto pochopitelné. O této sérii bych byla schopná si povídat opravdu dlouho... A vůbec nejsem sama, koho upoutala. Jsem mile překvapená, kolik lidí má najednou zájem o tento region, o Těšínsko a okolí. Vychází několik knih, v televizi jsem zahlédla pořady... A mně se stále vybavuje písnička Těšínská od Nohavici :-)

Traktory Traktory Lucie Hášová Truhelková

Mňam, mňam!!! Sodomkovi obrázky, naprosto přesné a přece pro děti jednoduše pochopitelné, musí nadchnout každou i jen mírně technicky založenou dušičku, každého (nejen) kluka v každém věku. Předmluva jako by přesně vystihovala, co můj syn v dětství prožíval a co teď začíná vnímat i jeho syn. Jsme zemědělská rodina, traktor byl vždy doma a byl to Zetor... Takže tato kniha je přesná trefa. Dokonalé dílko.

20.03.2021 5 z 5

Holubí letka má pro strach uděláno Holubí letka má pro strach uděláno Andrew McDonald

Jednu hvězdičku navíc si ode mně tento díl Holubí letky zasloužil více vtipy, které zasáhly můj smysl pro humor. Já přece vím, že nejsem cílovka.... Ale nemůžu si pomoc a když narazím na zajímavou dětskou knížku, přečtu si ji. Až vnoučata dorostou, budu vědět, co jim doporučit :-)

Holubí letka bojuje se zločinem Holubí letka bojuje se zločinem Andrew McDonald

Dala bych spíše tři a půl hvězdy, ale takhle... Tři hvězdičky dávám i přesto, že se mi knížka vlastně líbila. Byla vtipná a místy i milá, ale znám spoustu vtipnějších, propracovanějších a lákavějších dětských knih. A fakt, že holubi ujíždějí na drobečcích je už taky trochu profláknutý.

20.03.2021 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tohle je čistá DETEKTIVKA! Naprosto perfektně řemeslně zvládnutá. Na nic si nehraje, je přímá, jasná. Užila jsem si to jak blázen. Zpětně se mi spojuje s případy slavné americké drsné školy třicátých let dvacátého století. Děj plyne hladce a nechybí překvapivé rozuzlení, ani uvěřitelné a reálné postavy, včetně hlavního klaďase. Toho jsem si moc oblíbila, takže doufám, že ve svém nabitém čtenářském pořádku najdu brzy nějaké volné místečko, abych si přečetla další knihu tohoto autora.
PS: Tahle kniha je můj Vánoční zázrak... Již od školy nedostávám knížky, protože je to prý jako nosit dříví do lesa. A našel se někdo, kdo mi knížku dal! Tuhle! Děkuju, Ježíšku!

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Citlivé, dojemné a jako vždy, velmi čtivé. To je rychlé shrnutí tohoto netradičního dílu. Inspektor tentokrát napravuje své fyzické i psychické zdraví v Quebec City. Děj se odehrává zčásti v poetickém prostředí knihovny, která je sídlem Historické společnosti a také naprosto nečekaně, i dějištěm vraždy, kterou se Gamache snaží pomoci vyřešit. Díky tomu se dotkne i historických záhad základů Quebecu a aby toho nebylo málo, chce rozlousknout i důvod tragického závěru předchozího případu, kdy málem přišel o život i on sám. Vyrovnává se s výčitkami svědomí, s vědomím, že ne vše, v co věřil, je tak, jak si myslel. Způsob přístupu k životu a empatie, kterou tomuto hrdinovi autorka vtiskla, je nadmíru příjemný a poutavý. Moje srdcovka.

20.03.2021 5 z 5

Jak byl Fiškus malý a ztratil se Jak byl Fiškus malý a ztratil se Sven Nordqvist

Už ve chvíli, kdy jsem četla anotaci na první knihu o Pettsonovi a jeho mluvícím a velmi vtipném kocourkovi, jsem měla tušení, že se stanou mými oblíbenci. Ano, mám je moc ráda, jsou milí, vlídní, nápadití. Tedy já vím, že autor je, ale když si prohlížím ilustrace plné humorných postaviček a různých detailů a čtu, co Fiškus s Pettsonem prožívají a vyvádějí, mám pocit, že ožívali. Mám tyhle knížky moc ráda. Ačkoliv teď nemám v rodině žádného špunta, se kterým bych se mohla o tuto knížku dělit, dělím se alespoň se svou maminkou a ta je z ní nadšená také. Děti a důchodci....

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Ačkoliv jsem doposlouchala již před více než týdnem, stále se k ní v duchu vracím... K Rill a jejím sourozencům, k jejím rodičům, k době, ve které bylo možné beztrestně ukrást sociálně slabším rodičům děti a pak je prodat do bohatých bezdětných rodin. Není to až tak vzdálená doba a obávám se, že něco podobného se děje dodnes. Moc mě bavilo pátrání po minulosti rodiny, která má dlouhodobě velmi významné místo ve společnosti. Vše, co se odehrávalo v současnosti bylo zajímavé, ale nejpoutavější byly části, ve kterých jsme se snažili přežít v sirotčinci a pak hledali možnost útěku zpět k rodičům, až po hořký konec tohoto snažení. Snad neprozradím moc, když přiznám, že konec knihy mi udělal hodně dobře. Oba konce. Velmi emotivní vyprávění.

Zahrada plná života Zahrada plná života Ursulla Kopp

Opakuji se: nakladatelství Grada umí připravit nejlepší naučné knihy pro neodborníky. Tato je dalším důkazem. Jednoduchá pojednání o vytváření malých zahradních biotopů, návody na stavbu v současnosti tak populárních hmyzích hotelů, a v neposlední řadě pár rad, jak z obyčejné zahrady udělat místo, přátelské k živočichům. V zadní části najdete Přehled nejdůležitějších pomocníků. Jsou v něm hmyzy, ptáci, ale i obojživelníci.

Moje motýlí zahrada Moje motýlí zahrada Elke Schwarzer

Inspirativní, nádherně zpracovaná kniha. Pro laickou veřejnost jednoduše srozumitelná. Každý si v ní najde, co hledá: potěchu oka, nebo radu, jak pomoci ubývajícím druhům hmyzu, jimiž jsou mimo jiné i motýli. Tuhle knížku žeru a kdyby mě to pak netlačilo, určitě bych s ní i spala :-) Grada prostě umí "udělat" skvělé odborné knihy!

30.12.2020 5 z 5

Tvořte s námi celý rok Tvořte s námi celý rok kolektiv autorů

Nádherně zpracovaná kniha nápadů z časopisu Venkov a styl. Je přehledně rozdělaná a vybavená skvělými návody a perfektními fotografiemi. Rozhodně praktické pro maminky malých dětí, učitelky a družinářky, ale i pro všechny, kteří si rádi vlastnoručně krášlí své domovy. Jestli mít jednu knihu na téma ručních prací, pak klidně tuto.

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Zombíci?!?!?!? Jako fakt?!?!?!? To jsem nevěděla, než jsem začala číst! Já o zombících nečtu! A tohle jsem najednou četla a docela se mi to i líbilo. No dobře, jediný, pro mě, dostupný Kulhánek, tak jsem se na něj vrhla. Nebyl to až tak neskutečný zázrak, jak jsem u Otce naší skvělé brakové literatury, čekala, ale i jsem slyšela, že tahle nepatří k jeho TOP. Nic to nemění na tom, že jsem se báječně pobavila a odreagovala se. Dantovo peklo a upíři se vyvedli, i strýčkové se vyvedli. V téhle knize nechybí téměř nic, co by koho mohlo napadnout a k tomu české reálie... Na 100 % to u mě není, ale pěkných 85 dávám.

30.12.2020 4 z 5

Stříbrná křídla Stříbrná křídla Camilla Läckberg

Po poměrně slušném nadšení ze Zlaté klece přišlo rozčarování ze Stříbrných křídel. Řekla bych, že do 3/4 to bylo na tři hvězdy, pak se to trochu zlepšilo, ale teď z mírného odstupu jsem z knihy ještě smutnější, než jsem byla hned po dočtení a zůstávám u tří *. Autorka v předchozí řadě tak pěkně pracovala s charaktery a vztahy mezi postavami! Jako by tento příběh psal někdo jiný, možná mimozemšťan, který právě dorazil. Myslím, že rozpracovala dobré téma zajímavým způsobem, ale jakoby plitce, nedokončeně. Nevím, jak přesně formulovat. Jsem z toho smutná... Promiňte

30.12.2020 3 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Ačkoliv jindy mám pro svého oblíbence Forsytha jen superlativy, tentokrát ne... Příběh, nápad, zpracování - to je tradičně perfektní. Ale naprosto mě ve čtení brzdily výčty špionských organizací celého světa. Než jsem přečetla celý název jedné a začala se vracet k příběhu, již zde byla další agentura, kterou bylo třeba nejen zmínit celým názvem, ale ještě vysvětlit, jaké je její poslání a návaznost na světovou politiku! A to samé se týká zbraní: výčty, vysvětlení, zápis jako z wikipedie. Adrian je sice sympaťák, ale v závěru už mi přišel jako Robin Hood globální politiky. Tento román mi, jak musím s velkou lítostí přiznat, nedal, nač jsem se těšila.

30.12.2020 3 z 5