Aleen Aleen komentáře u knih

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Protože si Pratchetta dávkuji jen po troškách, aby mi dlouho vydržel, zapomenu vždy od poslední knihy, jak dokonale je to napsané a přeložené (havrani na střeše univerzity: "A copa se bude činit nynčko, šefiku?).
Zpátky do budoucnosti s druhým největším BORCEM na Zeměploše - první je pro mě Smrť. Střední část, ač trochu politická, a maličko jsem ji kousala, krásně odhaluje komiku všech revolucí. Činí tak bez patosu, nebo vysmívání se jakékoliv ideologii. Konec naprosto brilantní v podání tří "nejsilnějších" postav příběhu: Elánia, Vetinariho a Karcera.

05.03.2023 5 z 5

Píseň mrtvých Píseň mrtvých Graham Masterton

(SPOILER) Mastertonská brutalita od prvních stránek! Motorová pila, no uf... Kniha je taková pestrá - různá místa, různé postavy, vše se prolíná a proplétá a spojuje. Myslím, že jsem takto brutální popisy snad ještě nečetla, ale člověk zapomíná... :-). Dost jsem obrečela, když kočovní sráčové zbili Barneyho a můj názor je, že by se Kathlen měla na všechny chlapy už vykašlat... Závěr je smutný a ne úplně jasný v oblasti soukromí hlavní postavy, takže mi opět nezbývá, než se těšit na další nálož.
Jen takový postřeh na závěr: S několika lidmi, včetně manžela, jsem řešila techniku uřezávání hlavy motorovkou. Všichni jsme přemýšleli nad alternativami postupu a zjistili, že je to v knize tak promakané, že to snad autor musel zkoušet!

05.03.2023 5 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Opět pěkný spád. I když nevím, zda u knihy, která začíná smrtí devíti lidí, je vhodné psát "pěkný". Kate vše vyšetřuje, hezký to odsýpá. Trochu větší prostor dostala kultura Aleutů, původních Aljaščanů, což mi neskutečně sedlo. Od detektivky bych nečekala takový duchovní náboj...Když jsem četla o obřadu, při kterém se loučili s mrtvými, ale zároveň oslavovali jejich životy, byla jsem nějaká roztěkaná a neklidná. A tahle pasáž mi naprosto nečekaně pomohla se zklidnit. Pak se řekne obyčejná detektivka. To je TAK hezká a poetická detektivka, že naprosto nechápu, jak mohla uniknout širšímu čtenářskému zájmu!

03.03.2023 5 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Chytla mě od první stránky, ani úplně přesně nevím, proč. Snad to bylo exotickým prostředím Aljašky, snad zapojením domorodců do případu, což sice bylo pro děj důležité, ale nestrhávalo na sebe veškerou pozornost. Možná to bylo tím, že, mimo vyšetřování, za pomoci rozhovorů se zajímavými osobnostmi, dedukce, znalosti lidí a míst, jsem si oblíbila jak Kate, tak její chytrou a vtipnou Obludu.

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Neměla jsem ani v nejmenším chuť na Husity, ale brala jsem jako rest, že jsem ještě nečetla, tak jsem zkusila. A taky, že mě to od začátku moc nebralo. Spád se střídá s dlouhými pasážemi, kdy se autor zamýšlí nad kacířstvím, morálkou, Husem, Husity... Doufala jsem v něco...méně husitského, více humorného. Zajímavé jsou úvody kapitol - na konci jsem vždy přemýšlela, zda se ta "proroctví" vyplnila. Ale: K čemu TOLIK latiny? Já vím, středověk, ale stejně. Ani v půlce mě to ještě moc nebralo, až později se mi Sapkowski dostal pod kůži. Líbilo se mi setkání s čarodějnicemi. Také popisy bojů byly fajn. Ne moc dlouhé a pragmatické: tomu rozbil hlavu ten, toho propíchl ten. Škoda, že to místy připomíná knihu Genesis. Výpis jmen, který je úplně k ničemu, protože si ta jména také není možné zapamatovat a v příběhu se třeba již neobjeví. Děj se poměrně často opakuje. Hrdinu něco napadne, hned KAŽDÝ kromě něj vidí, že je to hovadina. Sebere se, někam jde, tam ho chytnou, seřežou, nebo se snaží jej zabít. Zachrání ho náhoda, nebo přátelé. A on za chvíli zase někam štráduje!?!? Inu, tolik štěstí co on, neměl ani hloupý Honza ve všech pohádkách. Ve věži bláznů co člověk, to osobnost, to diagnóza. Nejlepším magorem ovšem zůstává Reynevan!

03.03.2023 4 z 5

Jediné, co mi v poslechu skutečně vadilo, byly mezihry - melodie, která je náhle utnutá a následuje dlouhé ticho.
Kniha je ovšem velice milá, klidná. Děj se proplétá mezi minulostí a "současností" se stejnou zmateností, jako by jej vyprávěla stará paní, což přesně sedí na hrdinku. Střídá krásná období s krušnými, šťastné dny s trudnými. Vypráví o dětství, mládí, o meziválečné době, kdy byla okouzlena pohybem, jízdou na kole, krajinou... Autorka vyzdvihuje skutečné hodnoty a naplňuje příběh radostí z každodenních maličkostí (modré nebe, mokrá tráva, vůně, hvězdy). Protíná české a evropské dějiny jedné aristokratické rodiny. Smutný, ale stále nadějí a jistou lidskou spokojeností naplněný, příběh.

03.03.2023 4 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

(SPOILER) Úžasný Mourek a jeho Krysař... Byla jsem moc zvědavá, jak si Terry poradil s tímto tématem. A jako vždy, napsal román plný brilantního humoru, náznaků a odkazů. Autor daroval kočce schopnost řeči a tím zvýraznil klasické kočičí vlastnosti, především totální vyčůranost. Ale ještě víc mě rozsekal krysami, inteligentními, hovořícími krysami. Jsem moc ráda, že to opět dobře dopadlo. A to i přes tu hororovou část s Králem krys, úplně v duchu Zlomysleniných oblíbených pohádek. Samozřejmě úplně nejlepší je část se Smrtěm a krysím Smrtěm. Konečně díl pro ně oba!

03.03.2023 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Jak už jsme u Kotlety zvyklí, skvěle vymyšlené reálie. Nechtělo se mi do scifárny, ale když už jsem ji měla doma...a pak mě vyprávění o různých rasách ve vesmíru, o superakcích a super akčňácích, vtáhlo. To jsem opravdu nečekala! Bez sexu, méně hlášek a vtipů, ale možná v pravý čas.
"Nebo co?" Ve skutečnosti šlo o poměrně častá poslední slova. "Nebo co?" byl velmi častý epitaf pouličních rváčů.

23.02.2023 4 z 5

Zabíječ démonů Zabíječ démonů William King

Neznala jsem svět Warhammeru a jsem moc ráda, že jsem dostala doporučení, abych do něj nakoukla, protože jsem díky tomu poznala všechny ty zajímavé národy, tvory a země. Není to až taková bžunda, jak jsem čekala, ale má spád od začátku a drží jej. Klaďasové se zápornými charaktery jsou chytří a vtipní chlapíci, jsou to takoví "roztomilí" skavenobijci, démonobijci a chaosopřisluhovačobijci. Sice se tam pořád mydlili, ale stejně mi teď chybí a stýská se mi po nich!

23.02.2023 4 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

(SPOILER) Velkou část čtení jsem byla smutná. Naprosto nechápu, proč je Gamache neustále tak zatracovaný vedením Sûreté. Vždyť toho již tolik předvedl...Nejen, že má neskutečně vysokou objasněnost, ale zachránil Policejní akademii, odhalil zkorumpované "kolegy" ve vedení a je opravdový charakter, proč mu nevěří? Je pravda, že i já jsem se ptala: Mám i já začít pochybovat? A to když nechal Anabel, aby spadla na dno, aby se vrátila na ulici. Ale, samozřejmě, vše je jinak a vše má své důvody. Překvapuje mě, že paní Pennyová dokáže vždy vymyslet novou zápletku, něco neokoukaného v každé knize. Tentokrát se zaměřila na Myrnu a tajemství podivné závěti a pro mě bylo rozuzlení mírně překvapivé. Jako vždy pohladila po duši, včetně doslovu, který mě i dojal.

23.02.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Velmi příjemné poslouchání. Milé, jednoduché, hezké. Je to ženský román, který si na nic jiného nehraje. Hlavní hrdinka je trochu tradičně neohrabaná, ale vyloupne se z ní šikovná a mírně sebevědomá žena. Příběh měl všechny atributy, které jsem od tohoto žánru čekala. Velké osvěžení po těch rádobyromanťárnách, které bychom ještě před pár lety nazvaly pornem.

23.02.2023 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Typická kniha s netypickou absencí sexu! Klasicky se objevují atributy většiny Kotletových knih: Praha, vtip, osobnosti. Napadlo mě při čtení: Chodí autor k psychologovi, nebo je psaní jeho terapií? Jestli za B, jsme rádi, že se se svými obsesemi rozdělí s námi, jeho fanoušky :-) Kniha má rysy detektivky, nejspíš díky bývalé profesi hlavního hrdiny, nebo prostě protože se něco vyšetřuje - celou dobu jsem byla napjatá, kdo za vším stojí. Celé je to přitažené za vlasy, ale tak HEZKY, že jsem si fakt užila každou stránku.

Noc Noc Bernard Minier

Tradičně jsem poslouchala v audioverzi a po celou dobu udržela pozornost. Napětí se místy dalo krájet a zvyk vytvářet zajímavé zvraty po klidnějších úsecích příběhu, se mi u Miniera líbí. Pro mě je zážitek z poslechu silný a jsem spokojená jak s postavami, s popisy prostředí, tak i se všemi dějovými linkami. Nevadí mi ani nepravděpodobnost superrychlé rekonvalescence Servaze! V kolika příbězích hrdina vstal a šel zachraňovat svět, přestože před vteřinou ještě umíral...

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Mimořádný román, který jsem potkala v době, kdy jsem byla vyprahlá po čtení celkem ubohých literárních "děl". O to více jsem byla uchvácená poklidným vyprávěním o koloběhu života a lidech, kteří jsou po desetiletí uvyklý přijímat jej s pokorou a v lásce. Kniha má velmi chytlavý začátek - přímou cestou k smrti. Ale to není jediný chytlavý bod. Celé je to tak jemně upředené z jednoduchých a přitom kouzelných zážitků. Přijetí života takového, jaký je, všech hrdinů příběhu, naplňuje mou duši nadějí a radostí. Já doporučila knihu Co je odtud vidět a za odměnu mi byla doporučena Jablka. Mockrát děkuji!!!!

Jaká byla Cassidy Holmesová Jaká byla Cassidy Holmesová Elissa R. Sloan

Četla jsem vlastně dost rychle na to, jaká to byla nuda! Žádný velký zážitek se u mě nekonal. Za měsíc jsem si ani nevzdechla na celý příběh. Nevím, co nám chtěla autorka sdělit. Asi jen že by si ženy neměly nechat líbit, co se jim nelíbí a s čím nesouhlasí a že je šoubyznys špína. Za mě rozhodně nesnese srovnání s Daysy.

20.02.2023 3 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

Celá kniha nedává 2x moc smysl, ale není to úplně blbě napsané. Vlastně tam všechny postavy jsou buď šílené, nebo hrozné. Hrdinku jsem si sice oblíbila, ale její činnosti by se snad spíše hodily do románu pro dvanáctileté dívky. Někomu to připomíná "Fiftynu", kterou jsem nedočetla, nicméně jeden stejný rys tu rozhodně je - obě si pořád koušou ten ret. Je to něco nakažlivého? Úplně nejvíc mě zabila nulová slovní zásoba, pokud jde o intimní oblasti a sexuální činnosti! Měla bych už tyhle romány přestat zkoušet a najít si literaturu pro dospělé ženy :-)

20.02.2023 2 z 5

Jak Fiškus s Pettsonem napálili lišku Jak Fiškus s Pettsonem napálili lišku Sven Nordqvist

Fiškus s Pettsonem, ač blázniví a ztřeštění, mě vždycky pohladí po duši a velmi pobaví. Jak jsou vynalézaví a šikovní, poradí si naprosto se vším, s liškou! Prostě na nich ulítám. Milá, vlídná, vtipná a nápaditá kniha, jako vždy s báječnými ilustracemi, plnými skrytých tajemství a skrýší.

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Ačkoliv mám pocit, že se vše nejdříve odehrávalo v jednom dni, autorka našla zajímavý způsob, jak nás tímto způsobem seznámit s prostředím a postavami. Kniha je o lásce, o všech možných podobách lásky: lásky k dítěti, k partnerovi, kamarádce, příteli, sousedovi a nejvíce o lásce vnučky k babičce a babičky ke vnučce. Ta je zde nejvíc. Mě vrátila do dětství, má babička pro mě také byla pilířem. Tenhle neskutečně laskavý příběh je extraktem buddhismu. Nikdo nikoho nesoudí, naprosto za nic. Všichni jsou přijímání takoví, jací jsou a také přijímají, co jim život dal s pokorou. Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Ta mi v srdci zůstane dlouho.

O chlapci, který rozuměl psům O chlapci, který rozuměl psům Gabriela Futová

Knížka, která zahrála na city i mně, dospělákovi. Doporučuji koupit dětem, které chtějí po rodičích pejska, protože je může poučit, co vše to může obnášet a znamenat. Místy je sice trošku moc návodná, ale na celkovém vyznění to nic nemění. Oba hlavní hrdinové byli skvělí a vše nakonec hezky klaplo, i díky rodičům, jaké by si mohlo přát každé dítě. Každý člověk. Taková důvěra a podpora je potřebná nám všem.

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Smutek! Smutek mě naplnil až po okraj. Již při čtení, i později, protože na takový román se nedá hned tak zapomenout. Jozef Karika si vybral to nejodpornější a nejstrašnější z porevolučního období a to zabalil do děsivě napínavého balíku a ten nám hodil do ksichtu, abychom si uvědomili, co jsme, my lidi, zač! Člověka mrazí při pomyšlení, co všechno se po "Listopadu" dělo, jaká tu byla džungle. Úplně nejvíc mě rozsekal výletem do Jugošky, to byl doslova masakr! Ačkoliv píši takové ošklivé věci, bylo to tak silné čtení, žádná béčková detektivka, takže mi nezbývá, než hodnotit plným počtem.
Jediné, co mě osobně trošku utěšovalo byly exteriéry. Do Ružomberku se pravidelně vracím, mám ten kraj ráda a potěšilo mě, když jsem nějaké místo identifikovala.

19.02.2023 5 z 5