ajaworld ajaworld komentáře u knih

Povznesení Povznesení Stephen King

Milá krátká oddychová kingovka ale nic, z čeho bych řekla WOW ! Ale proč ne, lze určitě doporučit na jedno pošmourné podzimní odpoledne.

06.11.2019 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Stojí za přečtení. Co příběh, to solitér. Někteří více, někteří méně stylizovaní. V knize probleskují pravdy, které - v dnešním konzumním světě - určitě stojí za zamyšlení. Vyžít se dá s málem a přitom lze žít dobrý a naplněný život.

06.11.2019 3 z 5

Čechy, země zaslíbená Čechy, země zaslíbená Petra Hůlová

Zajímavý vhled do komunity ukrajinských občanů u nás. I když od doby 1.vydání se asi leccos změnilo. A leccos asi vůbec. Bohužel.
Ke konci knihy jsem již byla unavena z té jejich reality, ve které jsou oni ochotni a schopni žít léta. Od Čechů odlišná mentalita, no, neměnila bych.
Pro mne trochu zvláštní stylistika autorky - některé věty jsem musela čít opakovaně, abych pochopila, jak to bylo myšleno. Myslím, že dílu škodí i častá, rádoby vtipná přirovnání. Méně je někdy více.
Líbil se mi i vcelku politicky nekorektní a často vtipný pohled na koexistenci s Čechy, zaujaly mne pasáže o naivních pracovnících neziskovek.
Ale ano, za přečtení určitě stojí.

28.10.2019 2 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Od knihy jsem očekávala asi více. Jedná se o moji druhou knihu od autora, první bylo excelentní Podvolení. Asi mě nebavily ty sociologizující pasáže. A když o tom teď přemýšlím, bylo to vlastně depresivní a o ničem. Autora však nezatracuji, pustím se do něčeho dalšího.

20.10.2019 2 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Poklona paní spisovatelce. Velice čtivé, výborně vykreslená charakteristika jednotlivých postav, napínavé až do konce. Moje první knížka od autorky.
Až žasnu, že je to dílem české spisovatelky.
Ráda se vrhnu na další.
Vřele doporučuji.

02.10.2019 5 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Zajímavý exkurs do mysli ženy, která je plíživě týraná svým manželem.
Konec slabší.

25.09.2019 3 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Obsahuje povídky:
1) FAMILY FROST
Povídku hodnotím - i přes svoji čtivost - jako literárně slabou, pohybující se téměř na hranici braku. Občas lze zahlédnout "záblesky" starého Wievegha. Ale jen občas. Autor zcela zřejmě opět čerpá ze svého života, příběh je jakousi analogií, snad rádoby humorně pojatou. Jako oddychovka se to snese. Hlubší myšlenky absentují. Zbytečně vulgární
2) ČARODĚJKA Z KŘEMELKY
Opět zbytečně vulgární, zde již prvoplánově. Vložená povídka (autorské čtení ve vlaku) je ale vtipná a originální a hodnotím ji jako nejsilnější místo celé knihy. Jednoduché dialogy, občas se trochu opakující.

25.09.2019 1 z 5

Střepy Střepy Michael Robotham

Tak tohle tedy byla opravdu strhující jízda ! Napínavé od samého počátku, s bravurní excelerací na konci, přitom ani trochu laciné. Kreativní zápletky u kterých jsem často pomyslně až musela zavřít oči, výborný vhled do mysli obou hlavních postav – klinického psychologa i vraha. Zajímavý závěr. Moje první – a určitě ne poslední - kniha od autora.
Někdo níže píše, že pasáže týkající se rodinného života psychologa byly nadbytečné. Jak by mohly být, když jsou integrální částí toho příběhu. Ne ne, všechno do sebe zapadá skvěle a díky tomu je to tak čtivé.
Z knihy plyne poučení, že kdo s čím zachází, tím taky velice často schází.
Vřele doporučuji ke čtení a dávám 5/5.

04.09.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moje první kniha od autorky.
Tíživě depresivní, bez radosti, bez náznaku jakéhokoliv vtipu, odlehčení. Když jsem byla na konci, oddychla jsem si, že to břímě mám za sebou. Nedočtené jsem to ale nechtěla nechat.
Řemeslně asi zvládnuté dobře, ale omlouvám se, žádnou podstatnější myšlenku jsem nezachytila.
Ráda si od autorky přečtu ještě něco jiného, abych zjistila, zda-li je toto její typický styl. Ale musím si dát oddych.

18.08.2019 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Tohle je to, proč mám S.Kinga tak ráda. Ale popravdě - začátek SUPER, konec (jak už to u něho někdy bývá) trochu slabší (možná trochu přehnaný ?). Rozhodně doporučuji, čte se jedním dechem a je to opět velmi nápadité.

14.08.2019 4 z 5

Gobi. Poušť ve mně Gobi. Poušť ve mně Reinhold Messner

Moje první kniha od R.Messnera. Zlákal mě podtitul Poušť ve mně (někdy uvádějí Poušť v mé duši). Zklamaná jsem rozhodně nebyla, jde o velice zdařilou introspekci, kterou autorovi poskytla opuštěnost v nehostinné a převážně monotónní Gobi a také chvíle, kdy byl doslova na konci svých sil. V myšlenkách se vrací do dětství, znovu i ke smrti svého bratra (i když jen okrajově), k rodině. Myslím, že si servítky sám k sobě moc nebere, uvědomuje si i drsnou pravdu o svém stárnutí a konečnosti.
Je zajímavé konfrontovat své myšlenky a postoje s autorovými. Přemýšlivého čtenáře to myslím obohatí.
V neposlední řadě pochopitelně popisuje neutěšené a depresivní podmínky osad v Gobi, zároveň i neuvěřitelnou pohostinnost a vřelost místních.
Rozhodně doporučuji k přečtení a sama si od autora určitě něco dalšího ráda přečtu. Není to hloupé.

14.08.2019 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Dílo je již nyní skloňováno v tolika pádech a to ještě ani nebyla premiéra Marhoulova filmu (v ČR 12. 9.2019, rozpočet pokud se nemýlím: cca 150 mil. Kč!). Tak jsem se chtěla připravit přečtením předlohy. Předpokládám, že na film bude kulturně vyspělá intelektuální ART elita pět ódy a všichni (a to včetně těch, kteří to nečetli ani neviděli) budou něco papouškovat a vzdychat nad osudem nebohého snědého chlapce (ach, jaké krutosti se mu děly !...). Možná jim i uteče, že ve skutečnosti se nakonec ukáže, že ten 12ti letý chlapec je takovou malou necitelnou zrůdičkou.
Musím uznat, že autor je bravurní vypravěč, při čtení před očima doslova vyskakují plastické obrazy krajiny, lidí, situací…V tomto ohledu excelentní. Formálně skvělé. I když musím uznat, že místy se autor ve svých zlehka trochu opakuje.
Ale…ten obsah. Já vím, že mě možná budete za můj názor kamenovat, ale je třeba stát nohama na zemi. NENÍ TO AUTOBIOGRAFIE, jsou to jen PRVKY autobiografie a o to právě jde. JE TO FIKCE. Je legitimní otázka, jaká byla osobnost a potažmo mysl autora, když byl schopen stvořit dílo plné zvráceností, sadismu, krutosti, sexuálních krutostí a deviací…jedním slovem (jak to jinak nazvat) zvěrstev. Kdo byl vlastně Kosinski ? Zvrácené výplody - často za hranicí mého chápání – si spisovatel při psaní zjevně užíval. Myslím, že nad knihou zaplesají všichni pravověrní sadisté.
Knihu lze přečíst na jeden zátah a ne že ne. Když se na to budete dívat třeba jako na dílo mistra hrůzy Stephena Kinga (ale ten takhle zvrácený není, pravda). Jako na fikci, protože to fikce je. Jinak se na to totiž ani dívat nemůžete. Jde o poskládané příběhy typu „jedna paní povídala“.
Názor, že tato kniha doživotně změní váš pohled na život (to už jsem tu taky někde četla) je blbost. U mě to neplatí. Takovou sílu ta kniha nemá. Jde pouze o módní vlnu.
Hovořit o tom, že je to jedna z nejlepších knih, co kdy byla napsána, je totální úlet. Ale suďte, až si to přečtete. O filmu se zatím nemá cenu vyjadřovat. Z pouhého traileru si přesný obraz neudělám. Předpokládám, že to bude zvládnuto mistrně, hlavně kamera. Ale je otázka, proč si Václav .Marhou vybral takovou zvrácenost ke zfilmování a byl tím románem léta tolik fascinován.
Tak ještě jednou: Kdo byl J.Kosinski ? (jeho sebevražda nepřekvapuje) Kdo je V.Marhoul ?

12.08.2019 3 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Poslech MP3 - čte Daniela Kolářová. Pěkné, vtipné, a pohodový poslech. Pochopitelně styl odráží vyšší vrstvu s mnohamilioónovými možnostmi, které jsou nám smrtelníkům - poněkud vzdálené.

28.09.2015 3 z 5

Revival Revival Stephen King

Velké zklamání. Táhnoucí se nuda. Tohle není starý dobrý King. Je mi líto. Dočetla jsem s námahou.

28.09.2015 2 z 5

Zpovědník vrahů Zpovědník vrahů Slavomil Hubálek

Poněkud sebeoslavné, jednostranně ideologicky pojaté (pravda a láska...). Jednoduchý styl.
Čekala jsem od toho víc.

13.09.2015 1 z 5

Mé dětství v socialismu Mé dětství v socialismu kolektiv autorů

Kvalita povídek kolísá. Asi jsem od toho čekala trochu víc, což může být můj problém. Po pravdě mě trochu zarazily příspěvky, které tak trochu oslavují minulou dobu, zdá se, že pocházejí od autorů, jejichž rodiče byli nějakým způsobem zaháčkováni s režimem. Ale i to je odraz toho reálného socialismu. Nakonec jsem byla ráda, že to mám dočteno. Ke knížce se již určitě nebudu vracet.

31.08.2015 2 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Tak konečně...ufff...to mám dočteno, trvalo mi to několik měsíců, pak už jsem to vzala na jeden zátah. Já vím, že se to mnoha zarputilým kingovcům nebude líbít, ale znám jeho lepší(brilantnější) díla.
Ale čtu dál a dál, protože jsem zvědavá...cosi mě táhne k té Temné věži. Zatím mohu jen spekulovat, o co jde.
Tento díl je pro mne trochu zdlouhavý, místy trochu zmatený...
Ale těším se na pokračování, to ano.

23.08.2015 3 z 5

Slzy mé duše Slzy mé duše Kim Hjon-Hi

Velice čtivé, zachycující KLDR zase z jiného pohledu (přečetla jsem téměř vše, týkající se této bizarní země). Nesouhlasím s tím, že je to psáno jednoduchým jazykem. V závěru však je patrná jistá stylizace a až jakoby kýčovité melodrama, oslavující Jižní Koreu a zároveň snaha odpustit hrdince-vražedkyni. Trochu uměle na mě působí její obrácení na křesťanství. Ale důležitý je ten příběh - bezpochyby pravdivý(informace jsou na netu běžně dostupné) - a je jedno, kdo ho ve skutečnosti napsal. Čest památce všech nevinných obětí !

18.07.2015 4 z 5

Milovaný vůdce - Můj útěk ze Severní Koreje Milovaný vůdce - Můj útěk ze Severní Koreje Čang Čin-song

Dlouhodobě čtu vše, co vyjde o KLDR - na podzim mě dokonce čeká cesta do této bizarní země :-).
Souhlasím s JanaDor, že kniha je místy nadmíru popisná a v tomto ohledu i trochu únavná. Nicméně dosud v žádné knize nebylo popsáno, jak to vypadá v nejbližším okolí Kimů. Kniha mě obohatila, opět jsem zde našla něco, co jinde ne.
Na knize mi vadí občasné přepisy a pravopisné nedostatky. To je škoda.

17.07.2015 4 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Znám opravdu lepší knihy od tohoto autora. Sexuální úchylka skutečně za každým rohem. I ten, kdo zprvu vypadá jako normální, je nakonec nějak ujetý. Stále dokola se opakující situace jsou zdlouhavé. Násilná oslava transsexualismu. Modlitba za Owena Meanyho od Irvinga nemá konkurenci.

17.07.2015 2 z 5