Čechy, země zaslíbená

Koupit

Hrdinka nového románu Petry Hůlové přijíždí do Čech, aby si vydělala. Příběh Olgy je výpovědí o nelehkém životě v cizí zemi. Vyprávění se pokouší vyrovnat se se stereotypy, týkajícími se jak Ukrajinců, českých zaměstnavatelů a neziskových organizací, tak žánru "gastarbeiterského románu", který životy svých hrdinů často redukuje na boj za slušnou materiální existenci a rodinné štěstí. V lehce ironickém tónu jsou zde zobrazováni všichni zúčastnění. Hlavní hrdinka není barvotiskovou obětí "zlých Čechů", ale živou bytostí s vůlí řídit svůj osud navzdory podmínkám, v nichž žije. Prostřednictvím Olžina příběhu poznáváme jak její minulost na Ukrajině, tak širší komunitu pražských imigrantů. Nakonec je ovšem všechno ještě trochu jinak, než si čtenář po celou dobu mohl myslet......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136754/cechy-zeme-zaslibena-XYh-136754.jpg 3.7131
Romány, Literatura česká
Vydáno, Torst

Kniha Čechy, země zaslíbená

lencin
27.09.2020

Příběh Ukrajinky Olgy,která spolu s manželem Olekem odejde z rodné vesnice do Prahy za prací, aby su obstarali peníze pro dceru. Pohled Ukrajinců na Čechy a Čechů na Ukrajince.
Moc pěkné.
(2013)

pluter
12.09.2020

Ze začátku jsem měla problém se stylem, ale když jsem si zvykla, začala mě kniha bavit. Rozhodně oceňuji téma.

AyaEssa
12.09.2020

Nenadchla. Tema nepochybne zajimave, ale zpracovani opravdu chabe. Jazykove nestravitelna, plna nekonecnych souveti s dost desnou cestinou: casto jsem se musela vracet, abych pochopila, o cem je vlastne rec, protoze slovosled pripominal radeni tiskarskeho sotka. Po literarni strance chybela nejaka vyraznejsi zapletka (vpodstate celych 200 stranek se nic nedeje, omila se neustale dokola totez, prace-ubytovna-alkohol-blato na Ukrajine). Postavy hrube nacrtnute a nerozpracovane, objevuji se a mizi. Clovek obraci stranky, ceka, ze se to cele nakonec nejak spoji a nabyde smysl - a ono nic.

Driftersoul
16.08.2020

Po "Stanici Tajga" druhá kniha PH, kterou jsem četl. A opět výborná. Text tak trochu v "hrabalovském stylu" dlouhých vět je psán v "ich-formě". Často je předkládán anachronicky v různých časových rovinách. Toto však není rozhodně na překážku srozumitelnosti. Ocenil jsem řadu vtipných postřehů souvisejících s životem v Čechách i na Ukrajině. Děj má poutavý spád a proto je tahle útlá knížka opravdu (kvůli obtížné přeložitelnosti jen cituji) "page-turningly tempting".

PetrKral
14.07.2020

Výborně napsané, skvělé téma, ale od poloviny to naprosto ztratí tempo a zbytek knihy jsem už jen trpěl, aby byl konec. Ohromná škoda.

Analady
03.12.2019

Vítám každou knihu, která je něčím jiná a vybočuje z ohromného množství knih, které jsou stále o tom samém. Takže jsem zajásala, když jsem objevila tuto knihu. Příběh se mi líbil, hlavní postava Olga mi byla sympatická, téma bylo zajímavé. Co mi vadilo, byla dlouhá souvětí, kdy se člověk kolikrát ztracel a konec mě taky zrovna nenadchl. Celkově můžu říct, že jsem si knihu ráda přečetla.

ajaworld
28.10.2019

Zajímavý vhled do komunity ukrajinských občanů u nás. I když od doby 1.vydání se asi leccos změnilo. A leccos asi vůbec. Bohužel.
Ke konci knihy jsem již byla unavena z té jejich reality, ve které jsou oni ochotni a schopni žít léta. Od Čechů odlišná mentalita, no, neměnila bych.
Pro mne trochu zvláštní stylistika autorky - některé věty jsem musela čít opakovaně, abych pochopila, jak to bylo myšleno. Myslím, že dílu škodí i častá, rádoby vtipná přirovnání. Méně je někdy více.
Líbil se mi i vcelku politicky nekorektní a často vtipný pohled na koexistenci s Čechy, zaujaly mne pasáže o naivních pracovnících neziskovek.
Ale ano, za přečtení určitě stojí.

JaLenka
29.09.2019

Po delší době opět jedna nedočtená kniha, a to přesto, že kniha je dle mého názoru zajímavá i dobře napsaná, téma aktuální a mně nikoliv cizí, přesto mě kniha nabavila..