ajaworld

Přečtené 224Vyšij si!
? - leden 2022
Vyšij si! 2021, Hana Lísalová


Prokletí rodu Usherů
? - prosinec 2021
Prokletí rodu Usherů 2021, Robert R. McCammon


Gott: Československý příběh
? - prosinec 2021
Gott: Československý příběh 2021, Pavel Klusák


Chodské písně a pohádky
? - prosinec 2021
Chodské písně a pohádky 1976, Jindřich Šimon Baar


Dítě gulagu
? - prosinec 2021
Dítě gulagu 2021, Yuri C. Feynberg


Země nomádů
? - listopad 2021
Země nomádů 2021, Jessica Bruder


Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě
? - listopad 2021
Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě 2021, Jan Němec


Žít lehce
? - listopad 2021
Žít lehce 2021, Lucie Sedlářová


Obklopeni knihami
? - listopad 2021
Obklopeni knihami 2021, Ángel Esteban


Země skrytých úsměvů
? - říjen 2021
Země skrytých úsměvů 2020, Markéta Hejkalová

Pro mně nepoživatelné a nezdařilé, ale dočetla jsem to. Mám pocit, že povídky byly napsány "z musu". Čekala jsem od toho víc, což může být můj problém, proto neřadím k odpadu.


Uprdelismus
? - říjen 2021
Uprdelismus 2021, Jan Menděl

No já nevím...přijde mi, že se jedná o laicky sepsané rady, takový kompilát. Autor si často protiřečí, jeho "rady se mi jeví rozplizlé". Jak kniha pokračuje, zdá se mi, že autor má sám dost osobních problémů. Jak již tady někde někdo psal : výraz "uprdelismus" je jen marketingový tah. Přečtěte si stoika Senecu a je to o několik levelů výše. Jeho skvělé dopisy vyjdou v říjnu. Tohle je ztráta času. Pár střípků se z toho vybrat dá, proto nezařazuji mezi úplný odpad. A to "pa" na konci mě fakt odrovnalo.


Skleněný zámek
? - září 2021
Skleněný zámek 2017, Jeannette Walls

Tak tohle je vážně pecka! Na plnou palbu bodů. Chytí a nepustí. Opravdu velký nonkonformismus a je otázka, jak dalece jsme schopni připustit, že někdo žije jinak, ale vnitřně spokojeně. M.j. spousta fotografií a reálií je k dohledání na netu, zejména období pobytu v Západní Virginii. A nesmím zapomenout dodat, že místy je to tak tragikomické, že jsem se chlámala smíchy. Jsem ráda, že jsem knihu objevila.


Džungle v kuchyni
? - září 2021
Džungle v kuchyni 2019, Ivanka Devátá

Jednodušší oddychové čtení. Pár receptů, které lze ozkoušet. Humor autorky je ale takový "ukecaně sebestředný". Autorka se místy opakuje.


Tajné dějiny značek
srpen - září 2021
Tajné dějiny značek 2019, Matt MacNabb

Velmi zajímavé a překvapující informace. Na zmíněné značky se teď budu dívat jinak. Část z nich má opravdu temnou minulost, často spojenou s nacismem. Kapitola Winchester je dle mého názoru TOP, ale za přečtení stojí všechny.


Sto veselých kreseb
? - září 2021
Sto veselých kreseb 1970, Josef Lada

Knihu jsem našla u kontejneru :-). Přečteno asi za 1/2 hodiny. Pro mě tedy dost vyčpělé vtipy, pár jsem ani nebyla schopna moc porozumět (zřejmě moje chyba). Ale tak úplně nelituji, alespoň vím, o co jde. Předmluva J. Lady je výňatkem z Kroniky mého života. Kvalita kreseb určitě není taková, jako u jiných ilustrací.


Na plechárně
? - září 2021
Na plechárně 2002, John Steinbeck

Jazykově vytříbený Steinbeck. Nikdy nezarmoutí, i když na O myších a lidech nemá. Místy jsem se hodně pobavila skvěle vykreslenými postavičkami, které z knihy vystupují plasticky stejně tak, jako popis míst a prostředí.


Nejsem jako vy
? - září 2021
Nejsem jako vy 2011, Jodi Picoult

Naprosto skvělé, až do poslední stránky. V kapitolách se střídají pohledy hlavních postav. Skvělý vhled do duše a projevů chlapce (...no, je mu již 18 let) s Aspergerovým syndromem. Místy jsem se i neskutečně bavila. V podstatě je to trochu i detektivka, do poslední chvíle není jisté, jak se to celé (smrt lektorky) odehrálo. I když mnohé lze tušit. Objemná kniha u které není možné se nudit.


Bezruký Frantík
? - září 2021
Bezruký Frantík 2003, Richard Sobotka

Neuvěřitelné, co všechno člověk dokáže ! Někdo vzdá všechno při prvním zafouknutí větru, někdo se tak statečně pere. Velká pokora k Frantíkovi.


Prvok, Šampón, Tečka a Karel
? - září 2021
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 2012, Patrik Hartl

Tohle se jako oddychovka dalo, zdá se mi to dokonce lepší, než autorova pozdější próza. Knihu jsem četla kvůli tolik propagovanému filmu, ale asi na něj nepůjdu. Žádná z postav mi nebyla nijak extra sympatická. Žádné velké myšlenky. Ostatně, ani jsem je nečekala. První polovina lepší než druhá. Občas šlo děj předvídat, což je trochu nuda.


Prokletý kraj
srpen - září 2021
Prokletý kraj 2021, Michaela Klevisová

Solidní oddychovka, tedy žádné velké myšlenky, místy možná trochu neslané nemastné (pro mne). V postavách jsem se někdy trochu ztrácela, což je možná taky můj problém. Skvěle zvládnutý popis prostředí, čtenář to vše úplně vidí před očima. Autorka tohle opravdu umí. Obálka je asi trochu matoucí :-)


12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu
srpen - září 2021
12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 2019, Jordan B. Peterson

Čekala jsem více. Místy rozvláčné. Pár zajímavých námětů na přemýšlení. Hodně oitací a paralel k Bibli, to nesedne každému. Další díl, který se chystá si již nekoupím.


Tulák po pouštích
srpen 2021 (22.-25.)
Tulák po pouštích 2019, Bruno Baumann

Výborné čtení. Moc jsem si to užívala a přála si, aby to pokračovalo ještě dál a dál. Za všechny ty krásné myšlenky a postřehy shrnu několika citacemi: „Kdo odejde do pouště bez ničeho, odnese si odsud své pravé já – anebo se vůbec nevrátí“. „Cítil jsem se svobodný stranou všech tlaků a malicherných starostí všedního dne, které terorizují ducha“ „Budeš bohatší, když se vrátíš, ale také osamělejší. Protože počet těch, kteří Ti rozumějí se potom sníží.“ „Minimalizace nároků je optimalizací svobody, omezení je výhra.“ Nejsilnější pasáže jsou ty, kde autor putuje pouští zcela sám. Velice inspirující introspekce. Není to plané, není to žvanivé, je to prostě chytré a prožité. Jsou zde také zajímavé a čtivé informace, o vniku dun a jejich zákonitostech, kde v poušti najít vodu a chlad, o velbloudech. Patří do knih, které se neprodávají a zůstávají v knihovně.


Kavárna v Kodani
? - srpen 2021
Kavárna v Kodani 2018, Julie Caplin

odpad!

Hodnocení po první polovině: Naivní romantický příběh pro nenáročné. Taková červená knihovna v reáliích současné Kodaně. Hlavní postava mi je nesymptaická, ostatně žádná z postav není můj šálek kávy. Kniha slibuje, že se hodně dozvíte o dánském životním stylu hygge, ale dle mého skutek utek, je to hodně, hodně povrchní. Prý půjde taky o vaření...zatím stále dokola pečou skořicové šneky a dívají se na obložené chleby. Taky pijí kafe (což je fajn). Na mne z toho to hygge tedy moc nečiší. Zdá se, že je možné dopředu odhadnout, jak to dopadne, což mě upřímně moc nebaví. Do druhé poloviny se nutím, zdá se mi, že je to škoda času. Ale uvidíme. Hodnocení po druhé polovině: Přesně jak jsem předpokládala. Naivní happy end. Směšné, jak za 5 dnů všichni otočili své životy o 180 stupňů, vše je růžové, všem se všechno daří. Po jednom výletu do Kodaně... A že tam autorka 2 x protlačila homo svatbu, to už ani nekomentuji. Za mně: ODPAD


Ginny Napořád
? - srpen 2021
Ginny Napořád 2017, Benjamin Ludwig

Tak to je mazec ! Prostě, jak říká Ginny "výbordelně".


Hlas kukačky
? - srpen 2021
Hlas kukačky 2019, H. M. Körnerová (pseudonym)

Moje první kniha, kterou od autorky čtu. Čtivé, ale poněkud jednodušší a nenáročné čtení. Občas se objevují jednoduchá klišé. Žádná moudra. Mohu v budoucnu zkusit ještě jednu.


Sběratelka sirotků
? - srpen 2021
Sběratelka sirotků 2021, Ellen Marie Wiseman

Neradostné čtení, ale příběh je zajímavý a velice čtivý. Pro citlivější duše nedoporučuji. Děsivý pohled éru španělské chřipky a s tím spojené reálie USA, též na sirotčince a neuvěřitelné zacházení s dětmi. Hlavní postavě jsem až do samého konce držela palce, to ani jinak nešlo.


Sestry
? - srpen 2021
Sestry 2021, Kamila Hladká

Zajímavé vhledy do osobností řádových sester různých věkových kategorií. O jejich motivacích, rodinném zázemí, zálibách. Hodně se lze dozvědět o perzekucích řádů a těžkém údělu sester v 50.letech. Nejde o náboženskou knihu. Jedná se o vyprávění sester. Jazyk jednodušší, ale čtivý.


Toulavý autobus
? - srpen 2021
Toulavý autobus 2003, John Steinbeck

Tak tohle je pecka. Velice vtipné. Báječně rozkryté osobnosti jednotlivých protagonistů. Vyvstávají před Vámi tak plasticky... Závěr je překvapivý. Autor má neuvěřitelný dar slova. Budu hltat i další knihy autora. Tohle je moje druhá (1. byla O myších a lidech). Zatím mě nezklamal.


Biomanžel
? - srpen 2021
Biomanžel 2015, Michal Viewegh

No tak to je taková plus minus oddychovka. Ego autora se nezapře v žádné knize. Ale mně to neurazilo.


Dům na samotě
? - srpen 2021
Dům na samotě 2020, Michaela Klevisová

Prima detektivka. Klevisová opět nezklamala.


Pravda o mém muži
? - srpen 2021
Pravda o mém muži 2013, Halina Pawlowská

Žádný světový román to tedy není, pravda. Ale leccos se dozvíme především o paní Halině P. Mně některé pravdy (zejména o ní) docela překvapily. A některé ne moc příjemně, Ale to už je život. Kniha je myslím dobrá, abyste se mohli na autorku podívat komplexněji.


Voda, která hoří
? - srpen 2021
Voda, která hoří 2018, Jitka Vodňanská

Aha...hm...tak tohle je velké EGO. Ale čtěte, čtěte, čtěte. Hodně se dozvíte o Václavu Havlovi a možná Vám spadnou z očí růžové brýle. Jestliže předpokládám, že toto vše je pravda a nic než pravda, uvidíte VH jako úzkostného obsedanta a žárlivce, dopujícího se psychofarmaky, často pod vlivem alkoholu, v podstatě promiskuitního. V knize defiluje hodně lidí "pravdy a lásky", je obnažen jejich privilegovaný životní styl. Je zcela evidentní, že tito "kamarádíčkové" se drželi a drží pospolu ještě dlouho po r.1989 a poskytovali si/poskytují nejrůznější "prebendy", které samozřejmě nemusejí být materiálního charakteru. Je vidět, čím je prolezlá česká společnost. Mně zaujala pouze závěrečná pasáž knihy, kdy JV popisuje svoje cesty do JV Asie, zejména do Barmy (lokalitu dobře znám, tak proto). Mohla tomu ale věnovat více. Stále se opakující korespondence mezi JV a VH je značně únavná, ale obsah výborně ukazuje na osobnostní nevyzrálost obou (byť je sama autorka psychoterapeutka). Poté, co si to přečtete budete kroutit hlavou, jak mohl být VH vůbec prezidentem této republiky. Morálně byl evidentně dost na štíru. A teď mě "pravdoláskaři" kamenujte ! :-):-)


Dobrodruhům
? - srpen 2021
Dobrodruhům 2020, Tereza Ramba

odpad!

Tak tohle je vážně slabota. Autorka se vyžívá sama v sobě, kniha je psána zvláštním stylem, převažuje nesourodá mixáš pocitů, často je obtížné vůbec určit, k jakým postavám to mluví. Stále nás přesvědčuje, že Láska je. Hm...no...tak jo. Tahle kniha byla z mé strany omyl. Je škoda, že si každá "rádoby celebrita" myslí, že musí něco napsat. Autorka by se měla držet psaní. V Nájemnících byla výborná. Ale tohle prosím ne!!!!


Řeka v temnotě
? - srpen 2021
Řeka v temnotě 2020, Masadži Išikawa

O KLDR jsem přečetla již mnoho, zemi jsem i navštívila. V této knize jsem se dozvěděla zase trošku něco nového, z jiného úhlu pohledu. Téma KLDR mě nikdy nepřestane zajímat. Za mě ale průměr.


Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury
? - srpen 2021
Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury 2020, Marvin Harris

Pro mě dost náročné čtení. Více zaujme asi sociology. Nějaké zajímavé informace se tam vyzobat dají, ale popravdě...chvíli po přečtení už toho moc nevím. Nalákala mě obálka. I to se někdy stane.


Tajemství hedvábného vějíře
? - srpen 2021
Tajemství hedvábného vějíře 2019, Lisa See

Pěkné čtení, zařazuji mezi kvalitnější kusy. M.j. hodně se lze dozvědět o krutém zmenšování chodidel, které podstupují děvčátka již od útlého věku.


Biomanželka
? - srpen 2021
Biomanželka 2010, Michal Viewegh

Slabé asi jako Biomanžel :-). Ego p. Viewegha se propíše vždycky všude. Ale nepopírám, že se to přečíst dá. Lehké čtení pod slunečník. Je to trochu šmírování života autora. A to možná dost lidí přitahuje (včetně mne :-))


Kde zpívají raci
? - srpen 2021
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Je to kniha, která se ukládá do knihovny a neprodává. Autorka má dar slova. Realisticky popsané prostředí, obrazy bažin a mokřadů před Vámi plasticky vystupují, celý příběh je unikátní. Částečně se jedná o lehce detektivní příběh, vyústění je jednoznačným překvapením. Tohle jednoznačně doporučuji.


Kejklíř
? - srpen 2021
Kejklíř 2020, Oliver Pötzsch

Kniha je opravdu čtivá, ale to tak nějak nestačí. Žádná hlubší myšlenka, v podstatě jednoduchý nenáročný text, některé situace se stále v obměnách opakují, což se posléze stává nudným a unavujícím. Méně je někdy více. Navazující díl Mistr si již pravděpodobně nekoupím. Byla to moje první kniha od autora. Časem zkusím tzv. katovskou sérii.


Toskánské dítě
? - srpen 2021
Toskánské dítě 2019, Rhys Bowen

Miluji Toskánsko, tak jsem se do této knížky pustila s nadšením. O Toskánsku to moc není, ale jako oddychovka se to dá. Trocha napětí, nakonec rozuzlení, nechybí ani vražda. Kniha neurazí, nenadchne.


1