Slzy mé duše

Zkáza letu 858 jihokorejských aerolinií otřásla před léty celým světem. Kniha je poutavým vyprávěním dívky, která sehrála v celé tragédii klíčovou roli, zvláštní agentky Kim Hjon-hi. Byla to vyškolená agentka, která nepřemýšlela o možném dosahu svého teroristického činu, jímž poslala na smrt 115 nevinných lidí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18865/big_slzy-me-duse-3Vp-18865.jpg 4.483
Literatura světová, Literatura faktu

Vydáno: , Naše vojsko

The Tears of My Soul, 1993

Kniha Slzy mé duše

Dagmar76
16.11.2021

Velice čtivá kniha, skutečný příběh agentky KLDR. Ukázka, jak lze s lidmi velice dobře manipulovat. Až tak, aby provedli něco, co by sami od sebe nikdy neudělali.

Prey
03.05.2021

Do jaké míry je to autentické, to samozřejmě těžko říct, žijeme v divných spirálách propagand a šumu všech stran. Ale působivé to je. Výhodou literatury je možnost prožít životy, které byste reálně nechtěli.

jarda155
07.03.2021

Velice čtivá kniha, kde autorka popisuje výchovu severokorejského agenta i život v této zemi až do fatálního činu.
Asi největší dilema celé knihy je, Jak se postavit k jejímu omilsotnění.
Těch pohledů bude spousta a každý to bude cítit trochu jinak.

VIPmag
10.08.2019

Zase trochu jiný pohled na to, co se dělo a děje v Severní Koreji. Rozhodně doporučuji všem, kteří vyhledávají knihy s touto tématikou, přečetla jsem jedním dechem a ještě dlouho nemohla příběh dostat z hlavy.

eLeR
08.03.2019

Hjon-Hi nie je žiadna spisovateľka, ale aj tak dokázala zaujať. Hlavne svojim príbehom, ktorý určite trošku vyšperkovala, aby sa dobre čítal. A v podstate ani štýl nebol marný, dalo sa. Miestami to pôsobí ako zo špionážno-akčného filmu, miestami sa človek dozvie o živote v SK, ale aj JK. Mňa osobne najviac bavila časť s jej vypočúvaním ... to ako ju usvedčili a aj prechádzky Soulom. Zaujímavé a sčasti poučné čítanie.

Podľa rozhovoru pre BBC z roku 2013, ktorý sa dá na nete dohľadať, zostávajúci príbuzní v SK boli zatknutí a poslaní do pracovného tábora.

tomdav
27.02.2017

Právě jsem dočetl a zrovna v této době je téma politického režimu KLDR tak aktuální viz vražda Kim Čong-nama, nevlastního bratra diktátora Kim Čong-Una. I po 30 letech se režim nezměnil, stále věrný vládnoucímu rodu a stále používá prostřednictvím svých zaslepených agentů nemilosrdné metody k utužení svého postavení. Obdivuji tehdejší představitele Jižní Koreji, že dokázali udělit agentce milost navzdory veřejnému mínění. V jiné zemi by to snad možné nebylo. Jsem rád za zemi, kde jsem se narodil, a kde žiju.

Y2T
22.02.2017

Kniha je patrně v originále dvojdílná, a Slzy mé duše jsou pouze prvním dílem dvojdílného díla, jehož název by se snad dal přeložit "Teď chci být znovu dívkou". Ačkoliv autorka vydala několik knih, do angličtiny byla bohužel přeložena jen tato jedna, a to bohužel jen první díl. A z angličtiny následně i do češtiny (čímž někdy překlad trochu trpí).
Doufám, že někdy budu mít možnost přečíst si u druhou část "이제 여자가 되고 싶어요 제2부:꿈꾸는 허수아비".

Kniha je již starší (cca 1991) a autorka opustila KLDR ještě o několik let dříve, v době, před koncem zahraničních subencí a zhroucením hospodářství, navíc patřila minimálně ke střední třídě. Dnes je realita KLDR zas někde dost jinde. Nejen ekonomicky, ale i společensky - autorka zemi opustila, když byl režim u moci "jen" 42 let. Takže třeba její babička ještě pamatovala jiné časy (i když o tom nemluvila) Dnes je režim u moci 74 let, což v zemi kde se lidé průměrně dožívají jen něco málo přes 60 let znamená, že nikdo nic jiného ani nepamatuje.

Knihu bych nechápal jako 100% přesné objektivní svěděctví, což ze své podstaty ani být nemůže. Takovéto dílo musí vždy myslet i na ochranu některých jiných osob, autora, i know-how tajných služeb. Knihu chápu jako spíše soukromé svědectví v osobním rozměru, kde popisuje takové podmínky, za kterých by asi většina lidí konala stejně, a v rozměru osobních tragédií a bídy. V tomto směru nevidím na knize nic nedůvěryhodného.

Mufko
05.10.2016

Veriť udalostiam tak ako sú v tejto knihe popísané môže fakt len strašne naivný človiečik.

To že so samotnou "autorkou" sa ani nedá urobiť rozhovor hovorí za všetko.

Beriem to ako dobrý fiktívny román, nie ako skutočný príbeh.