ajaworld ajaworld komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Je to kniha, která se ukládá do knihovny a neprodává.
Autorka má dar slova. Realisticky popsané prostředí, obrazy bažin a mokřadů před Vámi plasticky vystupují, celý příběh je unikátní.
Částečně se jedná o lehce detektivní příběh, vyústění je jednoznačným překvapením.
Tohle jednoznačně doporučuji.

23.08.2021 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Slabé asi jako Biomanžel :-). Ego p. Viewegha se propíše vždycky všude. Ale nepopírám, že se to přečíst dá. Lehké čtení pod slunečník.
Je to trochu šmírování života autora. A to možná dost lidí přitahuje (včetně mne :-))

22.08.2021 1 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Pěkné čtení, zařazuji mezi kvalitnější kusy.
M.j. hodně se lze dozvědět o krutém zmenšování chodidel, které podstupují děvčátka již od útlého věku.

22.08.2021 4 z 5

Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury Marvin Harris

Pro mě dost náročné čtení. Více zaujme asi sociology. Nějaké zajímavé informace se tam vyzobat dají, ale popravdě...chvíli po přečtení už toho moc nevím.
Nalákala mě obálka. I to se někdy stane.

22.08.2021 2 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

O KLDR jsem přečetla již mnoho, zemi jsem i navštívila.
V této knize jsem se dozvěděla zase trošku něco nového, z jiného úhlu pohledu. Téma KLDR mě nikdy nepřestane zajímat.
Za mě ale průměr.

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Tak tohle je vážně slabota. Autorka se vyžívá sama v sobě, kniha je psána zvláštním stylem, převažuje nesourodá mixáš pocitů, často je obtížné vůbec určit, k jakým postavám to mluví. Stále nás přesvědčuje, že Láska je. Hm...no...tak jo.
Tahle kniha byla z mé strany omyl.
Je škoda, že si každá "rádoby celebrita" myslí, že musí něco napsat. Autorka by se měla držet psaní. V Nájemnících byla výborná. Ale tohle prosím ne!!!!

22.08.2021 odpad!

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Aha...hm...tak tohle je velké EGO. Ale čtěte, čtěte, čtěte. Hodně se dozvíte o Václavu Havlovi a možná Vám spadnou z očí růžové brýle. Jestliže předpokládám, že toto vše je pravda a nic než pravda, uvidíte VH jako úzkostného obsedanta a žárlivce, dopujícího se psychofarmaky, často pod vlivem alkoholu, v podstatě promiskuitního. V knize defiluje hodně lidí "pravdy a lásky", je obnažen jejich privilegovaný životní styl. Je zcela evidentní, že tito "kamarádíčkové" se drželi a drží pospolu ještě dlouho po r.1989 a poskytovali si/poskytují nejrůznější "prebendy", které samozřejmě nemusejí být materiálního charakteru. Je vidět, čím je prolezlá česká společnost.
Mně zaujala pouze závěrečná pasáž knihy, kdy JV popisuje svoje cesty do JV Asie, zejména do Barmy (lokalitu dobře znám, tak proto). Mohla tomu ale věnovat více.
Stále se opakující korespondence mezi JV a VH je značně únavná, ale obsah výborně ukazuje na osobnostní nevyzrálost obou (byť je sama autorka psychoterapeutka). Poté, co si to přečtete budete kroutit hlavou, jak mohl být VH vůbec prezidentem této republiky. Morálně byl evidentně dost na štíru.
A teď mě "pravdoláskaři" kamenujte ! :-):-)

22.08.2021 1 z 5

Pravda o mém muži Pravda o mém muži Halina Pawlowská

Žádný světový román to tedy není, pravda. Ale leccos se dozvíme především o paní Halině P. Mně některé pravdy (zejména o ní) docela překvapily. A některé ne moc příjemně, Ale to už je život.
Kniha je myslím dobrá, abyste se mohli na autorku podívat komplexněji.

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

No tak to je taková plus minus oddychovka. Ego autora se nezapře v žádné knize. Ale mně to neurazilo.

22.08.2021 2 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Tak tohle je pecka. Velice vtipné. Báječně rozkryté osobnosti jednotlivých protagonistů. Vyvstávají před Vámi tak plasticky...
Závěr je překvapivý.
Autor má neuvěřitelný dar slova. Budu hltat i další knihy autora. Tohle je moje druhá (1. byla O myších a lidech). Zatím mě nezklamal.

22.08.2021 5 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Zajímavé vhledy do osobností řádových sester různých věkových kategorií. O jejich motivacích, rodinném zázemí, zálibách. Hodně se lze dozvědět o perzekucích řádů a těžkém údělu sester v 50.letech.
Nejde o náboženskou knihu. Jedná se o vyprávění sester. Jazyk jednodušší, ale čtivý.

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Neradostné čtení, ale příběh je zajímavý a velice čtivý. Pro citlivější duše nedoporučuji. Děsivý pohled éru španělské chřipky a s tím spojené reálie USA, též na sirotčince a neuvěřitelné zacházení s dětmi.
Hlavní postavě jsem až do samého konce držela palce, to ani jinak nešlo.

22.08.2021 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Moje první kniha, kterou od autorky čtu. Čtivé, ale poněkud jednodušší a nenáročné čtení. Občas se objevují jednoduchá klišé. Žádná moudra.
Mohu v budoucnu zkusit ještě jednu.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Hodnocení po první polovině:
Naivní romantický příběh pro nenáročné. Taková červená knihovna v reáliích současné Kodaně. Hlavní postava mi je nesymptaická, ostatně žádná z postav není můj šálek kávy.
Kniha slibuje, že se hodně dozvíte o dánském životním stylu hygge, ale dle mého skutek utek, je to hodně, hodně povrchní. Prý půjde taky o vaření...zatím stále dokola pečou skořicové šneky a dívají se na obložené chleby. Taky pijí kafe (což je fajn). Na mne z toho to hygge tedy moc nečiší.
Zdá se, že je možné dopředu odhadnout, jak to dopadne, což mě upřímně moc nebaví. Do druhé poloviny se nutím, zdá se mi, že je to škoda času. Ale uvidíme.
Hodnocení po druhé polovině:
Přesně jak jsem předpokládala. Naivní happy end. Směšné, jak za 5 dnů všichni otočili své životy o 180 stupňů, vše je růžové, všem se všechno daří. Po jednom výletu do Kodaně...
A že tam autorka 2 x protlačila homo svatbu, to už ani nekomentuji.
Za mně: ODPAD

22.08.2021 odpad!

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Tak to je mazec ! Prostě, jak říká Ginny "výbordelně".

22.08.2021 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Prima detektivka. Klevisová opět nezklamala.

29.07.2021 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Naprostá pecka. Tuhle knihu nikdy neprodám.

29.07.2021 5 z 5

Matěj maluje mapy Matěj maluje mapy Michaela Hošková

Skvělé a neotřelé.

15.01.2021 5 z 5

Dvacet jedna pravd o lásce Dvacet jedna pravd o lásce Matthew Dicks

Zvláštní...místy vtipné. Místy ne.

07.01.2021 3 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Skvělé, obohacující, výživné. Inteligentní otázky a inteligentní odpovědi. Ani na chvíli jsem se nenudila.

07.01.2021 5 z 5