Ainyska Ainyska komentáře u knih

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Zajímavá knížečka. Já osobně jsem nikdy anorexií netrpěla ani ničím podobným. Mám to štěstí, že jsem od přírody hubená, ale pravdou je, že v mém okolí se tyto případy vyskytly. Nikdy jsem nechápala, jak někdo nemůže chtít jíst a dobrovolně se mučit hlady. Tato knížka mi ukázala, že prakticky všechny případy jsou stejné. Nějaký hlas v hlavě, kterému se dotyčná osoba neustále podřizuje. Není to má první kniha s touto problematikou a nejspíš ani poslední. Na jednu stranu mě děsí chování těch lidí, na druhou stranu někoho může fascinovat jakási disciplinovanost v jejich životě. Disciplína není špatná věc, ale nesmí se využít k tomu, aby se člověk pomalu, ale jistě zabíjel.

04.01.2020 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Abych pravdu řekla, nějak nevím co si o knize myslet. Určitě si přečtu knihu Mluviti pravdu a teprve poté si na knihu udělám názor. Kniha je velmi čtivá a příběh jednoho domu a jeho původních obyvatelů velmi zajímavý. Faktem je, že mi nejspíš něco unikalo, protože autor odkazuje na předchozí knihu. Je to jedna z knih, kterou musím nechat chvíli uležet.

03.01.2020 4 z 5

Nejmenuji se Miriam Nejmenuji se Miriam Majgull Axelsson

Velmi oceňuji, že i tato autorka zakomponovala do smyšleného příběhu skutečné události. Kniha se sice na první pohled tváří, že je autentická, ale opak je pravdou.

Knihu jsem poprvé odložila, nemohla jsem se začíst a popravdě mě vůbec nebavila. Po přečtení komentářů zde, jsem jí dala druhou šanci a knihu nakonec dočetla. První třetinu na jeden zátah, pak opět šla do ústraní a zbytek (asi 230 stran) opět najednou. Když se do příběhu ponoříte, pak už se těžko odkládá. Bohužel věřím, že mnoho lidí odradí už začátek, ale vyplatí se vydržet. Kniha není tak nudná, jak se na první pohled tváří.

I když to není skutečnost, věřím, že i tyto životní příběhy existují, byť v trochu jiné podobě. Za války se dělo hodně věcí a troufám si tvrdit, že ne o všech víme. Tento příběh nejspíš jen tak nezapomenu, ale ke knize, jako takové, se pravděpodobně už znovu nevrátím.

27.12.2019 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Rozhodně je tento díl daleko lepší než první, který byl pro mně dost nudný. V tomto díle je spád, akce, postupně se vyvíjející příběh, ale popravdě řečeno, konec je dosti přitažený za vlasy a nápadně se, v jistých scénách, podobá jedné z největších lodních katastrof, všem lidem dobře známé. Uvidím co přinese třetí díl, který si hodlám přečíst, snad bude mít stejné tempo.

17.12.2019 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Popravdě moc nechápu ten humbuk kolem této knihy. Námět dobrý, ale žádná akce, žádné zvraty (až na konec knihy), prostě nic, co by mi nedovolovalo dát knihu z ruky. Četla jsem ji na dvakrát, není to zrovna dlouhá kniha, ale prokousávala jsem se jí docela dlouho, alespoň na můj vkus. Nejspíš se pustím i do druhého dílu, ale pokud bude ve stejném tempu jako tato, tak mi rukou projde ještě pár jiných knih, než ji dočtu.

Co se týče příběhu samotného, začal mě bavit až před koncem, kdy došlo k zajímavému překvapení a bavilo mě sledovat šokované hrdiny, kteří tomu nemohli uvěřit. Je fakt, že tohle jsem neprohlédla a velmi mě to potěšilo. Možná i proto se chci pustit do dalšího dílu, abych věděla jak to bude pokračovat. Snad bude záživnější. Tohle je kniha, na kterou si každý musí udělat obrázek sám.

05.12.2019 3 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

V téhle situaci nelze s jistotou říci, co je lepší. Kniha, nebo film? Obojí má hodně do sebe. Film je nádherně a dojemně natočený, kniha má zase trochu jinou atmosféru, je napsána s odstupem.

Pravdou je, že takhle napsaná kniha se mi líbí víc. Má větší vypovídající hodnotu o tom, co se dělo. Není to je výpověď svědka těchto zvěrstev, ale popisuje situaci jako celek, do které je osud jednoho člověka zasazen. Velice si cením i deníkových zápisků kapitána Wilma Hosenfelda. Dokazuje to, že i někteří Němci nebyli tak zlí a také jim ta situace připadala padlá na hlavu. Koneckonců všichni to byli lidé s city a emocemi. Ovšem mnoho z nich se nechalo strhnout davem. Projevila se zde síla skupiny, nad sílou jednotlivce.

Tuto knihu všem doporučuji, čte se jednoduše a ve finále ani není tak dlouhá, díky velikosti písma. Doporučuji.

04.12.2019 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Těžko hodnotit tuto knihu, když vychází z reálných vzpomínek. Jsem ráda, že jsem ji četla, získala jsem další pohled na hrůzy 2. světové války. Doteď jsem nenarazila na knihu, která by popisovala život člověka, co žil v Osvětimi o trochu důstojněji, než ostatní. Zajímavý pohled, ovšem musím uznat, že jsem četla i lepší knihy.

03.12.2019

Na tragickej život byla pes, aneb, Ještě něco o Heleně Na tragickej život byla pes, aneb, Ještě něco o Heleně Marie Formáčková

Skvělá doplňková kniha deníků paní Růžičkové, která ukazuje i druhý pohled na věc. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, odpověděla i na mnohé otázky. Kdo si přečte deníky a hned na to tuto knihu jako já, může si myslet, že je to jen výtah z předchozích knih. Ano to je, ale jsou tam i jiné informace, například mě zajímalo, kde zmizeli psi, apod....

Každopádně chování snachy po pohřbu, nepochopitelné, šílený hyenismus, jen se napakovat, ale že by se postarala, to ne. Nevím jak to nakonec vše dopadlo, ale snad je na sebe hrdá. Helena byla obdivuhodný človíček, obávám se, že na zemi nemá konkurenci. Takový člověk se rodí jen jednou za 1000 let. Ať už byla jakákoliv, udělala pro lidi hodně a to z ní dělá dobrého člověka.

Škoda, že dnes už knihy nejsou nikde k sehnání, ráda bych je měla všechny doma. Věřím ale, že se k nim v průběhu života dostanu a znovu si je přečtu.

28.11.2019 5 z 5

Deník mezi životem a smrtí III. - Žiju! Deník mezi životem a smrtí III. - Žiju! Helena Růžičková

Má to cenu komentovat? Vše bylo řečeno v knize. Kromě jiného si z knih do života vezmu zcela jistě jedno a to: "Hlavně se z toho nepos*at"! Proč se zbytečně trápit, když to nelze změnit.

Na druhou stranu je třeba bojovat za to co chceme, nikdo to za nás neudělá. Takže si vypůjčím jedno heslo, které jsem slyšela někde v rozhovoru. "Chtěl bych neznamená nic, ale CHCI tvoří divy"! Jak pravdivé a trefné ........

27.11.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Souhlasím s tím, že kniha se čte rychle a nelze se od ní odtrhnout. Bohužel děj je velmi okoukaný už z celé řady jiných knih a filmů. Žádný velký zvrat se dle mého nekonal (vzhledem k tomu, že kniha měla být plná nečekaných zvratů). Wau efekt se bohužel nedostavil, tak jako to bylo u knihy Někdo cizí v domě. Dle mého názoru je tato kniha o dost slabší, než výše zmiňovaná. Konec mě nijak nepřekvapil, dalo se to čekat. Zkusím ještě třetí knihu autorky a uvidíme.
Každopádně jako odpočinkové čtení na jedno odpoledne ji mohu doporučit.

20.11.2019 3 z 5

Když koně mají problémy Když koně mají problémy Karin Kattwinkel

I když alternativním metodám léčení moc nevěřím, tak i přesto tato kniha byla velmi zajímavá. Škoda, že těch případů v knize není více.

20.11.2019 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Otevřené konce mě vážně štvou, obávám se, že než vyjde další díl, nebudu si pamatovat, co se dělo v tomhle. Stejně, jako jsem to měla u této knihy. Doporučuji číst hned po třetím díle, nakonec jsem si zhruba vzpomněla co se tam dělo, ale šlo to ztuha.

Kniha jako taková je fajn, sledujeme putování našich podivných za dobrodružstvím, které se úplně nesetká s pochopením u ostatních. Nečekejte od toho nějakou velkou akci, tento díl jede na velmi poklidném tempu, až na pár stran. Mám z ní srovnatelný zážitek jako u třetího dílu. No uvidíme co přinese díl pátý.

18.11.2019 4 z 5

Předchozí tři díly byly pro mě průměrné. Tento je ze všech asi nejlepší. Takže hodnotím 4*. Líbilo se mi, že příběh byl zaměřený na jednu událost, během které se děly prazvláštní věci. Dokázala jsem si to i živě představit. Někdy jsem se i zasmála. Na druhou stranu, taková banda idio*ů se snad nemůže nikdy sejít. Tohle bych sama nevymyslela. Doporučuji.

20.09.2019 4 z 5

Přirozený výcvik koní Přirozený výcvik koní Sarah Widdicombe

Tato kniha je velmi nápomocná, vysvětluje různé situace jak a co dělat u koní. Některé záležitosti mi nebyli z jiných knih jasné. Tato mi je objasnila. Na druhou stranu, člověk, který se pohybuje u koní už nějaký ten čas, si z ní nejspíš nic nového neodnese. Vadilo mi u některých věcí, že je vysvětleno jak se to dělat nemá, ale už není návod jak to udělat správně. Naopak u jiných byly dané situace dostatečně objasněné jak textem, tak i fotografiemi. Líbí se mi, že tato kniha pohlíží na koňský svět tak nějak komplexně. Zaměřuje se na mnoho věcí. Faktem ovšem zůstává, že jsem četla i lepší.

18.09.2019 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Zajímavý pohled do běžného života našich hrdinů. Mě to bavilo, tedy rozhodně víc než třetí díl. Pravdou je, že pár věcí mě dokázalo na chvíli parádně odbourat. Například příhoda na chatě, při plnění tradice :D. Vůbec by neuškodilo více stran. Taková jednohubka, při které si ještě prodloužíte chvilku s hrdiny.

17.09.2019 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Za mě prozatím nejhorší díl série. Na tento díl navážu Dvorem mrazu a hvězd, takže je možné, že později tento díl přehodnotím. V nejtlustším díle se toho opravdu moc neděje. Válka, "překvápka", bitky a podobně. Prvních 150 a posledních 200 mělo spád, bohužel vše mezi tím jsem mě moc nebavilo a neustále jsem knihu odkládala. Ovšem série jako celek mě velice chytla a i přes zklamání tohoto dílu se těším na další.

Moje dosavadní hodnocení je:
1. díl = 4*
2. díl = 5*
3. díl = 3*.

16.09.2019 3 z 5

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Původně jsem chtěla dát 2 hvězdy, ale dám 3. Je to z toho důvodu, že se kniha čte velmi dobře a stránky letí závratnou rychlostí. Taky proto, že zde byli staré známé postavy. Bohužel kniha byla o Leah, která mě hodně štvala. Celkově její linka mě nebavila. Věčně si stěžuje a vyvádí kvůli totálním kravinám. Jasně nejsem cílovka YA literatury, ale tohle se teda moc nepovedlo. Ne, že by první díl byl bůh ví co, ale bavil mě o malinko více. Takže Já Simon 3,5* a Holka mimo rytmus 3*. Jestli budou další díly, možná si je přečtu, ale nijak na to nebudu spěchat.

24.08.2019 3 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Knižka, kterou zhltnete za 2-3 hoďky. Bohužel je to ten typ knihy, který si nejspíš nebudu po čase pamatovat. Respektive budu si pamatovat, že jsem ji četla, ale ne to, co se v ní konkrétně odehrávalo. Pro mě osobně to nebylo nijak zvlášť záživné. Přesto nelituji času, který jsem strávila čtením této knihy.

21.08.2019 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Za mě je to pořád průměr, ale perfektní oddechovka. Klidně bych zvládla více dílů. V knize se ve finále nic moc neděje, ale i tak mě to bavilo a doporučuji.

20.08.2019 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Díky této sérii jsem přišla na chuť fantasy a YA literatuře, i když už dávno nejsem cílová skupina.

Druhý díl byl lepší než první. Jako mnoho dalších jsem si zamilovala partičku kolem Rhysanda i jeho samotného. Naštěstí mám po ruce hned 3 díl, abych mohla pokračovat dál v příběhu a dozvěděla se, jak se to všechno vyvrbí. Otevřený konec byl překvapením o proti prvnímu dílu. Tenhle díl mi přišel i o dost vtipnější, protože co naše šestice kolikrát práskla za hlášky, či gesta, bylo nezvyklé a hodně to oživilo děj. Nehledě na to, že mi přišel trochu víc lidštější, než první. Zkrátka a dobře baví mě to, nejspíš se po této sérii pustím i do druhé série autorky.

20.08.2019 5 z 5