Ainyska Ainyska komentáře u knih

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Kniha je velmi čtivá, až mě to překvapilo. Popravdě jsem od toho moc neočekávala, když jsem se dozvěděla, že se tam budou prolínat časová období. V mnohých knihách to působí spíš zmateně a nedá se v tom vyznat. Ze začátku to byl i tento případ.

Knihu jsem odkládala a nemohla se začíst, ale jakmile se tak stalo, neodtrhla jsem se. Prolínání časových linek funguje a v průběhu knihy se dozvídáme, jak je ten svět malý, nebo to byl osud? Osud, který dovedl hlavního hrdinu k někomu, kdo mu odpoví na otázky, které ho po celý život tak tížily? Nevím, možná. Každopádně i přes pomalejší rozjezd se mi kniha líbila a jsem ráda, že jsem ji četla.

11.11.2018 5 z 5

A anděl mlčel A anděl mlčel Heinrich Böll

Kniha to není špatná, ale není to úplně můj šálek kávy. Nejspíš jsem čekala trochu něco jiného, každopádně velmi realisticky ukazuje situaci po 2. světové válce, respektive těsně po jejím konci v roce 1945. Neseděl mi styl, jak byla kniha napsána. Trošku mi to připomíná některé knihy od A. Lustiga, které se mi taky četly velmi těžce. Bohužel tuto knihu osobně nejsem schopná docenit, možná jsem na tento styl psaní ještě nedozrála.

03.11.2018 3 z 5

Rodinná hrobka Rodinná hrobka Katarina Mazetti

Tento díl je pokračování prvního dílu. S ničím novým nepřichází a popravdě klidně bych si střihla ještě jeden díl. Kniha mě bavila a je v ní krásně ukázáno, jak si muži neváží práce ženy, která se stará o domácnost a ženy, které si neváží mužů, kteří neví kam dřív skočit. Neškodilo by, kdyby si ti dva prohodili role. Bylo by to zajímavé. Trošku mi totiž vadilo, že Benny si vůbec neuvědomoval, že želvička obětovala skoro vše, ale on nic. Přesto jí chtěl vzít i to poslední co jí zbývalo a to její práci.

Příjemná oddechovka, která stojí za přečtení.

30.10.2018 4 z 5

37 vteřin: Pomoc shůry v okamžiku smrti – návrat matky k životu 37 vteřin: Pomoc shůry v okamžiku smrti – návrat matky k životu Stephanie Arnold

Já co se týče vkusu ať na filmy, nebo knihy docela vybočuji z davu. Líbí se mi filmy a seriály, které mají nízké hodnocení, jinak tomu není ani u této knihy.

Kniha vypovídá o ženě, která přežila velice vzácnou komplikaci u porodu. Tou komplikací je embolie plodovou vodou. Není moc známá ani u nás. Nemluví se o ni.

Hlavní hrdinka popisuje svůj život před, během a po tomto zážitku. Hezky je popsáno jak se s tím vyrovnávala. Nic jiného než to, co je napsáno na zadní straně knihy jsem nečekala. A přesně to co tam je napsáno, je v knize obsaženo. Nic víc, nic míň.
Za mě dobrý.

29.10.2018 4 z 5

Kafe v pět Kafe v pět * antologie

Byla to náhoda, že jsem po ní sáhla v knihovně. Zaujal mě název a vzhled knížky. Doma jsem zjistila, že jde o povídky a díky za to, protože většina povídek měla dobrou zápletku a četly se rychle. Kniha je opravdu vhodná ke kávě, ale některé příběhy jsou smutné. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Doporučuji

27.10.2018 4 z 5

Jaro 1941 Jaro 1941 Ida Fink

Kniha povídek, která mi padla do oka náhodou, když jsem hledala něco, co by se mi tématicky hodilo do ČV.

Kniha je napsaná formou krátkých povídek, které se odehrávají v roce 1941. Některé příběhy byly napsané tak nějak zvláštně, některé byly tak dobré, že si je v hlavě přehráváte jako film. Některé jsou spíš nudnější, některé naopak drastičtější. Je to celkem slušná směsice a rozhodně stojí za přečtení. Nepopisuje koncentrační tábory jak se na první pohled může zdát. Spíše to, co se dělo před nimi (střílení židů v Polsku, kteří si předtím vykopali svůj vlastní hrob), nebo pohled "šťastlivců", kterým se podařilo skrývat. Doporučuji

26.10.2018 4 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

No, tak nějak nevím co si o tom myslet. Použít pozitivní myšlenky a dělat to co vás baví, fajn. To by šlo. Ale nějak se nemůžu zbavit pocitu, že je to pokus o vymývání mozků.

Nechápu jednu věc, pokud vše přitahujeme myšlenkami, ať už negativní, nebo pozitivní věci, jak je možné, že například za druhé světové války a holocaustu, přišlo o život milióny lidí? Mysleli snad na smrt, než začala válka? Přivolali to na sebe? Přáli si, nebo snad intenzivně mysleli na to, že chtějí být zavření do koncentráku? A co maminky, kterým se narodí nemocné dítě? Přáli si to? Ne přáli a chtěli žít, ne přáli a chtěli mít zdravé dítě. Jak mi toto Byrne vysvětlí? Nebo někdo, kdo jede ze suprového zážitku autem domů a zabije ho opilý řidič? Tím mi chce říct, že nevinný šofér si to přál? Ale no tak.

Já jsem ateista, nemám vůbec nic proti věřícím, ostatně každý máme svou víru. Někdo v boha, někdo v samu sebe, někdo v osud. Tento typ literatury vůbec nečtu a vím proč. Myslet pozitivně a dělat co máme rádi je všeobecně známý fakt. Tato kniha nám v podstatě říká, že bez práce je plný vesmír koláčů. Tak fajn sem s nimi (já koláče ráda :)).

Bohužel tento typ knihy mi nesedl ve všech ohledech. Četla jsem ji na dvakrát, poprvé jsem to zabalila už v první čtvrtině. Po druhé jsem ji, po menších dávkách, dočetla a mám z toho úžasný pocit, že jsem dokázala přečíst knihu, která mě odpuzovala. Pořád se opakovalo to samé dokola, Bohatě by stačilo, kdyby vyšla knížečka o pár stránkách, kde bude shrnutí tajemství. Nic nového se z kapitol totiž nedočtete.

Dvě hvězdy dávám za pozitivní myšlení a grafické zpracování. Víc ani omylem.

25.10.2018 2 z 5

Chlápek od vedlejšího hrobu Chlápek od vedlejšího hrobu Katarina Mazetti

Na tuto knihu jsem narazila díky Čtenářské výzvě. Popravdě moc jsem od toho neočekávala a tak nepřišlo ani nijak velké zklamání. Musím přiznat, že kniha se čte velice rychle a lehce, především díky kratičkým kapitolám, já ji přečetla během jediného dne. Rozhodně si přečtu i druhý díl, ale obávám se, že za měsíc nebudu vědět o čem byla. Možná někdy mrknu i na film.

Rozhodně můžu doporučit jako oddechovku, ale nedoporučuji, pokud čekáte od knihy nějakou napínavou zápletku, nebo humor. To tato kniha nenabízí.

23.10.2018 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Kniha je velice silná a někdo by možná řekl, že to je pořád dokola to stejné, ale není. Kniha popisuje ženy-matky, které to měli daleko horší, než ostatní. Museli porodit dítě v podmínkách, které nebyly ani k žití. Slzy sice netekly, nejspíš proto, že jsem vůči tomuto tématu už otupělá a moc mě toho nezasáhne, ale je to velice silná a dobrá kniha. Doporučuji každému, kdo se o tuto problematiku zajímá, ale ne těm co čekají malý zázrak.

Velitel Osvětimi Velitel Osvětimi Ian Baxter

Kniha popisuje Hösseho život od začátku do konce. Můžeme si všimnout jisté podobnosti s knihou od Roberta Merleho Smrt je mým řemeslem. Není to náhoda, kniha opravdu popisuje Hösseho život, ovšem je psaná formou příběhu. Stejně tak mi tato kniha připomíná film Chlapec v pruhovaném pyžamu, jistých podobností jsem si všimla už po přečtení Merleho knihy.

Kniha je velice dobrá, měla jsem možnost přečíst i autobiografické zápisky, ovšem později jsem je odložila. Mám dojem, že číst dvě pomalu stejné knihy po sobě, by mi v hlavě udělalo jen guláš, proto si ji nechám na později. Knihu vřele doporučuji.

Vánoční překvapení Vánoční překvapení Bonnie Bryant

Kniha je celkem dobrá, ovšem pro hodně mladší čtenáře než jsem já. Je také tak psaná. Tuto knihu mám doma od dětství a díky čtenářské výzvě jsem si ji (nejspíš) znovu přečetla. Příběh mi, po těch letech, nic neříkal. Tato kniha není určená pro dospělé publikum. Každopádně jsem ráda, že ji doma mám. Jako malá holka bych si přála dostat takové vánoční překvapení jako hrdinka této knihy. Teď už mi nezbývá nic jiného, než na takovém překvapení pracovat sama.

19.10.2018 4 z 5

Manželky Manželky Táňa Keleová-Vasilková

Knihu mohu doporučit, je čtivá, docela svižná. Je to zkrátka ze života. Oddechovka sfouknutá jedním dechem. Zkusím v budoucnosti i další knihy této autorky.

19.10.2018 4 z 5

Čekání na smrt: Rodinný tábor českých Židů v Osvětimi Čekání na smrt: Rodinný tábor českých Židů v Osvětimi Milan Hes

Četla jsem mnoho knih o holocaustu a konečném řešení židovské otázky, ale žádná z knih tak podrobně nepopisovala rodinný tábor BIIb v Osvětimi. Jsem ráda, že jsem knihu četla, i přes množství informací které mám, mi tato kniha poskytla další a také zase trochu jiný pohled na továrnu na smrt. Osvětim jsem navštívila teprve loni a je pravdou, že když víte jak to tam vypadá a fyzicky jste tam byli, dovedete si docela živě přestavit jak to tam vypadalo tenkrát. Doporučuji jak knihu, tak návštěvu koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Pět zasloužených hvězd.

19.10.2018 5 z 5

Bratři až do smrti Bratři až do smrti Darren Shan (p)

Na čtvrtý a tedy poslední díl ságy jsem se těšila, podle ohlasů měl být nejlepší. Svým způsobem s tím souhlasím, byl čtivější, napínavější, víc Darrenovější.

Když bych to měla srovnat se ságou Darrena Shana, kniha byla podobná stylu druhé poloviny ságy. Bohužel sága Lartena Hroozleyho jako celek je o dost slabší. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla odkud se vzala Madame Okta a jak se seznámil s Darrenem (pouze okrajově). Doporučuji přečíst před ságou Darrena Shana.

Dějová linka s Westerem byla hodně překvapivá a dost mě překvapilo jak to skončilo. Nebylo to tak průhledné jako kdo je Pán vampýrů, rozhodně mě to bavilo víc. Také už vím, kde se vzal obraz Lartena v knize, kterou kdysi četl Steve. Kniha by mohla ještě chvilku pokračovat, aby jsme viděli začátky upírova pomocníka Darrena z pohledu Lartena.

Na pět hvězd to není, ale čtyři si zaslouží. Taková lepší školní dvojka.

17.10.2018 4 z 5

Palác prokletých Palác prokletých Darren Shan (p)

První dva díly byly docela průměrné. Rozjelo se to až na konci druhého dílu a trojkou to pokračovalo. Zdá se mi, že tento díl je lepší než předchozí dva a dokonce jsem se místy i zasmála (přivítání Lartena novým knížetem byl výživný :D). Každopádně počkám na 4 díl, jak se mi bude líbit a který by měl být nejlepší. Bohužel si myslím, že na ságu Darrena Shana to ani z daleka nemá. Dějová linka s Gavnerem byla dost předvídatelná, žádné překvápko se nekonalo. Tak uvidíme :)

16.10.2018 4 z 5

Synové osudu Synové osudu Darren Shan (p)

Skončilo to tam, kde to všechno začalo (a nemyslím tím záchod :D).

Jako puberťačka na základní škole jsem tyto knihy žrala, ovšem nedočetla jsem tehdy celou ságu, mám ten dojem, že ještě ani nebyla kompletní. Nevím proč jsem skončila někde u pátého dílu, ale nedávno mi tyto knihy připomněl film, který běžel v TV a to Upírův pomocník. Tak jsem si řekla, že si tu ságu přečtu znovu a celou. A dobře jsem udělala.

Knihy jsou velmi čtivé i pro dospělé a ano, ten konec mě dostal taky. Oceňuji velikou propracovanost příběhu a taky toho, že se kruh uzavírá, i když mě napadají otázky, které nebyly v knihách už vysvětleny. Co se týče pána vampýrů, můj tip od dílu, kde se o něm začalo mluvit, se potvrdil. Ono jak jinak to mohlo být. Žádné překvápko se nekonalo. Jediný díl, tedy první polovina knihy, která mě absolutně nebavila, byl díl, kde se na konci stane něco hrozného. První půlka s policií byla nudná a zdlouhavá.

Každopádně se Shanem ještě nekončím, vrhám se na ságu Lartena Hroozleyho, tak jsem zvědavá jaká bude. Díky Darrene za příjemné chvilky s tvým "předskokanem".

Kéž jsi i ve smrti vítězem.

21.09.2018 5 z 5

Doteky osudu Doteky osudu Roman Cílek

Dramatické příběhy? Ani ne. Podle skutečných událostí? No možná.

Byla to má první kniha tohoto autora a sáhla jsem po ní v knihovně náhodně. Je to soubor několika povídek, které jsou bohužel nezáživné a některé dokonce nudné. Když pominu komolení slov (proboha proč?), které mají za úkol nejspíš dodat originalitu či odlišnost knize, příběhy celkově byly zvláštně napsány. Mnohé věty nedávaly smysl a než abych se jimi zabývala, jsem je přeskočila.

Za mě si tato kniha nezaslouží místo v mé knihovničce (naštěstí byla vypůjčená). Další podle mého "úspěšné" knihy si klidně nechám ujít. Nepopírám, že dám šanci literatuře faktu, ale tomuhle už opravdu ne.

15.09.2018 1 z 5

Zpověď trosečníka Zpověď trosečníka Gabriel García Márquez

Nečekala jsem od této knihy, že mě bude tak bavit. Ovšem stalo se. Knihu jsem přečetla jedním dechem, i když tento typ knih nečtu. Díky Čtenářské výzvě a typům od kolegů čtenářů, se mi dostala do ruky a já tímto děkuji.

05.09.2018 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

12 žen, 12 osudů, které se navzájem prolínají až je z toho chvílemi pěkný guláš. Není to můj typ knížek, sáhla jsem po ní v knihovně náhodou, ale nezklamala. Kniha vás vtáhne do děje a né a né vás pustit. Jediné co mě u některých osudů neskutečně s*alo, byly otevřené konce, které se později už nevysvětlili.

Stejně jako ostatní jsem se v tom docela ztrácela a musela listovat v knize zpátky, abych pochopila ke komu daná postava patřila. Vzhledem k tomu jak rychle se kniha čte, celkem brzo v tom máte guláš. Každopádně i tak to kupodivu funguje a kniha mě bavila.

Jednu hvězdu schovávám na příště (pokud nějaké bude). Kniha si zaslouží pokračování.

03.09.2018 4 z 5