Zpověď trosečníka

Sám autor označuje žánr tohoto díla jako "true novel" literární zpracování skutečné události. Márquez popisuje příhodu z roku 1955, kdy se po neštěstí na torpédoborci kolumbijského válečného námořnictva Caldas pohřešovalo osm námořníků; po několikadenní neúspěšné pátrací akci byli všichni oficiálně prohlášeni za mrtvé. Týden nato se však jeden z nich objevil na opuštěné pláži severní Kolumbie, polomrtvý po mnoha dnech strávených v člunu unášeném proudem, bez jídla a vody. Luis Alejandro Velasco se stal téměř národním hrdinou, jeho dobrodružství bylo omíláno provládními novinami, ale samotná příčina námořní katastrofy zůstala utajena. Když Márquez začal pro vládu krajně nepříjemné skutečnosti publikovat v novinách a náklad El Espectadoru se zdvojnásobil, bylo jen otázkou času, kdy bude tiskovina zastavena. Přes veškerý nátlak neodvolal Velasco ani čárku. O dva roky později kolumbijská diktatura padla......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/2120/zpoved-trosecnika-pU8-2120.gif 4.2171
Literatura světová, Literatura faktu, Romány
Vydáno:, Odeon

Relato de un náufrago (1970)

Kniha Zpověď trosečníka

jean_ralphio

no trochu nadhodnocenne hodnoceni. autor je samozrejme skvely reporter, ale oproti jinym jeho kniham to neprinasi nic moc navic, "jen" popis takrka neuveritelneho pribehu.

s trochou nadsazky bych rekl, ze uplne nejvic me na knize zaujal uvodni komentar, ktery se na celou vec dival z sirsiho pohledu.

Kamcatak
25.12.2018

Moje první kniha kterou jsem přečetla ve španělštině. Bylo to místy trochu náročné a louskala jsem to dlouho, přestože to není náročné čtení a je to dost krátké :)
Místy jsem se nudila, ale to bylo asi taky dáno tím, že bylo těžké všemu rozumět.
K závěru se to už ale četlo lépe a dokončila jsem rychle.

Rozhodně velice silný příběh a jsem ráda že jsem si ho mohla přečíst.

Ainyska
05.09.2018

Nečekala jsem od této knihy, že mě bude tak bavit. Ovšem stalo se. Knihu jsem přečetla jedním dechem, i když tento typ knih nečtu. Díky Čtenářské výzvě a typům od kolegů čtenářů, se mi dostala do ruky a já tímto děkuji.

esfinge
12.08.2018

Tenka kniha, ale silny pribeh. Skutecny pribeh deseti dni na mori na jednom pramu. Hlad, zizen, slunce, zraloci a touha prezit.

Knoflík12
29.06.2018

Je to tenoučká oddechovka s velmi rychlým spádem děje, kdy se ještě člověk dozví, jak přežít třeba i invazi žraloků každý den v pět ;-).

allebra
29.05.2018

Gabriel García Márquez velmi věrohodně "zhmotnil" skutečný příběh. Zpracoval ho velmi poutavě, ale bez zbytečných příkras a přesně takový styl vyprávění mi vyhovoval. Luis Alejandro Velasco dokázal, že vůle žít může zvítězit i nad občasnou "touhou" zemřít. Prožívala jsem celých 10 dní náročné, dobrodružné a nebezpečné plavby společně s ním a moc se mi to líbilo. Byla to moje první kniha od G. G. Márqueze a dostala jsem se k ní díky Čtenářské výzvě. Těším se, až se začtu do další autorovy zajímavé knihy.

SilviaKovacikov
27.02.2018

Čítala sa dobre a rýchlo, nič extra, priemer.

animovanej medv
16.02.2018