Zpověď trosečníka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sám autor označuje žánr tohoto díla jako "true novel" literární zpracování skutečné události. Márquez popisuje příhodu z roku 1955, kdy se po neštěstí na torpédoborci kolumbijského válečného námořnictva Caldas pohřešovalo osm námořníků; po několikadenní neúspěšné pátrací akci byli všichni oficiálně prohlášeni za mrtvé. Týden nato se však jeden z nich objevil na opuštěné pláži severní Kolumbie, polomrtvý po mnoha dnech strávených v člunu unášeném proudem, bez jídla a vody. Luis Alejandro Velasco se stal téměř národním hrdinou, jeho dobrodružství bylo omíláno provládními novinami, ale samotná příčina námořní katastrofy zůstala utajena. Když Márquez začal pro vládu krajně nepříjemné skutečnosti publikovat v novinách a náklad El Espectadoru se zdvojnásobil, bylo jen otázkou času, kdy bude tiskovina zastavena. Přes veškerý nátlak neodvolal Velasco ani čárku. O dva roky později kolumbijská diktatura padla......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2120/big_zpoved-trosecnika-pU8-2120.gif 4.2212
Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Relato de un náufrago, 1970


více info...
Nahrávám...

Komentáře (29)

Kniha Zpověď trosečníka

Kabuky
29.05.2022

Doporučuji k přečtení.

Arev122
13.12.2021

Jako reportáž zpracované dobrodružství námořníka, který po smetení z paluby lodě se jako jediný z osmi námořníků zachránil na prámu a bez vody a jídla se po deseti dnech doplavil na břeh Kolumbie.


Zuna1990
28.10.2021

Spoveď stroskotanca je beletristicky spracovaný skutočný príbeh o potopení torpédoborca kolumbijského námorníctva v roku 1957. Tragédiu prežije len Luis Alejandro Velasco, ktorý na práme lode pláva bez jedla i pitia desať dní morom, kým ho vlny vyplavia na kolumbijskom pobreží.

Hlavným posolstvom je vnútorná sila a odvaha človeka jednoducho to nevzdať a bojovať, pričom vôľa žiť môže zvíťaziť aj nad občasnou "túžbou" zomrieť.

Keby som doposiaľ nečítala žiadne dielo od Márqueza, bola by som nadšená. Avšak po Láske v čase cholery, Sto rokov samoty, Zlej hodine či Kroniky vopred ohlásenej smrti, to hodnotím na „len“ veľmi dobré. To je tak, keď niekto nastaví latku veľmi vysoko.

tlllk
23.08.2021

vždy nás učili že bez vody nedáš ani tri dni, tak neviem ....
plus som hľadal nejaký vyšší zmysel, dôvod prečo sa rozhodol nehrať ďalej národného hrdinu, celkovo taký vecnejší "starec a more".

laura
21.05.2020

Zajímavý příběh. Mě to moc bavilo. Ta síla a odvaha člověka prostě to nevzdat, bojovat, rvát se o každé nadechnutí, nepustit se té bolavé a zdánlivě beznadějné naděje...

Vážně, tohle mě hodně příjemně překvapilo. Příběh o vnitřní síle člověka, o tom, že i když se zdá, že nemáte šanci - někde tady je. Příběh o hranicích, které lze posouvat, o bolesti, hladu, žízni, o tom, že člověk vydrží často víc, než by sám předpokládal.

Já jsem ho obdivovala, já mu fandila, já si přála, aby na konci pohlédl smrti do tváře a řekl: Tak vidíš! Nevzdal jsem to!

Velmi silný příběh. Autentický. Husí kůži nahánějící. Jednou si to rozhodně přečtu znovu...

rozina351
14.04.2020

Napínavý jak malý gatě, téměř neuvěřitelný příběh, ale žádný marquézovský přesah nečekejte.

pablito
18.11.2019

Nikdy neškodí se na příběhu připomenout Churchillovo "Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávejte!"

jean_ralphio
28.03.2019

no trochu nadhodnocenne hodnoceni. autor je samozrejme skvely reporter, ale oproti jinym jeho kniham to neprinasi nic moc navic, "jen" popis takrka neuveritelneho pribehu.

s trochou nadsazky bych rekl, ze uplne nejvic me na knize zaujal uvodni komentar, ktery se na celou vec dival z sirsiho pohledu.

1