Ainyska Ainyska komentáře u knih

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Pokud vidím film a má knižní předlohu, málokdy se do knihy pustím. Protože Zaříkávač koní je moje srdcová záležitost, chtěla jsem znát i knihu.

O knize jsem slyšela, že má jiný konec, než ve filmu a možná taky proto mě tak zajímala. Dlouho jsem se k ní nedostala, až teď nastal její čas. V knize bylo hodně informací, které mi vyplnily mezery ve filmu. Teď znám ten příběh jaksi komplexně. Bohužel knižní konec na mě působí docela rozporuplně. Na jednu stranu jsem ráda, že to tak skončilo, ale konec ve filmu je také dobrý a dává prostor pro další díl, který už bohužel nevznikne. Je to škoda. V knize jsou naznačeny některé tréninkové metody, které se používají i dnes. Byly zde myšlenky, které mi možná něco přinesou v praxi.

Zkrátka a dobře na Zaříkávače koní ať už filmového, nebo knižního, snad nikdy nezanevřu.

16.08.2019 5 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Na můj vkus se roztrhl až moc velký pytel knih s touto tématikou. Nicméně kniha je velmi dobrá oddechovka, příběh je jednoduchý a uvěřitelný. Čte se velmi rychle vzhledem k formátu (větší písmena a emailová konverzace).

Uvidíme jaký bude film, snad nebudu zklamaná, jako to bylo v případě Sirotčince slečny Peregrinové. V budoucnu přečtu i navazující knihu. Za mě 3,5/5*.

14.08.2019 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Docela mi to připomíná kombinaci Harryho Pottera a Darrena Shana. Některé pasáže byli dost podobné. I tak je to hezký příběh. Sice je opravdu psaný spíše pro mladší čtenáře, ale i mě se líbila a dokázala mě vtáhnout. Uvidíme jak ostatní díly, snad nebudu zklamaná, jak to u podobných sérií mívám.

Jinak co se týče hádanky, kterou hlavní hrdinka měla rozlousknout, odpověď na ní jsem měla hned. Co jí do pytle tak dlouho na tom trvalo? Jo jasně, je to vlastně pohádka. :)

09.08.2019 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Stejné jako první díl, vtipné občas, popravdě řečeno více jsem se pousmála u prvního dílu, tenhle byl o malinko slabší. Nicméně musím uznat, že oddechovka je to skvělá a nejspíš dočtu i další díly.

29.07.2019 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Bohužel za mě průměr. Kniha se čte dobře, stránky letí, přečteno máte za jedno odpoledne. Ovšem zasmála jsem se dohromady asi 3x. Rádoby vtipné pasáže jsou zde mnohokrát natlačeny a úplně zbytečně. Chválím deníkovou formu s krátkými kapitolami. Zkusím hned navázat druhým dílem, ale obávám se, že to nebude lepší. Nicméně v budoucnu možná dočtu i třetí a čtvrtý díl, přece jen mě zajímá, jak se bude příběh rodinky vyvíjet dál.

29.07.2019 3 z 5

Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Hjok Kang

Čekala jsem drsnější příběh. Ono to ani není příběh, ale právě svědectví a tak je to i podané.
Mě osobně se to četlo dobře, začetla jsem se rychle. Ovšem nejde mi z hlavy jistá podobnost pracovních táborů v KLDR a koncentračních za 2. světové války vedené nacisty.

Všichni říkáme, že se holocaust už nesmí opakovat za žádnou cenu. Ale on se nejen opakuje, on stále je. Sice v menším měřítku a nedochází k hromadnému vraždění, tak jako tomu bylo za války, ale je to na podobném principu. Střílet za špatně vyslovené slovo? Pracovní lágry za hladomoru? Stále snižování přídělů a navyšování práce? Jedním slovem peklo. Všudypřítomná tyranie, špiclování, donášení, to je život v KLDR. Ptám se, jak je možné, že jeden člověk dokáže zmanipulovat a vymýt mozek tolika lidem? Chápu, že autor po útěku dostal šok, když "velký vůdce" jim dal nalejvárnu, jak je na jihu špatně, jak jsou nesoběstační a podobně. Přitom právě jemu umíralo ve státě obrovské množství lidí. Nejvíc mě asi dostalo, že se ve škole museli učit o vymyšlené historii samozvaného "velkého vůdce".

Někde jsem slyšela, že za hladomoru držel jejich "bůh" hladovku s nimi. Ve skutečnosti po návratu do hotelu, nebo kde to byl, se cpal do sytosti a na ulici umírali lidé a hlavně malé děti. Díky bohu za to žiji, kde žiji. I když naši politici jsou někdy na ránu. Pořád máme relativní svobodu, snad nám i vydrží.

28.07.2019 3 z 5

Něco víc Něco víc Patrick Ness

Tak nějak nevím, co si o knize myslet. Nejspíš jsem pochopila poselství, které tato kniha přináší, bohužel mě trochu naštval konec. Kdyby autor ušetřil pár stran na začátku, mohl by je přidat na konec a uzavřít to, alespoň částečně. Ovšem to nic nemění na tom, že se kniha četla dobře a příběh byl záživný. V mém hodnocení se do 4 z 5 ještě vleze. Možná později přehodnotím.

27.07.2019 4 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Knihy které přečtu jedním dechem hodnotím plným počtem. Tato kniha je přesně ten případ. Nádhera.

28.06.2019 5 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Nebudu zde hodnotit hvězdičkami, protože nejdou rozdělit. Za mě 3,5 a proč?

Prvních 105-200 stran uteklo rychle a bavilo mě to. Zbývajících strany jsem musela rozdělit do dvou dnů. Těch 150 stran bylo hodně přeslazených až mi to chvílemi lezlo na nervy. Uvědomuji si, že nejsem cílovka young adult literatury, proto ji také tak hodnotím. Nemyslím si, že kniha je vhodná pro čtenáře od 14 let, spíše starší. Řekněme tak 16-17. Příběh krásný, ale už celkem ohraný, navíc mi velmi vadila ta přeslazenost. Myslím, že bych nad ní kroutila hlavou i v těch 16. Ovšem jako oddechovku ji mohu doporučit.

P.S. Nebrečela jsem....

15.06.2019

Nechtěné Nechtěné Emily Gunnis

Na to, že je to autorčina prvotina je kniha opravdu dobrá. Jedná se sice o fiktivní příběh, ale autorka pracuje s fakty. I když se mi konec podařil rozšifrovat už v druhé třetině knihy i tak se mi velmi líbilo, jak jsou osoby spojené s utrpením hnány k odpovědnosti ve svých posledních chvílích. Líbil se mi pohled do mysli pachatelů. Bohužel ve skutečnosti to tak nebylo, ale mělo být. Nechápu všechny ty lidi co hájí církev. Proč? Aby mohli páchat další zvěrstva? Viz. zneužívání dětí kněžími a podobně. Neříkám, že víra je špatná, ale měli by jsme si rozmyslet jakou víru budeme obhajovat a co za ní stojí. Tohle se už nesmí opakovat v žádné podobě......

12.06.2019 5 z 5

Kouzelnický svět J. K. Rowlingové: Filmová magie 1 - Pozoruhodní lidé a kouzelná místa Kouzelnický svět J. K. Rowlingové: Filmová magie 1 - Pozoruhodní lidé a kouzelná místa Jody Revenson

Zatím nejlepší doplňková kniha k natáčení Harryho Pottera. Uvidíme co ty další :).

10.06.2019 5 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Popravdě řečeno očekávala jsem od knihy víc. Co se týče zpracování knihy, vadily mi jisté nesrovnalosti. Například: v Československu se ve 20. století na Nový rok opravdu krocan a nádivka nejedli (pokud ano, prosím o odkaz na příslušnou literaturu), dále mi vadily chyby v i/y (v knihách je to kapku ostuda), v knize se píše, že Hana a její rodina jezdila na výlety autem, ale na místo, odkud probíhala deportace, jeli koňským povozem, dále v knize autorka jednou používá sestřenice, podruhé sestra, přitom se o rodinného příslušníka nejedná.

Co se týče příběhu, je to rekonstrukce života Hany, ale podaná jako pohádka pro děti (respektive jako by to psalo dítě). Z knihy to přímo čiší. Příběh krásný a obdivuji vedoucí centra za její vůli dotáhnout vyšetřování do konce. Ovšem ze stylu, jakým je kniha podaná čtenářům a to i těm dětským, jsem velmi zklamaná. Za příběh 5*, za zpracování 1,5*.

10.06.2019

Srpnová neděle Srpnová neděle František Hrubín

V průběhu knihy jsem si myslela, že postavy fičí na nějakých kvalitních houbičkách (ne že bych s nimi měla zkušenost). Ke konci knihy mi asi došlo co tím chtěl autor naznačit.

Bohužel nastíněná situace v knize, je odrazem nejen doby poválečné, ale i dnešní. Jeden o koze, druhý o voze. Asi fakt, že lidé si dnes nenaslouchají a každý si mele tu svou, není úplně to, co mělo z příběhu vyznít. Nejspíš to má nějaké hlubší poselství, které mě ovšem minulo. Je fajn, že jsem knihu četla, ale v budoucnu se k ní nejspíš nevrátím. Celkově mě moc nenadchla, takže za mě 3/5.

15.05.2019 3 z 5

Život na úvěr Život na úvěr Jindřich Flusser

Knihu posuzuji po několika dnech. Po přečtení jsem nevěděla co hned napsat. Musela jsem to nechat uležet.....

Tahle kniha je další kousek do mé sbírky knih o holocaustu, jsem ráda, že se podařila vydat v ich-formě. Kniha má spád a nedokážete se od ní odtrhnout. Spolu s Hanou, je tato kniha letos asi to nejlepší co jsem z druhé světové četla.... 5/5.

27.04.2019 5 z 5

Krvavý leden Krvavý leden Alan Parks

Knihu jsem nedočetla a ani čtenářská výzva mě nepřesvědčila, skončila jsem na 80 straně. Bohužel není to můj šálek kávy a když knihu čtu 14 dní a ne a ne se prokousat stou stránkou, nemá to smysl. Takže s klidným svědomím odkládám a beru něco jiného.....

23.04.2019

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Můj první psychothriller a hned taková pecka. Když jsem přišla na to (asi v polovině knihy) kdo za tím vším stojí, tak konec mojí předvídavost totálně rozsekal. Rozhodně si přečtu i druhou knihu od autorky. Za mě 5/5.

21.04.2019 5 z 5

Z Dachau do Dne vítězství Z Dachau do Dne vítězství Helen Fry

Přečteno během jednoho dne a kniha dostává svého názvu do písmene. Bylo to velmi pěkné povídání, ale na mě tam bylo obsaženo hodně zážitků z bojů, které mě bohužel moc neberou. Každopádně na jednoho člověka toho bylo až příliš. Co vše musel Willi přežít, to je až neskutečné. Určitě se ke knížce časem vrátím a jsem ráda, že ji mám ve své knihovně.

18.04.2019

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížka na mě čekala už od Vánoc v knihovně. Denně jsem kolem ní chodila a říkala si, že musím dojet knížky co mám vypůjčené. Včera přišel den D.

Tak nějak nevím co napsat, jednoduše řečeno kniha je skvělá! Jsem ráda, že ji mám doma a určitě se k ní časem vrátím. A ne jednou. Konec mě velmi dojal a to se mi u knížek stává málokdy. Bavilo mě, že kniha začíná tam, kde se koncem knihy zase podíváme. Velmi dobře vymyšleno. Víc asi nemá cenu psát, vše už tu bylo řečeno.

Musím si přečíst i ostatní knihy od p. Mornštajnové. Velmi mě mrzí, že jsem nestihla její autogramiádu. Pokud se ještě někde bude v okolí konat, nejspíš si přijdu pro podpis s více než jen jednou knihou. Za mě 10 z 5 hvězd.

15.04.2019 5 z 5

Děti holocaustu Děti holocaustu Helen Epstein

No ufff....
Tuhle knížku o 230 stranách bych za normálních okolností přečetla za max. dva dny. Jenže zpracování téhle knihy mě odrazovalo natolik, že mi její přečtení trvalo skoro měsíc. Malé písmenka, natěsnané řádky, jen síla mé vůle mě donutila vzít tuto knihu ještě na milost.

Co se týká knihy jako takové, je to velice zajímavý a poučný kousek. Díky ní je možné podívat se na holocaust z úplně jiného pohledu. Doteď jsem podobnou knihu nečetla. Vždy se to točí okolo samotného prožití, ale nikdy o dopadu holocaustu na další generace. Jsem ráda, že jsem se jí nakonec prokousala. Je to další dílek do mé sbírky přečtených knih o holocaustu a já obsah knihy vřele doporučuji.

11.04.2019 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Jedničku jsem přečetla velmi rychle a bavilo mě to. Dvojka byla horší a odkládala jsem, ale ke konci už to šlo také rychle a trojka? Ano bavila mě, ale jen asi od 300 stránky. Knihu jsem četla snad 14 dní, odkládala jsem a dokopala jsem se k ní zpět v podstatě z důvodu, že maximální výpůjční doba v knihovně končila. Bylo to hezké čtení ale na 5 hvězd to není. Za mě byla trojka nejslabší díl z celé trilogie. Jako by autor natahoval děj, protože mu dochází šťáva. Od opětovného setkání to šlo rychle a podle mě tomu měl autor věnovat daleko více stran, než putování samotné Emmy a Jacoba. Velmi se mi líbila dějová linka s netvory a překvapivé odhalení jistého pána "nápomocného" v Ďáblově akru.

Kniha má zajímavý konec, takový správně otevřený, ale zároveň se hlavní příběh uzavřel. V podstatě díky konci může autor jakkoliv navázat další děj. Určitě půjdu do Mapy dní a buď se otevře další dobrý příběh, nebo celou trilogii zabije.

03.04.2019 4 z 5