Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji

Otřesné svědectví o životě v komunistickém ráji, kde se naprosto zhroutila ekonomika a obyvatelé umírají hladem (při hladomoru v letech 1993–1994 zahynuly podle odhadu dva miliony lidí). Autor vypráví o unifikovaném bydlení, škole s krutými tresty, funkcionářském kastovnictví. Děsivé jsou jeho vzpomínky na hladomor, kdy se každý staral jen sám o sebe a mrtví zůstávali ležet celé hodiny na ulicích bez povšimnutí. Lidé vařili polévku ze stromové kůry, chytali krysy, docházelo dokonce ke kanibalismu. V roce 1988 se Hjokovi rodiče rozhodli uprchnout do Číny. Působivé svědectví o nelidském režimu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/240685/tady-je-raj-svedectvi-o-zivote-v-se-ncI-240685.jpg 4.380
Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

Ici, c'est le paradis! (2004)

Kniha Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji

esfinge

Otřesné živoření v Severní Koreji... Pro mně poučné a nepochopitelné zároveň. Bylo to moje první pořádné seznámení s touto komunismem prolezlou zemí, kde vládne zlo. A je to bohužel aktuální problém, žádná dávná historie!

DK197

U knih s tematikou silných životních cest často nemohu hodnotit jinak, než plným počtem. Jsou ale výjimky, kde to "pokazí" zvolená forma, nebo něco. Avšak to nesnižuje příběh samotný. A toto je jedna z těch publikací. Není špatná, popisuje odporné věci, opravdu... jenže je psaná až heslovitě, místy nedostatečně - opravdu místy - a téměř mimo chronologii. Spíš než příběh - je to jakýsi termínový výklad o životě v KLDR. A závěr je zvláštně useklý, zdá se mi. Škoda. Ale možná právě proto bych to dala do ruky začátečníkům s touto tématikou a dětem, podobně jako knihu "Děti, které přežili Mengeleho". Navíc je to psané z pohledu dítěte, což jim bude blízké.

KURACHJO2018

Tvrdý pohled do skutečného komunismu, hodně mě při čtení napadalo, jaký je rozdíl mezi tímto životem v Koreji v 21 století a tím co byl v Zemi, kde zítra znamená již včera před 100 lety...Člověku se až nechce věřit, že se jedná o skutečnost.

dr.romca
30.11.2018

Přečteno jedním dechem.... klidně bych ji doporučila i jako povinnou četbu ve škole.

Tclaw
05.09.2018

Knížka psaná velice jednoduchým stylem (myšleno v dobrém) a není důvod nevěřit. Že je Severní Korea peklo na zemi tuší mnoho lidí, ale lehkost s jakou o tom píše Kang dokazuje to, jak hrozně jsou Severokorejci odevzdaní režimu a jak moc si dokáže režim zajistit, že málokdo z nich myslí alespoň trochu svobodně. Je mi smutno že takové místo na planetě je a že se to strpí - že je tak strašně těžké zamést s jedním unudlaným, bezpáteřním a slizkým posránkem.

JajaCZ
12.06.2018

Dychberúce. S každou novou knihou o Severnej Korei som prekvapená koľko absurdit musia obyvatelia zažívať, v akej lži musia žiť a hlavne, že to my ostatní dovolíme, pred krutou skutočnosťou zatvárame oči a ticho ju tolerujeme.

rarášek
07.11.2017

Moje první knižní seznámení se situací v Severní Koreji. Bylo mi někdy až špatně z toho, co se tam děje. Tohle rozhodně není poslední kniha na tohle téma, kterou hodlám číst.

Zorka
06.11.2017

Čtyřmi hvězdičkami nehodnotím literární podobu knihy, ale ojedinělost a hodnotu tématu. Severní Korea je v dnešní době často skloňovanou zemí. Lidé se obávají toho, jak může dojít tamní politika ohrozit svět. O tom, jak se tam žije obyčejným lidem a co to v praxi znamená kult osobnosti pro tamní obyvatele, se ale příliš nehovoří. Je až neuvěřitelné, že tato výpověď popisuje konec 20. století a dobu, kdy země nebyla ve válce. I bez zjevného nepřítele dokázala Korea téměř zničit sama sebe.