Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji

Otřesné svědectví o životě v komunistickém ráji, kde se naprosto zhroutila ekonomika a obyvatelé umírají hladem (při hladomoru v letech 1993–1994 zahynuly podle odhadu dva miliony lidí). Autor vypráví o unifikovaném bydlení, škole s krutými tresty, funkcionářském kastovnictví. Děsivé jsou jeho vzpomínky na hladomor, kdy se každý staral jen sám o sebe a mrtví zůstávali ležet celé hodiny na ulicích bez povšimnutí. Lidé vařili polévku ze stromové kůry, chytali krysy, docházelo dokonce ke kanibalismu. V roce 1988 se Hjokovi rodiče rozhodli uprchnout do Číny. Působivé svědectví o nelidském režimu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240685/big_tady-je-raj-svedectvi-o-zivote-v-se-ncI-240685.jpg 4.3112
Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Ici, c'est le paradis!, 2004

Kniha Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji

Finn69

Útlá knížka, psaná poněkud neučesaně, zato ale se silným obsahem.
Nedávno jsem četl Pchjongjangská akvária, což je kniha podobná, jen je z dřívějšího období, ještě před hladomorem. I v té je hodně bídy a utrpení, Hyok Kang je ale ještě drsnější a autentičtější. Pokud vás zajímá každodenní život dítěte v tomhle "ráji", rozhodně doporučuji.

lalela

Strašlivé vyprávění, které si nikdo, kdo to nezažil, nedokáže představit. Pro hlavního hrdinu je to úplně normální všední život, který zažíval a žil. Nic z toho pro něho nebylo nenormální. Hlavně žil v domnění, že takhle je to všechno správně a za hranicemi je to horší. Po pravdě, neumím si představit horší život, než vymývání mozků v Severní Korei. Z každého dalšího dokumentu, a každé další knížky o totalitním režimu v Korei se dozvídám další horší a horší věci, které mě překvapují. Trochu mám obavy, co dalšího se dozvím, až narazím na další takovou knížku. Toto je jen střípek toho, co víme, co jsme se mohli dozvědět. A bylo by jen dobře, kdyby ten střípek byl poslední a další by nebyly, ale v tom se určitě pletu.

PavlaA

Trošku mi dělalo problém se začíst, ale pak už jsem vyprávění přímo zhltla. Děsivé! To je to první co mě napadlo, když jsem knihu dočetla. Chudáci lidi, co museli tímto hrozným hladomorem projít. Přála bych obyvatelům Severní Koreji, aby se jim žilo lépe

Simouš
28.10.2021

Kniha, ve které primitivnost vyjadřování poněkud zkazila dojem z obsahu. Popisované skutečnosti jsou stále šokující (lhostejno kolikrát o nich budete číst), ale užívání jednoduchého a poněkud neučesaného jazyka ruší od začátku do konce.

Prudence
05.07.2021

Kniha splnila mé očekávání. Velmi málo víme o téhle uzavřené zemi a kniha podnítila můj zájem dozvědět se víc. Rozum zůstává stát nad tím, jak v dnešní době může ještě existovat takový režim popírající základní lidská práva, ignorující hladomor a neskutečnou bídu svých obyvatel. Bohužel nečteme historii, ale současnost a z toho dost mrazí v zádech. Zároveň jsem si opět připomněla, jaké mám štěstí, že jsem se narodila jinde, nikdy jsem neměla hlad, nikdy mi nešlo o život. Doporučuji všem pro připomenutí, že ne všude je tomu tak.

Katka2382
18.05.2020

Myslím že západní svět se asi nikdy nedozví úplnou pravdu o tom jak to v KLDR chodí.Můžeme jen po škvírkách nakukovat a toto je jedna z nich.

Tomas@S
17.01.2020

Opravdu jsem nevěděl o tom jak strašný byl hladomor v Severní Koreji v druhé polovině devadesátých let. Autor ho sám zažil a měl štěstí, že ho nejen přežil, ale že se mu také podařilo utéct s celou rodinou pryč z toho pekla. Autor je navíc i kreslíř a dokázal nám své zážitky zprostředkovat výtvarně a to vcelku zdařile. Samozřejmě i spousta z nás má zkušenosti s komunismem, ale to co zažívali a stále zažívají chudáci severokorejci je dovedené do šíleného extrému.
Zajímavé je, že autor na konci knihy popisuje i zvláštní reakce utečenců na pro ně neznámou realitu se kterou se museli nějak vyrovnat a na nostalgii ne nepodobnou tomu co známe i z našich končin a to u současných důchodců vzpomínajících jak to bylo za socialismu skvělé. Doporučuji těmto nostalgikum tuto knihu k přečtení.

-Endy-
02.12.2019

Knih o Severní Koreji už jsem pár přečetla, tato byla pojata zase trochu jinak - hodně zaměřena na líčení "běžného" života jednoho školáka v období hladomoru v 90. letech.
Ačkoliv Hjok vypráví události emocionálně víceméně nestranně, ve vás ty emoce rozhodně vyvolá, a to především svědectvím o osudu jiných dětí; hlavně těch mrtvých.