Aingeal Aingeal komentáře u knih

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Štěstí nemusí vždycky přijít v takové podobě, jak jsme si ho představovali. Nevím, jestli jsme vůbec schopni si uvědomit, co to hlavní hrdinku Elišku alias Hanuli muselo stát - opustit celý svůj život, kariéru, přátele, domov, přijít v podstatě o svou identitu. Psychologicky to muselo být zpočátku peklo, o to víc je pozoruhodné, že právě to peklo se pro ni nakonec proměnilo v ráj. Sice v pěkně drsný ráj, ale to už je život...

Celkově - nádherná kniha, která duši hladí i bodá. Oceňuji krásný jazyk paní Legátové, který příběh jedné osudové lásky posunul na ještě vyšší úroveň ("právě svou neschopností vládnout mi nasadil pouta").

17.05.2020 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička sama o sobě je krásná kniha, dobře napsaná - byť zidealizovaná, čte se příjemně. Upřímně, myslím si, že většina náctiletých ji prostě nedokáže docenit, protože cítí, že je jim nucena; jasně, patří to k vzdělání, ale osobně si myslím, že k Babičce je potřeba dospět... možná, kdyby si ji ti samí, co se jim teď nezamlouvá, přečetli za deset let, budou komentáře i hodnocení vypadat jinak. Proto si nemyslím, že je fajn obviňovat tu někoho z nevzdělanosti a označovat za sociální analfabety, jen proto, že kniha je nezaujala. Každý jsme jiný, respektujme to prosím. Mně se kniha velmi zalíbila a pohladila po duši, takže děkuji Němcové za krásný čtenářský zážitek.

02.03.2016 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Na Brownových knihách se mi líbí, že člověka 1) něco naučí, 2) dají podněty k zamyšlení. Není to nikdy žádný bezduchý thriller, ale naopak každá kniha má silné poselství a nutí nás uvažovat nad světem, ve kterém žijeme. Nejinak je tomu i v Počátku, kde se propojuje otázka soužití vědy a náboženství s etikou technologického pokroku. Za mě nesmírně inspirující čtení a věřím, že podobně jako o Šifře a Infernu o něm budu přemýšlet ještě dlouho.

K textu samotnému: byl napínavý a měl spád, jak je u Browna zvykem. Přiznám se, na mě někdy moc sci-fi (ve fyzice a moderních technologiích se moc neorientuju), chybělo mi tam to napínavé luštění kódů v uměleckých dílech, jak to bylo v knihách předchozích. Ale uznávám, že k povaze knihy by se to ani nehodilo.

Za mě tedy 5*- opět skvělý Brown, který splní to, co od něho čtenář očekává. Jo, a budete mít chuť vyrazit do Španělska v jeho stopách :)

09.06.2020 5 z 5

Pokud se chcete něco dozvědět o tom, jak vznikla naše moderní společnost se svými přístupy k životu a hodnotami, pak určitě doporučuji k přečtení. Kniha je psaná velmi poutavě a je přehledně organizovaná: provede vás vývojem lidstva od "vítězství" homo sapiens kdysi v mlhách dávnověku, přes zemědělskou a průmyslovou revoluci, až po život ve světě moderních technologií.

Je patrné, že některá prezentovaná fakta jsou asi spíš hypotézami autora než podloženými objektivními informacemi, na kterých se shoduje většinová vědecká komunita. Jinak je ovšem docela pochopitelné, že autor musel hodně zjednodušovat a generalizovat, aby tak obsáhlé téma vystihl - jak jinak tyto informace předat laické veřejnosti (lidem bez hlubších znalostí historie, antropologie, sociologie...)? Každý pokus popularizovat vědu vnímám jako chvályhodný, a pokud vyloženě nečpí fantastickými smyšlenkami, s klidem ho přijmu a s chutí přečtu :).

30.01.2021 5 z 5

Pro mě asi nejlepší kniha, kterou jsem za celý dosavadní rok přečetla. Žádná velká akce, ale prostý popis jednoho mrazivého dne v gulagu. Solženicyn nepotřebuje prvoplánově šokovat, aby nám ukázal hrůzu sibiřského pracovního tábora; stačí mu obyčejný hrdina, který popisuje i svět kolem sebe jednoduše a s jistým klidem, smířený s osudem. Ale právě tato metoda práce s textem na mě doopravdy zapůsobila...

26.09.2017 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Zajímavý a neotřelý námět, navíc i skvěle zpracované charaktery postav - každá byla jiná, každá nabízela svůj úhel pohledu na život. Jsem moc příjemně překvapená, kniha byla velmi čtivá a morální drama na konci zanechá v člověku i nějaký ten podnět k zamyšlení...

11.12.2016 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Nemohu než souhlasit s předešlými komentáři - úžasná trilogie, skvěle napsaná, od čtení se prakticky nelze odtrhnout :) (takže se čtením začněte teprve, až budete mít na stole plnou láhev pití a spoustu jídla, protože ani hlad a žízeň vás později nepřinutí vstát :D).
Třetí díl byl tak trochu nejslabším článkem série, ale i tak ji důstojně zakončil. Co se týká konce, tak nějak jsem to čekala a nebyla moc překvapená; ne že by to mě samotnou úplně potěšilo, cítila jsem to jinak, na druhou stranu Katnissinu volbu jsem chápala.
Jinak filmy se mi líbily všechny, dobře vystihovaly knihu a i herecké obsazení je na jedničku.
K Hunger games se každopádně určitě ještě někdy vrátím :), ty knihy za to stojí!

31.12.2015 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Tak bohužel, tato kniha se mi do srdce nevepsala. Čas ubíhající v kruhu (stále stejná jména, osudy...) byl sice autorovým záměrem, ale pro mě vytvořil nekonečnou linii naprosto nepochopitelných a nesmyslných událostí. Dvěma hvězdičkami každopádně oceňuji propracované postavy a svéráznou originalitu celého románu ;).

18.11.2017 2 z 5

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Jedna z knih, která vás do sebe vtáhne a není šance uniknout. Román je zasazen do přelomu 18. a 19. století, takže vás nevtíravě seznamuje i s reáliemi té doby, určitým kontrastem mezi městským a venkovským životem - ale především je nadčasovou psychologickou studií postav. Časy se mění, ale charaktery lidí zkrátka nikoliv ;).
Líčení drsné norské přírody má pro mě ještě osobnější význam, připomíná mi těch pár let, co jsem měla možnost v této krásné zemi prožít; ta nostalgie je velká :). Pokud máte chuť přenést se na chvíli na sever, mezi tiše zpívající norské lázy - neotálejte se čtením této skvělé trilogie!

02.08.2017 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Tak tahle kniha pro mě byla nesmírně příjemným překvapením. Vzhledem k tomu, že za svým věkem ještě stále uvádím ono "náct", sotva jsem si dokázala představit, jak to v naší zemi opravdu fungovalo v minulém století... pan Szczygiel to prezentoval velmi poutavě a jen těžko bych hledala v paměti, kdy jsem se naposledy dozvěděla tolik zajímavých historických informací - a hlavně perliček, pikantností, paradoxů, protože i ty (a ty hlavně) tvoří a ukazují nám dějiny hodně interně a opravdově. Obzvlášť mě zaujala část o Tomáši Baťovi - až donedávna to pro mě byl jen "podnikatel s obuví"; po přečtení Gottlandu už je to i člověk se všemi svými klady a zápory. Rozhodně velmi dobrá kniha, která si zaslouží více čtenářů!

22.06.2016 5 z 5

Čarodějky ze Salemu Čarodějky ze Salemu Arthur Miller

Ačkoliv kniha není moc historicky přesná co se týče detailů salemských procesů, jednu věc vystihuje opravdu dokonale - a to onu děsivou úzkostnou atmosféru, neustálé obviňování a podezírání, rozporuplné vztahy mezi obyvateli Salemu... psychologická stránka je tu postižena moc dobře; a já sama za sebe věřím, že i hodnověrně. Knihu určitě můžu doporučit, četla se svižně (přečteno za dva večery) a nabízí mnoho podnětů k zamyšlení :)...

22.04.2017 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Moc zajímavý pohled do zákulisí myšlenkových pochodů člověka s autismem... myslím, že každému z nás, kdo se s někým takovým setkal, může podobná literatura přijít vhod :). Knížka není nijak pozitivní nebo idealizovaná, spíš naopak - odráží různé životní problémy, větší i menší, se kterými se může setkat každý z nás. A o to může být čtenářům bližší jak sám text, tak i Christopher!

25.12.2016 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Abych to shrnula - knížku jsem přečetla za dva dny a ty dva dny byly jeden velký záchvat smíchu :D. Velmi vtipně, brilantně napsáno, nemohla jsem se odtrhnout. A takové malé upozornění - když se pouštíte do čtení, nečekejte žádný opravdový děj či snad podrobnější vykreslení charakteru hlavní hrdinky, jinak budete bohužel zklamaní. Jedná se opravdu o primárně humornou literaturu a tento svůj účel splnila do puntíku ;).

07.11.2015 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Do čtení Lakomce jsem se pouštěla zvědavá, vzhledem k věhlasu a oblíbenosti tohoto Moliérova díla. Bohužel, příběh nesplnil ani trochu má očekávání; vtipné mi to nepřišlo a zápletka mě až na příjemně překvapivé rozuzlení na konci poněkud nudila. Každopádně dvěma hvězdičkami oceňuji jazykovou bohatost textu ;).

05.06.2015 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Dokonale vykreslená praxe komunismu se všemi detaily, při kterých mě jakožto člověka, co onu éru nezažil, mrazilo. Co dál? Asi už se jen pustit do "1984" :).

11.04.2015 5 z 5

Proklínám řeku času Proklínám řeku času Per Petterson

A přesně tohle já na severské literatuře tak zbožňuju - ten minimalismus, zámlku, náznaky; příběh, který je vlastně skrytý za textem. Autor už v originále vydal více knih ze série o Arvidu Jansenovi, do češtiny jsou přeložené ještě Muži v mé situaci (doba po rozvodu) a Na Sibiř (životní příběh Arvidovy matky). Všude hrají důležitou roli mezilidské vztahy, respektive jejich nefunkčnost, a (marné?) hledání sebe sama. Hlavní hrdina je možná vůl, ale volů je kolem nás nakonec dost, takže je to typ značně realistický. A nebo možná vůl není a jde jenom o takovou apatickou postavičku, co trochu zoufale hledá nějakou pomyslnou kotvu - a tak úplně ten život nezvládá.

Ano, není to snadné čtení, a tak je k tomu potřeba i přistupovat; jako pohodovou knihu na dovolenou bych si Pettersona asi nevzala, ale pokud máte tak trochu melancholickou a zádumčivou náladu - a sílu přemýšlet nad textem hlouběji - je to dobrá volba.

28.06.2021 4 z 5

Poloviční bratr Poloviční bratr Lars Saabye Christensen

Výborná kniha - mnohovrstevnatá, občas dráždivě záhadná, plná odkazů na severskou historii i kulturu. Kromě toho hraje v románu velkou roli i samotné dějiště: město jako místo úkrytu, místo anonymity, místo neomezených (skutečně?) možností. Christensen je rodák z Oslo, své město dobře zná a umí ho i výborně popsat.

Snad už jen jedna úvaha závěrem: kdyby nám autor skutečně nakonec na stříbrném podnose naservíroval všechny odpovědi, nepřišla by náhodou kniha o celé to svoje kouzlo?

28.03.2021 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Jednoznačně velmi propracovaná alegorie, místy člověka až děsí ty vyhlídky na svět zaplavený a posléze ovládaný mloky. Oceňuji i jazyk, např. s mluvou kapitána Van Tocha si Čapek opravdu vyhrál :). Přesto všechno bohužel Válka s mloky není dílem, které bych měla chuť si ještě někdy zopakovat... pro jednou zajímavé, ale bude mi to stačit.

08.09.2017 4 z 5

Ďáblova milenka Ďáblova milenka Shannon Drake (p)

Tato kniha mě zaujala hlavně kvůli svému stylu, který ji velmi odlišoval od jiných, víceméně "šablonovitých" děl této autorky. Bylo to krásné a dojemné počtení, ústřední téma honů na čarodějnice mu dodávalo zvláštní mrazivou atmosféru... Od druhé poloviny dál jsem jakožto správná citlivka :) bulela skoro na každé straně. Za sebe doporučuju jako kvalitní oddychovku, u které se nudit rozhodně nebudete!

30.08.2016 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Paní Bovaryová mě velmi příjemně překvapila; geniální prezentace takto nadčasového tématu, jako je bovarysmus (útěk do snění), dlouhé popisy, které ovšem měly svůj smysl a daly se dobře číst a konečně velmi dobře propracované typizované postavy se vším, co k nim patří. Opravdový realismus v kostce :), a z mé strany jedno z dosud nejlepších děl v povinné četbě! Určitě se k této knize ještě v budoucnu vrátím :)...

16.04.2016 4 z 5