aimi aimi komentáře u knih

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Krev prvorozených, Juraj Červenák

Rudolfínská Praha, Stein, Barbarič, Jaroš, banditi, špína, chudoba, intriky, ghetto, vraždy prvorozených dětí vážených křesťanů, tortura, bitky, špioni, slovní i pravé přestřelky, mnoho podezřelých, několik teorií, rychlé tempo, závod s časem o život, minulá tajemství i mor.
Lepší jak první díl, tady se nebojím použít slovo perfektní. Svižné tempo nutí část další a další kapitoly. Skvělá souvětí i slovní obraty.
Kniha mě moc bavila!

"Je to člověk, který není příliš dobrý v tom, co dělá," řekl tlumeně. "Zároveň je ale přesvědčen o opaku a z duše nesnáší ty, kdo si troufnou poukazovat na jeho chyby a nedostatky."

"V přízemí to smrdělo, jak se na správný arest sluší- zaschlé i úplně čerstvé tělesné výměšky, spálené maso, sežehlé vlasy a chlupy, zatuchlina, plíseň, hniloba."

"Naznačujete propojení Hradu s pražským podsvětím?"

11.11.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana, kniha, která mě "dostala"

"...začínala jsem tušit hrůzu, která tetě Haně vypálila do ruky číslo a způsobila, že neuměla žít, ale jen živořit."

V pořadí třetí román od české autorky. Útlá kniha s tíživým tématem. Příběh o hledání, náhodách, o dobrých i špatných rozhodnutích.
Román o válce, tyfu a koncentračních táborech. Těžké, smutné téma a silný příběh. Autorka ovšem píše lehce, čtivě, bez zbytečných explicitních výjevů. ("Ano, Irena byla kamarádka. Brambora toho byla důkazem.") Za náznaky, za obyčejnými větami je ale rozpoznatelná hrůza těch míst ("Teď už vím, že jsem udělala chybu. Kdybych se dostala doprava, ještě toho dne bych umřela a můj popel by se smísil se zrnky popela, která v hustých páchnoucích mračnech vylétávala z komínů osvětimských spaloven."). Velmi čtivý, děj vás chytne, nepustí, vyvolá mrazení v zádech. Opět bezchybná čeština ("...neviděla jsem, jak po nás napíná chtivé prsty, rdousí naděje a rozsévá smrt.").

A. Mornštajnová: "Příběh dívky s nenaplněnými představami o životě." (Rozhlas.Brno)

Příběh dvou žen, dvou životů, které se spolu musely naučit žít. Kniha je rozdělena do tří částí. V první části v ich-formě vypráví mladší z hrdinek. Popisuje život později po válce, epidemii tyfu ve Valašském Meziříčí, první lásku i první zradu. Druhá část v er-formě doplňuje příběhy všech zúčastněných, vztahy, osudová setkání, osudové přešlapy a jejich vzájemnou propojenost. Třetí část opět v ich-formě, starší z hrdinek zde vypravuje příběh její rodiny před válkou, během války a po válce. Nadějné touhy mladé ženy, očekávání od života, krutá realita s cejchem "žid", Terezín, Osvětim a přetěžký návrat zpět do života, střet s lidmi, kteří ani neměli ponětí o hrůzách táborů.

16.10.2019 4 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Božidaru provázejí skvělé recenze a nadšené ohlasy. Konečně nastal čas a tak jsem ji otevřela. A za mě brutální zklamání. A to mám tak vždy, když něco provází většinové nadšení.
Autorku znám, její blog se mi líbí. Krátké příspěvky s hlubšími myšlenkami umí sepsat dobře. Ale román je jiná meta. A bohužel, co funguje na blogu, nefunguje v románu.
Našroubovaná moudra, zbytečný text, jasně dané charaktery s ještě jasnějším vývojem a s mnohem víc jasnějším závěrem, nelogičnosti v ději i chování. Názory úplně na vše- od politiky až po ženy, co v sobě hledají bohyni. Celkově mě čtení dost iritovalo. Jakoby tomu chyběl betačtenář nebo někdo, kdo by pomohl autorce doladit děj, uhladit a vyšperkovat text.
U knihy jsme během tří čtení 4x usnula.
A totožný děj, s totožným vývojem a s totožným závěrem (jen jiná země prozření a po jiné zemi provádějící průvodce) je Italské léto od Jennifer Probst.
Veronika Hurdová umí psát blog a předávat silné myšlenky. Jennifer Probst umí napsat román.
Za každou knihou je ale obrovský kus práce. Tak ať jen nehaním. Obálka nádherná, ilustrace oživují knihu, námět mezigeneračních vztahů miluju, mnohé věci k zamyšlení (ale lepší by byla forma diáře s myšlenkami než vše naroubované do románu).
Celkově tedy spíš zklamání a do další knihy se nepustím. Ale na dětskou (Agnes) se těším. Psaní pro děti je ještě jiná kategorie a tam by to fungovat mohlo.

05.10.2023 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Browna mám ráda, zatím jsem přečetla vše vydané. V této knize nás autor zavede do Španělska a dozvíme se více o Gaudím. Brown jede podle klasického receptu. Langdon, vražda, tajemství, symboly, sparingpartner žena, překvapivé odhalení a postelová scéna. Tady teda postelová scéna chyběla, uf.
Pro mě asi nejslabší ze všech jeho knih. Určitě pozitivně hodnotím spoustu informací ohledně historie a historických budov, obrazů, to bylo vyčerpávající, možná až moc (zas to má ale alespoň přidanou hodnotu), na druhou stranu mohla být kniha tak o 100 stran kratší- pomohlo by to dynamice. Samotné odhalení šokující pravdy bylo rozepsáno snad na 10 stran (vážně jsem přeskakovala odstavce, abych se teda konečně dobrala té pravdy a ohromného odhalení). Průběh příběhu celkem čitelný, hlavní "padouch" odhadnutelný. Téma umělé inteligence a technického pokroku vs. lidstvo podařené a zajímavé. Symbolů a šifer tu bylo podstatně méně.
Kniha se mi vlekla, dvakrát jsem u ní i usnula. Ale dočetla jsem ji, vracet se k ní nebudu.
Pro mě od Browna zatím vynikající Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda. Dost dobré Inferno a Ztracený symbol.

14.11.2019

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Víceméně komorní příběh komunity rodičů a žáků jedné soukromé školy. O šikaně a o domácím násílí. Téma těžké, ale příběh byl lehký a celkem čtivý. Začátek se trochu vlekl, chvilka seznamování s jmény, od druhé poloviny to už ale nabralo tempo a ke konci se kniha nedala odložit. Jednotlivé kapitoly psané vždy z pohledu jedné z hlavních postav, včetně poznámek pod čarou- neboli výpovědí svědků. Výpovědí svědků dobře doplňují příběh. Příběh čtyř dobrých kamarádek, příběh o pravdě a drobných lžích. I drobná lež může vést k velké tragédii.

"I malá lež může mít velké následky..."

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Čtivá, zajímavý námět, závěr jsem nečekala. Dobre napsané.

17.11.2019 4 z 5

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Kresby zajímavé, příběh jednodušší, dětem se ale líbí. Ale v knihovničce ji trvale mít nebudeme.

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Spisovatelku Jojo Moyesovou mám ráda, zatím se mi její knihy všechny líbily, některé víc, některé míň. Ale vždy mě pohltily a četla jsem je jedním dechem. Z této jsem byla ale trochu rozpačitá.
Příběh o útrapách za první světové války, o okupaci francouzského městečka a o obyvatelích v něm, příběh o restitucích uměleckých děl ukradených za válek, příběh o velké lásce.
Část z minulosti napínavá, čtivá, krásná. To jsem byla z knihy nadšená.Psaná v ich formě, vtáhla do děje a nešlo se odtrhnout. Pak část ze současnosti, přechod na er formu (proč?), nudné, nezáživné, občas jsem hlavní hrdinku nechápala. Pak se i časová období střídala- ale zmatek to nenadělalo, vždy jsem se chytla.
V knize bylo hodně náhod a štěstí, v závěru “korunní” svědek z čista jasna, jako blesk z modrého nebe (kde se vzala, tu se vzala) a konečný epilog a dovyprávění všech osudů...Harlekýnka hadr.
Námět velmi zajímavý, podobný Hortenziové zahradě. Tam ale milostná dvojice zůstala v hlavě vryta podstatně hlouběji. Některé postavy jednaly tak, že jsem nepochopila, proč to tak dělají,některé postavy mi byly i nesympatické.
Podle mě nejslabší kniha Jojo Moyesové. Námět a myšlenka pěkná, ale sepsáno narychlo, horkou jehlou. Chtělo to víc promyslet, trochu dotáhnout, méně náhod.
Ale neodradila mě, určitě si další knihu od ní přečtu s chutí.

21.11.2019 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Krásně se četla, výborně vládne jazykem. Návaznost kapitol shodnými souslovími se mi moc líbila,originální. Téma z naši minulosti také výborné. Myslím si, ze se z rodinné minulosti a z minulosti ČR dalo vytěžit ale i víc, ke konci trochu ztrácí dech, méně by bylo více. Čekala jsem nějaké odhalení, zvrat.
Příjemné čtení, paní spisovatelka má talent, čeština krásná, ale kniha nic hlubšího nezanechá, po jejím zaklapnutí můžete v klidu otevřít další knihu

16.10.2019 3 z 5

Hortenziová zahrada Hortenziová zahrada Marie Lamballe (p)

Osudová láska, pevné přátelství, fantazie, tajemné pověsti, rodina a válka. Vše se propojuje v románu Hortenziová zahrada. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, v minulosti- od roku 1940 a dál, a v současnosti. Obě dějové linky spojuje městečko Plouvan ve francouzské Bretani. Časové linky se střídají vždy po několika kapitolách, nenastává chaos ani zmatek v ději. Část knihy z minulosti je svižná, dobrodružná, čtivá, plná emocí, bez hluchých míst, akce za akcí, zaryje se čtenáři pod kůži. Tu hodnotím jako výborně napsanou. Zato pasaže ze současnosti působí spíše jako vata, zaplnění knihy. Nudné, žádně zásadní zvraty v ději, žádná důležitá zjištění. Měla jsem tendenci je přeskakovat. Závěr byl také trochu překotný a jaksi vyplynul, než že by překvapil.
Pokud by byla kniha napsána jen v jedné rovině, a to v té z období války, a na závěr by byla kapitola ze současnosti, která by odhalila, vysvětlila, překvapila, byl by to perfektní román o velké lásce a tragédii.
Hodnotím jen jako příjemné čtení, každopádně Maelle a Sema mi v hlavě ještě chvíli zůstanou.

Tisíc lodí: Hrdinky Tróje Tisíc lodí: Hrdinky Tróje Natalie Haynes

Tisíc lodí- Hrdinky Tróje, N. Haynes, překlad: D. Křesťanová

Kniha mě zaujala anotací. Autorku jsem do této chvíle neznala. A to, co mi nabídla v této knize, bylo naprosto epické. Po delší době jsem opět zakusila knihu, která nepustila. Četla jsem místo praní, uklízení, vaření, při uspávání i během jídla. Skvělá.

Ze školy si možná vzpomenete na ne příliš záživné povídání o mazaném Odysseovy, udatném Achillovi, věrné Penelopé, o zhrzeném Meneláovi a možná i o odvážném Hektórovi. Toto převyprávění Iliady a Odyssey nabízí ale mnohem víc. Tentokrát ne hrdinský epos chrabrých bojovníků ale Trojskou válku z pohledu žen.

Čtenář nahlédne na tuto ikonickou bitvu z pozice věrné Penelope, milující matky Klytaiméstry, statečné Ífigenie, přenádherné Heleny, princezny Bríseovny i knězovy dcery Chrýseovny, bohem obdařené Kassandry, odhodlané Hekabé i nešťastné Andromaché. Svou roli v tomto příběhu sehrály i bohyně z Olympu. Héra, Athéna, Afrodité. V příběhu se objeví ženské elementy z pobité Trójy, z vítězného Řecka i z okolí Olympu.

Hlavními hrdiny nejsou neohrožení rekové ale jejich manželky, dcery, matky. Do jejich životů válka zasáhla neméně ničivou silou.

Objevuje se zde zrada, pomsta, statečnost, ješitnost i haštěřivost.

Kniha se četla velmi dobře. Po knize Hory zpívají, kde příběh sledoval hlavní hrdinku na pozadí vietnamské války, je Tisíc lodí další kniha o životě žen za války.

„Ve válce muži přicházeli o život. Ale ženy ztratily všechno ostatní.“

Ženy to nikdy nemají lehké. Mnohé z hrdinek knihy Tisíc lodí by raději volili smrt na bitevním poli, než budoucnost v otroctví a ponížení.

Nečekejte tedy příběhy o lásce a šťastné konce. Příběhy žen a bohyň zasahujících do Trojské války jsou plné utrpení, smutku a zkázy.

Kapitoly kratší, nikdy jsme neměla problém s orientací, o koho se jedná a ke komu má vazbu. A to i díky jednoduchému souhrnu na začátku knihy.

Kapitoly se střídají, Trója, Řecko, Olymp.

V doslovu autorka odhaluje své zdroje. Čerpala nejen z Iliady a Odyssey, ale i z více či méně známých zdrojů.

Nemám co vytknout. Nenašla jsem jedinou nelogičnost.

Kniha, která je skvěle napsaná, složená z příběhů, které utváří úžasný celek.

Děkuji za možnost recenze Knihy Dobrovský.

26.03.2024 5 z 5

Já tě musím uškrtiti Já tě musím uškrtiti Jan Štifter

Nevadí, že Trhové Sviny neznáte, možná ani nevadí, že neznáte Jižní Čechy. Kniha je plná zajímavého vyprávění a vhledu do života lidí na menším městě, kukátko do jejich neřestí, afér a skandálů. Přečtete si zde i citace z dobové tisku a archivních soudních spisů.
Drobná sousedská nedorozumění, zločiny v rodině i v okolí, sebevraždy i vraždy, týrání i znásilnění.
Kniha mě moc bavila, hlavně výměry trestů. Za týrání ženy třináct měsíců tvrdého žaláře. Překročení nutné sebeobrany s úmrtím deset měsíců těžkého žaláře, zostřeného každý měsíc postem, za vraždu dítěte pět let vězení, zostřeného jedním postem každé čtvrti roku.

21.03.2023 4 z 5

Láska v moll Láska v moll Milena Holcová

Sylva, Marie, Jan. Marie, Jan, Sylva. Jan, Sylva, Marie. Milostný trojúhelník. Láska, vášeň, něha, smrt. Sebeúcta, morální povinnost, partnerský slib.
Skvělá kniha od Mileny Holcové. Čtivá, skvostně napsaná- pouze myšlenky, dialogy a rozhovory. Krátké, jasné, stručné, svižné. Žádné popisy, dlouhá souvětí nebo kudrlinky. Jen čirý příběh.
Příběh staršího "rozervaného" spisovatele, starší vdovy a mladé vdané moderátorky z rádia. Jedna ho obohacuje skoro manželským štěstím, druhá dodává vášeň a intelektuálnost. Obě potřebuje. Ale také potřebuje svoji svobodu, úctu sám k sobě, samostatnost.
BUM, mrtvice a téma asistované sebevraždy. Jak se k tomu postaví každý jeden z tohoto trojúhelníku?
Nešlo se odtrhnout, jednodenní záležitost. Doporučuji!

04.02.2022 5 z 5

Zrcadlo Serafina Zrcadlo Serafina Tereza Brdečková

Český historický román, z období vlády Rudolfa II. .
Zní to těžkopádně a nudně
Tak to zkusím znovu. Magická, snová, tepající, multikulturní, všem otevřená Praha. Hlavně vědcům a všemu neobvyklému, nadpřirozenému a "nenormálnímu". Taková byla naše metropole za vlády Rudolfa II. . A v této době, po moru a po přeletu komety se odehrává poutavý román a dívce, která byla jiná, "nenormální", za každých okolností svá. Nečekejte romantiku ani historickou nudu.
Lehký, svěží román, kde se vše točí kolem zrcadel a tajemství jejich výroby.
Člověka by mohla kniha zmást i od pohledu. Oranžová obálka bez ničeho. Ale jakmile ji vezmete do ruky, překvapí vás tíha knihy. Kvalitní přebal i pevné, skoro až kartónové listy. V kapitolách originální ilustrace.
Kouzelný počin.
Opět tip i pro mladší/starší čtenáře- tedy klidně od 15 let výš.
Příjemné čtení, pro mě překvapení.

23.11.2021 4 z 5

Falešný plnovous vánočního dědečka Falešný plnovous vánočního dědečka Terry Pratchett

Člověk k tomu musí přistupovat tak, ze je to pro děti. Klasickou Zeměplochu nečekejte.

Kdo miluje nejvíc Kdo miluje nejvíc Tess Stimson

Velice čtivá kniha od první strany. Vyprávění z pohledu všech zúčastněných osob. Některé situace odvyprávěny více postavami- zaujalo mě to, člověk viděl, jak na jednu a tu samou věc, reagují a vysvětlují si ji lidé různě. Konec se mi také líbil, jen se mohly ještě dovyprávět příběhy dalších zúčastněných. Je to vztahový románu dnešní doby, určený spíše pro ženy. A možná i proto tam autorka zařadila i trochu sexu. Bohužel popis skoro až vulgární, úplně do toho nezapadl. Kdyby k tomu přistoupila jemněji, citlivěji, bylo by to pro knihu určitě přínosné. Ale byla jsem spokojená, kniha neztrácela nikde dech. Pěkný román o vztazích a o lásce , partnerské, kamarádské, sousedské, a hlavně o té mateřské.

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Manželovo tajemství, druhá kniha od Liane Moriarty. Sedmilhářky měly slabší začátek, ale četli se dobře. V Manželově tajemství slabší začátek nebyl, děj mě vtáhnul od první řádky. V postavách jsem se zorientovala rychle, obsah dopisu mě překvapil (nečekala jsem to). Hlavní postavy mi byly sympatické, dokázala jsem se vžít do jejich kůže. Tři ženy, tři rodiny, tři životy, tři osudy. Všechny tři zajímavé, skvěle vystižené pocity, myšlenkové pochody. Prolínání jejich životů také pěkné vymyšlené a epilog o nepředvídatelnosti osudu zajímavý.
Čtivé, zajímavé, dobře napsané. Hrdinky a jejich život si ještě chvíli určitě pamatovat budu. Ale stačí jednou a v knihovničce trvalé místo nezíská. Přesto doporučuji k přečtení.

06.01.2020 3 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Žena v okně, napinava knizka o par postavách, zato s bludy, halucinacemi, alkoholem a leky. Jedna vražda...jde jen o to, zda se ve skutečnosti vůbec stala...ono zapijet antipsychotika merlotem není úplně idealni...
Kniha rozdělena na krátké kapitoly- udává to knize příjemné tempo, napinava do konce, závěrečné odhalení bylo překvapující, určitě lepsi než kniha Dívka ve vlaku, která je na obdobně bázi (alkohol,deprese,svědek, možná vražda). Kniha super oddechovka, za dva dny ji mate přečtenou, dobre napsané, na léto ideální.

Jak svět přichází o doktory Jak svět přichází o doktory Adam Kay

Jak svět přichází o doktory je autobiografická kniha bývalého lékaře a nynějšího komika, spisovatele a scénáristy. Odkrývá nám zde svoji minulost a její působení na přítomnost. Vypráví, co následovalo, když pověsil svůj bílý plášť na hřebík a zavřel dveře ordinace. Jak se cítil, jak reagovali přátelé a rodina. Zabředne i do bažiny zvané studium medicíny. Nebojí se dotknout citlivých míst. Popisuje, jak se mu povedlo ve zdraví přežít studium, kdo mu s tím významně pomohl a díky komu znovuobjevil svůj komediální talent. Zjistíme, jak může být heterosexuálovi, který si tím ale není tolik jistý. Podělí se s námi i o to, jaké je to být lékařem v roli pacienta. Poprvé v životě zveřejní i svůj výlet na Nový Zéland a zásadní událost, která se mu zde přihodila. Nebojí se otevřít téma bulimie, posttraumatické stresové poruchy, šikany na pracovišti ani homosexuality.
Text je často okořeněn peprnými výrazy.
Střídají se kapitoly ze současnosti a z minulosti.
Poznámky pod čarou jsou velmi zábavné, doplňují text, stávají se vtipnou pointou.
Kniha dokáže zahrát na mnoho strun citové škály- pobaví, rozesměje, donutí přemýšlet, dojme, ale i šokuje.
Čtivá, svižná, zábavná, smutná, šokující kniha o citlivém medikovi, nervózním komikovi a o lékaři, který už prostě nechtěl být lékařem.

12.10.2023 5 z 5

Maškary Maškary Dagmar Urbánková

Zábavná, povzbuzující fantazii, pro všechny věkové kategorie. Na konci si můžete zkusit maškaru nakreslit sami.

10.01.2023 4 z 5