Aimee1 Aimee1 komentáře u knih

Můra Můra Katja Kettu

Dlouho mi trvalo se začíst. Možná to bylo způsobeno i tím, že ačkoliv jsem zaměřená na holokaust, utrpení z gulagů není můj šálek čaje a nemám takříkajíc "načteno". Chyběl mi tam nějaký slovníček pojmů. Ale jinak velmi silný a zároveň smutný příběh. Každopádně více se mi od autorky líbila Porodní bába (možná kvůli tomu, že byla více směřována na Finsko). Ale stojí za přečtení.

21.11.2017 5 z 5

Trik Trik Emanuel Bergmann

Zajímavý příběh, silný, ale nebylo to tak čtivé, jak třeba Zlodějka knih. Nicméně i tak mohu doporučit :)

21.11.2017 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

U obou děl této autorky jsem měla problém se začíst. Zpočátku mi totiž přijde, že se příběh vleče a hodně dlouho trvá než se stane něco zásadního. Nicméně vždy přijde bod zlomu, kdy mě kniha chytne. Nevím sice, jak moc bude její tvorba originální, až těch knih bude mít třeba deset (šablona Dívky ve vlaku i Do vody je velmi podobná, stejně jako Zmizelá od Gillian Flynn), ale mohu říct, že se mi Do vody líbilo o něco víc než alkoholická serenáda Dívky ve vlaku :)

21.08.2017 4 z 5

Andělé nad Teheránem Andělé nad Teheránem Gina Nahai

Velmi zajímavá kniha z prostředí orientu. Není to klasická oddechová četba na vymytí mozku, ale vyžaduje trošku zkušenějšího čtenáře. Poměrně se mi líbila, ale znovu bych si ji asi nepřečetla.

21.08.2017 3 z 5

Catsass Catsass Claude Combacau

Zaujala mě obálka, vnitřek bohužel trošku zklamal... :/ víc netřeba dodávat.

07.08.2017

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Přečteno rychle a zaujatě. Bohužel jsem měla tu smůlu, že jsem první viděla film, takže jsem si představovala postavy z filmu. Nicméně i tak mohu opět konstatovat, že jsou věci, které film nedokáže tak vystihnout - jako třeba vnitřní pochody předčítače. Je to rychlá, ale velmi zajímavá četba, která ukazuje, že nic není černobílé...

07.08.2017 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Ze začátku jsem byla trošku skeptická. Od autorky už jsem četla Zamilovanou hypnotizérku a Na co Alice zapomněla. Druhou jmenovanou jsem ani nedočetla. Ale byla jsem příjemně překvapena. Dobře a poutavě napsáno, taková odpočinková četba se zajímavým rozuzlením :) k moři na dovču ideální!

07.08.2017

Bouře Bouře Steve Sem-Sandberg

Musela jsem knihu odložit, protože mě čtení spíše otravovalo než bavilo. Nesedí mi autorův styl "budu chodit kolem horké kaše, dokud to půjde". Nemohu doporučit.

26.07.2017

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Vynikající (stejně jako další knihy autorky), ačkoliv po přečtení celé její produkce musí člověk nutně dojít k dojmu, že se už trochu opakuje :) ale zase na druhou stranu, každá "rodinná kronika" je svým způsobem originální... a tato je navíc velmi dobře napsaná.

17.07.2017 5 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Poměrně dobrá kniha, originální už tolik není, ale to je zřejmé už z anotace - knih vezoucích se na vlně popularity překvapivých thrillerů jako Zmizelá nebo Dívka ve vlaku, je už opravdu hodně. Nicméně dobře se četla (rychle) a je to taková lehká oddechová četba. Ideální pro hltače bestsellerů.

17.07.2017 4 z 5

Deníček prince George Deníček prince George Clare Bennett

Chápu, že v Británii se kniha dostala v žebříčcích hodnocení poměrně vysoko, ale už moc dobře nechápu, že takové nakladatelství jako Argo vsadilo na tuto slátaninu a vydalo ji u nás. Kniha by mohla být vtipná a přínosná v případě, že bych nedělala nic jiného, než stalkovala královskou rodinu, jinak ne. Bez znalosti podrobných britských reálií (očividně hodně čerpaných ze stránek bulvárních deníků) nemá tato kniha na čtenáře potřebný účinek, jaký měla v zemi svého vzniku. Williama a Kate mám ráda a ráda si přečtu nějakou informačně podloženou novinku, ale tohle, to byl fakt děs. Z Kate autorka udělala neuvěřitelnou pipku, která nedělá nic jiného, než že sleduje nekonečné seriály, z Williama udělala tupce, který neumí napočítat ani do pěti, z Charlese blázna a z Camilly ještě většího. Rodina Middletonových je vykreslena jako cirkusácká sebranka, která řeší jen to oslavy a to, do kterého kostýmu se zrovna oblečou. Chování Davida Camerona připomíná obtloustlého gaye, který je závislý na jídle. Ne, opravdu nemohu hodnotit lépe, než jako odpad...

16.06.2017 odpad!

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Vynikající kniha, která mě dostala od začátku až do konce. A vlastně ani nevím, proč jsem si ji nepřečetla už dříve. Kdybych věděla, že to není možné, skoro bych měla nutkání zeptat se autora (pokud by ještě žil, samozřejmě), zda to sám zažil, neboť Charlieho úvahy, vnímání, přesvědčení byla tak realistická, že musí chytit za srdce každého. Je smutné a neuvěřitelné zároveň, jak obrovský klín mezi dva lidi může vtlouct výška IQ. Jako jazykovědec jsem velmi ocenila hru s jazykem, která ukazovala, že sám autor měl velmi dobře nastudovánu propojenost inteligence s užívanými jazykovými formami.

16.06.2017 5 z 5

Řasnatci Řasnatci Dana Kellnerová

Název pěkný a originální, zbytek těžce pod úrovní. Zajímalo by mě, jestli si to autorka po tom, co to napsala, po sobě ještě přečetla, protože to by snad ani nemohla nechat vydat. A je to velká škoda. Kdyby se tohoto tématu ujal někdo, kdo má alespoň špetku literárního talentu, mohla by to být pěkná kniha na úrovni. Takže za název hvězdičku, ale jinak se mi z té úrovně chce spíš brečet... Kdo má rád kvalitní literaturu, ať raději sáhne po něčem jiném.

08.06.2017 odpad!

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Nemohla jsem... fakt jsem se snažila, přečetla jsem 1/3 a zbytek jsem prolistovala, abych zjistila, že se jedná o hodně slabý harlequin z historie. Takže jsem knihu odložila. Přečetla jsem i Padesát odstínů, těm se dá vytknout leccos, ale aspoň byly čtivý. Tohle bylo hrbolaté, neučesané, psané horkou jehlou...

05.06.2017 2 z 5

Začni žít Začni žít Nadine Gordimer

Po přečtení již chápu, proč autorka dostala Nobelovu cenu za literaturu. Kniha je trošku náročnější na čtení, není to vyloženě oddychová četba, při níž člověk "vypne", ale o to více je zajímavější. Obzvlášť z pohledu poměrů v JAR.

05.06.2017 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Velmi dobrý příběh s úžasnou čtivostí. Měla jsem zhltnuto během chvilky :)

01.06.2017 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Další knížka Jiřího Hájíčka, která byla pro mě tématem zajímavější než Selský baroko. Nicméně pravděpodobně od autora upustím - vesnický realismus není můj šálek čaj a nemohu se zbavit nutkavého pocitu, že mě autor nemůže ničím překvapit. Jeho knihy mi přijdou všechny "na jedno brdo". Ale z hlediska zachycení beznaděje obyvatel, kteří jsou chtíc nechtíc vysídleni kvůli přehradě a jaderné elektrárně, je to velmi zajímavé. A smutné... bohužel.

29.05.2017 3 z 5

S Baťou v džungli S Baťou v džungli Markéta Pilátová

Příliš mi nevyhovoval memoárově vyprávěný příběh - každou kapitolu vypráví jiný člen rodiny a pokud se člověk neorientujte příliš dobře v situaci, kdo, kde, kdy, tak má v hlavě velmi rychle guláš. Doporučovala bych tedy baťamanům vzdělaným v této oblasti. Já sice povědomí mám (a myslím, že vcelku slušné), ale neustálé střídání pohledů způsobilo, že jsem si tolik nevychutnala ten baťovský entuziasmus, který je z jiných knih jasně čpící. S nelibostí jsem Baťu v džungli odložila ve třech čtvrtinách a poslední čtvrtinu proběhla rychločtením. Osobně mě to nezklamalo, ale ani nepotěšilo. Slabý průměr.

18.05.2017 3 z 5

Rabínova dcera Rabínova dcera Reva Mann

Zajímavý exkurz do života ortodoxních Židů, který mě usvědčil v tom, že absolutně nechápu, jak si někdo může tento život dobrovolně vybrat. Zpočátku mi přišlo vše hrozně nadnesené (asi proto, že jsem nevěřila, že dcera rabína může být tak zdivočelá, jako ona, a manželka rabína může být psychotický závislák, ale proč ne). Znovu bych si knihu asi nepřečetla, ale jako seznámí s ortodoxní vírou, to bylo zajímavé.

15.05.2017 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Zajímavý román, ojedinělý v českých luzích a hájích, trošku mi připomíná díla severských autorů, ač se odehrává na blíže neurčitém východě (předpoklad). Přečetla jsem poměrně rychle, ale nemohu říci, že bych si knihu chtěla přečíst znovu. Byla zajímavá, četla se velmi rychle, ale větší čtenářský zážitek mi nepřinesla. Trošku mi to připomnělo i Paměť mojí babičce Petry Hůlové, ale musím říci, že to mě opravdu chytlo.

15.05.2017 5 z 5